ΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ ME MUSICAL FIDELITY A1008;


D

Deleted member 8307

Guest
…δες κάποιο ζευγαράκι απο την νέα σειρά της Revel Performa3 ή από τον Vandersteen ανάλογα πάντα με τα χρήματα που δίνεις.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
705
Reaction score
995
Διαστάσεις χώρου ακρόασης;
Απόσταση από τοίχους;
Προσδιορισμός τροϊκανικού μπάτζετ; :)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Διαστάσεις χώρου ακρόασης;
Απόσταση από τοίχους;
Προσδιορισμός τροϊκανικού μπάτζετ; :)
4Χ4 (το ενα τεσσαρι ειναι στην πλευρα των 7μ, δηλ ο χωρος ειναι 4Χ7), με αποσταση ακροασης 3μ περ.

Οχι πανω απο 2500
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Αν μπορούσες να ανέβεις 300 ευρώ, δηλ. στα 2800 -δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα η προσφορά- έδινε η Sonus Hi-Fi τα Sonus Faber Auditor M, τα οποία πολλάκις με ήρεσαν. Τίποτα σε ATC; Τα καινούργια 19άρια (2.250) ή κανένα παλιό 40άρι από δεύτερο χέρι (~1500); Απλά δεν ξέρω πώς θα παίξουν με τον MF. Όχι λόγω οδήγησης αλλά σαν συνέργεια.

Έχω διαβάσει καλά λόγια για το συνδυασμό του MF με Proac. Τα D18 (2.650 - κι άλλη υπέρβαση, sorry) ή τα D2 (2330);
Έχω ακούσει τον Α5.5 και με τα 2 ηχεία. Τα προτιμώ με τον Μ6i όμως.
 


Μηνύματα
731
Reaction score
616

Μηνύματα
361
Reaction score
221
γεια χαρα!αν δεν υπαρχουν περιορισμοι στην τοποθετηση των ηχειων στο χωρο σου θα ελεγα να δοκιμασεις να ακουσεις τα Magnepan μπορει να σου αρεσουν...προσωπικα με budget ανω των 2000e θα αφηνα τις καμπινες αλα αυτο ειναι απλα μια γνωμη.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Από ότι καταλαβαίνεις από τις μέχρι τώρα απαντήσεις, θα ακούσεις πολλές διαφορετικές προτάσεις, πράγμα απολύτως λογικό μιας και οι παραστάσεις και τα γούστα του καθενός από εμάς διαφέρουν.
Η γνώμη μου είναι, αφού περιορίσεις τις επιλογές σου σε 4-5 να πάρεις τον ενισχυτή σου (εντάξει δεν είναι και ο ελαφρύτερος του κόσμου αλλ´α τί να κάνουμε:)) και να πας να ακούσεις στους αντιπροσώπους τις επιλογές αυτές. Και πάλι θα λείπει από την εξίσωση η παράμετρος χώρος, αλλά θα έχεις πάρει μια ιδέα ως προς το τί σου ταιριάζει καλύτερα.
Υπάρχουν πολλά αξιόλογα ηχεία στην αγορά στο budget σου που μπορείς να τα ακούσεις (dynaudio, focal, sonus faber κτλ)
Καλή αναζήτηση!

PS: Τροικανικό budget τα 2500:eek:? ελπίζω να μην μας διαβάζουν οι τροικανοί, θα μας επιβάλουν και άλλα μετρα:biggrin:.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ευχαριστω για τις απαντησεις, οποτε πρεπει να διευκρινισω κατι: τωρα εχω τα Opera seconda, το προηγουμενο μοντελο (μια κριτικη εδω http://www.highfidelity.gr/?con_product_reviews=opera-seconda). Ηχος καλος, αλλα αναρωτιεμαι ποιο ηχειο θα ματσαρει καλυτερα με τον ενισχυτη, που, ως Αγγλικος, εχει τα δικα του χαρακτηριστικα. Σκεφθηκα τα PMC Fb1i sign. που δινει ενα παιδι εδω, αλλα ...διαβαστε εδω http://www.avsite.gr/forum/threads/Εν-εξελίξει.137900/page-8#post-1858410 .
Για Magnepan κλπ δεν "παιρνει" ο χωρος δυστυχως(;), αλλιως θα σκεφτομουν μεχρι και τα Quad 2805(;) που δινει ο Vetnik (μετα απο ακροαση βεβαια). Για Sonus Faber σκεφθηκα τα Venere 2,5 μα δεν βολευουν οι διαστασεις (ψηλο) και το χρωμα (ασπρο/μαυρο). Αν ημουν Ιταλια θα επαιρνα...χθες τα Liuto στα 2500€ προσφορα (εδω δεν ξερω ποσο τα δινει ο Σ.Χ. - ρωτησα μα δεν απαντησε ακομη, τα εχει προσφορα). Διαβαζω βεβαιως οτι με τα Proac ταιριαζει ο ενισχυτης, αλλα δεν εχω γνωμη/αποψη απο εμπειρια αλλου.
Γι αυτο που λες Στεργιο μια πρωτη εκτιμηση αν δωσω τα υπαρχοντα πιστευω να "πιασω" πανω-κατω 3000€, οποτε ειναι ασυμφορη η απαλλαγη ΚΑΙ απο τα δυο - προτιμω λοιπον τα ηχεια, μιας και ο ενισχυτης αν και πεπερασμενο μοντελο ειναι πολυ αξιολογος σε ολα, και μαλλον αδικειται απο τα υπαρχοντα ηχεια (τα οποια, επαναλαμβανω, ειναι πολυ καλα και με τον MF εδειξαν αλλον, καλυτερο, χαρακτηρα απο οτι με τον Unico) αλλωστε το δειχνει, σχετικα, και η μεταξυ τους διαφορα αρχικων τιμων αγορας.
Βασιλη, ειπα "τροϊκανα" τα 2500€ γιατι υπηρχε η περιπτωση, δεδομενης της ισχυος του ενισχυτη, να προταθουν τιποτα πεντοχιλιαρα+, οποτε... Τα Focal τα σκεπτομαι αρκετα...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μην ανησυχείς, χαριτολογώντας το έγραψα.
Τα νέα focal πρέπει όντως να είναι καλή περίπτωση και θα μπορείς και εύκολα να τα ακόυσεις στον αντιπρόσωπο.
 




lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Labrina δυστυχως δεν χωρανε!
Comtal εχεις δικιο, αλλωστε ο προηγουμενος ιδιοκτήτης του ενοσχυτη τον εδωσε (μια εβδομαδα τον κράτησε, δοκιμη εκανε) εξ αιτίας των PMC!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
λοιποον...

τα νηματα αυτα παιρνουν παντα την ιδια τροπη.
το τι αρεσει στον καθενα ειναι τελειως υποκειμενικο,
ο ενισχυτης σου ειναι εξαιρετικος και θα οδηγησει σχεδον τα παντα.
το ηλεκτρικο ματσαρισμα θα ειναι μια χαρα, το "υποκειμενικο" ειναι ετσι και αλλιως υποκειμενικο.
βρες ηχεια που μετρανε καλα (οπως πχ τα revel) διαλεξε 2-3 και τελικα ακουσε τα ετσι για το ψυχολογικο.
τα ηχεια για τον χωρο σου πρεπει να ειναι 3δρομα (μεγαλα γενικα) και να μην εχουν θεμα με τις πρωτες αντανακλασεις (πλαινες...)
με το χαμηλο δεν θα εχεις ιδιαιτερα θεματα, οι διαστασεις ειναι σχετικα καλες.

επισης, τα quad που ανεφερες οποτε θες στην διαθεση σου για ακροαση χωρις καμια υποχρεωση.
βρες ενα μεγαααλο αυτοκινητο, παρτα να τα ακουσεις και φερτα πισω μετα.
οι διαστασεις του χωρου σου ειναι ιδανικες αρκει να τα στησεις σωστα. παιζουν καλα και κοντα στους πλαινους τοιχους, θελουν 1 μετρο τουλαχιστον απο τον μπροστινο.ειναι ηχεια που τα 6500ε που κανουν καινουργια ειναι λιγα για αυτα που παιζουν. αρκει να δεχθεις τους περιορισμους τους (χαμηλο 40hz, αποστασεις)

Διαλεξε με προσοχη διαβαζοντας τα τεχνικα πολυ προσεκτικα.
οταν καταληξεις σε 2-3 ηχεια σωστα τεχνικα, 100% θα εισαι ευχαριστημενος με την επιλογης σου και το τελικο αποτελεσμα.
αν το ηχειο "σου αρεσει" ή αρεσει στον φιλο σου αλλα μετραει οπως πχ τα harbeth ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη ή με κάποια είδη μουσικής θα θες να το αλλαξεις.
οτι θες μου λες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μείνε έτη φωτός μακριά από τα PMC. Ένα πιο "ζεστό" σε ηχο ηχείο θα ταιριάξει καλύτερα.
δηλαδη ποιο ειναι ποιο "ζεστο" ηχειο?
α) αυτο που ζεσταίνεται οταν ανεβαζει ενταση?
β)αυτο που παραμορφωνει οταν ζοριζεται?
γ)αυτο που παραμορφωνει ευφωνικα και χωρις να ζοριζεται?
δ)αυτο που παραμορφωνει ασυστολα παντου λογω αθλιας κατασκευσης?
ε)αυτο που εχει προβολικα μεσαια ωστε να αρεσει και λοιπουν τα ακρα?
στ)αυτο που δεν εχει καθολου χαμηλο αλλα τσιμπαει με το πορτ/κουτι στα 50-70?

δυστυχως το ΖΕΣΤΟ σε ηχο ηχειο ειναι ενα απο τα παραπανω.
αν εχεις αλλη τεκμηριωμενη αποψη παρακαλω να την υποβαλεις.
η δικη μου αποψη για τα α) β) γ) δ) ε) στ) και την ζεστασια ειναι τεκμηριωμενη. σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις το ακουσμα ειναι ΖΕΣΤΟ.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Αν μπορούσες να ανέβεις 300 ευρώ, δηλ. στα 2800 -δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα η προσφορά- έδινε η Sonus Hi-Fi τα Sonus Faber Auditor M, τα οποία πολλάκις με ήρεσαν. Τίποτα σε ATC; Τα καινούργια 19άρια (2.250) ή κανένα παλιό 40άρι από δεύτερο χέρι (~1500); Απλά δεν ξέρω πώς θα παίξουν με τον MF. Όχι λόγω οδήγησης αλλά σαν συνέργεια.
Τι ειναι η συνεργεια?
τα atc ειναι εξαιρετικα και θα παιξουν καταπληκτικα, τα sonus ειναι .... ΖΕΣΤΑ... μπρρρρρρ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top