ενεργά diy ηχεία 3 δρόμων

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θα πρέπει αρχικά να ευθυγραμμίσεις χρονικά το mid με το woofer και μετά το tweeter με το mid. Μετά θα πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις στα σημεία cross, ώστε να πετύχεις το επιθυμητό FR.
 


Μηνύματα
56
Reaction score
215
τελικά δεν μπορεσα να κάνω κάτι καλύτερο. Το step response εγινε πάρα πολύ καλό μόνο όταν επέλεξα φίλτρα 6db με τα οποία όμως δυστυχώς λόγω των κώνων μαγνησίου, τα μεγάφωνα αυτά δεν ταιριάζουν. (τώρα έχω RL4 παντου) Δοκίμασα και διάφορες προτεινόμενες καμπύλες αλλά η πιο ευχάριστη και πιο σωστή είναι αυτή στην εικόνα. (σαν αυτή που πρότεινες). :) Νομίζω κατι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω έτσι δεν είναι?
 

Attachments



Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλησπέρα σε όλους
λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές με φίλτρα 12db/oct και μάλλον το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. Το αν μπορώ να ακουσω κάποια διαφορά σε σχέση με τα 4ης τάξης , ναι αλλά πολύ μικρή. Πως σας φαίνοται αυτά σε σχέση με τα προηγούμενα?
τα φίλτρα τέταρτης τάξης:
 

Attachments



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Με τα 2ης τάξης κατάφερες να ευθυγραμμίσεις χρονικά τις μονάδες, κάτι που δεν συνέβη με τα 4ης τάξης.

Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και άλλους συνδυασμούς 2ης, 4ης, 3ης κτλ, κάθε ένα θα ακούγεται διαφορετικά. Το θέμα είναι ποιο θα σου αρέσει.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
76
εμpειρικα προσθετω εχω δει καλα ηχητικα αποτελεσματα με ριθμηση cross 12 w φαση- ,12 mid φαση +, 6 tw φαση - ,επισης εμπειρικα για θεση ακροασης 3 μετρων αποστασεις για ευθυγραμηση μοναδων mid σταθερο tw 3-5cm πισω w 10cm εως αρκετα αναλογα με το σημειο που κοβει αν πχ 300 -οχι καλο σημειο - ενδεικνυομενα εινα τα 160 η τα 350 για ναμην κοβωνται οι οκταβες στη μεση η αποσταση ειναι γυρω στα 10-15 cm .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top