ΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ ME MUSICAL FIDELITY A1008;

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν έχω να προτείνω τίποτα, μόνο απόφυγε τα PMC. Συνδυασμός για να κλαις. Από εκεί και πέρα εγώ τα άκουσα με τα ProAc D15 και όντως είναι καλό ματσάρισμα, αν πας σε ακόμα μεγαλύτερα προφανώς καλύτερα. Πάντως, χαίρομαι πολύ που σου άρεσε ο ενισχυτής.
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
"Ζεστό" είναι γνωστό τι σημαίνει. Ισως έπρεπε να γράψω "to the warm side of neutral" για να γίνω πιο κατανοητός.
Κακά τα ψέμματα η sibilance των PMC δεν αντέχεται. Για μένα αυτά τα ηχεία απέχουν πολύ από το μουσικό γεγονός όπως εγώ το βιώνω.
Δεν έχω ακούσει όλα τα ηχεία της αγοράς αλλά η συνέργεια (που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω) ενισχυτή-ηχείων είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Μην την αψηφήσεις.
Το θέμα είναι να ακούς τη μουσική σου για ώρες κι όχι σε μια ώρα να έχεις κόπωση στ' αυτιά και χάλια διαθεση, ώστε ν' αναγκάζεσαι να το κλείσεις.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
"Ζεστό" είναι γνωστό τι σημαίνει. Ισως έπρεπε να γράψω "to the warm side of neutral" για να γίνω πιο κατανοητός.
Κακά τα ψέμματα η sibilance των PMC δεν αντέχεται. Για μένα αυτά τα ηχεία απέχουν πολύ από το μουσικό γεγονός όπως εγώ το βιώνω.
Δεν έχω ακούσει όλα τα ηχεία της αγοράς αλλά η συνέργεια (που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω) ενισχυτή-ηχείων είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Μην την αψηφήσεις.
Το θέμα είναι να ακούς τη μουσική σου για ώρες κι όχι σε μια ώρα να έχεις κόπωση στ' αυτιά και χάλια διαθεση, ώστε ν' αναγκάζεσαι να το κλείσεις.
ποιο ειναι το ΑΙΤΙΟ της κοπωσης και πως η ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ το αποτρεπει?
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Χωρις να ξερω διαφορα τεχνικα ζητηματα μπορω να παραθεσω κατι που συνεβη σε εμενα. Οταν επαιζα τα mission 796 se με τον advance ηταν εντονες οι υψηλες και σε 10 λεπτα ηθελες να το κλεισεις. Μονο αν ακουγα χαμηλα παλευοταν. Αποφασισα τοτε να τα δωσω ολα και να το πιασω απο την αρχη. Ευτυχως τοτε για καλη μου τυχη επεσα στον Αντωνη (stepcom) και μολις του ειπα τι γινεται μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ηχειο δεν ειναι ετσι γιατι το εχει ακουσει και ΔΕΝ με αφηνε να αγορασω κατι καινουριο απο αυτον μεχρι να δουμε ψυχραιμα το θεμα. Βρηκαμε λοιπον ( οπως τελικα διαβασαμε και σε reviews) οτι η ευαισθησια ηταν λαθος δηλωμενη απο την εταιρια και στην ουσια οταν επαιζες σε μετρια ενταση και πανω τραβουσε ολο το ρευμα το 8αρι και "στεγνωνε" ψηλα. -ο Αντωνης μου τα ειχε εξηγησει με τεχνικους ορους που ειναι αδυνατον να θυμηθω-
Οταν αλλαξα ενισχυτη το ηχειο ισορροπησε παντου. Η μερα με την νυχτα! Αυτη ειναι το δικο μου συμβαν που αφορα την συνεργεια λοιπον :)
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Χωρις να ξερω διαφορα τεχνικα ζητηματα μπορω να παραθεσω κατι που συνεβη σε εμενα. Οταν επαιζα τα mission 796 se με τον advance ηταν εντονες οι υψηλες και σε 10 λεπτα ηθελες να το κλεισεις. Μονο αν ακουγα χαμηλα παλευοταν. Αποφασισα τοτε να τα δωσω ολα και να το πιασω απο την αρχη. Ευτυχως τοτε για καλη μου τυχη επεσα στον Αντωνη (stepcom) και μολις του ειπα τι γινεται μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ηχειο δεν ειναι ετσι γιατι το εχει ακουσει και ΔΕΝ με αφηνε να αγορασω κατι καινουριο απο αυτον μεχρι να δουμε ψυχραιμα το θεμα. Βρηκαμε λοιπον ( οπως τελικα διαβασαμε και σε reviews) οτι η ευαισθησια ηταν λαθος δηλωμενη απο την εταιρια και στην ουσια οταν επαιζες σε μετρια ενταση και πανω τραβουσε ολο το ρευμα το 8αρι και "στεγνωνε" ψηλα. -ο Αντωνης μου τα ειχε εξηγησει με τεχνικους ορους που ειναι αδυνατον να θυμηθω-
Οταν αλλαξα ενισχυτη το ηχειο ισορροπησε παντου. Η μερα με την νυχτα! Αυτη ειναι το δικο μου συμβαν που αφορα την συνεργεια λοιπον :)
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
μαθημα σε ΟΛΟΥΣ που τα εχουν ΑΚΟΥΣΕΙ αλλα δεν ξερουν καν πεντε βασικα πραγματακια και ετσι την πατανε.
μα πως? αφου τα ειχαν ΑΚΟΥΣΕΙ!!!
αν θελετε να γλυτωσετε χρηματα διαβαστε, αν θελετε να τα χωνετε... ακουστε....
αντε καλες ακροασεις....με συνεργεια....ματσαρισμα και ΧΡΟΙΕΣ....
(και φυσικα ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ υπαρχει, μονο που ειναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ και απολυτα γνωστη και προβλεψιμη)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
πεντε βασικα πραγματακια
μπορουμε αυτα να τα εχουμε καπου σε στυλ "τυφλοσουρτη" ,σαν δεδομενα κι απο 'κει και περα οποιος ενδιαφερεται για το πως και το γιατι ας κανει τα διαβασματα του ?
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Μακριά από panel (θα σου λείπει κατιτίς), μακριά από pro λύσεις σαν cervin (άλλος ήχος), ναι σε proac σειρά response, ναι σε focal, ναι σε revel, κάτι με σωστές μεσσαίες συχνότητες μεν αλλά να διαθέτει ταυτόχρονα άκρα και δυναμικά για να μπορείς να ακούς τα πάντα.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ένα πράγμα είναι αυτό που ακούμε.
Ένα άλλο πράγμα είναι αυτό που διαβάζουμε.
Ιδανικά αυτό που ακούμε θα πρέπει να επιβεβαιώνεται από αυτό που διαβάζουμε (μετρήσεις) ή το αντίστροφο.
Κάποιες φορές αυτό συμβαίνει, κάποιες άλλες όχι.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Μακριά από panel (θα σου λείπει κατιτίς), μακριά από pro λύσεις σαν cervin (άλλος ήχος), ναι σε proac σειρά response, ναι σε focal, ναι σε revel, κάτι με σωστές μεσσαίες συχνότητες μεν αλλά να διαθέτει ταυτόχρονα άκρα και δυναμικά για να μπορείς να ακούς τα πάντα.
μακρια απο τετοιες γενικευσεις.
απαραδεκτες αθλιες και φυσικα αχρηστες.
τι θα του λειπει απο πχ τα magnepan τα 3.7?
ημαρτον....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
μπορουμε αυτα να τα εχουμε καπου σε στυλ "τυφλοσουρτη" ,σαν δεδομενα κι απο 'κει και περα οποιος ενδιαφερεται για το πως και το γιατι ας κανει τα διαβασματα του ?
οχι
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Ένα πράγμα είναι αυτό που ακούμε.
Ένα άλλο πράγμα είναι αυτό που διαβάζουμε.
Ιδανικά αυτό που ακούμε θα πρέπει να επιβεβαιώνεται από αυτό που διαβάζουμε (μετρήσεις) ή το αντίστροφο.
Κάποιες φορές αυτό συμβαίνει, κάποιες άλλες όχι.
οσο διαβαζεις ακους καλυτερα.
περιεργο ε?
ρωτα 5 ατομα τι ακουν σε ενα ηχειο.
αυτοι που εχουν διαβασει θα ακουσουν αυτα που πρεπει να ακουσουνα για να καταλαβουν.
οι αλλοι θα σου πουν χροιες, μπασα, κουραση, τσιριζει κλπ γραφικα.
απλα πραγματα....
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
οσο διαβαζεις ακους καλυτερα.
περιεργο ε?
Καθόλου περίεργο.
Λέγεται και αυθυποβολή! :D
Προσωπικά συγκεράζω και τα δύο. Διαβάζω για να προσανατολιστώ, για να έχω μια ιδέα του τι να περιμένω και κατόπιν ακούω.
Διαφορετικά θα ψώνιζα από την καρέκλα του γραφείου μου.

Και σε τελική ανάλυση, τι να το κάνω ένα ηχείο που είναι άψογο στον πάγκο του εργαστηρίου και το κλείνω στα 30 λεπτά;

Βέβαια, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί εδώ ότι δεν ξέρω να ακούω.:)
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
μακρια απο τετοιες γενικευσεις.
απαραδεκτες αθλιες και φυσικα αχρηστες.
τι θα του λειπει απο πχ τα magnepan τα 3.7?
ημαρτον....
Τα 3.7 δεν θα μπορεί να τη στήσει σωστά στο χώρο του, ήμαρτον.
Όταν ο ίδιος αναφέρεται σε εταιρείες πρέπει να απαντάμε ανάλογα, δεν είναι γενικότητες, 1-2 ηχεία από την κάθε εταιρεία του κάνουν σύμφωνα με τα λεφτά που δίνει και τον χώρο του, ήμαρτον, ούτε να προτείνουμε δεν μπορούμε;
τι να διαβάσει; την αγία γραφή; ήμαρτον, στον συνδυασμό ενισχυτή - ηχείου ταιριάζεις κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά για να έχεις καλή οδήγηση και στάθμες και μετά ακούς.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Καθόλου περίεργο.
Λέγεται και αυθυποβολή! :D
Προσωπικά συγκεράζω και τα δύο. Διαβάζω για να προσανατολιστώ, για να έχω μια ιδέα του τι να περιμένω και κατόπιν ακούω.
Διαφορετικά θα ψώνιζα από την καρέκλα του γραφείου μου.

Και σε τελική ανάλυση, τι να το κάνω ένα ηχείο που είναι άψογο στον πάγκο του εργαστηρίου και το κλείνω στα 30 λεπτά;

Βέβαια, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί εδώ ότι δεν ξέρω να ακούω.:)
μια χαρα τα λες και τα κανεις.
θα δεις σε μικρο χρονικο διαστημα οτι αυτο που κανεις θα το εξελιξεις σε σημειο να ΞΕΡΕΙΣ απο πριν σχεδον τι θα ακουσεις.
τοτε θα μπορεις και να ψωνιζεις με σιγουρια ανεξαρτητη απο τις παγιδες των ακροασεων.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Τα 3.7 δεν θα μπορεί να τη στήσει σωστά στο χώρο του, ήμαρτον.
Όταν ο ίδιος αναφέρεται σε εταιρείες πρέπει να απαντάμε ανάλογα, δεν είναι γενικότητες, 1-2 ηχεία από την κάθε εταιρεία του κάνουν σύμφωνα με τα λεφτά που δίνει και τον χώρο του, ήμαρτον, ούτε να προτείνουμε δεν μπορούμε;
τι να διαβάσει; την αγία γραφή; ήμαρτον, στον συνδυασμό ενισχυτή - ηχείου ταιριάζεις κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά για να έχεις καλή οδήγηση και στάθμες και μετά ακούς.
οσο και να ζητας συγχωρεση (ημαρτον...) δεν την εχεις.
εισαι καιρο εδω μεσα, επρεπε να ειχες ξεκολλησει απο τις αγκυλωσεις.
δεν προκειτε ΠΟΤΕ να σωθεις ΤΕΚΝΟ ΜΟΥ
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
μια χαρα τα λες και τα κανεις.
θα δεις σε μικρο χρονικο διαστημα οτι αυτο που κανεις θα το εξελιξεις σε σημειο να ΞΕΡΕΙΣ απο πριν σχεδον τι θα ακουσεις.
τοτε θα μπορεις και να ψωνιζεις με σιγουρια ανεξαρτητη απο τις παγιδες των ακροασεων.
..και μετά σπίτι σου δεν θα ακούς. θα διαβάζεις τα specs και θα λες τι wow σύστημα έχω. :D

οσο και να ζητας συγχωρεση (ημαρτον...) δεν την εχεις.
εισαι καιρο εδω μεσα, επρεπε να ειχες ξεκολλησει απο τις αγκυλωσεις.
δεν προκειτε ΠΟΤΕ να σωθεις ΤΕΚΝΟ ΜΟΥ
Συγκινήθηκα Nick :(.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Συγκινήθηκα Nick :(.
δεν μας πολυαφορα αυτο.
αυτο που μας αφορα ειναι να μην γραφεις ανυποστατες εκτιμησεις με σιγουρια επαϊοντα
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
μια χαρα τα λες και τα κανεις.
θα δεις σε μικρο χρονικο διαστημα οτι αυτο που κανεις θα το εξελιξεις σε σημειο να ΞΕΡΕΙΣ απο πριν σχεδον τι θα ακουσεις.
τοτε θα μπορεις και να ψωνιζεις με σιγουρια ανεξαρτητη απο τις παγιδες των ακροασεων.
Για πες μου το εξής μιας και είσαι τεχνοκράτης στην προσέγγισή σου, αν σε διαβάζω σωστά.
Ακούς δύο ζευγάρια ηχείων που είναι άψογα στις μετρήσεις τους, έχουν ξετινάξει το πάγκο του εργαστηρίου, καλύτερα δε γίνεται.
Όμως, θα πρέπει να αγοράσεις το ένα.
Τι είναι αυτό που θα σε κάνει να κλίνεις προς τη μία ή την άλλη πλευρά;

Edit: υποθέτουμε ότι η τιμή είναι παρεμφερής.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.158
Για πες μου το εξής μιας και είσαι τεχνοκράτης στην προσέγγισή σου, αν σε διαβάζω σωστά.
Ακούς δύο ζευγάρια ηχείων που είναι άψογα στις μετρήσεις τους, έχουν ξετινάξει το πάγκο του εργαστηρίου, καλύτερα δε γίνεται.
Όμως, θα πρέπει να αγοράσεις το ένα.
Τι είναι αυτό που θα σε κάνει να κλίνεις προς τη μία ή την άλλη πλευρά;
δειξε μου 2 ηχεια με ιδιες μετρησεις και τα λεμε.
παρολα αυτα θα σου απαντησω...
ενα ηχειο που δεν μετραει σωστα δεν θα παιξει ΠΟΤΕ σωστα.
ενα ηχειο που μετραει σωστα ΙΣΩΣ παιξει σωστα.
μεταξυ των 2 που λες οτι μετραν σωστα θα αγοραζα το φθηνοτερο αν ειχα οικονομικη στενοτητα, ή το ομορφοτερο αν δεν ειχα, ωστε να μην φωναζει η γυναικα και να το παιζω μουρη στον γειτονα. ελπιζω να σε εβαλα στο κλιμα....
οσο για μενα... θα ημουν χαρουμενος και με τα 2.
αλλωστε και τα ηχεια μου χωρις ακροαση τα αγορασα.
α ναι, και τα προηγουμενα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.780
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top