ενεργά diy ηχεία 3 δρόμων


Μηνύματα
56
Reaction score
215
sorry για τα γραμματα αλλά δεν έχω ελληνικά στο κινητό. Θα ήθελα να μου πείτε από που φαίνεται οτι κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις και από που φαίνεται αυτό από το waterfall. παραθέτω και το ίδιο γράφημα να ξεκινάει 5 db χαμηλότερα. Σας ευχαριστώ όλους. απλώς προσπαθώ να βγάλω άκρη γιατί με βάζετε σε σκέψεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το mic.
 

Attachments


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.799
Reaction score
11.042
sorry για τα γραμματα αλλά δεν έχω ελληνικά στο κινητό. Θα ήθελα να μου πείτε από που φαίνεται οτι κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις και από που φαίνεται αυτό από το waterfall. παραθέτω και το ίδιο γράφημα να ξεκινάει 5 db χαμηλότερα. Σας ευχαριστώ όλους. απλώς προσπαθώ να βγάλω άκρη γιατί με βάζετε σε σκέψεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το mic.
Εγω απο το waterfall δεν καταλαβαίνω πολλα. Μετρας στο ενα μετρο, αρα μετρας και ηχειο και δωματιο. Αν θελεις να μετρησεις waterfall ηχειου πρεπει στο υψος του tweeter και σε πολυ μικρη αποσταση. Και μικροτερο παραθυρο στην κλιμακα του χρονου και πανω απο 200 hz μόνο (δες τις μετρησεις του stereophile). Προσωπικα με παραξενεύει η κακη αποκριση του tweeter σε ολες τις κοντινες μετρησεις. Ή το μικροφωνο φταιει ή η μπαφλα του tweeter ή η θεση του μιρκοφωνου πρεπει να ερθει πιο κοντά στο tweeter.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
οι gated μετρήσεις έγιναν στο κάθε μεγάφωνο ξεχωριστά (τα άλλα off) από απόσταση 2cm περίπου από το κάντρο του κάθε κώνου και τα miliseconds στα gate ανάλογα με τις ανακλάσεις που έβλεπα στο delay. (μέχρι να δω ότι δεν έχω delays)
οι αποκρίσεις του cross βγήκαν με το ίδιο πρόγραμμα σαν να κάνεις loop. Από την έξοδο της κάρτας ήχου στην είσοδο του cross και μετά η κάθε έξοδος μετρήθηκε ξεχωριστά πάντα με την ίδια στάθμη εισόδου και συνδιάστηκαν οι καμπύλες (χωρίς smoothing ή gating)
Είναι εντελώς λάθος ο τρόπος που προσδιορίζεις τις συχνότητες διαχωρισμού και την απόκριση.
Όταν απομακρύνεσαι από τη NF μέτρηση και συμμετέχουν οι διάφορες επιφάνειες του ηχείου οι αποκρίσεις, άρα και οι συχνότητες διαχωρισμού, αλλάζουν άρδην.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
ναι εννοείται αυτό (η ακουστική συχνότητα διαχωρισμού ειναι 3k , του cross είναι ψιλότερα), οι μετρήσεις αυτές έγιναν για επαλήθευση της καμπυλης αποκρισης του crossover μαζί με τα μεγάφωνα και έγινε συγκριση με τις θεωριτικές καμπύλες του leap και είναι πολύ κοντά εκτός βέβαια του tweeter κατι το οποίο το ψάχνω ακόμα αλλά μαλλον είναι θέμα μικροφώνου
μολις έχω διαθέσιμο άλλο calibrated μικρόφωνο θα ξαναανεβάσω τις μετρήσεις.
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Με επιφύλαξη γιατί τα διαβάζω απο κινητό.

Συνεχίζεται το πρόβλημα μεταξύ 3-5 khz ενώ και στα 350 φαίνεται να υπάρχει κάποια κοιλιά.

Θέλει δουλειά ακόμα.

Βάλε το smoothing στο 1/3, την κλίμακα στο +/-5db και βάλε gate να βλέπεις και την φάση.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλησπέρα και πάλι
όλο το απόγευμα της Παρασκευής και όλο το Σάββατο έκανα προσομειώσεις στο αναλογικό κύκλωμα με Pspice και Leap και ατελίωτες μετρήσεις και τελικά έκανα μερικές αλλαγές.
Μπορώ να πω ότι τώρα ακούγονται κάπως πιο ισορροπημένα. Η μεσαία περιοχή είναι επίτηδες χαμηλωμένη γιατί όταν την έκανα σχεδόν ίσια με το tweeter τότε ήταν ο ήχος πολύ λαμπρός για τα αφτιά μου, οπότε τα τσίμπισα λίγο χαμηλότερα από το crossover (αν και έχω eaualizer 1/3oct με τους ίδιους τελεστικους opa2134 δεν θέλω αφού δεν χρειάζεται να τον χρησιμοποιήσω, η αλήθεια είναι ότι αλλιώνει λίγο τον ήχο αφού το σήμα περνάει απο δεκάδες τελεστικούς επιπλέον)
αλλιώς πως σας φαίνεται? νομιζω καλύτερα σε σχέση με πριν.
 

Attachments


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το cross είναι μεταξύ woofer & mid, έχει Θέμα.

Το cross μεταξύ mid & tweeter, έχει επίσης θέμα αλλά μικρότερο.

Το αριστερό ηχείο μετράει διαφορετικά από το δεξί.

Το δεξί woofer σου κουδουνάει, έχεις ταλάντωση <300Ηz. Για σφήξε καμιά βίδα και ξαναμέτρα το.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλημέρα,
zakman έχεις δίκιο οι στάθμες φαίνονται διαφορετικές, είναι από τις πολλές δοκιμές - αλλαγές στις στάθμες του προενισχυτή και τις εξόδου του pc. Μόλις έκανα δύο μετρήσεις με όλες τις ρυθμίσεις ίδιες κι έβαλα και gate 6ms. Οι στάθμες είναι φαίνονται οκ. Οσο για τον συντονισμό που φαινόταν σε smoothing 1/3 δεν είναι θέμα του ηχείου αλλά του χώρου. Εκανα τράμπα τα ηχεία και η καμπύλη είναι ίδια σε εκείνη την πλευρά. Αυτα μονο αντιμετοπίζονται με αλλαγές στην θέση των ηχείων ή απορροφητικά ?
 

Attachments


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eγω θα μετραγα καθε ηχειο ξεχωριστα οσο ποιο απομακρισμενα απο τον καθε τοιχο στο κεντρο του δωματιου δηλ οσο μεγαλυτερη γινεται σε σχεση με την αποσταση του μικροφωνου(π.χ. μικ στο ενα μετρο απο το ηχειο,και αυτο 2+ απο τοιχους) και φυσικα το μικροφωνο να εχει και αυτο επισης αποσταση απο πλαινους, οπισθιους τοιχους...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να δεις συνολικότερα τη συμπεριφορά του κυκλώματος διαχωρισμού κάνε μετρήσεις από τα 1,2 μέτρα και με γωνία 15 και 30 μοιρών.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλησπέρα φίλοι μου,
Μετά από πολλές προσπάθειες ξανασχεδιαζω το crossover από την αρχή. Αυτή τη φορά οι μετρήσεις έγιναν με τα μεγάφωνα στην δική μου καμπίνα. Το κάθε μεγάφωνο ξεχωριστά και μετά tw+mid παράλληλα. Εγιναν και neardfield μετρήσεις των midrange και woofer και ύστερα ενώθηκαν με τις gated farfield στα 300hz και 400hz για τα mid και woofer αντίστοιχα. Στις near μετρήσεις είχε προστεθεί και το baffle step correction. Κατά την διάρκεια τω μετρήσεων αυτών δεν κουνήθηκε το μικρόφωνο (umik calibraded) για να είναι σωστή η πληροφορία της φάσης. Μετά έγινε εισαγωγή των καμπυλών αυτών (mid, tweeter, mid+tweet parallel) στο lspcad και βρέθηκαν τα σωστά στοιχεία X,Y,Z των μεγαφώνων μεταξύ τους. Μετά άρχισα να πειραματίζομαι με διάφορων ειδών και κλίσεων φιλτρα σε διάφορες συχνότητες. Με την βοήθεια του minidsp είχα την δυνατότητα να εφαρμόζω τα φίλτρα και να μετράω τα αποτελέσματα. όλες οι μετρήσεις γίνονται σε 1μ απόσταση στο ύψος του tweeter.
Τελικά το καλύτερο αποτέλεσμα το έχω με φίλτρα 4ης τάξης linkwitz-riley (ή δύο butterworth 2ης τάξης σε σειρά - το ίδιο είναι) σε όλους τους κλάδους. Οι ηλεκτρικές συχνότητες τών φίλτρων είναι 350hz και 2khz. Οι ακουστικές είναι λίγο διαφορετικές. Η σχετικά χαμηλή συχνότητα των 2Κhz επιλέχτηκε γιατί το midrange έχει στα 2,7khz ενα peak παραμόρφωσης (3η αρμονική) και το tweeter seas 29cf002 μπορεί άνετα να πάει τόσο χαμηλά. Επίσης η κάτω συχνότητα cross έδωσε την καλύτερη απόκριση με μικρή παραμόρφωση. Απότι φαίνεται και ακούγεται το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Ίσως μειώσω λίγο (0.5db) την στάθμη των tweeter - midrange.
πως σας φαίνονται τα αποτελέσματα μετρήσεων?
 

Attachments


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πολύ καλά μέχρι εδώ.

Θα ήταν ακόμα καλύτερα να ευθυγράμμιζες χρονικά τις μονάδες.
 



Μηνύματα
56
Reaction score
215
ναι θα το δοκιμάσω. ποια είναι η γνώμη σου που κάποιοι λένε να μην είναι flat η απόκριση όπως το εκνα εγώ αλλα να ειναι κατά 3-4db παραπάνω μέχρι τα 500 περίπου και μετα να κατεβαινει μέχρι τα 1Κ και μετα επίπεδη? ακουγεται πιο καλα σε ενα δωματιο?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στα δικά μου αυτιά το φλατ δεν ακούγεται.
Ένα ελαφρύ roll off είναι το ιδανικό τις περισσότερες φορές.

Η καμπύλη Bruel & Kjaer είναι μια καλή αρχή.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλη μέρα σε όλους,
τελικά απ ότι ακουγεται η παρακάτω καμπύλη είναι κάπως πιο φυσική. η επίπεδη ήταν κάπως πιο λαμπρή για τα αυτιά μου. Δοκιμασα να παίξω με το delay αλλά το μόνο που κατάφερα να το κάνω χειρότερο. Το step καλύτερο δεν γίνεται αποτι φαίνεται. Εχω delay 60uS στο tweeter αλλα στο mid καθολου. Με αυτές τις τιμές εχω το καλύτερο notch οταν αναστρεφω το mid. (Η μπάφλα του ηχείου δεν είναι επίπεδη αλλά το κάθε μεγάφωνο βρισκεται πιο πίσω απο το άλλο.)
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top