Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

TGD

Μηνύματα
7.316
Reaction score
7.321
στην μια περιπτωση εναν ενισχυτη 2Χ15W των 15€ απο το aliexpress με εναν προενισχυτη των 5.000 ευρω και στην αλλη περιπτωση εναν Hypex οδηγουμενο απο την εξοδο ακουστικων του κινητου μας
Είπα καθαρά εφοσον "εξασφαλιστεί η επάρκεια οδήγησης".
 

Μηνύματα
2.357
Reaction score
4.929
Δεν μπορω να σου απαντησω, υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια. Εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη κυματος.
νομίζω ότι εκπέμπετε στο ίδιο μήκος κύματος... μήπως πρέπει να απαντήσεις; Δεν είναι σωστή η υπεκφυγή!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
νομίζω ότι εκπέμπετε στο ίδιο μήκος κύματος... μήπως πρέπει να απαντήσεις; Δεν είναι σωστή η υπεκφυγή!
Είπα καθαρά εφοσον "εξασφαλιστεί η επάρκεια οδήγησης".
Δεν υπεκφευγω τιποτα.
Αν καποιος υπεκφευγει αυτος δεν ειμαι εγω. Εκανα καποιες ερωτησεις και δεν απαντησε κανεις. Αντ αυτου ελαβα κι αλλες ερωτησεις.
Δεν εχω διαβασει ολο το νημα και δεν με ενδιαφερει κιολας να το διαβασω.
Παρεθεσα με σειρα βαρυτητας τα κομματια της αλυσιδας που συντελουν στην ποιοτητα της πιστοτητας στην τελικη αναπαραγωγη.
Η σειρα ειναι αυτη.
Τα υπολοιπα ειναι περιττα.
"εφοσον εξασφαλιστει η επαρκεια οδηγησης" αρα θεωρουμε οτι για να εχει σημασια η ποιοτητα του προενισχυτη πρεπει πρωτα να εχουμε εξασφαλισει οτι ο ενισχυτης μπορει να οδηγησει σωστα τα ηχεια. Αρα η ποιοτητα του τελικου ενισχυτη εχει προτεραιοτητα μια που για να ισχυσει η σημαντικοτητα του προενισχυτη πρεπει να εχει προηγηθει η σημαντικοτητα του τελικου.
Τα ιδια πραγματα λεμε αλλα θελετε ντε και καλα να βγαλουμε αλλο τελικο συμπερασμα. Εμ, δεν γινεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
174
Reaction score
219
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ποιό μηχάνημα θεωρείς ότι φιάχνει τον ήχο ,για να πάει μετά στον τελικό και να ενισχυθεί επαρκώς ώστε να οδηγήσει τα ηχεία?
Μόνον ο προ το κάνει αυτό . Είτε είναι μέσα σε dac είτε είναι stand alone , είναι το μοναδικό μηχάνημα που σετάρει τον ήχο.
Καμία πήγή στο 99% δεν οδηγεί σωστά έναν τελικό . Ούτε και αν βγάζει 2vrms έξοδο.
Το ξέρω και το λέω μετά βεβαιότητος.
Εχω το sony cdp xa 7es. βγάζει μέχρι 2,5 vrms. Δεν οδηγεί σωστά τον τελικό μου με ευαισθησία 1vrms , 2χ300/8 .
Το έχω δοκιμάσει ακόμα και από τις balanced εξόδους του cd στις balanced εισόδους του τελικού.
Δεν οδηγήθηκε ποτέ σωστά , και σε καμία περίπτωση όπως οδηγεί ο προ τον τελικό ζευγάρι του . Εχω το combo B2301l C2301 .
Ετσι όπως τα λες έχουν τα πράγματα, δίχως προ, προκοπή Δεν κάνεις_
 

Μηνύματα
4.478
Reaction score
7.759
Βεβαίως και ακούς και σε λιβάδι , και σε οργωμένο χωράφι , και στην παραλία αν θέλεις με αρκετή αντήχηση από την θάλασσα . Ε και ?
Μένεις σε κάποιο από αυτά τα μέρη ? εννοώ κατοικείς ?
Μάλλον όχι.
Τα ηχεία είναι προαπαιτούμενο , όχι όμως ο τελικός. Ούτε καν το dac.
Υπάρχουν ολοκληρωμένοι που κάνουν όλες αυτές τις δουλειές.
Οταν όμως μιλάς για τελικό , τότε το προαπαιτούμενο είναι και ο προ . Είτε το θέλεις είτε όχι. Το dac δεν είναι , γιατί όπως ξέρεις υπάρχουν και μηχανήματα με ενσωματωμένο dac.

Ποιό saturation ? που το είδες ?
Μάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ σοβαρό προενισχυτή.
Ο τελικός χαλαρά, πάρε εσύ ότι προ θέλεις που φτιάχνει τον ηχο και βάλτου τελικό 2 Watt να δούμε τι θα βγει απ τα μεγάφωνα, άσε που θα κάψεις και το τουιτερ.
Παίρνεις ολοκληρωμένο και η αναβάθμιση είναι να τον κάνεις προ παίρνοντας ξεχωριστούς τελικους. :biggrin:
Εννοείται προ χωρίς ρυθμιστικά τον πετάς κατευθείαν απ το παραθύρο
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Ο τελικός χαλαρά, πάρε εσύ ότι προ θέλεις που φτιάχνει τον ηχο και βάλτου τελικό 2 Watt να δούμε τι θα βγει απ τα μεγάφωνα, άσε που θα κάψεις και το τουιτερ.
Είπαμε ρε πουλάκι μου , ο τελικός με τα ηχεία ήδη υπάρχουν . Χρειάζεται προ ή όχι ?
Και ποιός παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του σήματος , ο προ ή ο τελικός ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.238
Reaction score
19.329
Πως από πολύ συγκεκριμένη ερώτηση του νηματοθέτη έχει καταλήξει γενικά σε τελικούς vs pro δεν κατάλαβα (δεν έχω διαβάσει και όλο το νήμα βέβαια, κάποια άλλη στιγμή.. :whistling:).
Και τα δύο δεν είναι προυπόθεση για καλό απότελεσμα..? :idk:
Και καλή ''επεξεργασία'' του σήματος και επάρκεια σε watt για τα ηχεία..
Που υπάρχει διαφωνία?
Ότι και να λείπει κάτι χάνεις..
Έτσι δεν είναι?
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Λοιπόν πάμε στο ερώτημα. Τα gold είναι μέρος του surround οποτε δεν θα κάτσουν στον Ρ5. Λεω να χρησιμοποιήσω τους SMSL A300 σαν monoblock σε direct mode με ανάλογα ηχεία. Αυτό είναι το πρώτο σενάριο. Δεύτερο σενάριο είναι να μην βάλω τα SMSL και να πάω σε ενεργά. Η ερώτηση είναι αν ο P5 είναι αυτός που θα επηρεάσει περισσότερο την ποιοτητα του ηχητικου αποτελέσματος ή τα τελικά στάδια;
Δεν ξερω τι απαντησεις εδωσαν οι υπολοιποι (διαβασα μονο τα πρωτα και τα τελευταια σχολια) αλλα εγω απαντησα σε αυτο το ερωτημα.
Η απαντηση λοιπον που εδωσα βασιζεται στα δυο σεναρια του νηματοθετη οπου στην μια περιπτωση θα χρησημοποιουσε τον προενισχυτη P5 με τελικο τον SMSL Α300 και στην δευτερη περιπτωση θα χρησημοποιουσε τον P5 με ενεργα ηχεια.
Ενω λοιπον εχουμε και στις δυο περιπτωσεις 2 μεταβλητες, ηχεια και τελικο ενισχυτη καλουμαστε να απαντησουμε αν ο προενισχυτης απο μονος του ειναι αυτος που θα εχει το βαρος της ποιοτικης διαφορας η ο τελικος ενισχυτης αγνοωντας την βασικοτερη μεταβλητη που ειναι τα ηχεια.
Ο νηματοθετης κατα τη γνωμη μου ηθελε να μαθει αν ειναι προτιμοτερο να κρατησει τον P5 και να τον ματσαρει με ενα ζευγαρι ενεργα (ποια ενεργα?) η να κρατησει P5 και A300 που ειναι σιγουρα καλυτερος ενισχυτης απο τον μεσο ενισχυτη που εχει ενσωματωμενο ενα φτηνο ενεργο ηχειο και να τον ματσαρει με ενα ζευγαρι παθητικα ηχεια ιδιου κοστους με τα ενεργα, (ποια ηχεια?) αλλα αντι να ρωτησει αυτο ρωτησε αν εχει πιο μεγαλη σημασια ο προενισχυτης η ο τελικος, λες και τα ηχεια ας πουμε ειναι αορατα η διαφανα και δεν εχουν καμια σημασια.
Στη συνεχεια ακολουθησαν τα σχολια που οδηγουσαν στην γενικη κοντρα προ-τελικου που δεν ηταν το ζητουμενο αλλα αυτα συμβαινουν οταν κανεις λαθος ερωτησεις.
Η παρεκκλιση απο το αρχικο ερωτημα οφειλεται ακριβως σε αυτο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.721
Μηνύματα
2.873.815
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top