Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
... επι του θεματως, το συνολο μαζι με το χωρο ειναι ενα (αποτελουμενο ενδεχομενως απο καποια τμηματα). Δεν ξερω που οδηγουν τετοια συγκρητικα(?!) , δεν μου αρεσει (σιγουρα δε με εκφραζει) ο τροπος προσεγγισης αυτος. Ο αδυναμος κρικος ολου αυτου ειναι ο ιδιος ο ιδιοκτητης παντως, αν θελει καποιος να δειρει (μεταφορικα βεβαια) καποιον. 🐒
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Λοιπόν επειδή το thread φτιάχτηκε από μένα και καθότι ο ιδιοκτήτης και αδύναμος κρίκος που ασχολείται με τα τελικά στάδια θα παρακαλούσα τους moderators να το κλειδώσουν καθότι δεν έχει τίποτα πια να προσφέρει πέρα από κόντρες και ακυρώσεις. Ευχαριστώ όλους όσους συνδράμανε με τις απόψεις τους θετικές ή αρνητικές. Καλύτερη συνέχεια σε όλους και ελπίζω σε μελλοντικά threads να υπάρχει λίγο περισσότερο σεβασμός για όλους είτε είναι immersive είτε είναι stereo και χωρίς προσωπικές κόντρες. Για χαρά.
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Πάντως εγώ έχω τον P7 εδώ και πάρα πολύ καιρό! Βάλε τον P5 σε pass through να κλείνει το θέμα. Μην στείνεις χωριστό σύστημα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Πάντως εγώ έχω τον P7 εδώ και πάρα πολύ καιρό! Βάλε τον P5 σε pass through να κλείνει το θέμα. Μην στείνεις χωριστό σύστημα.
Αυτό θα κάνω φίλε. Σε ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Αυτό θα κάνω φίλε. Σε ευχαριστώ.
Δεν θα ακούσεις ποτέ σωστή εικόνα σε σύστημα που έχει στη μέση στημένη οθόνη. Φαντάζομαι ότι έχεις οθόνη στο πολυκάναλο όπως όλοι.
Αν δεν θες να στήσεις χώρια μίά λύση είναι το πανί που θα το έχεις μαζεμένο στις ακροάσεις. Αλλιώς βράσε όρυζα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Ούτε οθόνη, ούτε ρακ, ούτε τίποτα.
... το τραπεζάκι του σαλονιού
Αν η αρίδα δυσφορεί , αδύναμη να αράξει κάπου, που μυαλό για στερεο-εικόνα ?

Υ.Γ. Πριν το συνεπεία μπινελικίων κλείδωμα, προτείνατε περικαλώ, αριθμό(ους) ποστς προς ανάγνωσιν μετά του εσπερινού ποπ-κορνίου (μετά την πρώτη σελίδα, πήδηξα δώθε μονομιάς).
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Ούτε οθόνη, ούτε ρακ, ούτε τίποτα.
... το τραπεζάκι του σαλονιού
Αν η αρίδα δυσφορεί , αδύναμη να αράξει κάπου, που μυαλό για στερεο-εικόνα ?

Υ.Γ. Πριν το συνεπεία μπινελικίων κλείδωμα, προτείνατε περικαλώ, αριθμό(ους) ποστς προς ανάγνωσιν μετά του εσπερινού ποπ-κορνίου (μετά την πρώτη σελίδα, πήδηξα δώθε μονομιάς).
Άντε μια και είναι ήδη κλειδωμένο πάρε το δικό μου😜
IMG_7722.jpeg
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Δεν θα ακούσεις ποτέ σωστή εικόνα σε σύστημα που έχει στη μέση στημένη οθόνη. Φαντάζομαι ότι έχεις οθόνη στο πολυκάναλο όπως όλοι.
Αν δεν θες να στήσεις χώρια μίά λύση είναι το πανί που θα το έχεις μαζεμένο στις ακροάσεις. Αλλιώς βράσε όρυζα.
Είναι σαλόνι και όχι dedicated χώρος δυστυχώς. Οπότε ναι υπάρχει και τηλεόραση.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Είναι σαλόνι και όχι dedicated χώρος δυστυχώς. Οπότε ναι υπάρχει και τηλεόραση.
Είναι πρόβλημα ρε φίλε μου και αυτό και είναι και σοβαρό. Από την αρχή σου έγραψα ότι με το ποστ αυτό θυμήθηκα τα δικά μου, αυτό συγκεκριμένα ήταν κάτι που με έτρωγε πολύ καιρό και είχα καταλήξει στην λύση προβολέα αν τα άφηνα όλα εκεί αχταρμά.
Τελικά τρώω φλασιά και μετακομίζω ένα μικρό γυμναστήριο που είχα σε ενιαίο με το σαλόνι χώρο και έστησα εκεί το στέρεο και ησύχασα :)
 



Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Το' χω..
Με την χρήση subs δηλαδή ξεπερνάμε ούλα τα προβλήματα, μάλιστα.
Αλλιώς, αυτόλλητα στον τοίχο, ξανά μάλιστα.
Άκουγες το τραπεζάκι και όχι τα καβλώδια, ξανά μανά μάλιστα.
Νταξ, εμαθα κάποια νέα πράγματα σήμερις.
Aμ, δεν το έχεις... Με τη χρήση subs, ξεπερνά κανείς τις ιδιαίτερότητες του χώρου οι οποίες οδηγούν σε ακυρώσεις, για δεδομένη / απαιτούμενη θέση ακρόασης. Διαφορετικά, ναι, το να κολλήσει κανείς τα ηχεία στον τοίχο, είναι μια λύση. Δεν το λέω εγώ, δεν το λένε οι δόκτωρες, το λέει η επιστήμη, το λένε και οι μετρήσεις.
Φυσικά και άκουγα το τραπεζάκι και όχι τα καλώδια. Η αλήθεια είναι ότι την εποχή που ασχολιόμουν με το μικρό τραπεζάκι το οποίο φιλοξενούσε το laptop, δεν είχα μικρόφωνο μέτρησης. Όμως, μια χαρά μέτρησα το μεγάλύτερο τραπέζι ( το οποίο ευτυχώς ενοχλούσε και τη παντοφλοκρατούσα και έφυγε ), σε αντίθεση με οποιοδήποτε καλώδιο, όπου όσες μετρήσεις και αν πήρα, δεν είδα καμία διαφορά.
Σημεωτέον ότι με το μικρό τραπεζάκι το φαινόμενο ήταν επαναλαμβανόμενο, σε χώρο άδειο κατά τ'άλλα, μόνο καναπές, το ηχοσύστημα και το τραπεζάκι. Πάντα άκουγα το τραπεζάκι ( μη φανταστείς τρελές διαφορές, αλλά ήταν υπαρκτές ).

Τι να σας κάνω ρε παιδιά. Καλά τα λέγαμε στη δοκιμή καλωδίων, αλλά με κέρδισε το μικρόφωνο. Είναι πιο πειστικό αυτό που λέει, πως να το κάνουμε. Σόρι.

@kanakiani Καταλαβαίνω αυτό που λες σχετικά με τους drivers, αλλά αυτό πιστεύω ότι πρέπει να το παρατήρησες χρησιμοποιώντας τους "στοκ" οδηγούς της Microsoft σε αντίθεση με αυτούς που παρέχει ο κατασκευαστής. Είναι λογικό φυσικά να ακούγονται διαφορές, γιατί οι οδηγοί λένε στο μηχάνημα πως να συμπεριφερθεί. Με το Roon τη γλυτώνεις γιατί πατάει κι αυτό στο Linux. Σου είπα, βάλε Daphile, δεν με ακούς. :p
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Aμ, δεν το έχεις... Με τη χρήση subs, ξεπερνά κανείς τις ιδιαίτερότητες του χώρου οι οποίες οδηγούν σε ακυρώσεις, για δεδομένη / απαιτούμενη θέση ακρόασης. Διαφορετικά, ναι, το να κολλήσει κανείς τα ηχεία στον τοίχο, είναι μια λύση. Δεν το λέω εγώ, δεν το λένε οι δόκτωρες, το λέει η επιστήμη, το λένε και οι μετρήσεις.
Φυσικά και άκουγα το τραπεζάκι και όχι τα καλώδια. Η αλήθεια είναι ότι την εποχή που ασχολιόμουν με το μικρό τραπεζάκι το οποίο φιλοξενούσε το laptop, δεν είχα μικρόφωνο μέτρησης. Όμως, μια χαρά μέτρησα το μεγάλύτερο τραπέζι ( το οποίο ευτυχώς ενοχλούσε και τη παντοφλοκρατούσα και έφυγε ), σε αντίθεση με οποιοδήποτε καλώδιο, όπου όσες μετρήσεις και αν πήρα, δεν είδα καμία διαφορά.
Σημεωτέον ότι με το μικρό τραπεζάκι το φαινόμενο ήταν επαναλαμβανόμενο, σε χώρο άδειο κατά τ'άλλα, μόνο καναπές, το ηχοσύστημα και το τραπεζάκι. Πάντα άκουγα το τραπεζάκι ( μη φανταστείς τρελές διαφορές, αλλά ήταν υπαρκτές ).

Τι να σας κάνω ρε παιδιά. Καλά τα λέγαμε στη δοκιμή καλωδίων, αλλά με κέρδισε το μικρόφωνο. Είναι πιο πειστικό αυτό που λέει, πως να το κάνουμε. Σόρι.

@kanakiani Καταλαβαίνω αυτό που λες σχετικά με τους drivers, αλλά αυτό πιστεύω ότι πρέπει να το παρατήρησες χρησιμοποιώντας τους "στοκ" οδηγούς της Microsoft σε αντίθεση με αυτούς που παρέχει ο κατασκευαστής. Είναι λογικό φυσικά να ακούγονται διαφορές, γιατί οι οδηγοί λένε στο μηχάνημα πως να συμπεριφερθεί. Με το Roon τη γλυτώνεις γιατί πατάει κι αυτό στο Linux. Σου είπα, βάλε Daphile, δεν με ακούς. :p
Έχω κάνει τώρα τελευταία κάτι ταχύρυθμα στο ψηφιακό με τον τεχνικό σύμβουλο του συστήματος μου και δυστυχώς αγαπημένε μου φίλε σου λέω ότι έχεις μείνει πολύ πίσω😜
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μετά από 5 προ και καμια 10ρια τελικους θα σου πω οτι οταν εχεις καποιο καλο τελικο, οτι και να βάλεις θα δεις μικρη διαφορά. Αντίθετα η αλλαγη του προ επιφέρει δραματικές αλλαγές, αρκει να οδηγει σωστα τον τελικό. Σε στερεοφωνικό ήχο παίζεις και με λάμπα σε υβριδικό προ αν σου αρεσει η γλυκιά μεσαία περιοχή. Και σε πολυκάναλο, αν πας σε καλο προ αντι marantz θα δεις τεράστια διαφορά!
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
συγκριτικο driver να κάνουμε ...να γελάσουμε :p
Εκεί πέφτει κλάμα. Και πολύ όμως.
χαχαχα!!

Αστειεύομαι φυσικά , αυτά δεν γίνονται!
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.877
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top