To Home Cinema του KOSTAS999

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.363
Reaction score
94.131
Θα σας τα πούνε αυτοί που θα έρθουν σπίτι. Περιμένω δικά σας!!!!!!
Μια φωτογραφία αρκεί. :wink:
Δεν κρίνω τις προσπάθειες κανενός. Στις...ανακρίβειες είναι αλλεργικός.

Θα δικά μας υπάρχουν στην ίδια κατηγορία.
 

Μηνύματα
6.694
Reaction score
5.226
Διακοσμητής και Home Cinema είναι τσακωμένοι!!! Εξάλου το έκανα όπως ακριβώς το ήθελα ωστε να έχει και ηχητικό αποτέλεσμα!
Βάζοντας μαξιλάρες για να καλύψεις τα ντουλάπια της βιβλιοθήκης αριστερά; Δεν νομίζω πως είναι ιδανική αυτή η επιλογή, ώστε να λες ότι έγινε ακριβώς όπως το ήθελες.
Έχεις βέβαια και πολλά δισκάκια και φαντάζομαι και πολλά πράγματα που ήθελες να κρύβεις στα ντουλάπια.

Έχω μια απορία: Στον απέναντι τοίχο δεν χωρούσαν να μπουν τα δισκάκια;
Στη βιβλιοθήκη απέναντι βλέπω εγκυκλοπαίδειες. Δεν είναι περιττές στον χώρο;
Αν έφευγε τελείως η αριστερή βιβλιοθήκη δεν θα ανάσαινε ο χώρος;

Και μια ένσταση ακόμη έχω για το χρώμα. Κερασί παντού* επειδή σου άρεσε το χρώμα στα ηχεία;
Είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να γίνει ένας συνδυασμός χρωμάτων στις ξύλινες επιφάνειες, ώστε να έδειχνε πιο μοντέρνο το τελικό αποτέλεσμα, διατηρώντας και τη ζεστασιά του χώρου. Εξ ου και η απορία μου γιατί δεν ζητήθηκε συμβουλή από έναν διακοσμητή.

* και στην πόρτα και τους τοίχους:
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μια φωτογραφία αρκεί. :wink:
Δεν κρίνω τις προσπάθειες κανενός. Στις...ανακρίβειες είναι αλλεργικός.

Θα δικά μας υπάρχουν στην ίδια κατηγορία.
Είναι εξελισόμενο project, επόμενο βήμα τα 2 XR13 sub και όταν μπορέσω να πάρω τα 2 Niagara της Audioquest θα φύγει μέσα και το Rack. Και καναπές πίσω δεύτερη σειρά. Τότε θα μπουν νέες φωτό.
 



kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Βάζοντας μαξιλάρες για να καλύψεις τα ντουλάπια της βιβλιοθήκης αριστερά; Δεν νομίζω πως είναι ιδανική αυτή η επιλογή, ώστε να λες ότι έγινε ακριβώς όπως το ήθελες.
Έχεις βέβαια και πολλά δισκάκια και φαντάζομαι και πολλά πράγματα που ήθελες να κρύβεις στα ντουλάπια.

Έχω μια απορία: Στον απέναντι τοίχο δεν χωρούσαν να μπουν τα δισκάκια;
Στη βιβλιοθήκη απέναντι βλέπω εγκυκλοπαίδειες. Δεν είναι περιττές στον χώρο;
Αν έφευγε τελείως η αριστερή βιβλιοθήκη δεν θα ανάσαινε ο χώρος;

Και μια ένσταση ακόμη έχω για το χρώμα. Κερασί παντού* επειδή σου άρεσε το χρώμα στα ηχεία;
Είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να γίνει ένας συνδυασμός χρωμάτων στις ξύλινες επιφάνειες, ώστε να έδειχνε πιο μοντέρνο το τελικό αποτέλεσμα, διατηρώντας και τη ζεστασιά του χώρου. Εξ ου και η απορία μου γιατί δεν ζητήθηκε συμβουλή από έναν διακοσμητή.

* και στην πόρτα και τους τοίχους:
Το έπιπλο το σχεδίασα μόνος μου με βάση τις ανάγκες μου και την ηχητική διασπορά. Στο κάτω μέρος ήθελα ανάκλαση για να μη πνίξω συχνότητες, όταν αλλάξει θέση καναπές θα έχω το ίδιο και από τις 2 πλευρές και θα ανασάνουν ηχεία μετατοπίζοντας πιο μέσα.
Η βιβλιοθήκη θεωρείται ότι καλύτερο ηχητικά για τοίχο. Μακάρι να είχα μεγαλύτερο χώρο να μην πέφτει τηλεόραση πάνω, η βάση τη βγάζει έξω 40 εκ και έχει ρυθμιστεί σε κλίση περίπου 8 μοίρες. όταν έρθει η μεγαλύτερη θα έχω ανακλάσεις και ίσως εκεί που υπάρχει τώρα η οθόνη κατεβαίνει ηχοαποροφητικό πανί. Γιαυτό και η οθόνη μπήκε κάτω από ταβάνι και όχι μέσα, ώστε να είμαι ευέλικτος και εκεί.
Το χρώμα αναγκαστικά έπρεπε να ακολουθήσει αυτό της προυπάρχουσας μασίφ βιβλιοθήκης. Κατασκευαστικά μου κόστισε το 1/5 από αυτά που μου ζητούσαν εξωτερικοί !!!! Να καταλάβω την εργασία που θα απαιτούσε η κατασκευή, μόνο τα άγγιστρα μου πήραν 2 βδομάδες γιατί έπρεπε να φτιάσω και πατεντα στα στηρίγματα, δεν υπάρχουν έτοιμα τόσο μακριά που να περνά άγγιστρο 10ρι, αλλά μερικοί έχουν ξεφύγει τελείως σε αυτά που ζητούν.
Άλλο ένα πρόβλημα που πήρε βδομάδες ήταν το ότι ανάλογα με το βάρος κατεβαίνει περισσότερο ή λιγότερο η οροφή λόγω αναρτήσεων!!! Έπρεπε να βρεθεί τρόπος όλα τα κομμάτια να έχουν ίδιο βάρος, αν λάβεις υπόψη τα ηχεία οροφής και την πίσω καμπίνα τους, πολύ δύσκολο task !!!
Τονίζω ότι με τα χρήματα που γλύτωσα από κατασκευή, άλλαξα ηχεία!!! Οπότε, ναι, έκανα κάποιους συμβιβασμούς αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό ως πολυχώρος. Διακοσμητής έχει μπεί σε όλο το υπόλοιπο σπίτι, εδώ κάτω το αφεντικό είμαι μόνο εγώ!! :gamer: Και έχω WAF 10ρι !!
 
Last edited:

Μηνύματα
6.694
Reaction score
5.226
Δηλαδή ακόμη κι αν χωρούσαν τα δισκάκια στον απέναντι τοίχο, πάλι θα έβαζες βιβλιοθήκη αριστερά;

Δεν καταλαβαίνω πού βοηθά η βιβλιοθήκη αριστερά στον ήχο. Να είχε καί από τις δύο πλευρές βιβλιοθήκη θα το καταλάβαινα.

Όταν φύγει ο καναπές από δεξιά για να γίνει διπλή σειρά καθισμάτων, θα βάλεις βιβλιοθήκη καί από δεξιά;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Δηλαδή ακόμη κι αν χωρούσαν τα δισκάκια στον απέναντι τοίχο, πάλι θα έβαζες βιβλιοθήκη αριστερά;

Δεν καταλαβαίνω πού βοηθά η βιβλιοθήκη αριστερά στον ήχο. Να είχε καί από τις δύο πλευρές βιβλιοθήκη θα το καταλάβαινα.

Όταν φύγει ο καναπές από δεξιά για να γίνει διπλή σειρά καθισμάτων, θα βάλεις βιβλιοθήκη καί από δεξιά;
Πίσω από το έπιπλο υπήρχε διπλή γυψοσανίδα με τζάμι, έτριζε στα μπάσα και έδινε ανάκλαση κακή. Το έπιπλο σχεδιάστηκε λεπτό πάνω, μεγαλύτερο κάτω για να εξυπηρετήσει πολλές ανάγκες. Κανάλια, πιθανά μελλοντικά sub (έχει εσωτερική σχεδίαση με ανοίγματα πάνω δεξιά/αριστερά, ηχητικές αποκοπές κτλ.
Απέναντι δεν υπάρχουν ίδιες ανάγκες, δε θα μπείβιβλιοθήκη γιατί θα κλείσει ο χώρος, έχω σκεφτεί κάτι πολυυ πιο έξυπνο και μοναδικό ως διακόσμηση!!!! Με βελτίωση ήχου! Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Αυτό είναι το νόημα και η χαρά, αλλιώς δίνεις στον Καλομοιράκη ένα εξαψήφιο και κάνει παπάδες!!! Είπαμε, μικρό κόστος.
 
Last edited:

Μηνύματα
110
Reaction score
450
Τέτοιο πρότζεκτ υψηλού μπάτζετ δεν θα δικαιολογούσε τη συμμετοχή διακοσμητή;
Προσωπικά με τέτοιο set up και διάθεση από τον ιδιοκτήτη θα ασχολούμουν με πολύ κέφι δωρεάν! Αλλά όπως προ ανέφερα... περί ορέξεως...
Δηλαδή ακόμη κι αν χωρούσαν τα δισκάκια στον απέναντι τοίχο, πάλι θα έβαζες βιβλιοθήκη αριστερά;

Δεν καταλαβαίνω πού βοηθά η βιβλιοθήκη αριστερά στον ήχο. Να είχε καί από τις δύο πλευρές βιβλιοθήκη θα το καταλάβαινα.

Όταν φύγει ο καναπές από δεξιά για να γίνει διπλή σειρά καθισμάτων, θα βάλεις βιβλιοθήκη καί από δεξιά;
Προφανώς η ασύμμετρη βιβλιοθήκη με τα cd λειτουργεί και ως diffuser.
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Άρα, προφανώς, δεν είναι ο 3000 που έλεγες.

Είναι όμως όντως ο 2000 που μας λες τώρα;

Δηλαδή αυτός:
View attachment 326412

είναι αυτός;
View attachment 326413


Τα πάνω και κάτω περιθώρια ring-πλαισίου είναι λίιιγο μεγαλύτερα στον 2000 από ότι στον προβολέα σου, δεν νομίζεις; Όπως και το ότι ο προβολέας σου δείχνει λίιιγο λεπτότερος.
:whistling:


Μήπως να το ξαναδείς;
Στον βρηκα Γιαννη :wink::thumbsup:;)
s-l400.jpg

 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Σίγουρα ΔΕΝ είναι αυτός που λέτε , αλλά δε με απασχολεί αυτός αφού θα φύγει ή θα αντικατασταθεί με ένα Laser.

Θα σας δείξω όμως κάτι που παρέλλειψα για να πάρετε ιδέες. Ένα βασικό στοιχείο της ηχομόνωσης είναι η πόρτα! Ίσως το πιο δύσκολο! Μου ζητούσαν απίστευτες τιμές! Βρήκαμε τρόπο να γίνει η ίδια δουλειά με το 1/5 της τιμής.
Σας δείχνω φωτό πόρτας.
Πριν μπουν τα αλουμίνια προφύλαξης φαίνεται η κατασκευή. Η μαύρες λωρίδες ενδιάμεσα στα ξύλα που βλέπετε είναι η ηχομονωτική Βισκοελαστική μεμβράνη μεγάλης πυκνότητας, έχει μπεί και από τις 2 πλευρές και ενδιάμεσα η πόρτα γέμισε πάλι με ηχομονωτικό υψηλής πυκνότητας. Πολύ δύσκολη η συναρμολόγηση, πολύ μεγάλο βάρος και για να συγκρατηθούν όλα μαζί σε πίεση αναγκαστικά αρκετές εξωτερικές βίδες οι οποίες είτε στοκάρονται, είτε καλύπτονται με τα ειδικά αυτοκόλητα αν υπάρχουν στο χρώμα του ξύλου. Αλλά το αποτέλεσμα αν γίνει σωστά, πολύ καλό ηχητικά και οπτικά.
Ιδιαίτερη προσοχή στον τρόπο ηχητικής απομόνωσης μεταξύ πόρτας και κασώματος. Εκεί χρησιμοποιήθηκαν ειδικές ηχομονωτικές ταινίες (καφέ εξωτερικά, μαύρη εσωτερικά) οι οποίες έχουν ένα μειονέκτημα. Όταν τοποθετηθούν, θέλουν πίεση στην πόρτα για να σφραγίσουν. Οπότε χρειάζεται τέλειο αλφάδιασμα. Καλό θα ήταν αν έχετε χώρο η πόρτα να ανοίγει προς τα μέσα ώστε όταν την κλείνετε απλά να βάζετε δύναμη πίεσης και όχι να τραβάτε χερούλι.
 

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.026
Reaction score
20.570
Ένα βασικό στοιχείο της ηχομόνωσης είναι η πόρτα! Ίσως το πιο δύσκολο! Μου ζητούσαν απίστευτες τιμές!
Επειδή (νομίζω ότι) το ανέφερες και στο παρελθόν, θες να μας πεις πόσα σου ζήτησαν; Ρωτάω επειδή στο χώρο μου έχω δύο (2) ηχομονωτικές πόρτες και δεν θυμάμαι να ήταν "ακριβές".
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Επειδή (νομίζω ότι) το ανέφερες και στο παρελθόν, θες να μας πεις πόσα σου ζήτησαν; Ρωτάω επειδή στο χώρο μου έχω δύο (2) ηχομονωτικές πόρτες και δεν θυμάμαι να ήταν "ακριβές".
Αναλόγως την ηχομόνωση (min 42db), ξύλινες, μονές 90cm, ξεκινούν από 2500 με τοποθέτηση και φτάνουν τα 5Κ !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.026
Reaction score
20.570
Χμμμ... Ζητάνε υπερβολικά πολλά χρήματα, θα έλεγα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.824
Reaction score
28.226
Εξαρτάται την κατασκευή. Και αυτές που είχαμε στο κινηματογραφικό Sound Studio δεν ήταν φθηνές. Ήταν δύο, και η εξωτερική δεν είχε απλό πόμολο αλλά μπάρα. Όσο κατέβαινε τόσο περισσότερο την πίεζε. Γενικότερα δεν την έλεγες και εύκολη πόρτα για καθημερινή χρήση.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Εξαρτάται την κατασκευή. Και αυτές που είχαμε στο κινηματογραφικό Sound Studio δεν ήταν φθηνές. Ήταν δύο, και η εξωτερική δεν είχε απλό πόμολο αλλά μπάρα. Όσο κατέβαινε τόσο περισσότερο την πίεζε. Γενικότερα δεν την έλεγες και εύκολη πόρτα για καθημερινή χρήση.
Και εγώ με μπάρα ήθελα στην αρχή για να κλείνει με πίεση, αλλά δεν έβρισκα ξύλινη και ήθελαν και 6Κ. Αυτό που με τρελαίνει σε όλους είναι ότι θέλουν τοποθέτηση σχεδόν το 1/3 της πόρτας! Δε νομίζω ότι παίρνει πάνω από 1 ώρα! Και να τα έχεις όλα έτοιμα όπως θέλουν αυτοί! Μην κουραστούν!
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Βρήκα μια φωτό από το πρώτο μου Home Theater, για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι, ιδίως μερικοί που το παίζουν ..... γνώστες !! Ετος 2001 !!!! 130 ίντσες. Για τους νεότερους, η ανάλυση ψηφιακών για σινεμά τότε ήταν 480 και με αστρονομική τιμή 720ι !
Για οτιδήποτε άλλο CRT ! Ούτε καν ρωτούσες τιμή για αυτούς. Όσο μια SLK. Με απαιτούμενες περίπου 10 ώρες callibration ώστε να τετραγωνίσεις στο χιλιοστό εικόνα, να συμπέσουν τα 3 χρώματα και να φτιάσεις sharpness !

Ούτε καμερούλες, ούτε PC, με τη μούρη κολλημένη στην οθόνη, μετά πήγαινες για ούζα καμιά βδομάδα να φύγει από μπροστά σου το πλέγμα των τριών χρωμάτων ;)

Βλέπετε στο πάτωμα και τον
EAD THEATREMASTER SIGNATURE A/V PREAMPLIFIER, το πρώτο μηχάνημα με 10 κανάλια και upscale στα 96khz
 

Attachments

Last edited:


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Αυτός ο EAD. Σπίτια κλείνει ακόμα και σήμερα.
Τρομερό μηχάνημα, ξεφτίλιζε τα τέρατα της εποχής, Mark Levinson , Classe, Meridian, Lexicon. Ότι κάνει τώρα η Anthem με κάτι Γάλλους :fuckyou::gamer:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.734
Μηνύματα
2.874.158
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top