Κατακλυσμός έξω.Πόσο ασφαλείς είναι οι συσκευές μας?

Y

Yiannis_B

Guest
Με ρελέ είναι γρηγορότερη η ρύθμιση, αλλά πολύ χοντροκομμένη. Με servo, έχεις καλύτερη ακρίβεια, αλλά χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερος χρόνος για την σταθεροποίηση.

https://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_regulator#AC_voltage_stabilizers

Servo+auto transformer:



Με ρελέ:



Με servo:

 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Η δικιά μου αντιμετώπιση του θέματος:

Εγώ έχω βάλει προστασία από κρουστικές υπερτάσεις στον πίνακα 2 X ABB OVR T2 40-275 C

https://library.e.abb.com/public/f741c1b0c93afebd85257d9d004a924b/2CTC432220D0201_OVR T2 1N 40-275 P TS QS.pdf



Στην συνέχεια έχω τραβήξει 2 ξεχωριστές γραμμές από τον πίνακα, που καταλήγουν σε ένα Under-Voltage / Over-Voltage Monitoring relay που ελέγχει έναν τετραπολικό κοντάκτορα ισχύος (7,5 kW). Βλέπε φωτό ιδιοκατασκευής.

Δεν έχω ρύθμιση τάσης, απλά ανοίγει το relay όταν η τάση δεν είναι μεταξύ 220 και 240V.

To ρελέ της ρύθμισης, είναι εξαιρετικά γρήγορο, και το εμπιστεύομαι 100%, δουλεύω με drives μέσης τάσης, (6,6 kV, 4- 30 ΜVA), και όλα έχουν το συγκεκριμένο ρελέ, ώστε σε περίπτωση που ξεφύγει η τάση εισόδου, να ενημερωθεί η CPU για να κάνει με ελεγχόμενο τρόπο shutdown τους ημιαγωγούς, πριν τους πάρουμε στο χέρι.

...για τέτοια drives μιλάμε :rolleyes:


Το Under-Voltage / Over-Voltage Monitoring relay : ABB CM-MPS.21

https://library.e.abb.com/public/fc4fe1b6822201fcc12577df00450021/2CDC112126D0201.pdf





Το ρελέ ισχύος:

https://library.e.abb.com/public/2c7cff9d7915b7fac1257880004c1ace/1SBC101420D0201.pdf




Και το κουτάκι που έχω φτιάξει (πριν το καλωδιώσω εσωτερικά. Έχει 2 βιoμηχανικούς μονοφασικούς ρευματολήπτες 16Α.

Επίσης έχει φωτιζόμενα ON-OFF, και ένα LED για να μου δείχνει την κατάσταση trip.











 
Last edited by a moderator:


Y

Yiannis_B

Guest
Με ρελέ είναι γρηγορότερη η ρύθμιση, αλλά πολύ χοντροκομμένη. Με servo, έχεις καλύτερη ακρίβεια, αλλά χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερος χρόνος για την σταθεροποίηση.

https://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_regulator#AC_voltage_stabilizers

Servo+auto transformer:



Με ρελέ:



Με servo:

Προσέξτε λίγο επίσης τι συμβαίνει, στο 51ο δευτερόλεπτο του video, όταν η τάση εισόδου πάει από 0->220, ο μετασχηματιστής είχε μείνει με τον προηγούμενο λόγο μετασχηματισμού, και η τάση στην έξοδο, πάει λίγο παραπάνω .... :headbang:



Γιαννάκη Μάρκου, ακούς?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δεν συμβαίνει Γιάννη ποτέ αυτό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του βίντεο , έχουν την ρίξει την τάση στο 0, και μετά δίνουν 220. Στα δικά μου όταν η τάση πέσει κάτω από 160 v διακόπτεται εντελώς η τροφοδοσία , μέχρι να ξαναδεί η cpu κάποια νορμάλ τάση . Δεν ανεβαίνει ποτέ τόσο η τάση εξόδου. Εχω κάνει και εγώ το πείραμα με variac, και έκοβε εκεί που έπρεπε , ασε που η cpu δίνει και εντολή για πλήρη απενεργοποίηση όταν νοιώσει ότι δεν μπορεί να παρακολουθήσει τα σκαμπανεβάσματα της τάσεως.
Επίσης όπως λες και συ στο δικό σου δεν ρυθμίζεις τάση , αλλά τα περιθώρια από μία min και μια max τάση 220-240. Εγω με τα savr έχω σταθερά από 226 μέχρι 233 το πολύ. Ποιο υγειές ρεύμα για τα μηχανάκια μου.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Αυτό σημαίνει Γιάννη, ότι υπάρχει στα δικά σου, διακοπτικό στοιχείο (ρελέ δηλαδή, solid state ή συμβατικό) σε σειρά με τον μετασχηματιστή. Και η μέτρηση τάσης γίνεται πριν το διακοπτικό αυτό στοιχείο. Με τόσες κινεζιές εκεί έξω, καλό είναι να είναι υποψιασμένος ο υποψήφιος αγοραστής.

Διαβάστε πολύ καλά το documentation, -αν υπάρχει - , πριν την αγορά.
 

Y

Yiannis_B

Guest
χαζυεοντας στο site της kebo βλεπω οτι εχει αρκετους τυπους με σερβομηχανισμο, πχ SDC, MVR, SAVR, MDR κλπ, ξερουμε αν εχουν καμια ουσιαστικη διαφορα στον τροπο λειτουργιας τους?
Ετσι προχειρα που τους κοιταω δεν βλεπω κατι.
Οι διαφορές τους, έχουν να κάνουν με τα όρια τάσης που υποστηρίζουν (High-Low), και το αν έχουν ψηφιακό ή αναλογικό display. Υποθέτω ότι όλες οι τρέχουσες σειρές, έχουν μικροεπεξεργαστή.

Από το site της KEBO:

(Οι υπογραμμίσεις δικές μου)

http://www.kebopower.com/en/Profile.asp?xCol=657

AVR Frequently Asked Questions

Q1. What is AVR?

A1. AVR is an abbreviation of Automatic Voltage Regulator, in KEBO Products, it is in particular referring to AC Automatic Voltage Regulator. It is also commonly called Stabilize or Voltage Regulator.

Q2. Why install an AVR?
A2. There are many places in this world with bad electricity power supply conditions, many people are still experiencing constant surges and sags in voltage. Voltage Fluctuation is one of the main cause to the damage of home appliances. Every appliance has a certain input voltage range, if the input voltage drops below or surges higher that this range, it caused a definitely damage in the electricity. In some cases, the appliances just stop working. The Automatic Voltage Regulator is designed to solve such problems, it is designed to have a generally wider input voltage range than normally electrical appliances, and it boost up or suppress the input low and high voltage to the acceptable range.

Q3. How does AVR categorized?

A3. AVR are mainly categorized into two types, Relay controlled tap changing type and Servo Motor Type. Difference between Relay type and Servo Motor Type: Relay type response more quickly than servo motor type, but servo motor regulator the output voltage more precisely, up to 3% tolerance in precision other than 10% in the relay type. Also, in kebo AVR range, we also categorize by display into meter display type and digital display type.

Q4. The AVR do not start work when switch on,why?
A4. This may caused by 1)improper connection, there might be loose contact from the AC mains and or from the AVR to the appliances 2)Overloading, the power capacity of the connected appliance exceed the stabilizer maximum output power. Normally in this case the fuse will blow up or the circuit breaker will trip off. 3) Different frequency between the AVR output frequency and the frequency of the electrical appliance. Accordingly, 1)please ensure a firm and proper connection from the utility power to the AVR and the AVR to the electrical Appliances. 2) make sure do not overload the AVR, for your reference, for color TV, calculate it twice as it’s listed capacity. for motor & compressor based appliances ,calculate it three times of the listed capacity. 3) ensure the same the frequency range of the AVR output and the loaded appliances.

Q5. All the indicators on the AVR shows normal, but the AVR has no output,why?
A5. Possible caused : the output circuit is failure
Solution : take to the repair center

Q6. Why does the AVR digital meter display "H"or "L"

A6. Every AVR has a input voltage range, in kebo AVR ranges, we offer an input range from 140~260V, 100~260V, 80~260V for different product families. "H" means the input high voltage beyond the regulation range of the AVR, "L" means the input low voltage beyond the regulation range of the AVR so that it goes into protection. You don’t have to do anything to the AVR if A"H"or A"L"is displayed, but to wait until the utility power resumes to the regulation range.

Q7. The" Unusual" LED shows when the AVR switch on.
A7. This may caused by several reasons: 1) high or low input voltage beyond the AVR input voltage range, 2)High temperature protection, 3) Circuit failure. Accordingly, We shall 1) wait until the input voltage return back to the AVR regulation range, 2) switch off the AVR and let it cool down, 3) submit to the service center for repair.

Q8. Why does the AVR always wait 6 seconds or 3 minutes to start up?

A8. Whenever you switch on the AVR or the electricity sudden resume, there must be surges and spikes coming along with. In order to avoid the damaged from the spikes and surges, every Kebo AVR is designed with Delay function, it is controlled by CPU, standard delay time is 6 seconds or 180 seconds and it is selectable. The delay time will count down immediately when the power switch is on or when the electricity resume after the AC failure or protection. The default delay time for all Kebo AVR is 6 seconds. It is important to know that for all applications based on compressor, like fridge, freezer, air conditioner, it is advised to select 180 seconds delay time.

Q9. Why does the AVR immediately trip off when it is switch on?
A9. If the AVR immediately trip off, it means that the loading capacity must exceed the fused current amperage or that of the circuit breaker, in this case, you need to reduce the load, or use a bigger capacity AVR to power the loaded appliance.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
SVR παντως λεει το δικο μου ...και οχι SAVR..
τον τελικο τον ριχνουμε και αυτον επανω η κλαταρει ?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μπράβο Γιάννη , καλά έκανες και το πόσταρες , για να ξέρει και ο κόσμος που διαβάζει εδώ τι κάνουν τα AVR.
Εγω τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη , εδώ και χρόνια , ιδίως από τότε που αναβαθμίστηκα στα SAVR , όπου μπορώ και βλέπω , τάση εισόδου δλδ δικτύου , τάση εξόδου δλδ του AVR και φορτίο σε Α του AVR. Εξαιρετικά μηχανάκια κατά τη γνώμη μου που με έχουν γλυτώσει από πολλούς μπελάδες σε πανάκριβα και σπάνια SANSUIΓΙΑ , αλλά όχι μόνο , βλέπε σετ DENON AVP A1HD, POA A1HD, DVD A1UD, και πάει λέγοντας.
Α και αυτό που ήθελα να γράψω και από πρίν και το ξέχασα. Σήμερα το πρωί που τα άναψα , έκαναν ένα παρατεταμένο κριιι , πριν από τα default 6s ,που θέλει για να σταθεροποιηθεί η έξοδος και να ανοίξει η παροχή. Είχε μείνει από το προηγούμενο βράδυ σε άλλη θέση ο ρότορας δρομέας του servo , και μέχρι να γυρίσει στην επιθυμητή του πήρε και μισό sec. Αυτά για τώρα.
[DOUBLEPOST=1449511117][/DOUBLEPOST]
SVR παντως λεει το δικο μου ...και οχι SAVR..
τον τελικο τον ριχνουμε και αυτον επανω η κλαταρει ?
Πες μας ποιο είναι το δικό σου , ή ακόμα καλύτερα δώσε link.
[DOUBLEPOST=1449511206][/DOUBLEPOST]Το να κλατάρει , σημαίνει ότι η ισχύς που καταναλώνει ο τελικός σου είναι μεγαλύτερη αν την προσθέσεις μαζί με των άλλων συσκευών , της ισχύος που μπορεί να σου δώσει το AVR.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εχει δηλ προστασια εξτρα για τασεις ανω των 260volt , δεχομαστε οτι ισχυει, οι συσκευες σε αυτην τη ταση ειναι ασφαλη εστω και στιγμιαια?
SVR παντως λεει το δικο μου ...και οχι SAVR..
τον τελικο τον ριχνουμε και αυτον επανω η κλαταρει ?
Οι Γιαννηδες μονο σε Γιαννηδες απαντουν :D

πες χαραχτηριστικα του και οτι θες να ρηξεις επανω ...
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εχει δηλ προστασια εξτρα για τασεις ανω των 260volt , δεχομαστε οτι ισχυει, οι συσκευες σε αυτην τη ταση ειναι ασφαλη εστω και στιγμιαια?

Οι Γιαννηδες μονο σε Γιαννηδες απαντουν :D

πες χαραχτηριστικα του και οτι θες να ρηξεις επανω ...

Όχι δεν είναι ασφαλείς , γι αυτό και υπάρχει η προστασία αυτή.

ΟΙ Γιάννηδες δεν απαντούν μόνο σε Γιάννηδες. Είσαι άδικος.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σε πειραζω, γιαυτο το πρασινο ανθρωπακι!!.Μαρεσε που ανταπαντησατε αρχιζοντας με το Γιαννη ,Γιαννακη...
Μ
αλλον δε το διατυπωσα καλα στα 259volt εχουμε θεμα? Εχεις δει τετοιες τασεις?
 

Y

Yiannis_B

Guest
SVR παντως λεει το δικο μου ...και οχι SAVR..
τον τελικο τον ριχνουμε και αυτον επανω η κλαταρει ?
Βρε συ, τον AVR τον θέλεις βασικά για ενισχυτές σε τάξη Α, Α/Β. Η στιγμιαία μέγιστη ισχύς που δίνει ένας ενισχυτής είναι κατά προσέγγιση, (Vrail X Vrail )/ R_speaker. H Vrail (= +/-V = +/- 35V στα παρακάτω σχηματικά), είναι η ανορθωμένη τάση του μετασχηματιστή (TR1), και προφανώς είναι ανάλογη της τάσης του δικτύου.
Όσο περισσότερο ξεφεύγει η τάση του δικτύου από τα περιθώρια ανοχής του ενισχυτή, τόσο κινδυνεύεις να πάρεις τα τρανζίστορ εξόδου στο χέρι.
Να σου θυμίσω επίσης, ότι οι παλαιότεροι ενισχυτές, είχαν πίσω επιλογή για 220 και 240V. Δεν το βάζανε για πλάκα.


Τα -συνήθως-διακοπτικά τροφοδοτικά των πηγών δεν έχουν πρόβλημα.





Εχει δηλ προστασια εξτρα για τασεις ανω των 260volt , δεχομαστε οτι ισχυει, οι συσκευες σε αυτην τη ταση ειναι ασφαλη εστω και στιγμιαια?
Τα 260Vrms είναι η μέγιστη τάση εισόδου στον AVR, ώστε να δώσει τάση εξόδου nominal, π.χ 230Vrms.

Πάνω από τα 260V, η έξοδος του AVR διακόπτεται.

Για κρουστικές υπερτάσεις (δηλαδή μεγάλες υπερτάσεις πολύ μικρής διάρκειας), συνήθως υπάρχουν και μερικά varistors στην είσοδο του AVR, για να προλάβουν τα χειρότερα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ναι το καταλαβα, στιγμιαια αναφερω λογω της χρονικης καθυστερησης που εμφανιζουν τα σερβο, που σημαινει οτι και εξοδο 260 v θα εχουν και μετα θα διορθωσουν...προφανως εξαρταται η ευαισθησια και ανοχες της καθε συσκευης..
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ναι το καταλαβα, στιγμιαια αναφερω λογω της χρονικης καθυστερησης που εμφανιζουν τα σερβο, που σημαινει οτι και εξοδο 260 v θα εχουν και μετα θα διορθωσουν...προφανως εξαρταται η ευαισθησια και ανοχες της καθε συσκευης..
Ένα σωστά υλοποιημένο AVR, θα ανοίξει το ρελέ αν δει στην έξοδο πάνω από 260V (υποθέτουμε ότι οι συσκευές έχουν τουλάχιστον 10% - 15% ανοχή σε υπέρταση = 1,1 X 230V = 253V) . Αν για παράδειγμα, η τάση εισόδου είναι 180V, και το AVR δίνει στην έξοδο 230V, τότε εκείνη την χρονική στιγμή, ο λόγος μετασχηματισμού του μετασχηματιστή του AVR, είναι 1 / (230/180) = 1 / 1, 277.

Αν την επόμενη στιγμή η τάση στην είσοδο πάει στα 250V, τότε η έξοδος θα είναι 1,277 Χ 250V = 320 V ! !

Εξαρτάται λοιπόν από τον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής. Εγώ σε αυτή την περίπτωση θα άνοιγα το ρελέ, και θα διέκοπτα την έξοδο, γιατί θα πάρει μερικά sec να επαναφέρει το servo, τον λόγο στο 1 / (230/250) = 1 / 0,92.

Μια άλλη στρατηγική που μπορείς να ακολουθήσεις, είναι να έχεις μαζί με το servo, και κάποια ρελέ, που μεταβάλουν τον λόγο μετασχηματισμού σχεδόν ακαριαία, οπότε στην παραπάνω υποθετική περίπτωση, μόλις το AVR δει 319V στην έξοδο, κόβει τα 100V π.χ. με ένα ρελέ, και αφήνει το servo να κάνει την μικρορύθμιση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
περιμενα να τα εχουν ηδη μεσα στην ιδια συσκευη ,ηταν η επομενη ερωτηση με προλαβες ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εχει δηλ προστασια εξτρα για τασεις ανω των 260volt , δεχομαστε οτι ισχυει, οι συσκευες σε αυτην τη ταση ειναι ασφαλη εστω και στιγμιαια?

Οι Γιαννηδες μονο σε Γιαννηδες απαντουν :D

πες χαραχτηριστικα του και οτι θες να ρηξεις επανω ...
http://www.kebopower.com/en/ShowProd.asp?ID=1376
αυτο ειναι ...στο περιπου..γιατι εχει ακομη ενα μπουτονακι επιλογης in 120-280V , 150-280V..το οποιο εχω στη δευτερη επιλογη...
επισης DIANXING το ονομαζει και οχι kebo ...μαλλον θυγατρικη? δε ξερω
 



Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Dimitris Top , να μη σε στενοχωρήσω αλλά η συσκευή σου , δεν κάνει. Κυρίως λόγω του ότι λέει ότι δουλεύει με cpu , αλλά δεν το κάνει. Είναι η φτηνή σειρά της DIANXING θυγατρική ή κάτι παρόμοιο της KEBO. Σκέψου ότι τα δικά μου είναι ακριβώς τα ίδια , και το ένα λέει dianxing και το άλλο KEBO. Θα πρέπει μάλλον να επενδύσεις κάποια χρήματα σε σοβαρότερη λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top