Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Η τοποθέτηση δεύτερου σαμπ πίσω αριστερά που σου πρότεινε ο Καστρουνής μια χαρά πρόταση είναι. Γιατί την απορρίπτεις και πας να τα χωρέσεις όλα μπροστά μαζί με το περιβόητο σύνθετο;
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Οσο προσθετεις σαμπ τοσο ειναι ποιο δυσκολο να ρυθμιστουν ,γιατι παιζουν ακυρωσεις το σωστο θεωρητικα ειναι πισω διαγωνια και οχι μπροστα, εγω παντως πιστευω οτι ηδη το λαθος ηταν οτι εδιωξες το pb 2000....για το sb13..
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ο χώρος είναι ήδη αρκετά φορτωμένος ενεργεικά. Με την προσθήκΗ και άλλου sub δεν μπορέσουν με κανένα τρόπο να ανταποκριθούν τα κυρίως ηχεία και θα ΚΑΟΥΝ.

Ο νοων νοειτω
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Οσο προσθετεις σαμπ τοσο ειναι ποιο δυσκολο να ρυθμιστουν ,γιατι παιζουν ακυρωσεις το σωστο θεωρητικα ειναι πισω διαγωνια και οχι μπροστα, εγω παντως πιστευω οτι ηδη το λαθος ηταν οτι εδιωξες το pb 2000....για το sb13..
να προσθέσω ότι τα sub θα πρέπει να είναι τα ίδια.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
δεν σε καταλαβαινω τι ψαχνεις μετα απο αυτο το post !!!



και μπλουζακι να φτιαξεις σου εβαλα και καδρο να καμεις για να το κρεμασεις ....για να μην λες :p

τελικα ηταν λιγο το sb13

ταχαμε πει παντως....
Χαχα, ξερεις πως πάει! Πάντα σε μια καινουργια σχέση στην αρχή όλα είναι υπεροχα, μετα αρχίζει η...ωρίμανση!
Σοβαρα τώρα. Δεν έχω ακουσει PB13, πόσο μάλλον Α/Β με SB13.

Πάντως στη θεση που μου το έχει καλιμπράρει ο Μανώλης, μια χαρα μου ακούγεται... Απλά έχω αυτη την περιέργεια να ακούσω πως παιζει το PB, που όλοι μου εκθειάζετε!

Αλλά σόβαρα, ο λόγος για δευτερο SB είναι κυρίως για να παιζει πιο ομοιόμορφα το μπάσο στον χώρο μου και σε άλλες θέσεις περα απο το δικό μου sweet spot. Επειδη εχω 1-2 φίλους που ερχόνται και βλέπουμε ταινιούλες, κάθομαι εγω στην "κακή" θέση και θα ήθελα να παίζ καλυτερα κι εκει το μπάσο.

Αυτό, πιστευω πως δεν διορθώνεται με αλλαγή σε PB13, άλλα με 2ο sub.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Χαχα, ξερεις πως πάει! Πάντα σε μια καινουργια σχέση στην αρχή όλα είναι υπεροχα, μετα αρχίζει η...ωρίμανση!
:roflmao:


Σοβαρα τώρα. Δεν έχω ακουσει PB13, πόσο μάλλον Α/Β με SB13.

Πάντως στη θεση που μου το έχει καλιμπράρει ο Μανώλης, μια χαρα μου ακούγεται... Απλά έχω αυτη την περιέργεια να ακούσω πως παιζει το PB, που όλοι μου εκθειάζετε!
μπορει εκει που θα το ακουσεις να μην παιζει και το αναποδο...;)


Αλλά σόβαρα, ο λόγος για δευτερο SB είναι κυρίως για να παιζει πιο ομοιόμορφα το μπάσο στον χώρο μου και σε άλλες θέσεις περα απο το δικό μου sweet spot. Επειδη εχω 1-2 φίλους που ερχόνται και βλέπουμε ταινιούλες, κάθομαι εγω στην "κακή" θέση και θα ήθελα να παίζ καλυτερα κι εκει το μπάσο.
κανε καποιες δοκιμες με διαφορες θεσεις μπας και παιξει αν εισαι ικανοποιημενος απο το sub .....δεν ειναι αναγκη να παρεις ντε και καλα αλλο η αλλο ενα αν μπορει να παιξει πιο καλα αλλου.

Αυτό, πιστευω πως δεν διορθώνεται με αλλαγή σε PB13, άλλα με 2ο sub.
δεν ξερω απο αυτα...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ο χώρος είναι ήδη αρκετά φορτωμένος ενεργεικά. Με την προσθήκΗ και άλλου sub δεν μπορέσουν με κανένα τρόπο να ανταποκριθούν τα κυρίως ηχεία και θα ΚΑΟΥΝ.

Ο νοων νοειτω
Μα γιατι θυμάμαι ότι μου είχες προτείνει να βάλω 2ο στην θεση που είναι το laptop μου. Λάθος θυμάμαι;
Επίσης τι σχέση έχουν τα 2 sub με την ένταση; Δεν έχει να κάνει με το να παιζει πιο ομοιομορφα το μπάσο στον χώρο; Δεν θέλω να παιζω πιο δυνατά, αν κατάλαβες αυτο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Έλα εδώ με το εσμπάκι να κάνουμε συγκριτικό με πιμπάκι.
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Έλα εδώ με το εσμπάκι να κάνουμε συγκριτικό με πιμπάκι.
Ωωωω, shootout! Μου άρεσει η ιδέα. Η ίδεα του να κουβαλάω 45kg είναι λιγο αποθαρρυντική όμως! Θα το σκεφτω πάντως!
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Με Κεφάλα και Καστρουνή, όλοι μαζί.
Χμμ, τη νοστιμίζεις την πρόταση! Λοιπόν, αν μπορουμε να το κάνουμε, μέσα είμαι, θα το φορτώσω να ανέβω. Κάποια Κυριακή φαντάζομαι!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Χμμ, τη νοστιμίζεις την πρόταση! Λοιπόν, αν μπορουμε να το κάνουμε, μέσα είμαι, θα το φορτώσω να ανέβω. Κάποια Κυριακή φαντάζομαι!
ναι ναι...:D

και πουσε Μητσο...μην βαλεις να δουν το sub eq του γιαμι και εχουμε τιποτα λιποθυμιες :laugh:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μα γιατι θυμάμαι ότι μου είχες προτείνει να βάλω 2ο στην θεση που είναι το laptop μου. Λάθος θυμάμαι;
Επίσης τι σχέση έχουν τα 2 sub με την ένταση; Δεν έχει να κάνει με το να παιζει πιο ομοιομορφα το μπάσο στον χώρο; Δεν θέλω να παιζω πιο δυνατά, αν κατάλαβες αυτο
1) Σωστα θυμάσαι.
2) Με τα δυο sub το χαμηλό θα υπερκαλύπτει τα υπόλοιπα ηχεία με αποτέλεσμα να τα υπεροδηγείς και φυσικά κάποια στιγμή να τα κάψεις.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Οπως καταλαβαίνετε όλοι, εχω 2 ανθρώπους να μου λενε όχι. Τη γυναικα μου και τον Καστρουνή! :D.

Ουσιαστικα, εκει που θα είχε νόημα να μπει, είναι δυσκολο για πολλους λόγους, οποτε το σενάριο για 2ο sub μάλλον πετιέται στον κάλαθο των αχρήστων.

Οποτε μάλλον μένω εδω που είμαι! Αντε μηπως και πάρω το PB13, αν καταφέρω να πείσω πρωτίστως τον Καστρουνή, μετα τη γυναίκα μου και μετα τον λογιστή μου!
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Φέρε στη γιορτή γυναίκα και λογιστή.
2 τινά θα συμβούν:
1)Μ αυτά που θ' ακούσουν θα συνειδητοποιήσουν ότι είσαι light περίπτωση ασθενίας.
2)Θα πούμε στην κυρά πόσο πραγματικά κάνουν αυτά που έχεις ή θα κεράσεις.

(Μάντεψε ποιό απ τα 2 είναι πιθανότερο να συμβεί..)





Πέραν της πλάκας για να λέει ο Καστρουνίξ όχι,μάλλον καλό θα ήταν να τον ακούσεις.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Η τοποθέτηση δεύτερου σαμπ πίσω αριστερά που σου πρότεινε ο Καστρουνής μια χαρά πρόταση είναι. Γιατί την απορρίπτεις και πας να τα χωρέσεις όλα μπροστά μαζί με το περιβόητο σύνθετο;
Συγγνώμη, μου είχε διαφύγει το post. Αν γίνει αυτο, θα κουνηθει ετσι ο καναπές που θα είναι χάλια το αισθητικο αποτέλεσμα, συν τοις άλλοις ΝΟΜΙΖΩ θα φτάνει ο καναπές στην πόρτα που οδηγουν στα υπνοδωμάτια. Αλλα, θα το δοκιμάσω για το 100%. Θα βάλω το sub πισω να δω πως φαίνεται.

ΥΓ: Το "περιβόητο σύνθετο". Χαχαχα!

Κότα.
Επειδη, δεν ήταν πλήρως τεκμηριωμένη η επιστημονική σου ανάλυση, ως προς την αγορα 2ου sub, ή τουλάχιστον, δεν έχω εντρυφήσει τόσο πολυ στο θέμα ωστε να είμαι σε θέση να κατανοήσω την έννοια "κότα" σε επίπεδο FR, να συμπεράνω ότι θα έπρεπε να πάρω 2ο sub SB13; :D
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Φέρε στη γιορτή γυναίκα και λογιστή.
2 τινά θα συμβούν:
1)Μ αυτά που θ' ακούσουν θα συνειδητοποιήσουν ότι είσαι light περίπτωση ασθενίας.
2)Θα πούμε στην κυρά πόσο πραγματικά κάνουν αυτά που έχεις ή θα κεράσεις.

(Μάντεψε ποιό απ τα 2 είναι πιθανότερο να συμβεί..)





Πέραν της πλάκας για να λέει ο Καστρουνίξ όχι,μάλλον καλό θα ήταν να τον ακούσεις.
Αμα ακούσει το 2, την πατήσαμε...

Η αλήθεια είναι πως ξέρει τουλάχιστον την τιμη του sub... και είχα πάρει εγκριση.
1) Για το Oppo της είπα πώς είναι ένα player του κιλού, απλά ότι το ήθελα για το subtitle shift.
2) Για τα υπόλοιπα δεν είπα, πολλά πράγματα, αλλά η αλήθεια είναι πως κατα το Πασχα της ειχα πει ότι ηθελα να δωσω 3.000-3.500 για αγορες και της ανέβηκε η πιεση, οποτε υποθέτω ότι εκει γυρω πιστευει ότι πηγε το μάλλι. Μάλλον φοβάται να με ρωτήσει!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top