Επιλογή ηχοσυστήματος!

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eβαλα και τα παιδια να κανουν το τεστ,με ακουστικα ολες οι ακροασεις, 14 και 17 χρονων, 18,5kκαι 17k , και τους ρωτησα και εκατο φορες ρε σεις μηπως ακουτε φυσημα απο την καρτα ηχου? :D η απαντηση προφανης ..γιατι δεν το ακουγαν πανω απο αυτες..
Απο περιεργια θα δοκιμασω αφου καθαρισω τα καρμπυρατερ να δω αν και ποσο..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
είδε και απόειδε ο άνθρωπος με όλους τους κουφούς εδώ μέσα...:rolleyes: :laugh:



άσε που έχουμε και τον vaki που μας τα έχει κάνει τσουρέκια με τα klipsch...:tongue: :laugh:

Sory αγαπητοί φίλοι,

Θα προσπαθήσω να συμμορφωθώ!!!:drinks:
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Sory αγαπητοί φίλοι,

Θα προσπαθήσω να συμμορφωθώ!!!:drinks:
......εάν έπρεπε να συμμορφωθούμε όλοι εδώ μέσα για τις αγαπημένες λόξες θα έπρεπε το AVsite σε κεντρικά σημεία(μετρό, πιάτσες, πλατείες, γήπεδα) να μοιράζει τα παρακάτω κουμπιά συμμόρφωσης.:lolsign:
 


Μηνύματα
64
Reaction score
18
Βασικά ο thread starter βαρέθηκε και την κοπάνησε....
Καθόλου δεν την κοπάνησα..... εδώ είμαι και σας διαβάζω καθημερινά, αλλά αν δεν έχω τι να πώ,δεν γράφω για να μη σας κουράζω!:D

Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι στην πρωτεύουσα και έχω κανονίσει με ένα κατάστημα για ακρόαση....
Έχετε κάποιο ηχειάκι της τελευταίας στιγμής να προτείνετε από Klipsch rp280f (που μου συστήνει μεταξύ άλλων ο komhst) και μέχρι τα 2000-2300;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Καθόλου δεν την κοπάνησα..... εδώ είμαι και σας διαβάζω καθημερινά, αλλά αν δεν έχω τι να πώ,δεν γράφω για να μη σας κουράζω!:D

Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι στην πρωτεύουσα και έχω κανονίσει με ένα κατάστημα για ακρόαση....
Έχετε κάποιο ηχειάκι της τελευταίας στιγμής να προτείνετε από Klipsch rp280f (που μου συστήνει μεταξύ άλλων ο komhst) και μέχρι τα 2000-2300;
Είπαμε: golden ear triton 5
Best value for money (για παθητικό)
 



Μηνύματα
64
Reaction score
18
Ευχαριστώ, θα το ακούσω άλλη μέρα, γιατί αύριο θα πάω soundgallery, που δεν το έχει.
Δυστυχώς κατεβαίνω εκτάκτως αύριο και δεν θα έχω πολλή ώρα στην διάθεσή μου για ακροάσεις.
Για το Golden ear triton 5 διάβασα διθυραμβικά σχόλια πάντως....

Για Proac studio 140mkii, Dali opticon8, Linn (ένα καινούργιο, δεν ξέρω μοντέλο), Focal aria 936 που εμπορεύεται το συγκεκριμένο κατάστημα τί λέτε;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ο χωρος σου διαστασεις που θα τα τοποθετησεις και που θα ακους.
Εχεις καποιες προτιμησεις σε εμφανιση-διαστασεις?
Το καλυτερο ηχειο ειναι αυτο που θα διαχειριστει που θα διαχειριστει ποιο βιρτουοζικα τις χαμηλες συχνοτητες στο χωρο σου...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
10
Καλησπέρα σε όλους. Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αυτών που διαβάζουν και ενημερώνονται αλλά δεν είχα συμμετάσχει μέχρι τώρα σε κάποια συζήτηση.
Αγαπητέ Alessismore, μετά από πολύ προσπάθεια και χρήματα που πήγαν χαμένα συμφωνώ με όσους προτείνουν να ακούσεις ολοκληρωμένα συστήματα στημένα από τους αντιπροσώπους σύμφωνα πάντα με τον οικονομικό σου προϋπολογισμό και ακούγοντας την αγαπημένη σου μουσική. Επίσης όπως έχει αναφερθεί πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι το σύστημα δεν θα ακουστεί το ίδιο στο χώρο σου αλλά είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να δοκιμάζεις συστήματα στο σπίτι σου. Από την προσωπική μου και μόνο εμπειρία πρόθυμοι να προτείνουν και να στήσουν για ακρόαση ένα σύστημα είναι μεταξύ άλλων: Golden Acoustics, Orpheus Audio, Solid Foundation, Ultimate Audio, Aurion image & sound. Είμαι όμως βέβαιος ότι υπάρχουν και άλλοι. Τελικός κριτής είναι μόνο ο εαυτός σου. Το ψάξιμο είναι κουραστικό αλλά ταυτόχρονα και ευχάριστο. Εύχομαι να απολαύσεις τις επιλογές σου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Πάντως, οφείλω να πω ότι αυτή η τακτική "ακούω στο χώρο μου σύστημα με την αγαπημένη μου μουσική" για να καταλήξουμε σε ηχεία/ενισχυτή κτλ, είναι μύθος. Εάν βρω το σχετικό post του Costas Coyias θα κάνω edit.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν προσπαθώ να "ακυρώσω" την πρόταση του yiannis61 (άλλωστε κι εγώ, με παρόμοιο τρόπο επέλεξα ηχοσύστημα), απλά θεωρώ ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει υπόψη του όλες τις απόψεις/προσεγγίσεις, ακόμα κι αν κάποιες δεν είναι τόσο ευχάριστες όσο κάποιες άλλες.

Edit: Τελικά, θυμόμουν λάθος. Το post είχε να κάνει περισσότερο με το είδος της μουσικής που γίνονται οι συγκριτικές ακροάσεις. Μπορείτε να δείτε τη συζήτηση (αποσπασματικά) στα εξής posts: 1, 2, 3, 4, 5 και... :rolleyes: 6
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Η δική μου προσέγγιση είναι ότι θέλω το σύστημα να παίζει ακριβώς αυτό που του δίνω χωρίς να προσθέτει ή να αφαιρεί ή να «στρογγυλεύει» τίποτα (όσο αυτό είναι δυνατόν).
Δηλαδή θέλω όταν του δίνω καλή ηχογράφηση να παίζει καλά και όταν του δίνω μάπα ηχογράφηση να παίζει μάπα χωρίς να την εξωραΐζει. Γενικώς τα μηχανήματα δεν πρέπει να έχουν «άποψη» περί της μουσικής. Άποψη πρέπει να να έχει μόνο ο ιδιοκτήτης τους. Όταν ακούω ή διαβάζω πως το τάδε μηχάνημα έχει «χαρακτήρα» βγάζω σπυράκια. Φεύγω μακριά....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
εάν ο χώρος δεν είναι "φροντισμένος", δηλαδή άρα και ουδέτερος... ότι και να βάλεις εκεί μέσα, χαρακτήρα θα έχει...;) σε ένα χώρο "χάλια" και το dirac "χάλια" θα ακούγεται...:)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Ευχαριστώ, θα το ακούσω άλλη μέρα, γιατί αύριο θα πάω soundgallery, που δεν το έχει.
Δυστυχώς κατεβαίνω εκτάκτως αύριο και δεν θα έχω πολλή ώρα στην διάθεσή μου για ακροάσεις.
Για το Golden ear triton 5 διάβασα διθυραμβικά σχόλια πάντως....

Για Proac studio 140mkii, Dali opticon8, Linn (ένα καινούργιο, δεν ξέρω μοντέλο), Focal aria 936 που εμπορεύεται το συγκεκριμένο κατάστημα τί λέτε;
Περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
εάν ο χώρος δεν είναι "φροντισμένος", δηλαδή άρα και ουδέτερος... ότι και να βάλεις εκεί μέσα, χαρακτήρα θα έχει...;) σε ένα χώρο "χάλια" και το dirac "χάλια" θα ακούγεται...:)
Επειδή όμως ο χώρος όσο φροντισμένος και αν είναι, είναι αδύνατον να είναι τελείως ουδέτερος (μουσική ακούμε μέσα στα σπίτια που ζούμε, όχι μέσα σε στούντιο) ας μην προσθέτουμε στον «χαρακτήρα» του χώρου και τον «χαρακτήρα» των μηχανημάτων. Ας είναι τουλάχιστον τα μηχανήματα όσο πιο ουδέτερα γίνεται...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.207
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top