ΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ ME MUSICAL FIDELITY A1008;

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Για πες μου το εξής μιας και είσαι τεχνοκράτης στην προσέγγισή σου, αν σε διαβάζω σωστά.
Ακούς δύο ζευγάρια ηχείων που είναι άψογα στις μετρήσεις τους, έχουν ξετινάξει το πάγκο του εργαστηρίου, καλύτερα δε γίνεται.
Όμως, θα πρέπει να αγοράσεις το ένα.
Τι είναι αυτό που θα σε κάνει να κλίνεις προς τη μία ή την άλλη πλευρά;

Edit: υποθέτουμε ότι η τιμή είναι παρεμφερής.
Προσωπικα τα αυτια μου και μονον, αλλα μετα απο τουλαχιστον διωρη* ακροαση! Αν φυγω χωρις βούισμα στα αυτια (συνεβη!) και με χαμογελο ανευ πονοκεφαλου (επιρρεπης!). Βεβαια τα αυτια μου ειναι "υπερσιτεμενα" οποτε συγχωρουν πολλα, αλλα η αισθηση "πληρωσης" παραμενει!


*εβαλα διωρη γιατι σπανια ακουω παραπανω (φωναζει η...συγκατοικος και οι απο κατω!)
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
δεν μας πολυαφορα αυτο.
αυτο που μας αφορα ειναι να μην γραφεις ανυποστατες εκτιμησεις με σιγουρια επαϊοντα
Δεν θα με κρίνεις εσύ!

Ως εδώ γι αυτό το thread, έγραψα τη γνώμη μου φίλε μου, κοίτα μόνο να πάρεις ότι γουστάρεις εσύ γιατί στην αγορά παίζονται περίεργα παιχνίδια και οι κατέχοντες την ισχύ (επαγγελματίες του χώρου, καμία νύξη για το site για να μην παρεξηγηθώ) ξέρουν πως να κατευθύνουν τα πλήθη.

δειξε μου 2 ηχεια με ιδιες μετρησεις και τα λεμε.
αλλωστε και τα ηχεια μου χωρις ακροαση τα αγορασα.
α ναι, και τα προηγουμενα.
Γι' αυτό τα κράτησες..... :rolleyes:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Δεν θα με κρίνεις εσύ!

Ως εδώ γι αυτό το thread, έγραψα τη γνώμη μου φίλε μου, κοίτα μόνο να πάρεις ότι γουστάρεις εσύ γιατί στην αγορά παίζονται περίεργα παιχνίδια και οι κατέχοντες την ισχύ (επαγγελματίες του χώρου, καμία νύξη για το site για να μην παρεξηγηθώ) ξέρουν πως να κατευθύνουν τα πλήθη.



Γι αυτό τα κράτησες..... :rolleyes:
Εγω θα σε κρινω. Για αυτο ειμαι εδω.
Ως εδω με τις ιστοριες συνομωσιας.
Oι εμποροι που λυμαινονται τον χωρο απο την αγνοια και τα ματσαρισματα εχουν θυσαυρισει.
Για αυτο την εχουν κανει ΟΛΟΙ απο το avsite.
Ok?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εγω να τολμισω να ρωτησω τι ειναι αυτο που σε ωθει σε αλλαγη ηχειων;
Ακους κατι καπου που δε σου αρεσει; τι;
Ακουσες κατι καπου αλλου που σου αρεσε περισσοτερο; που;
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
δειξε μου 2 ηχεια με ιδιες μετρησεις και τα λεμε.
παρολα αυτα θα σου απαντησω...
ενα ηχειο που δεν μετραει σωστα δεν θα παιξει ΠΟΤΕ σωστα.
ενα ηχειο που μετραει σωστα ΙΣΩΣ παιξει σωστα.
μεταξυ των 2 που λες οτι μετραν σωστα θα αγοραζα το φθηνοτερο αν ειχα οικονομικη στενοτητα, ή το ομορφοτερο αν δεν ειχα, ωστε να μην φωναζει η γυναικα και να το παιζω μουρη στον γειτονα. ελπιζω να σε εβαλα στο κλιμα....
οσο για μενα... θα ημουν χαρουμενος και με τα 2.
αλλωστε και τα ηχεια μου χωρις ακροαση τα αγορασα.
α ναι, και τα προηγουμενα.
Η ένστασή μου είναι ότι απαξιώνεις την ακρόαση και μάλιστα τη θεωρείς αιτία πλάνης!
Επειδή σε διαβάζω συχνά ως συντονιστή, έχεις προβεί σε αρκετές αλλαγές τα τελευταία χρόνια (ουδείς αναμάρτητος βέβαια!).
Από τα kef στα quad και από κει σε ενεργά. Μάλιστα για τα kef διαπίστωσες ότι για να δώσουν αυτό που μπορούν, χρειάζονται εντάσεις. Μια ακρόαση δε θα σε είχε προφυλάξει από αυτό; (επαναλαμβάνω ουδείς αναμάρτητος!)

Τέλος πάντων. Ένας φοιτητής νομικής, ακόμα και αν είναι αριστούχος και διαβάζει μέρα νύχτα, δεν πρόκειται να μάθει αν δεν μπει σε δικαστήριο.

Ε οι ακροάσεις είναι το δικαστήριο!

Φιλικά.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
λαθος.
δεν απαξιωνω τις ακροασεις, τις "τοποθετω" στο τελος της αλυσιδας.
σκεψου το περιπου οπως το τελικο τιουναρισμα ενος ηχειου με το αυτι.
αφου φτασεις στα 2-3 ηχεια που παιζουν σωστα, διαλεξε οποιο σου ΑΡΕΣΕΙ περισσοτερο.
αυτο λεω.
τωρα, για μενα, εχω κανει ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ και προσπαθω να μην τα κανουν αλλοι.
κανενα απο τα λαθη μου ομως δεν εχει σχεση με την ακροαση. ΟΛΑ ειχαν σχεση με την αγνοια. ειδικα τα κεφ... τα ειχα ΑΚΟΥΣΕΙ. ΟΠΟΤΕ?
εχω μαθει παρα πολλα εδω μεσα και ΤΟΥΣ χρωσταω ΧΑΡΗ.
οσο παραδεχεσαι τα λαθη σου θα ΜΑΘΕΙΣ. απλα και ωραια. και εγω το ιδιο.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
λοιπον για να συνοψισω υπαρχουν 2 ομαδες.

η μια ομαδα ισχυριζεται οτι το ηχειο που θα παρεις θα πρεπει να ματσαρει με τον ενισχυτη που εχεις ...να μην κανει μουτσουνακια

η αλλη ομαδα ισχυριζεται οτι το ηχειο που θα παρεις θα πρεπει να μετρα σωστα + καποια αλλα οπως μεγεθος γουφερ αποσταση ακροασης κτλπ γιατι αλλιως αυτο που θα ακους και πιθανον να σου αρεσει δεν θα ειναι το σωστο.

διαλεξε 3 ηχεια που μετρουν σωστα μπορουν να οδηγηθουν σωστα και ικανοποιουν τους περιορισμους του χωρου ακροασης σου και πηγαινε ακουσε τα και επελεξε αυτο που σου καθισε καλυτερα στο αυτι
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Οι ακροάσεις των υπό αγορά μηχανημάτων αναπαραγωγής ήχου επιβάλλονται. Η δουλειά του εμπόρου ηχοσυστημάτων είναι παρουσίαση και επίδειξη. Αν δεν κάνει κάτι τέτοιο προσπεράστε τον. Γι' αυτό γίνονται και οι εκθέσεις άλλωστε. Αλλιώς θα διαβάζαμε μόνο τις μετρήσεις και θα κάναμε τυφλές αγορές.
Αν ο έμπορος σας πει δείτε τις μετρήσεις και τα reviews και αγοράστε είναι τουλάχιστον ακατάλληλος.

Η γνώση και εμπειρία από live παραστάσεις θα βοηθήσουν αρκετά και κατά τις ακροάσεις μηχανημάτων.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στα ηχογραφημένα ηλεκτρικά σήματα που μετατρέπονται σε ήχους μέσω πηγων-ενισχυτών-ηχείων.
Είναι όλα λάθος σε σχέση με την live παράσταση, αλλά ακόμη και με το live παίξιμο στον τόπο όπου λαμβάνει χώρα η ηχογράφηση.
Ακόμα και το πρωτογενές υλικό της ηχογράφησης χωρίς την επεξεργασία που υφίσταται είναι κι αυτό λάθος.
Η ακοή δεν είναι η μόνη αίσθηση για να απολαύσεις τη μουσική.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
εγω μιλησα για τα Magnepan στον ενδιαφερομενο με την προυποθεση να μπορει να τα στησει στο χωρο λαμβανονταν υποψιν οικογενεια,παιδια,σκυλια κτλ...ΤΙΠΟΤΑ δεν θα λειψει στον ηχο σε αυτο το χωρο και ΟΥΤΕ sub ειναι απαραιτητο.
και κατι τελευταιο...οταν μια εταιρια παραγει ενα ηχειο και το πουλαει 3 χιλιαρικα δινει και το χαρτη ποσα εκατοστα να τοποθετηθει απο τον καναπε και το βαζο?αυτα ειναι θεωριες εξω απ την εταιρια απο ανθρωπους που κανουν δοκιμες για λογαριασμο τους και σεβαστες αλα μεχρι εκει! τα μαγνητοστατικα δειχνουν αυτο που θελουν και με περιορισμους στην τοποθετηση και μην ξεχναμε τη μεση ενταση που ακουμε μουσικη καθημερινα και οχι τα τεστ σε ανηχοικους θαλαμους
\
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Οι ακροάσεις των υπό αγορά μηχανημάτων αναπαραγωγής ήχου επιβάλλονται. Η δουλειά του εμπόρου ηχοσυστημάτων είναι παρουσίαση και επίδειξη. Αν δεν κάνει κάτι τέτοιο προσπεράστε τον. Γι' αυτό γίνονται και οι εκθέσεις άλλωστε. Αλλιώς θα διαβάζαμε μόνο τις μετρήσεις και θα κάναμε τυφλές αγορές.
Αν ο έμπορος σας πει δείτε τις μετρήσεις και τα reviews και αγοράστε είναι τουλάχιστον ακατάλληλος.

Η γνώση και εμπειρία από live παραστάσεις θα βοηθήσουν αρκετά και κατά τις ακροάσεις μηχανημάτων.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στα ηχογραφημένα ηλεκτρικά σήματα που μετατρέπονται σε ήχους μέσω πηγων-ενισχυτών-ηχείων.
Είναι όλα λάθος σε σχέση με την live παράσταση, αλλά ακόμη και με το live παίξιμο στον τόπο όπου λαμβάνει χώρα η ηχογράφηση.
Ακόμα και το πρωτογενές υλικό της ηχογράφησης χωρίς την επεξεργασία που υφίσταται είναι κι αυτό λάθος.
Η ακοή δεν είναι η μόνη αίσθηση για να απολαύσεις τη μουσική.
σκετη παραπληροφορηση.
καθε γραμμη ειναι λαθος.
Στα χερια μας εχουμε ΜΟΝΟ ενα CD ενα LP η ενα αρχειο.
Η πιστη αναπαραγωγη του υλικου αυτου ειναι η ΜΟΝΗ ΜΑΣ εγνοια.
Ο ηχοληπτης και ο μαστερας αφτιαξαν αυτο το υλικο με σκοπο η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ να μας παει οσο ποιο κοντα γινεται στο αρχικο γεγονος. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ ΛΕΓΕΤΑΙ HIGH FIDELITY. Να το μεταφρασω?
Αν δεν θες να επιτυχεις την πιστη αναπαραγωγη του ηχογραφημενου υλικου ασχολησουμε με κατι αλλο, ψαρεμα ή πινκ πονκ. τοσο απλα. τα live και τα μεγαρα αστα για αυτους που τα παρακολουθουν. ΣΠΙΤΙ το χομπυ λεγεται HI-FI.
Ας τελειωνουμε με τις αηδιες των συστηματων που πλησιαζουν πιστα το αρχικο γεγονος... κουραφεξαλα ολκης.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η μουσική γράφεται από μουσικούς και παίζεται από αυτούς κι από κανένα άλλο.

Αν σταματήσουν να γράφουν και να παίζουν οι μουσικοί, οι ηχολήπτες θα πάνε για ψάρεμα και πικ νικ και θα πουλάνε σουβλάκια έξω από τα γήπεδα. Αρκετά έχουν καταστρέψει τη μουσική. Δε θα μας παραπλανήσουν άλλο.

Εχω αποδεχτεί την ατέλεια και κατωτερότητα του hifiντελισμού σε σχέση με το live και είμαι ψυχικώς ήρεμος. Αλίμονο σε όσους παραπλανημένους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα και παιδεύονται και ξοδεύονται.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Η μουσική γράφεται από μουσικούς και παίζεται από αυτούς κι από κανένα άλλο.

Αν σταματήσουν να γράφουν και να παίζουν οι μουσικοί, οι ηχολήπτες θα πάνε για ψάρεμα και πικ νικ και θα πουλάνε σουβλάκια έξω από τα γήπεδα. Αρκετά έχουν καταστρέψει τη μουσική. Δε θα μας παραπλανήσουν άλλο.

Εχω αποδεχτεί την ατέλεια και κατωτερότητα του hifiντελισμού σε σχέση με το live και είμαι ψυχικώς ήρεμος. Αλίμονο σε όσους παραπλανημένους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα και παιδεύονται και ξοδεύονται.
τωρα μιλας σωστα.
καλο είναι λοιπον να προστατεψουμε οσο μπορούμε τα υποψηφια θυματα από τα ματσαρισματα που θα τους φτασουν στην ηχητικη νιρβανα...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
τωρα μιλας σωστα.
καλο είναι λοιπον να προστατεψουμε οσο μπορούμε τα υποψηφια θυματα από τα ματσαρισματα που θα τους φτασουν στην ηχητικη νιρβανα...

Αυτός ο όρος υποψήφια θύματα δεν είναι δόκιμος. Κι ούτε θα πάψει ο άλλος να είναι θύμα αν πάρει ενεργά. Μην γενικεύεις.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αυτές οι μπάντες που παίζουν στα λάιβ... κονσόλες - ενισχυτές - εφέ οργάνων - μικρόφωνα - και ηχεία δεν χρησιμοποιούν... που είναι (και εκεί) η πιστή αναπαραγωγή....:rolleyes:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτές οι μπάντες που παίζουν στα λάιβ... κονσόλες - ενισχυτές - εφέ οργάνων - μικρόφωνα - και ηχεία δεν χρησιμοποιούν... που είναι (και εκεί) η πιστή αναπαραγωγή....:rolleyes:
Όχι παίζουν unplugged. Και είναι 120 άτομα ορχήστρα. Δε χρειάζονται ενισχυτές και μικρόφωνα.
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
.....Και είναι 120 άτομα ορχήστρα. Δε χρειάζονται ενισχυτές και μικρόφωνα.
Δηλαδή τόσο καιρό μας μιλάς για συγκεκριμένο είδος μουσικής...? Η αυτό ήταν ένα ακραίο παράδειγμα...? Εσύ με ποια κριτήρια επέλεξες το σύστημα που έχεις, για να ακούς το συγκεκριμένο είδος!

Edit: Φαντάζομαι η εμπειρία σου είναι μόνο από μέγαρο...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δηλαδή τόσο καιρό μας μιλάς για συγκεκριμένο είδος μουσικής...? Η αυτό ήταν ένα ακραίο παράδειγμα...? Εσύ με ποια κριτήρια επέλεξες το σύστημα που έχεις, για να ακούς το συγκεκριμένο είδος!
Ακριβώς. Φυσικά (μη ηλεκτρικά) όργανα, ανθρώπινες φωνές, κυρίως.
Ξέρω ότι όσα χρήματα και να ξοδέψω δεν μπορώ να έχω π.χ. την ορχήστρα στο σπίτι μου. Ούτε κυριολεκτικά ούτε μεταφορικά.
Οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι και απαιτούν σεβασμό. 2 οκτάιντσα / κανάλι πώς θα αποδώσουν τα δυναμικά και τον όγκο της ορχήστρας που παίζει στο video που παρέθεσα.
Οι παραμορφωμένες ηλεκτρικές κιθάρες, τα synthies και η ηλεκτρονική μουσική δεν με νοιάζει αν ακούγονται καλά. Δεν είναι του απόλυτου γούστου μου.

Δε φαντάζεσαι σωστά. Και φιλαρμονικές έχω ακούσει εξαίσιες, και ροκ και jazz και εθνικ.
Θεωρώ λανθασμένη την απόκτηση ακριβού συστήματος ειδικά για να παίζεις rock παραγωγές δεκαετιών του '70 και του '80.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Δεν μπορείς να "κοροϊδεύεις" τους ηχολήπτες - μαστεράδες κλπ μουσικούς παραγωγούς... με γνώμονα την κλασική μουσική Μόνο....!

Οι παραμορφωμένες ηλεκτρικές κιθάρες, τα synthies και η ηλεκτρονική μουσική δεν με νοιάζει αν ακούγονται καλά. Δεν είναι του απόλυτου γούστου μου.....Και φιλαρμονικές έχω ακούσει εξαίσιες, και ροκ και jazz και εθνικ. Θεωρώ λανθασμένη την απόκτηση ακριβού συστήματος ειδικά για να παίζεις rock παραγωγές δεκαετιών του '70 και του '80.
Τώρα για τα υπόλοιπα είδη που ακούς σπάνια (δεν είναι του γούστου σου)... αλλά έχουν την περισσότερη δημοτικότητα και πλειοψηφία των ακροατών.... σου έχω απαντήσει ήδη....;)

Αυτές οι μπάντες που παίζουν στα λάιβ... κονσόλες - ενισχυτές - εφέ οργάνων - μικρόφωνα - και ηχεία δεν χρησιμοποιούν... που είναι (και εκεί) η πιστή αναπαραγωγή....:rolleyes:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.870.974
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top