Προσεχώς home cinema και music room

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Με αυτή την τοποθέτηση τα ιδια τα subs "λειτουργούν" και σαν bass traps.
Antoni Grimani - MSR Acoustics
Και με 15 χρόνια σε DOLBY & THX.
[DOUBLEPOST=1463488773][/DOUBLEPOST]Επίσης η Dirac δουλεύει πάνω σε ενα σύστημα όπου σε δικαναλο τα πίσω ηχεία θα δουλεύουν ως Bass Traps. Οσονούπω οι ανακοινώσεις.
Εχεις κάποιο πληροφοριακό λινκ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.067
Μου κάνει εντύπωση στο ότι ενώ έχεις τα 280, χρησιμοποιείς και το sub, ειδικά για ακρόαση μουσικής.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Μου κάνει εντύπωση στο ότι ενώ έχεις τα 280, χρησιμοποιείς και το sub, ειδικά για ακρόαση μουσικής.
Σήμερα παρέλαβα, θα κάνω δοκιμές και θα πω.Αν και εχω την εντύπωση πως δεν θα χρειαστεί sub στη μουσική.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Εχεις κάποιο πληροφοριακό λινκ;
Τα έχω δει σε συνεντεύξεις videos στο Home Theater Geeks.
Και για τον Grimani και για το Dirac.
Δεν τα έχω πρόχειρα, πρέπει να ψάξω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Τα έχω δει σε συνεντεύξεις videos στο Home Theater Geeks.
Και για τον Grimani και για το Dirac.
Δεν τα έχω πρόχειρα, πρέπει να ψάξω.
Εχει ενδιαφέρον, αν το βρεις καποια στιγμή βάλτο σε παρακαλω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Μου κάνει εντύπωση στο ότι ενώ έχεις τα 280, χρησιμοποιείς και το sub, ειδικά για ακρόαση μουσικής.
Άλλοι πάλι ενώ έχουν RF7 τα χρησιμοποιούν με 3 RE-18xxx και κάποιες χιλιάδες Watt τελικούς:whistling::p:D

(Αλήθεια που εξαφανίστηκε τούτος? Λες να τερμάτισε σε ταινία τα sub και να άνοιξε καμιά μαύρη τρύπα κάτω από τα τα presence και να τον ρούφηξε?:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Με αυτή την τοποθέτηση τα ιδια τα subs "λειτουργούν" και σαν bass traps.
Antoni Grimani - MSR Acoustics
Και με 15 χρόνια σε DOLBY & THX.
[DOUBLEPOST=1463488773][/DOUBLEPOST]Επίσης η Dirac δουλεύει πάνω σε ενα σύστημα όπου σε δικαναλο τα πίσω ηχεία θα δουλεύουν ως Bass Traps. Οσονούπω οι ανακοινώσεις.
μαλιστα εβαλες και τις ανακοινωσεις :D παρε εσυ εναν απο αυτους τους autocal av που ουτε το ενα σαμπ δε ελεγχουν και βαλε και δευτερο να βελτιωθει ο χρονος αποσβεσης...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Εχει ενδιαφέρον, αν το βρεις καποια στιγμή βάλτο σε παρακαλω
Βεβαίως, αλλά ειδικά για το dirac δεν λέει κάτι συγκεκριμένο, ούτε βέβαια πως το κάνει. Απλά το ανακοινώνει.
Τώρα για τον Grimani αν θυμάμαι καλά είναι και 3:30' τα videos. Γενικά αυτός το έχει προχωρήσει ακόμα παραπάνω και κατασκευάζει ενεργά ηχεία και processor που συνδέονται μεταξύ τους με ethernet. Το σύστημα θα τρέχει diagnostics και αν βρει κάτι το στέλνει στο εργοστάσιο όπου θα μπορούν να το ελέγχουν από απόσταση. Στο tweeter υπάρχει μια πατέντα διασποράς τύπου B&O, που δεν ειναι και δικό της άλλωστε. Από αυτούς αγόρασε η B&Ο δικαιώματα χρήσης. Αν δεις και setups του γιατί πλέον σχεδιάζει Ultra High End Home Cinemas, παρά την διαφορετική λογική που θέλει να περάσει η DOLBY, τοποθετεί δίπολα ηχεία στα surrounds γιατί λέει μόνο έτσι γεμίζουν τα κενά που έτσι και αλλιώς υπάρχουν ακόμα και στα Dolby Atmos & DTS:X. Δεν είναι κανένας τυχαίος καθώς εργάστηκε για να έρθουν Dolby & THX στα consumer electronics. Εκτός του πόσα σεταρίσματα έχει κάνει σε κινηματογράφους στην Αμερική. www.grimanisystems.com
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
μαλιστα εβαλες και τις ανακοινωσεις :D παρε εσυ εναν απο αυτους τους autocal av που ουτε το ενα σαμπ δε ελεγχουν και βαλε και δευτερο να βελτιωθει ο χρονος αποσβεσης...
Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεσαι αλλά το ARC της Anthem κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν ξέρω τη κάνει στον αυτόματο, αλλά το κάνει και καλά. Από εκεί και πέρα δεν είναι και πυρηνική φυσική το θέμα. Αρκετό διάβασμα και ένα DIRAC 2×4 και το εφτιαξες το θέμα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.067
Άλλοι πάλι ενώ έχουν RF7 τα χρησιμοποιούν με 3 RE-18xxx και κάποιες χιλιάδες Watt τελικούς:whistling::p:D

(Αλήθεια που εξαφανίστηκε τούτος? Λες να τερμάτισε σε ταινία τα sub και να άνοιξε καμιά μαύρη τρύπα κάτω από τα τα presence και να τον ρούφηξε?:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:)
Έχω περάσει από την υπόγα του και σε καταλαβαίνω!!!! :smg::neo:

Μου έλυσες όλες τις απορίες!:)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Έχω περάσει από την υπόγα του και σε καταλαβαίνω!!!! :smg::neo:

Μου έλυσες όλες τις απορίες!:)
Εγώ είμαι αυτός που δεν σε καταλαβαίνω τότε...:(:(:(

πως να πάω έτσι?!?:whistling:όλο λέω να πάω για τσεκάπ και όλο το αναβάλω..μη μας βρει και τίποτις επαέ..

από την μία ο Μιχάλης δεν θα σε πάρει χαμπάρι,θα νομίσει ότι απλά κ@υλωσες από το χαμηλό και από την άλλη και να σε πάρει χαμπάρι(αργά πια:D) πως να πιάσουν τα τηλέφωνα?δεν χωράει άλλη συχνότητα από εκεί μέσα λέμε!!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Άλλοι πάλι ενώ έχουν RF7 τα χρησιμοποιούν με 3 RE-18xxx και κάποιες χιλιάδες Watt τελικούς:whistling::p:D

(Αλήθεια που εξαφανίστηκε τούτος? Λες να τερμάτισε σε ταινία τα sub και να άνοιξε καμιά μαύρη τρύπα κάτω από τα τα presence και να τον ρούφηξε?:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:)
περιμενω τον Μανωλη και μετα θα μιλησω... (ή μαλλον θα με ακουσεις)
πλεον τα rf 7 ειναι surround . μπροστα jbl 3677
κανονισε να ερθεις ... δυο βηματα εισαι .
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.067
Μάλλον μπέρδεψα την κατάσταση! Στην "υπόγα" του argi αναφερόμουν παραπάνω... Sory....
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεσαι αλλά το ARC της Anthem κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν ξέρω τη κάνει στον αυτόματο, αλλά το κάνει και καλά. Από εκεί και πέρα δεν είναι και πυρηνική φυσική το θέμα. Αρκετό διάβασμα και ένα DIRAC 2×4 και το εφτιαξες το θέμα.
Τα εχεις μπερδεψει , bass trap ειναι μονο bass trap,αυτο δεν αναιρει ενα καλο συστημα ισοσταθμισης, αλλα ουτε και το αντιστροφο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
περιμενω τον Μανωλη και μετα θα μιλησω... (ή μαλλον θα με ακουσεις)
πλεον τα rf 7 ειναι surround . μπροστα jbl 3677
κανονισε να ερθεις ... δυο βηματα εισαι .
πωωωω.......τα είχα ξεχάσει τα τζιμπιέλια:whistling: άρα να πάρω και κολάρο για το λαιμό:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

τι να κάνω ο έρμος είμαι σκλαβωμένος εδώ πάνου..:(
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
δεν θα χρειαστεί sub στη μουσική.
Ειμαι υπερ της χρησης (καλορυθμισμενου) sub για μουσική, ακομα και με μεγαλα ηχεια. Ξαλαφρωνει το βαρος των πολυ χαμηλων απο ενισχυτη-ηχεια με ευεργετικά αποτελεσματα++++.

Οι χαϊεντάδες δεν συμφωνουν βεβαια...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αρκετό διάβασμα και ένα DIRAC 2×4 και το εφτιαξες το θέμα
Πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει μια παρανόηση όσον αφορά τα ψηφιακά EQ.

Τα DSP, μπορούν να κάνουν αρκετά πράγματα όσον αφορά τον συχνοτικό τομέα, (αν και θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο), αλλά δεν μπορούν βοηθήσουν όσο αφορά τον χρονικό τομέα. (π.χ. δεν μπορούν να διορθώσουν το RT ενός χώρου) για αυτό το λόγο και ο Grimani όπως ανέφερες, στο site του δείχνει χώρους με βαριά ηχητική φροντίδα.

upload_2016-5-18_12-50-21.png


Συμφωνώ λοιπόν με τον Grimani, ότι η ηχητική φροντίδα του χώρου είναι απαραίτητη και αναντικατάστατη.

Όσον αφορά την χρήση ενός ή δύο sub woofers, πιστεύω πως σε ένα χώρο με προβλήματα, η προσθήκη ενός ακόμα subwoofer μόνο χειρότερα μπορεί να κάνει τα πράγματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Τα εχεις μπερδεψει , bass trap ειναι μονο bass trap,αυτο δεν αναιρει ενα καλο συστημα ισοσταθμισης, αλλα ουτε και το αντιστροφο.
Πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει μια παρανόηση όσον αφορά τα ψηφιακά EQ.

Τα DSP, μπορούν να κάνουν αρκετά πράγματα όσον αφορά τον συχνοτικό τομέα, (αν και θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο), αλλά δεν μπορούν βοηθήσουν όσο αφορά τον χρονικό τομέα. (π.χ. δεν μπορούν να διορθώσουν το RT ενός χώρου) για αυτό το λόγο και ο Grimani όπως ανέφερες, στο site του δείχνει χώρους με βαριά ηχητική φροντίδα.

View attachment 59369

Συμφωνώ λοιπόν με τον Grimani, ότι η ηχητική φροντίδα του χώρου είναι απαραίτητη και αναντικατάστατη.

Όσον αφορά την χρήση ενός ή δύο sub woofers, πιστεύω πως σε ένα χώρο με προβλήματα, η προσθήκη ενός ακόμα subwoofer μόνο χειρότερα μπορεί να κάνει τα πράγματα.
Στο παραπάνω κείμενο αναφέρομαι καθαρά σε ΕQ και όχι σε Room Treatment.
Και φυσικά το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Χρειάζονται και τα 2 σε έναν ιδανικό χώρο.
Εξάλλου αυτή είναι και η δουλειά του Grimani.

Αυτό που λέω (και προφανώς δεν το πέρασα σωστά) είναι ότι σε δωμάτια που για X λόγους το RT είναι απαγορευτικό η χρήση 4 subs με ΕQ (ένα σε κάθε γωνία) είναι μια καλή λύση. Αυτό είπε. Και ότι 2 subs με EQ στα σημεία που προανέφερα παραπάνω είναι πολύ καλύτερα από ένα και όπου κάτσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.106
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top