ενεργα monitor...


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
οντως, δε θα παιζει τα μεγιστα οπως λεει ο Γιωργος...και αμα το χεις και πλερωμενο, θες να τα παιζει αυτα τα μεγιστα:biggrin:

εκτος αυτου, απορριπτεται απο μενα η τοποθετηση καθετα, ενος κεντρικου ηχειου...

εκτος του οτι αν η οθονη ξεκιναει χαμηλοτερα απ τους 60 ποντους (πχ τους 55 γιατι ετσι βολευει ή γιατι δεν με αρεσει ψηλα), υπαρχει περιπτωση το ηχειο, να "μπαινει" στην οθονη...και αν καποιος κοιταζει και το αισθητικο κομματι, τοτε απλα δεν...ασε που τι?..να το χεις να ακουμπα στο πατωμα ολοτελα, αν δεν εχεις αρκετη αποσταση απ την οθονη?

αλλα βασικα σε λεω οτι δεν καθεται στο ματι...και μεις ειμαστε απ τους τυπους που θελουν να "βλεπουν" τα ηχεια τους...περι ορεξεως

βαβουρα με ακουγεται και συμφωνα με την adam, δεν εχει σαχτει για home cinema το συγκεκριμενο..
οποτε, μονο 2καναλο ή αλλη λυση, εκτος a77x, σε μελλοντικο πολυκαναλο...για μενα

και για χαρην της κουβεντας παντα...γιατι για το pcακι ψαχνουμε εμεις τωρα...2καναλο..για να με επαναφερω στη ταξη:biggrin:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
κοιταζω και ξανακοιταζω και τα νεα focal alpha...το 65αρι συγκεκριμενα

οι διαφορες απο την επομενη σειρα cms?...εννοω cms 50 vs alpha 65

καμπινα αλουμινιου το cms και περισσοτερα watt γενικα...εκτος αυτα, τι αλλο δικαιολογει και την υψηλοτερη τιμη του cms?
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Kαι η απάντηση:


Περίπου αναμενόμενη η απάντηση,δλδ ό,τι συνιστά και η Focal(καθότι και αυτά έχουν L-R διακόπτη).
M αρέσει πάντως η ειλικρίνεια τους(υπογραμμισμένο).


Υ.Γ.Δεν το πολυέχει το αγγλικό ο Felix:D
Πάντως μου κάνει εντύπωση που προτείνει την κατακόρυφη τοποθέτηση όταν χρησιμοποιηθεί σαν κεντρικό. Το a77x ουσιαστικά είναι ένα ηχειό 2,5 δρόμων, έτσι δεν είναι?
Πολλά κεντρικά ηχεία είναι 2,5 δρόμων, (όπως και το δικό μου). Δηλ. Και αυτά πρέπει να τα τοποθετούμε κατακόρυφα?
Εντάξει, το ακουστικό κέντρο δεν ταυτίζεται με το μέσον του ηχείου αλλά αυτό δύσκολα γίνεται αντιληπτό και το πολύ πολύ το βάζεις 5 - 10 εκατοστά πιο δεξιά ή αριστερά από το μέσον της οθόνης και είσαι οκ.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος λόγος που είναι καλύτερα να βάζουμε τα 2,5 δρόμων κατακόρυφα.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Ο ήχος; :D
:D

λεω μπας και εχει κρυογεννημενες μπορνες και εσωτερικα "κλαιν-μαιν" πηνια και ετσι ξεφευγει και ηχητικα απο τα "απλα" alpha...:p
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
Πάντως μου κάνει εντύπωση που προτείνει την κατακόρυφη τοποθέτηση όταν χρησιμοποιηθεί σαν κεντρικό. Το a77x ουσιαστικά είναι ένα ηχειό 2,5 δρόμων, έτσι δεν είναι?
Πολλά κεντρικά ηχεία είναι 2,5 δρόμων, (όπως και το δικό μου). Δηλ. Και αυτά πρέπει να τα τοποθετούμε κατακόρυφα?
Εντάξει, το ακουστικό κέντρο δεν ταυτίζεται με το μέσον του ηχείου αλλά αυτό δύσκολα γίνεται αντιληπτό και το πολύ πολύ το βάζεις 5 - 10 εκατοστά πιο δεξιά ή αριστερά από το μέσον της οθόνης και είσαι οκ.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος λόγος που είναι καλύτερα να βάζουμε τα 2,5 δρόμων κατακόρυφα.
Ein
Zwei(αντίλογος δηλαδή)
Drei(μια μικρή τεχνική εξήγηση)

Φυσικά όποιος κάνει τον κόπο να τα διαβάσει θα καταλάβει ότι το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως όταν είμαστε off axis,συχνό φαινόμενο στο Home Cinema.
Αν φυσικά μιλάμε για one man σύστημα τότε ΜΗΝ αγοράσετε κεντρικό ηχείο.Επενδύστε σε ποιοτικότερα left right και βάλτε το κεντρικό σε phantom λειτουργία.Πειραματισμοί μου με σχετικά μεγάλα ηχεία(όταν είχα την δυνατότητα) μου έδειξαν καλύτερα αποτέλεσμα από όταν έβαζα ένα ανακόλουθο κεντρικό ανάμεσα τους.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
πολυ καλα τα link...δες τι μαθαινει κανεις

παντως λεει οτι αν καθεσαι στις +/- 30 μοιρες, τοτε το φαινομενο αμβλυνεται...
αλλα τις περισσοτερες φορες, η καθετη τοποθετηση, τελικα ελυνε πολλα απ τα προβληματα ακυρωσεων...

οταν λες πειραματιστηκες με μεγαλα ηχεια?...define μεγαλα, αν θες
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
πολυ καλα τα link...δες τι μαθαινει κανεις

παντως λεει οτι αν καθεσαι στις +/- 30 μοιρες, τοτε το φαινομενο αμβλυνεται...
αλλα τις περισσοτερες φορες, η καθετη τοποθετηση, τελικα ελυνε πολλα απ τα προβληματα ακυρωσεων...

οταν λες πειραματιστηκες με μεγαλα ηχεια?...define μεγαλα, αν θες
Μartin logan,B&W 802,Focal Utopia(Nτάξ΄όχι το Grande),Dali,Chario(δαπέδου),Audio Physic.

Γενικά ήταν ηχεία που είχαν δύο 8'' ή ένα 10''.Ε,τα τυπικά κεντρικά ηχεία,δλδ με 6.5άρια επάνω απλά χειροτέρευσαν το αποτέλεσμα.
Μόνο όταν έμπαινε κάτι της αντίστοιχης σειράς στην εκάστοτε εταιρία ερχόταν κάπως σε ισορροπία το θέμα,αλλά και πάλι όχι απόλυτα.
Kακή εξαίρεση τα Chario καθότι στην σειρά CONSTELLATION καθότι δεν έχουν κεντρικό που να μπορεί να ακολουθήσει τα δαπέδου.
Εκπληκτικό το High End Center 25,αλλά ακριβούλι και θέλει βατάζ για να αναδείξει τις χάρες του.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
οποτε παλι συμφερει να προσπαθησει κανεις και να πειραματιστει σε ενεργο πολυκαναλο σεταπ...
γιατι αν θες πχ για το high end center 25, κανα 5χιλιαρο και αλλα τοσα για τον ενισχυτη που θα το οδηγησει, παμε "αλλου"...

ή τελικα πας σε αυτο που ειπες...πολυ καλα L-R και phantom....τα βγαζουν περα τα L-R οταν υπαρχει τοση πληροφορια στο κεντρικο καναλι?...δλδ καλουνται να παιξουν διπλο ρολο...παιρνεις το ιδιο αποτελεσμα σα να ειχες και το αντιστοιχο "ακριβο" κεντρικο στη μεση?...ή παλι νοιωθεις οτι λειπει κατι?...
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.970
Reaction score
41.298
νομίζω ότι εξαρτάται και από την απόσταση μεταξύ τους. Σε μένα από άξονα σε άξονα ηχείου L/R είναι 2 μέτρα και σε συνδυασμό με το μέγεθος του ηχείου δεν λείπει καθόλου το κεντρικό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.825
Είναι βέβαιο. Στο δικό μου που τα L-R απέχουν 3.50+ μέτρα, πώς να γεμίσει το κενό;
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.220
Η μη χρήση κεντρικού ποτέ δεν με κάλυψε. Όποιο ηχείο και να χρησιμοποίησα. Άλλη χάρη να έρχονται οι φωνές από το κέντρο πληθωρικές.

Ακόμη και στα παντοκατευθυντικά που υποτίθεται αντεπεξέρχονται χωρίς κεντρικό, πάλι ένα Heresy στο κέντρο κάνει τρομερή διαφορά.

Ακόμη και σε συστήματα-παραφωνίες με τεράστια main και λιλιπούτεια κεντρικά, πάλι είμαι υπέρ του να υπάρχει κεντρικό, έστω κι αν αναγκάζονται να προσαρμοστούν τα main στον όγκο και τις στάθμες του μικρού κεντρικού.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Είναι βέβαιο. Στο δικό μου που τα L-R απέχουν 3.50+ μέτρα, πώς να γεμίσει το κενό;
θα σε "διευκολυνω"...θα δεχτω να παρω κοψοχρονια την οθονη σου (με 100 ευρα ντακσι ειμαστε?), που απ οτι βλεπω εχει και προβλημα, γιατι δεν ειναι επιπεδη, αλλα κυρτωνει (μαλλον "πιτσικαρανε" τα στραντζαριστα της):D

και για να καμεις σωστη δουλεια, θα πας να παρεις μια ηχοδιαπερατη, να τα βαλεις ολα πισω και οριζοντια-καθετα-πλαγια..οπως γουσταρεις κι αγαπας...και δε θα φαινεται τιποτις και αμα θες το καμνεις και "wall of sound" ναουμ:dance2:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.825
Οι ηχοπερατές είναι τέλειες για τον ήχο. :)




Για την εικόνα όμως, πίκρα. :redface:
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Η μη χρήση κεντρικού ποτέ δεν με κάλυψε. Όποιο ηχείο και να χρησιμοποίησα. Άλλη χάρη να έρχονται οι φωνές από το κέντρο πληθωρικές.

Ακόμη και στα παντοκατευθυντικά που υποτίθεται αντεπεξέρχονται χωρίς κεντρικό, πάλι ένα Heresy στο κέντρο κάνει τρομερή διαφορά.

Ακόμη και σε συστήματα-παραφωνίες με τεράστια main και λιλιπούτεια κεντρικά, πάλι είμαι υπέρ του να υπάρχει κεντρικό, έστω κι αν αναγκάζονται να προσαρμοστούν τα main στον όγκο και τις στάθμες του μικρού κεντρικού.
εσυ ορε Γιαννη πως και δεν εχεις "χεριασει" ακομα κανα ζευγαρι απ τα ηχεια που εχουν περασει απ τα χερια σου, να το κανεις "φουλ ενεργο"...ενισχυτες mono εχεις, κροσοβερς κλπ δεν αποτελουν προβλημα, χωρο να πειραματιστης κλπ πολυ ανετα...

ετσι για να δεις διαφορες...πχ κανε το ενα κεντρικο zingali ενεργο:D (πλακα κανω)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
παντως λεω να παρω τηλ στην athens και να παρακαλεσω, μηπως μπορουμε να βρουμε ενα M-audio m3-8 ν ακουσουμε...μπας και αποφασισουμε...να κλειση το θεμα
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.261
Reaction score
8.160
παντως λεω να παρω τηλ στην athens και να παρακαλεσω, μηπως μπορουμε να βρουμε ενα M-audio m3-8 ν ακουσουμε...μπας και αποφασισουμε...να κλειση το θεμα
Άμα πας στην Athens σιγά μην κλείσει το θέμα...
Τον ασκό ανοίγεις....
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
θα παρω τηλ αυριο να δω ποτε μπορω να περασω και τι ηχεια μπορω ν ακουσω στο budget μου...

τα cms τουλαχιστον θα τα χει εκει να παρουμε και μια ιδεα απ τα "ακριβα" μικρα...

το μικρο cms 40 το χα ξαναψαξει και στο παρελθον...αλλα σιγουρα θα θελει και σαμπ...οποτε θεωρω οτι στο budget που θελω να κινηθω και μεταξυ adam και maudio (τα alpha θα καθυστερησουν), θα ειναι προτιμοτερες all round λυσεις...δλδ συγκριτικα με το μικρο 40αρι...

θα δουμε και τι θα με πουν εκει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.183
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top