ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση:

Δεν εχω τίποτα με τον Κυριο Μενδρινό λάθος καταλάβες
Αγαπητέ IRON,
μια χαρά κατάλαβα πως δεν έχεις τίποτα με τον Νίκο,
πουθενά δεν έχω γράψει το αντίθετο,
και γι'αυτό ακριβώς πρότεινα την συνάντηση.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.286
Reaction score
854
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Επειδή "το χασα" υπάρχει κάποιο λινκ να δω κι εγώ το σύστημα με τον χώρο?
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Αγαπητε ΝΙΚΟ,

Σε Ευχαριστω Πολυ,

Τι να πω..

Αξιζει να συνεχισω σε αυτο το δυσκολο χωρο, οταν βλεπω πραγματικους Ανθρωπους να εκφραζονται ετσι για εμενα.
Μου δινεις κουραγιο και με συγκινεις.

Σε Ευχαριστω.
Κύριε Μενδρινέ
Δεν εχω τίποτα μαζί σας σε προσωπικό επίπεδο το αντίθετο θα έλεγα
Δεν αναφέρθηκα με κακά σχόλια στα ηχεία της avantgarde που είστε αντιπρόσωπος και προσωπικά θεωρώ καλά ηχεία!!!!!
αλλά στο οτι μέσα απο τα σχόλια σας υπήρχε και μία δόση διαφίμησης.....πράγμα που είναι λάθος σας
Σε τελευταία ανάλυση οποιος ακούει...ακούει
Κακώς λοιπόν τα εχεται μαζί μου
υπάρχουν και πολλοί άλλοι στον χώρο που θάψαν τα ηχεία σας
εγώ δεν τα έθαψα ποτέ

Λαμβάνοντας υπ οψιν μερικές underground αναφορές περί του καλυτερου συστήματος φέτος στην έκθεση
οτι ο ηχος απο τα avantgarde με το δικό σας set up ήταν ο καλύτερος

Γιατί με θεωρείται εχθρό σας?????
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ολα Καλά παίδες!
Πάμ' παρακάτ'...

:605:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Δε σας θεωρω εχθρο μου, Προς Θεου.

Αλλά τι σας πειραξε , που ειπα μεσα απο εδω οτι ειναι τα αγαπημενα μου ηχεια? Μα... αφου ειναι τι να κανουμε. Ειναι και τα δικα σας αγαπημενα ηχεια , οποτε ολα καλα νομιζω.

Ειπατε οτι δεν πρεπει να γραφω εδω. Αυτο δεν καταλαβα.
Αν καταλαβα καλα, παρεξηγησατε την προσκληση μου για ακροαση και καφε? Και παλι δεν το καταλαβα.

Εγραψα μια γνωμη μου για το χωρο που τους ''αρεσει'' να παιζουν, οτι ειναι πολυ αποκαλυπτικα ηχεια και ως εκ τουτου χρειαζεται ο οποιοσδηποτε κατοχος τους να κανει εναν πραγματικα καλο συνδυασμο με τα συνοδα (μηχανηματα) και τα διαφορα καλωδια, ωστε να πετυχει ενα καλο ματσαρισμα μεταξυ τους. Ειναι μια αληθεια που σαν αντιπροσωπος τους πρεπει να αναφερω. Θελουν λοιπον προσοχη για να παιξουν στο maximum των δυνατοτητων τους που ειναι παρα πολλες.

Το θαψιμο που λετε, ειναι κατι που συχνα γινεται για ολα και για ολους και σε ολα τα φορα. Γιαυτο και ειπα να περασουν μια βολτα για ακροαση και καφε, οσοι θα ειχαν τη διαθεση και το χρονο για κατι τετοιο, ωστε να τα ακουσουν και να εχουν μια αποψη οι ιδιοι για αυτα τα προιοντα.

Τωρα για την εκθεση Ηigh End 2010, οντως ακουσα πολλα καλα σχολια για τον ηχο που ειχα με τα ΑVANTGARDE και τα AUDIO NOTE και το χαρηκα πολυ. Στηθηκαν σε ενα χωρο 38 τ.μ με προσοχη στα συνοδα και καλωδια που ξερω οτι τους''πανε'' και εκανα ενα fine tuning οσο μου επετρεπε ο χρονος και ο μετριος χωρος που ηταν κατασκευασμενος απο... γυψοσανιδες κλπ. Αλλά το αποτελεσμα ηταν καλο οπως ακουστηκε απο τους επισκεπτες μας και αυτο με ικανοποιησε.

ΙRON οποτε θελεις ελα με κανενα δισκο να ακουσουμε. Η προσκληση μου ισχυει για ολους τους φιλους, γνωστους η αγνωστους του AV SITE . Με ευχαριστει να γνωριζω και απο κοντα φιλους που δεν ειχα ποτε συναντησει απο κοντα, να μιλαμε για το χωρο που αγαπαμε και να ακουμε και καμμια καλη μουσικη.

Με το audio ερχομαστε ολοι πιο κοντα γιαυτο ειμαστε παροντες και γραφουμε εδω.:126:

Ολα καλα.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σταύρο είσαι λάθος, ο Νίκος ποτέ δεν διαφημίζει τα προιόντα του από το site, το ακριβώς αντίθετο φίλε!
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
IRON ,

Τα ηχεια πατανε με τις ακιδες τους που ειναι κατω απο το subwoofer η με τα ποδια του σκελετου?
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Σταύρο είσαι λάθος, ο Νίκος ποτέ δεν διαφημίζει τα προιόντα του από το site, το ακριβώς αντίθετο φίλε!
Σε ευχαριστω Μιχαλη μου ,

πιστευω ο Σταυρος να το καταλαβε και να τα λεμε με ηρεμια και καλη διαθεση.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Εμενα προσωπικα το συστημα του IRON ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!

ΜΑCTONE και AVANGARDE πρεπει να δενουν πολυ καλα !
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Εμενα προσωπικα το συστημα του IRON ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!

ΜΑCTONE και AVANGARDE πρεπει να δενουν πολυ καλα !
ναι, οπως το βλεπω και εγω δειχνει σωστα ταιριασμενο.

Ρωτησα κατι για τις ακιδες και καποια στιγμη που θα μπορεσει πιστευω να μου απαντησει.

Αν δεν το ακουσω παντως δεν μπορω να εχω γνωμη, οπως και να το κανουμε.

Παντα με καλη προθεση και διαθεση
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.286
Reaction score
854
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ευχαριστώ Ανέμελε.

24 σελίδες παζλ. Τα ηχεία τ' άκουσα στην έκθεση και πέραν οτι μου άρεσαν, μου άρεσε και η συμπεριφορά του κυρίου που τα διαχειριζόταν. Του ζήτησα να αλλάξει cd βάζοντας κάποιο με πιο πλούσια - πολλά όργανα και αμέσως με εξυπηρέτησε, μάλλον μας εξυπηρέτησε, ήμουν με τον Π. Κρόκο.

IRON
Στο όλο νήμα υπάρχει συνεχή προσέγγιση του ΝΙΚΝΜ προς επίλυση οποιασδήποτε "αρέσκειας" και μπράβο του που κρατάει συμπεριφορά επαγγελματία.
Θα συμφωνήσω και με τον Τάκη (λαμπάτο) αν και δεν είμαι ειδικός επι της λάμπας.

Επειδή ο ήχος είναι μεταβολή μάζας αέρα στο χώρο, ο χώρος είναι αλληλένδετος με αυτόν. Όσο πιο καλό - αναπαραγωγικό είναι το σύστημα τόσο πιο πολλές πληροφορίες θα σου δώσει είτε καλές είτε προβληματικές λόγω χώρου. Δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο αλλά στον οποιοδήποτε χώρο που είμαστε "παντρεμένοι" με αυτόν, όπως οφείλει το σύστημα να αποδώσει έτσι και εμείς οφείλουμε να τον "ψάξουμε" προς όφελός μας.
Στην παρουσίαση του χώρου μου (ηχητικές αποδράσεις) έτυχε να μεταφέρω ένα κουτί ανάμεσα στα ηχεία, πρόσεξα μια αλλαγή (κατα τύχη). Έβαλα προσωρινά αυτά τα δυο επιπλάκια με μπόλικα βιβλία ενδιάμεσα, και άκουσα μια θετική διαφορά.
Όπως έγραψε και ο Μάνος ήθελε λίγο παραπάνω χαμηλό χαμηλό. Στο προηγούμενο μαγαζί με τα ίδια ηχεία και το ίδιο setup δεν αντιμετόπιζα τέτοιο θέμα.

Εν κατακλείδι, αφιέρωσε χρόνο στο χώρο, ότι σημαίνει αυτό.
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
ΙRON,

Βαλε τις 4 ακιδες σε καθε ηχειο, κατω απο τη βαση του subwoofer οπως το προτεινει η εταιρεια και ρυθμισε τις. Μετα βιδωσε τα 3 ποδια ωστε να μην ακουμπανε πια στο πατωμα. Ειναι σημαντικο βημα.

Καντο και πες μας τι θα ακουσεις. :126:

Εχεις διπλοκαλωδιωση? Αν οχι συνδεσε τα καλωδια ηχειων στην κορνα των μεσαιων και οχι στα binding posts του tweeter& woofer.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ευχαριστώ Ανέμελε.

24 σελίδες παζλ. Τα ηχεία τ' άκουσα στην έκθεση και πέραν οτι μου άρεσαν, μου άρεσε και η συμπεριφορά του κυρίου που τα διαχειριζόταν. Του ζήτησα να αλλάξει cd βάζοντας κάποιο με πιο πλούσια - πολλά όργανα και αμέσως με εξυπηρέτησε, μάλλον μας εξυπηρέτησε, ήμουν με τον Π. Κρόκο.

IRON
Στο όλο νήμα υπάρχει συνεχή προσέγγιση του ΝΙΚΝΜ προς επίλυση οποιασδήποτε "αρέσκειας" και μπράβο του που κρατάει συμπεριφορά επαγγελματία.
Θα συμφωνήσω και με τον Τάκη (λαμπάτο) αν και δεν είμαι ειδικός επι της λάμπας.

Επειδή ο ήχος είναι μεταβολή μάζας αέρα στο χώρο, ο χώρος είναι αλληλένδετος με αυτόν. Όσο πιο καλό - αναπαραγωγικό είναι το σύστημα τόσο πιο πολλές πληροφορίες θα σου δώσει είτε καλές είτε προβληματικές λόγω χώρου. Δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο αλλά στον οποιοδήποτε χώρο που είμαστε "παντρεμένοι" με αυτόν, όπως οφείλει το σύστημα να αποδώσει έτσι και εμείς οφείλουμε να τον "ψάξουμε" προς όφελός μας.
Στην παρουσίαση του χώρου μου (ηχητικές αποδράσεις) έτυχε να μεταφέρω ένα κουτί ανάμεσα στα ηχεία, πρόσεξα μια αλλαγή (κατα τύχη). Έβαλα προσωρινά αυτά τα δυο επιπλάκια με μπόλικα βιβλία ενδιάμεσα, και άκουσα μια θετική διαφορά.
Όπως έγραψε και ο Μάνος ήθελε λίγο παραπάνω χαμηλό χαμηλό. Στο προηγούμενο μαγαζί με τα ίδια ηχεία και το ίδιο setup δεν αντιμετόπιζα τέτοιο θέμα.

Εν κατακλείδι, αφιέρωσε χρόνο στο χώρο, ότι σημαίνει αυτό.
Ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα.

Μετακινησεις μαζων αερα πουλαμε και ακουμε ελεγα και εγω παντα στους φιλους και πελατες μου. Ετσι ειναι.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Αν δεν είχες φροντίσει ο ίδιος να εκθέσεις στην ιντερνετική ομήγυρη την ισχνή σου αντιληπτική ικανότητα, θα εκλάμβανα το παραπάνω ως μια κακεντρέχεια χειρίστης μορφής. Τώρα το εκλαμβάνω σαν ένα ακόμη από τα πολλά ανέκδοτα που μας έχεις αραδιάσει, ένα παραπάνω γιατί γνωρίζω και ότι ο άμεσα θιγόμενος από τα γραπτά σου, θα γελάει καμιά βδομάδα. Βεβαίως το ακαταλόγιστο εδώ δεν συγχωρείται, αυτό αφορά άλλους χώρους, (εκεί που αναλαμβάνουν και την θεραπεία των εχόντων λασκαρισμένο το "μπουλόνι"). Συνεπώς συστήνω ανεπιφύλακτα αυτοσυγκράτηση και ιδιαίτερη προσοχή στις γραπτές διατυπώσεις των σκέψεων που (γενικώς περιστασιακά) φιλοξενούνται στον επάνω όροφο, διότι την επόμενη φορά θα χαιρετηθούμε. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. :126:


p.s. Επί του θέματος, σπαταλούμε τσάμπα bandwidth του server.

...


Το οτι γράφεις με αυτό το επιθετικό - προβλητικό και απειλητικό υφος με κάνει και ....:120: για λογαριασμό σου
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

ναι, οπως το βλεπω και εγω δειχνει σωστα ταιριασμενο.

Ρωτησα κατι για τις ακιδες και καποια στιγμη που θα μπορεσει πιστευω να μου απαντησει.

Αν δεν το ακουσω παντως δεν μπορω να εχω γνωμη, οπως και να το κανουμε.

Παντα με καλη προθεση και διαθεση
Κύριε Νίκο
Το set up στο σύστημα πιστευω οτι είναι καλό
και δεν εγινε στην τυχη
ευχαρίστως να δεχθώ κάθε άποψη σας για τα μηχανήματα
Το σύστημα ειναι υπερ αναλυτικό-γρήγορο-και με άκρα χωρίς να μπουμάρουν τα ηχεία.

Συμφωνώ με οσους γράφουν οτι ο χωρος ειναι μικρός
για να δείξουν τα ηχεία την πραγματική τους αξία αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει.-

Το νήμα δεν το άβαλα για να ακούσω στερεότυπες γνώμες
περί χώρου...βραχιονα πικάπ κλπ
αλλά σαν πρόκληση ολων μας για να αναθεωρήσουμαι κάποια πράγματα στον ήχο....

κανένας δεν μπήκε στην διαδικασία τα σκεφθεί και να κρίνει την κάθε συσκευή και γιά ποιό λόγω την διάλεξα
κανένας μας ΔΕΝ σκέφθηκε τα μηχανήματα σαν σύνολο

Η καλή πρόθεση πάντα υπάρχει απο μέρους μου
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.286
Reaction score
854
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

...κανένας δεν μπήκε στην διαδικασία τα σκεφθεί και να κρίνει την κάθε συσκευή και γιά ποιό λόγω την διάλεξα
κανένας μας σκέφθηκε τα μηχανήματα σαν σύνολο ...
Δεν κατακρίθηκε κανένα μηχάνημα σου, αντιθέτως.

Η επιλογή είναι καθαρά προσωπική και υποκειμενική, αλλιώς όπως έχω ξαναπεί, θα είχαμε όλοι το ίδιο ηχοσύστημα, το ίδιο αυτοκίνητο, έως και την ίδια γυναίκα.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
ΙRON,

Βαλε τις 4 ακιδες σε καθε ηχειο, κατω απο τη βαση του subwoofer οπως το προτεινει η εταιρεια και ρυθμισε τις. Μετα βιδωσε τα 3 ποδια ωστε να μην ακουμπανε πια στο πατωμα. Ειναι σημαντικο βημα.

Καντο και πες μας τι θα ακουσεις. :126:

Εχεις διπλοκαλωδιωση? Αν οχι συνδεσε τα καλωδια ηχειων στην κορνα των μεσαιων και οχι στα binding posts του tweeter& woofer.
Φίλε Νίκο..( επιτρεψε μου το φίλε λόγω αγαθών προθέσεων απέναντι σου) εσύ πιστευεις οτι θα αλλάξει το ηχόχρωμα της μουσικής αν το κάνω αυτό???
το οτι θα ακούσω τα ηχεία διαφορετικά το δέχομαι
το ηχόχρωμα πιστευω οτι θα είναι το ιδιο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.798
Μηνύματα
2.876.457
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top