ενεργα monitor...

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
εσυ ορε Γιαννη πως και δεν εχεις "χεριασει" ακομα κανα ζευγαρι απ τα ηχεια που εχουν περασει απ τα χερια σου, να το κανεις "φουλ ενεργο"...ενισχυτες mono εχεις, κροσοβερς κλπ δεν αποτελουν προβλημα, χωρο να πειραματιστης κλπ πολυ ανετα...
Ξεχνάς ότι το είχα ξεκινήσει με τα Divine, τα οποία ενδείκνυνται και για τον σκοπό αυτό, αφού παρακάμπτονται τα κροσόβερ χωρίς καμία επέμβαση στο εσωτερικό. Δύο XTZ Sub Amp DSP για τα τέσσερα 10ιντσα woofer είχα, τέσσερα μονομπλόκ hypex για τα mid και τα tweeter επίσης, και πάνω που ετοίμαζα την αγορά του miniDSP 4x10HD, τα ακύρωσα όλα παραδομένος στη μαγεία των Duevel Jupiter.
Και δεν το μετάνιωσα στιγμή από τότε.

http://www.avsite.gr/forum/threads/xtz-divine.110183/
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Ξεχνάς ότι το είχα ξεκινήσει με τα Divine, τα οποία ενδείκνυνται και για τον σκοπό αυτό, αφού παρακάμπτονται τα κροσόβερ χωρίς καμία επέμβαση στο εσωτερικό. Δύο XTZ Sub Amp DSP για τα τέσσερα 10ιντσα woofer είχα, τέσσερα μονομπλόκ hypex για τα mid και τα tweeter επίσης, και πάνω που ετοίμαζα την αγορά του miniDSP 4x10HD, τα ακύρωσα όλα παραδομένος στη μαγεία των Duevel Jupiter.
Και δεν το μετάνιωσα στιγμή από τότε.

http://www.avsite.gr/forum/threads/xtz-divine.110183/
ωχ...ναι ρε συ Γιαννη:errwhat:

και μαλιστα οταν σταματησες και εδωσες και τα divine ειχα μεινη με την απορια...αλλα οπως λες, πηγες αλλου

αυτο το "αλτσχαιμερ" με εκθετει...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Η μη χρήση κεντρικού ποτέ δεν με κάλυψε. Όποιο ηχείο και να χρησιμοποίησα. Άλλη χάρη να έρχονται οι φωνές από το κέντρο πληθωρικές.

Ακόμη και στα παντοκατευθυντικά που υποτίθεται αντεπεξέρχονται χωρίς κεντρικό, πάλι ένα Heresy στο κέντρο κάνει τρομερή διαφορά.

Ακόμη και σε συστήματα-παραφωνίες με τεράστια main και λιλιπούτεια κεντρικά, πάλι είμαι υπέρ του να υπάρχει κεντρικό, έστω κι αν αναγκάζονται να προσαρμοστούν τα main στον όγκο και τις στάθμες του μικρού κεντρικού.
Ξεχνάς ότι το είχα ξεκινήσει με τα Divine, τα οποία ενδείκνυνται και για τον σκοπό αυτό, αφού παρακάμπτονται τα κροσόβερ χωρίς καμία επέμβαση στο εσωτερικό. Δύο XTZ Sub Amp DSP για τα τέσσερα 10ιντσα woofer είχα, τέσσερα μονομπλόκ hypex για τα mid και τα tweeter επίσης, και πάνω που ετοίμαζα την αγορά του miniDSP 4x10HD, τα ακύρωσα όλα παραδομένος στη μαγεία των Duevel Jupiter.
Και δεν το μετάνιωσα στιγμή από τότε.

http://www.avsite.gr/forum/threads/xtz-divine.110183/
Χωρίς να χρειαστεί να quotαρω και όλο το τόπικ με την παρουσίαση του συστήματος σου και με καθαρή διάθεση χιούμορ....
φίλε μου δεν είσαι αυτό που λέμε αντιπροσωπευτικός χρήστης home cinema....έχεις ξεφύγει, είσαι πολύ μακριά... :superman:
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Μπα, κάθε άλλο. Δες τι έχω στο σαλόνι τώρα. Παντοκατευθυντικά μπρος-πίσω κι ένα Heresy στο κέντρο.
Η διασπορά τους είναι απίστευτη. Ούτε wide, ούτε height, ούτε surround back.

Θέλω να καταλήξω ότι στο home cinema o στόχος είναι η δημιουργία ηχητικών πεδίων, κάτι που αδυνατούν να πετύχουν τα ενεργά μόνιτορ, εκτός κι αν γεμίσουμε τον τόπο ηχεία 11.2 και καθόμαστε στα δύο μέτρα. Been there, done that.

Για τον αντιπροσωπευτικό-τυπικό χρήστη home cinema σαλονιού κι εγώ μιλώ, και η άποψή μου είναι ότι δεν είναι κατάλληλα τα ενεργά μόνιτορ, όσο κι αν φαντάζει η έξυπνη και ποιοτική λύση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Είναι έξυπνη και ποιοτική λύση, απλώς χρειάζεται μελέτη της συμπεριφοράς κάθε μοντέλου και ακρόαση (για το συγκεκριμένο).
Τα δικά μου δεν έχουν διασπορά όταν είναι τοποθετημένα οριζόντια τα μπροστινά και κάθετα τα πίσω, αλλά αντίθετα σκίζουν. ;)

Πώς το μαθαίνεις αν δεν μπορείς να τ' ακούσεις; Έλα ντε. :rolleyes:
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Προσωπικά δεν έχω ακούσει μόνιτορ, ανεξαρτήτου κόστους και μεγέθους, που να με κάνουν να ξεχνώ ότι ακούω από ηχεία.

Σε αντίθεση με τον μηχανικό του ήχου που θέλει να ακούει ξεβρακωμένους τους ήχους για να μιξάρει, ο δικός μου στόχος, ειδικά στο home cinema του σαλονιού είναι να ξεχνώ ότι ακούω από ηχεία, να μην αισθάνομαι τον ήχο ότι προέρχεται από ηχεία, και να μην μπορώ να προσδιορίσω και τη θέση μάλιστα του εκάστοτε ηχείου. Κάτι σαν να βγαίνει ο ήχος από το πουθενά θέλω.

Αν μπορεί σε ιδανικές συνθήκες να το πετύχει αυτό ένα σύστημα 11.2 με μόνιτορ; Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Αλλά το σαλόνι απέχει πολύ από το ιδανικό, όπως και η προσπάθεια να τα φέρει στην εντέλεια όλα ο τυπικός χρήστης.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Προσωπικά δεν έχω ακούσει μόνιτορ, ανεξαρτήτου κόστους και μεγέθους, που να με κάνουν να ξεχνώ ότι ακούω από ηχεία.

Σε αντίθεση με τον μηχανικό του ήχου που θέλει να ακούει ξεβρακωμένους τους ήχους για να μιξάρει, ο δικός μου στόχος, ειδικά στο home cinema του σαλονιού είναι να ξεχνώ ότι ακούω από ηχεία, να μην αισθάνομαι τον ήχο ότι προέρχεται από ηχεία, και να μην μπορώ να προσδιορίσω και τη θέση μάλιστα του εκάστοτε ηχείου. Κάτι σαν να βγαίνει ο ήχος από το πουθενά θέλω.

.
για αυτο και σωστα πηρες παντοκατευθυντικα.
η ΑΔΥΝΑΜΙΑ τους να εστιασουν με ακριβεια και να περιγραψουν την σκηνη,δημιουργει την αισθηση οτι ο ηχος ερχεται απο οπου νανε και οχι απο εκει που ηθελε ο μηχανικος ηχου.
Παντως, σε ιδανικες συνθηκες με τοποθετηση σε χωρους μελετημενους να αξιοποιουν και οχι να απορροφουν τις πρωτες αντανακλασεις, μπορουν και τα παντοκατευθυντικα να αποδωσουν αυτο που λεγεται pinpoint image.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Ακριβώς έτσι. Η αδυναμία τους μετατρέπεται σε πρακτικό πλεονέκτημα, όταν τα έχεις π.χ. πίσω από τον καναπέ σου και θέλεις αίσθηση surround, ή όταν περιφέρεσαι στη σαλοκουζίνα σχήματος "Γ" και ακούς μουσική.
 
  • Like
Reactions: vet

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
...στο home cinema του σαλονιού είναι να ξεχνώ ότι ακούω από ηχεία, να μην αισθάνομαι τον ήχο ότι προέρχεται από ηχεία, και να μην μπορώ να προσδιορίσω και τη θέση μάλιστα του εκάστοτε ηχείου. Κάτι σαν να βγαίνει ο ήχος από το πουθενά θέλω.
Αυτό είναι τόσο δύσκολο; Ρωτάω με αφέλεια γιατί δεν έχω εμπειρίες από διάφορα συστήματα, στην ουσία μόνο από το δικό μου, και το φαινόμενο να εξαφανίζονται τα ηχεία από το χώρο το ζω από την αρχή όπως στήθηκε το σύστημα χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο και νομίζω ότι έτσι θα ακούγεται ότι ηχείο και να βάλω...αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι η αίσθηση που μου δημιουργείται ότι η φωνή βγαίνει από το στόμα του άλλου που μιλάει είτε είναι το στόμα στο κέντρο της οθόνης είτε είναι δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω...φαντάζομαι όμως ότι αυτό είναι και λίγο ψευδαίσθηση που τη δημιουργεί η οπτική εμπειρία, ειδάλλως δεν μπορώ να το εξηγήσω πως γίνεται κάθε φορά να μοιάζει ότι έρχεται η φωνή από το στόμα αυτού που μιλάει!
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αυτό είναι τόσο δύσκολο; Ρωτάω με αφέλεια γιατί δεν έχω εμπειρίες από διάφορα συστήματα, στην ουσία μόνο από το δικό μου, και το φαινόμενο να εξαφανίζονται τα ηχεία από το χώρο το ζω από την αρχή όπως στήθηκε το σύστημα χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο και νομίζω ότι έτσι θα ακούγεται ότι ηχείο και να βάλω...αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι η αίσθηση που μου δημιουργείται ότι η φωνή βγαίνει από το στόμα του άλλου που μιλάει είτε είναι το στόμα στο κέντρο της οθόνης είτε είναι δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω...φαντάζομαι όμως ότι αυτό είναι και λίγο ψευδαίσθηση που τη δημιουργεί η οπτική εμπειρία, ειδάλλως δεν μπορώ να το εξηγήσω πως γίνεται κάθε φορά να μοιάζει ότι έρχεται η φωνή από το στόμα αυτού που μιλάει!
http://www.audiocheck.net/audiotests_ledr.php
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
...τα ακύρωσα όλα παραδομένος στη μαγεία των Duevel Jupiter.
Και δεν το μετάνιωσα στιγμή από τότε.
Νομίζω πως το επομενο βήμα σου πρέπει να είναι MBL. Έστω μικρά για το σαλόνι, για δοκιμή. Τι λες;
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
...αυτό είναι και λίγο ψευδαίσθηση που τη δημιουργεί η οπτική εμπειρία, ειδάλλως δεν μπορώ να το εξηγήσω πως γίνεται κάθε φορά να μοιάζει ότι έρχεται η φωνή από το στόμα αυτού που μιλάει!
Ναι, κατά 80% βοηθάει η ψευδαίσθηση που δημιουργεί η οπτική εμπειρία.
Και το πιο άχρηστο κεντρικό να βάλεις, η φωνή θα σου φαίνεται ότι έρχεται από το στόμα του ηθοποιού.
Ή και καθόλου κεντρικό να μη βάλεις, σε λειτουργία phantom, πάλι θα σου φαίνεται ότι η φωνή έρχεται από το στόμα του.
Ο "καβγάς", όπως σε όλα τα πράγματα, γίνεται για το υπόλοιπο 20%, με το σχεδόν τέλειο να είναι να έχεις το κεντρικό ακριβώς πίσω από το (ηχοπερατό) πανί.
Αλλά εφόσον πιάνουμε το 80% με το κεντρικό κάτω από το πανί, συνήθως τελειώνει το θέμα εκεί.

Από κει και πέρα το πρόβλημα μετατοπίζεται στα υπόλοιπα κανάλια. Έχεις το 80% κάθε ηχείου όπου και να κάθεσαι στον χώρο, είτε καθιστός, είτε όρθιος, είτε μπροστά, είτε στα πλάγια, είτε και πίσω από τα ηχεία; Φυσικά και όχι, με εξαίρεση τα παντοκατευθυντικά, που είναι και ο λόγος που τα συμπάθησα για το χώρο της σαλοκουζίνας σχήματος "Γ". Όπου και να τα βάλεις, και όπου και να βρεθείς εσύ στον χώρο, θα ακούσεις ευχάριστα. Και αν (πε)τύχεις και καλή τοποθέτηση και θέση ακρόασης, μπορείς να κάνεις και ακρόαση με απαιτήσεις.

Θυμάται o vet τι είχαμε τραβήξει τότε που είχαμε τα ML Purity. Σηκωνόσουν όρθιος και κατέρρεε ο ήχος. Ε, όχι, σε χώρο σαλοκουζίνας, δεν μπορώ το αλυσοδέσιμο στο sweet-spot.

Τα ίδια και στα surround. Αν ο καναπές είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο ή έστω σε μισό μέτρο, τι surround και τι surround back να βάλεις, και μάλιστα και ενεργά μόνιτορ; Μόνο τα διπλοκατευθυντικά/δίπολα/παντοκατευθυντικά σώζουν την κατάσταση. Με τρία μέτρα πίσω και δεξιά-αριστερά, θα πιάσεις το τέλειο με μονοκατευθυντικά. Βάλε και μόνιτορ και ενεργά και ό,τι θέλεις. Το θέμα όμως είναι υπάρχουν αυτά τα μέτρα;
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Ναι, κατά 80% βοηθάει η ψευδαίσθηση που δημιουργεί η οπτική εμπειρία.
Και το πιο άχρηστο κεντρικό να βάλεις, η φωνή θα σου φαίνεται ότι έρχεται από το στόμα του ηθοποιού.
Ή και καθόλου κεντρικό να μη βάλεις, σε λειτουργία phantom, πάλι θα σου φαίνεται ότι η φωνή έρχεται από το στόμα του.
Ο "καβγάς", όπως σε όλα τα πράγματα, γίνεται για το υπόλοιπο 20%, με το σχεδόν τέλειο να είναι να έχεις το κεντρικό ακριβώς πίσω από το (ηχοπερατό) πανί.
Αλλά εφόσον πιάνουμε το 80% με το κεντρικό κάτω από το πανί, συνήθως τελειώνει το θέμα εκεί.

Από κει και πέρα το πρόβλημα μετατοπίζεται στα υπόλοιπα κανάλια. Έχεις το 80% κάθε ηχείου όπου και να κάθεσαι στον χώρο, είτε καθιστός, είτε όρθιος, είτε μπροστά, είτε στα πλάγια, είτε και πίσω από τα ηχεία; Φυσικά και όχι, με εξαίρεση τα παντοκατευθυντικά, που είναι και ο λόγος που τα συμπάθησα για το χώρο της σαλοκουζίνας σχήματος "Γ". Όπου και να τα βάλεις, και όπου και να βρεθείς εσύ στον χώρο, θα ακούσεις ευχάριστα. Και αν (πε)τύχεις και καλή τοποθέτηση και θέση ακρόασης, μπορείς να κάνεις και ακρόαση με απαιτήσεις.

Θυμάται o vet τι είχαμε τραβήξει τότε που είχαμε τα ML Purity. Σηκωνόσουν όρθιος και κατέρρεε ο ήχος. Ε, όχι, σε χώρο σαλοκουζίνας, δεν μπορώ το αλυσοδέσιμο στο sweet-spot.

Τα ίδια και στα surround. Αν ο καναπές είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο ή έστω σε μισό μέτρο, τι surround και τι surround back να βάλεις, και μάλιστα και ενεργά μόνιτορ; Μόνο τα διπλοκατευθυντικά/δίπολα/παντοκατευθυντικά σώζουν την κατάσταση. Με τρία μέτρα πίσω και δεξιά-αριστερά, θα πιάσεις το τέλειο με μονοκατευθυντικά. Βάλε και μόνιτορ και ενεργά και ό,τι θέλεις. Το θέμα όμως είναι υπάρχουν αυτά τα μέτρα;
Και να ήξερες μόνο τι λύση μου έδωσες...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες flash. Εγώ θέλω να είναι σωστός ο ήχος σε 40 εκατοστά πλάτος και μου είναι τελείως αδιάφορο τι συμβαίνει παραπέρα.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες flash. Εγώ θέλω να είναι σωστός ο ήχος σε 40 εκατοστά πλάτος και μου είναι τελείως αδιάφορο τι συμβαίνει παραπέρα.
Στον dedicated και μένα το ίδιο. Μίλησα για σύστημα σαλοκουζίνας και για διπλή χρήση ταινίας-μουσικής απ' όλη την οικογένεια και κάθε στιγμή της καθημερινότητας.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Νομίζω πως το επομενο βήμα σου πρέπει να είναι MBL. Έστω μικρά για το σαλόνι, για δοκιμή. Τι λες;
Όχι, όχι. Αφού να φανταστείς τα Jupiter δεν τα πήγα στο σαλόνι ούτε για δοκιμή! (Δεν τα πήγα βέβαια από τον φόβο μη μείνουν εκεί, και μου τα στερήσω από τον dedicated.) Δεν έχω σκέψεις αναβάθμισης στο σαλόνι, και αν το κάνω, θα είναι για τα BellaLuna το πολύ, όχι παραπάνω.
Εξάλλου, πρακτικά, για την καθημερινή θέαση ταινίας και το μουσικό χαλί που ζητώ στον χώρο της σαλοκουζίνας τα μικρά Enterprise είναι απολύτως ικανά για δημιουργία ηχητικού πεδίου μπροστά. Κι επειδή έχουν και το tweeter προς τα πάνω, υπάρχει διασπορά και καθ' ύψος. Με την απόσταση μεταξύ τους ανοιχτή στα τέσσερα μέτρα και δυο μέτρα μπροστά από τον πίσω τοίχο, δημιουργούν ένα ηχητικό πεδίο στις ταινίες απίστευτο, ακυρώνοντας τελείως κάθε σκέψη για front height και front wide.

Εξάλλου για ποιους ήχους μιλάμε στο home cinema; Αν εξαιρέσουμε τα 2-3 blockbusters τον μήνα, οι ταινίες έχουν τριζόνια στα surround και ελαφρές ενορχηστροσούλες στα main. Με ένα ικανό κεντρικό και sub, το θέμα είναι λήξαν για απόλαυση μιας νορμάλ μη απαιτητικής ταινιούλας, όπως είναι οι 19 από τις 20 ταινίες που βγαίνουν.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
να πω εγω οτι μετα απο επικοινωνια υπαρχουν τα focal (cms), για ακροαση...

το m3-8, πιθανοτατα θα ερθει και για τα alpha εχουμε δρομο...adam οχι, αλλα αυτο το χω ακουσει

οποτε παω ν ακουσω cms και βλεπουμε...αλλα ηθελα να πετυχω και το maudio...

να σχολιασω και γω τα παραπανω και να πω οτι για μενα, το σωστο home cinema θελει ενα minimun απαιτησεων...βασικο ειναι ο επαρκης χωρος...ακομα και φτηνα ηχεια και μηχανακια να εχεις, να μπορουν να στηθουν σωστα και να παιξουν...αμα μου στριμωξεις 2 ηχεια L-R και μου καταχωνιασεις το κεντρικο χαμηλα σε κανα ραφι και με κολλησεις τα surround δεξια αριστερα απ το καναπε σαν ευμεγεθη ακουστικα, τοτε μην περιμενουμε να χουμε αισθηση σινεμα...ετσι δεν ειναι?

για διαφορους λογους, αλλοτε προσωπικους και αλλοτε πρακτικους (δεν υπαρχει πχ ελευθερο δωματιο για dedicated), στηνουμε οι περισσοτεροι ενα συστημα σαλονατο...εγω σαλονατο ειχα στησει και παλι ομως δεν ημουν ευχαριστημενος...
και εκει θελει να το "χεριασεις" ενα minimum νομιζω (με μετρησεις και ακουστικη φροντιδα οπου χρειαζεται - μεχρι να φυγει καμια "παντοφλα" στο κεφαλι σου:D), αλλιως ειτε ενεργα ηχεια βαλεις, ειτε παθητικα θελει αυτο που λετε...δλδ ειτε συγκεκριμενα ηχεια πχ παντοκατευθυντικα ή προσεκτικη και μελετημενη στα σημεια τοποθετηση, ειδικα, ενεργων ηχειων...

εγω πχ ειχα εντονα "ζωντανο" χωρο (πολλες γυμνες επιφανειες), και φυσικα μην μιλησουμε για ανακλασεις απο τους τοιχους κλπ...θελει χεριασμα λοιπον οτι και να κανεις στο σαλονι...αμα θες απλα ν ακους και να βλεπεις στο χαλαρο τοτε πασο...για μενα λοιπον, οταν αρχισω καποια στιγμη να στηνω ξανα, η λυση θα ειναι να κανω ενα χωρο μονο για μουσικη-ταινιες και να γινει σωστα...δλδ οπως πολυ σωστα επραξε ο ichaltou, που δημιουργησε ενα room-in-room και μπορει τωρα με δοκιμες να το φερει ακομα και στο 100%, αναλογα το budget...επαιξε και στο σαλονι και με γνωστα και ακριβα μηχανακια...αλλα τελικα το σωστο-σωστο

για μουσικη ακροαση στο background οπως λεει ο Γιαννης, θα αρκεστω στο pc...εκει δεν εχω απαιτησεις ιδιαιτερες...ανοιγω και σουβλακια πανω στο γραφειο και ξεχναω και αποστασεις και ανακλασεις και τα παντα ολα...:D

αλλα νομιζω πως ολοι, οταν υπαρχει dedicated, ακομα και τα ιδια μηχανακια να εχουμε, το "στηνουμε" διαφορετικα και αυξανονται και οι απαιτησεις μας ξαφνικα...εγω δλδ αν διατηρουσα το σεταπ που ειχα και το πηγαινα σε dedicated, θα κοιταζα οχι 1&2 φορες πριν τοποθετησω τα L-R και γενικα ολα τα υπολοιπα, αλλα 10 φορες...και βαλε-βγαλε και στησε-ξεστησε...εεε στο σαλονι κανεις μια-δυο καλες προσπαθειες και μετα ερχεται η "τροικα" και σε βαζει στη θεση σου
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
και μια που λετε για εικονα, μου εχει μεινει ακομη το πως εικονιζαν καποια ηχεια του von scheikert πριν πολλα χρονια (μη μαρτυρησω και την ηλικια μου:D) μετακινηση 1 μετρου δεξια αριστερα και ενιωθες πως εβλεπες το ''προφιλ'' του τραγουδιστη ...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
το βιντεο, δε ξερω αν ειναι "στημενη" παρουσιαση και τελικα διαφημιση των jbl...

απλα επειδη εψαχνα γενικα για το φαινομενο του εντονου sweet spot απο ενα nearfield monitor, και μιας και εχει γινει αναφορα και εδω, το ανεβασα...

δουλευει η "πατεντα" οπως το ακουτε?....εκτος τις διαφορες τονικα, μεταξυ των ηχειων..εμενα μου φαινεται οτι δουλευει, συγκριτικα με τ αλλα δυο...

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.430
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top