Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Έχω κάνει τώρα τελευταία κάτι ταχύρυθμα στο ψηφιακό με τον τεχνικό σύμβουλο του συστήματος μου και δυστυχώς αγαπημένε μου φίλε σου λέω ότι έχεις μείνει πολύ πίσω😜
Δεν αποκλείεται να έχω μείνει πίσω ως προς τα των Windows ( άρα και τους οδηγούς τους ), είναι γνωστό άλλωστε ότι εδώ και 4 χρόνια χρησιμοποιώ συστηματικά το Daphile, λινουξάρα και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Πρόσφατα μάλιστα διάβασα ότι βασίζεται στο Gentoo, οπότε το συμπάθησα ακόμα περισσότερο!
Στο ξαναλέω: δοκίμασε Daphile. Το δωρεάν δεν είναι πάντα μέτριο!
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Δεν αποκλείεται να έχω μείνει πίσω ως προς τα των Windows ( άρα και τους οδηγούς τους ), είναι γνωστό άλλωστε ότι εδώ και 4 χρόνια χρησιμοποιώ συστηματικά το Daphile, λινουξάρα και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Πρόσφατα μάλιστα διάβασα ότι βασίζεται στο Gentoo, οπότε το συμπάθησα ακόμα περισσότερο!
Στο ξαναλέω: δοκίμασε Daphile. Το δωρεάν δεν είναι πάντα μέτριο!
Πες του τα. Όλο τον έξυπνο μας κάνει ο βινυλιάκιας ... θα μας πει και για τα ψηφιακά. Περιμένω τόσο καιρό να μου πεί ποιό στριμερ να πάρω και όλο μου λέει ιστορίες καθυστέρησης. Αμ, το άλλο ; που μιλάει για καλώδια ενώ ακούιει ασύρματα. 😀 😀 😍
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Πες του τα. Όλο τον έξυπνο μας κάνει ο βινυλιάκιας ... θα μας πει και για τα ψηφιακά. Περιμένω τόσο καιρό να μου πεί ποιό στριμερ να πάρω και όλο μου λέει ιστορίες καθυστέρησης. Αμ, το άλλο ; που μιλάει για καλώδια ενώ ακούιει ασύρματα. 😀 😀 😍
Όχι ρε μην λες τέτοια. Ασύρματο μόνο το τηλέφωνο😁
 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
χοντρά-χοντρά, η επεξεργασία του σήματος (μαγείρεμα), γίνεται σε πρώτα στάδια , μετά όσο πάμε πιο πισω ενισχύουμε ο,τι «μαγειρέψαμε»..
Για αυτό η λαϊβ μουσική μας ακούγετε ξεκάθαρα λαιβ και οχι αναπαραγωγή;; Πολυ ενδιαφέρον απάντηση. Μου άρεσε 😄
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
EΧω Ζευγαράκι P5 A21 και το αποτελσμα είναι εξαιετικο ...
Πολύ καλύτερος στα δικά μου αυτιά ο P5 app ton p6 ... φορουν και αλλα dac....
Ωστόσο ναι πιστεύω ο προ παίζει μεγαλύτερο αποτέλεσμα από τον τελικό στο αποτελεμσα!
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Εαν καποιος ακουει μονο απο μια πηγη ο προενισχυτης μαλλον ειναι περιττος γιατι το μονο που θα κανει ειναι να προσθεσει θορυβο στο σημα. Δηλαδη ενας τελικος με volume control θα εκανε τη δουλεια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Εαν καποιος ακουει μονο απο μια πηγη ο προενισχυτης μαλλον ειναι περιττος γιατι το μονο που θα κανει ειναι να προσθεσει θορυβο στο σημα. Δηλαδη ενας τελικος με volume control θα εκανε τη δουλεια.
καμιά αντίρρηση, αρκεί βέβαια η πηγή να μπορεί να οδηγήσει τον τελικό
(συνήθως μπορεί)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Τι παιζει μεγαλυτερο ρολο στο τελικο αποτελεσμα ενος ηχοσυστηματος?
Με τη σειρα:
1) Ηχεια
2) Χωρος (φυσικες διαστασεις, ακουστικη βελτιωση)
3) Τοποθετηση ηχειων στον εν λογω χωρο
4) Τελικος ενισχυτης (επαρκεια οδηγησης)
5) Ισοσταθμιση (και επαρκεια ισχυος για την εν λογω ισοσταθμιση)
6) Προ, DAC
7) Λοιπα.
Οσοι πιστευετε οτι ο προενισχυτης ειναι πιο σημαντικος, απλα αναλογιστειτε οτι ο προενισχυτης δεν ειναι καν απαραιτητος για την αναπαραγωγη αν η πηγη η το DAC μπορει να οδηγησει τον τελικο και προσπαθηστε να αιτιολογησετε πως ειναι δυνατον ενα εξαρτημα το οποιο μπορει καλλιστα να λειπει εντελως απο την αλυσιδα μπορει να ειναι πιο σημαντικο απο ενα αλλο που χωρις αυτο δεν υπαρχει καν αναπαραγωγη.
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Ο προενισχυτης δεν είναι απαραίτητος γιατί το dac μπορεί να έχει ενσωματωμένο προενισχυτη. Οπότε υπάρχει, απλά μέσα σε άλλο κουτί.

Απο τη στιγμη που εξασφαλιστεί η επάρκεια οδήγησης, η βελτίωση των προενισχυτικων σταδιων είναι πολύ σημαντική. Ακόμα κι αν είναι μέσα στο dac.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο προενισχυτης δεν είναι απαραίτητος γιατί το dac μπορεί να έχει ενσωματωμένο προενισχυτη. Οπότε υπάρχει, απλά μέσα σε άλλο κουτί.

Απο τη στιγμη που εξασφαλιστεί η επάρκεια οδήγησης, η βελτίωση των προενισχυτικων σταδιων είναι πολύ σημαντική. Ακόμα κι αν είναι μέσα στο dac.
Για να το πω με απλα λογια, αν εχουμε ενα ζευγαρι ηχεια σε ενα χωρο και ολα ειναι προσεγμενα στο βαθμο που πρεπει και εχουμε δυο ακραιες περιπτωσεις τελικου και προ, πχ στην μια περιπτωση εναν ενισχυτη 2Χ15W των 15€ απο το aliexpress με εναν προενισχυτη των 5.000 ευρω και στην αλλη περιπτωση εναν Hypex οδηγουμενο απο την εξοδο ακουστικων του κινητου μας, τοτε θα καταλαβουμε με σαφηνεια ποιο απο τα δυο ειναι πιο σημαντικο.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ποιό μηχάνημα θεωρείς ότι φιάχνει τον ήχο ,για να πάει μετά στον τελικό και να ενισχυθεί επαρκώς ώστε να οδηγήσει τα ηχεία?
Μόνον ο προ το κάνει αυτό . Είτε είναι μέσα σε dac είτε είναι stand alone , είναι το μοναδικό μηχάνημα που σετάρει τον ήχο.
Καμία πήγή στο 99% δεν οδηγεί σωστά έναν τελικό . Ούτε και αν βγάζει 2vrms έξοδο.
Το ξέρω και το λέω μετά βεβαιότητος.
Εχω το sony cdp xa 7es. βγάζει μέχρι 2,5 vrms. Δεν οδηγεί σωστά τον τελικό μου με ευαισθησία 1vrms , 2χ300/8 .
Το έχω δοκιμάσει ακόμα και από τις balanced εξόδους του cd στις balanced εισόδους του τελικού.
Δεν οδηγήθηκε ποτέ σωστά , και σε καμία περίπτωση όπως οδηγεί ο προ τον τελικό ζευγάρι του . Εχω το combo B2301l C2301 .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ποιό μηχάνημα θεωρείς ότι φιάχνει τον ήχο ,για να πάει μετά στον τελικό και να ενισχυθεί επαρκώς ώστε να οδηγήσει τα ηχεία?
Μόνον ο προ το κάνει αυτό . Είτε είναι μέσα σε dac είτε είναι stand alone , είναι το μοναδικό μηχάνημα που σετάρει τον ήχο.
Καμία πήγή στο 99% δεν οδηγεί σωστά έναν τελικό . Ούτε και αν βγάζει 2vrms έξοδο.
Το ξέρω και το λέω μετά βεβαιότητος.
Εχω το sony cdp xa 7es. βγάζει μέχρι 2,5 vrms. Δεν οδηγεί σωστά τον τελικό μου με ευαισθησία 1vrms , 2χ300/8 .
Το έχω δοκιμάσει ακόμα και από τις balanced εξόδους του cd στις balanced εισόδους του τελικού.
Δεν οδηγήθηκε ποτέ σωστά , και σε καμία περίπτωση όπως οδηγεί ο προ τον τελικό ζευγάρι του . Εχω το combo B2301l C2301 .
σας αρέσει το ...saturation των προενισχυτών :p
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ποιό μηχάνημα θεωρείς ότι φιάχνει τον ήχο ,για να πάει μετά στον τελικό και να ενισχυθεί επαρκώς ώστε να οδηγήσει τα ηχεία?
Μόνον ο προ το κάνει αυτό . Είτε είναι μέσα σε dac είτε είναι stand alone , είναι το μοναδικό μηχάνημα που σετάρει τον ήχο.
Καμία πήγή στο 99% δεν οδηγεί σωστά έναν τελικό . Ούτε και αν βγάζει 2vrms έξοδο.
Το ξέρω και το λέω μετά βεβαιότητος.
Εχω το sony cdp xa 7es. βγάζει μέχρι 2,5 vrms. Δεν οδηγεί σωστά τον τελικό μου με ευαισθησία 1vrms , 2χ300/8 .
Το έχω δοκιμάσει ακόμα και από τις balanced εξόδους του cd στις balanced εισόδους του τελικού.
Δεν οδηγήθηκε ποτέ σωστά , και σε καμία περίπτωση όπως οδηγεί ο προ τον τελικό ζευγάρι του . Εχω το combo B2301l C2301 .
Εχεις λοιπον B2301l C2301 προ και τελικο.
Αν αντικαταστησεις εναν απο τους δυο με μια αντιστοιχη συσκευη της απολυτου χαμηλοτερης κατηγοριας, πχ εναν ολοκληρωμενο Nad 302 που χωριζει σε προ και τελικο απο πισω με jumper, ποιου απο τους δυο η ελλειψη θα κανει την μεγαλυτερη διαφορα?

Σε κατι τετοια ερωτηματα οι απαντησεις ειναι εκει μπροστα σας αλλα η υπερβολικη ενασχοληση με το χωρο σας εχει θολωσει το μυαλο, χανετε το δασος και ψαχνετε το δεντρο. Δεν ειπε κανεις οτι ο προενισχυτης δεν εχει σημασια. Αλλα καπου μην χανουμε και την μπαλα εντελως γιατι μετα καταληγουμε να ψαχνουμε ποιο καλωδιο ειναι καλυτερο και να ειμαστε και απολυτα πεπεισμενοι οτι αυτο φταιει που δεν μας αρεσει στο συστημα. Ετσι πανε αυτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ποιό μηχάνημα θεωρείς ότι φιάχνει τον ήχο ,για να πάει μετά στον τελικό και να ενισχυθεί επαρκώς ώστε να οδηγήσει τα ηχεία?
Μόνον ο προ το κάνει αυτό . Είτε είναι μέσα σε dac είτε είναι stand alone , είναι το μοναδικό μηχάνημα που σετάρει τον ήχο.
Καμία πήγή στο 99% δεν οδηγεί σωστά έναν τελικό . Ούτε και αν βγάζει 2vrms έξοδο.
Το ξέρω και το λέω μετά βεβαιότητος.
Εχω το sony cdp xa 7es. βγάζει μέχρι 2,5 vrms. Δεν οδηγεί σωστά τον τελικό μου με ευαισθησία 1vrms , 2χ300/8 .
Το έχω δοκιμάσει ακόμα και από τις balanced εξόδους του cd στις balanced εισόδους του τελικού.
Δεν οδηγήθηκε ποτέ σωστά , και σε καμία περίπτωση όπως οδηγεί ο προ τον τελικό ζευγάρι του . Εχω το combo B2301l C2301 .
Οντως αν υπαρχει διαφορετικη ευαισθησια μεταξυ της εξοδου του cd/dac/streamer κλπ και της εισοδου του τελικου δεν μπορει να λειτουργησει ιδανικα. Αλλα αν ο τελικος εχει ευαισθησια 2vrms με μια ανοχη τοτε μπορει να οδηγηθει. Επισης σε διαφορες πηγες μπορεις να επιλεξεις τα vrms της εξοδου απο 500mvrms/800/1/2 vrms κλπ
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πέραν του χώρου και των ηχείων , που είναι δεδομένα προαπαιτούμενα και δεν μπορούν να απουσιάζουν .
Ο χωρος δεν ειναι προαπαιτουμενο. καλλιστα ακους μουσικη με ενα ζευγαρι ηχεια σε ενα λιβαδι.
Σε αυτην την περιπτωση απο τη λιστα που εγραψα φευγουν το 2) το 3) και το 5) και μενει ο τελικος, ο προ, το DAC και η πηγη. Με αυτη τη σειρα.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Βεβαίως και ακούς και σε λιβάδι , και σε οργωμένο χωράφι , και στην παραλία αν θέλεις με αρκετή αντήχηση από την θάλασσα . Ε και ?
Μένεις σε κάποιο από αυτά τα μέρη ? εννοώ κατοικείς ?
Μάλλον όχι.
Τα ηχεία είναι προαπαιτούμενο , όχι όμως ο τελικός. Ούτε καν το dac.
Υπάρχουν ολοκληρωμένοι που κάνουν όλες αυτές τις δουλειές.
Οταν όμως μιλάς για τελικό , τότε το προαπαιτούμενο είναι και ο προ . Είτε το θέλεις είτε όχι. Το dac δεν είναι , γιατί όπως ξέρεις υπάρχουν και μηχανήματα με ενσωματωμένο dac.
σας αρέσει το ...saturation των προενισχυτών :p
Ποιό saturation ? που το είδες ?
Μάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ σοβαρό προενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Βεβαίως και ακούς και σε λιβάδι , και σε οργωμένο χωράφι , και στην παραλία αν θέλεις με αρκετή αντήχηση από την θάλασσα . Ε και ?
Μένεις σε κάποιο από αυτά τα μέρη ? εννοώ κατοικείς ?
Μάλλον όχι.
Τα ηχεία είναι προαπαιτούμενο , όχι όμως ο τελικός. Ούτε καν το dac.
Υπάρχουν ολοκληρωμένοι που κάνουν όλες αυτές τις δουλειές.
Οταν όμως μιλάς για τελικό , τότε το προαπαιτούμενο είναι και ο προ . Είτε το θέλεις είτε όχι. Το dac δεν είναι , γιατί όπως ξέρεις υπάρχουν και μηχανήματα με ενσωματωμένο dac.

Ποιό saturation ? που το είδες ?
Μάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ σοβαρό προενισχυτή.
Εχεις χασει τη μπαλα.
Και ο ολοκληρωμενος εχει ενσωματωμενο ενα προενισχυτη και εναν τελικο. Μπορει να εχει ενσωματωμενο και DAC και επισης μπορει να σου δινει και την δυνατοτητα να χρησημοποιησεις τοσο εξωτερικο DAC οσο και εξωτερικο τελικο.
Δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ αλλα εγω μιλαω για το καθε διαφορετικο σταδιο της αλυσιδας οχι για τα μηχανηματα και τον βαθμο ενσωματωσης των διαφορετικων σταδιων μεσα τους.

Τα σταδια αυτα λοιπον ειναι πηγη, μετατροπεας ψηφιακου σηματος σε αναλογικο αν το σημα ειναι ψηφιακο, προενισχυτης, ενισχυτης (ειτε προκειται για ξεχωριστες συσκευες ειτε ολα μαζι σε ενα) και τελος ηχεια.
Και η σειρα προτεραιοτητας στο τελικο αποτελεσμα ειναι η ιδια απο την αναποδη.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Δεν έχω χάσει καμία μπάλα.
Εσύ μάλλον μπερδεύεσαι .
Φαντάζομαι γνωρίζεις την ύπαρξη προενίσχυσης στους τελικούς έτσι ?
Η μήπως θέλεις να εξαλείψεις και αυτό το στάδιο ? Και να πας κατ ευθείαν στο στάδιο οδήγησης χωρίς την παραμικρή προενίσχυση ?
Για πες μου πως το σκέφτεσαι ?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν έχω χάσει καμία μπάλα.
Εσύ μάλλον μπερδεύεσαι .
Φαντάζομαι γνωρίζεις την ύπαρξη προενίσχυσης στους τελικούς έτσι ?
Η μήπως θέλεις να εξαλείψεις και αυτό το στάδιο ? Και να πας κατ ευθείαν στο στάδιο οδήγησης χωρίς την παραμικρή προενίσχυση ?
Για πες μου πως το σκέφτεσαι ?
Δεν μπορω να σου απαντησω, υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια. Εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη κυματος.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.874
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top