PlayStation 5

Μηνύματα
656
Reaction score
1.239
Τρέχει προσφορά για το EA play με 1 ευρώ για ένα μήνα.
Η λίστα περιέχει το Dead Space Remake μεγάλη παιχνιδάρα.

 

Μηνύματα
9.783
Reaction score
1.860
Η τιμή που έχει το πλαισιο και καλά Black Friday, 449EUR, ειναι καλή? Να το πάρω? Μπορώ να το βρω κάπου φτηνότερα?
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη για ευκολία - αμεσότητα που προσφέρει η κονσόλα (ειδικά αν είναι για παιδί) αλλά εξακολουθούν να είναι οι τιμές αποτρεπτικές (βάζω και την αγορά τίτλων μέσα που στις κονσόλες συνήθως ''τσιμπάνε'' περισσότερο), προτιμώ το pc παρά τα ''μπλεξιματάκια'' του.. :whistling:
Βέβαια για τους κονσολάκηδες τα 400 κάτι αν και δεν είναι σε καμμιά περίπτωση τιμή όνειρο, σε σχέση με τις προηγούμενες κοντά στα 700 :o αν θυμάμαι καλά..
Χμμμ.. :thumbsdown:
Παλεύεται..? :idk:
Πιθανόν.. :smoke:
 

Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.125
Κοιτα ρε που θα με βαλουν να πουλησω το ps5 μου για να παρω το slim. Για μενα εχει μεγαλη σημασια το βαρος και το μεγεθος του.
Ετσι εδωσα το πρωτο και πηρα το πιο καινουργιο που ειχε χαμηλοτερο βαρος.
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270
Καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη για ευκολία - αμεσότητα που προσφέρει η κονσόλα (ειδικά αν είναι για παιδί) αλλά εξακολουθούν να είναι οι τιμές αποτρεπτικές (βάζω και την αγορά τίτλων μέσα που στις κονσόλες συνήθως ''τσιμπάνε'' περισσότερο), προτιμώ το pc παρά τα ''μπλεξιματάκια'' του.. :whistling:
Βέβαια για τους κονσολάκηδες τα 400 κάτι αν και δεν είναι σε καμμιά περίπτωση τιμή όνειρο, σε σχέση με τις προηγούμενες κοντά στα 700 :o αν θυμάμαι καλά..
Χμμμ.. :thumbsdown:
Παλεύεται..? :idk:
Πιθανόν.. :smoke:
Είναι καθαρά οικονομικό ζήτημα: Τα 429€ που ζητάει το PS5 με το ζόρι αρκούν για μία καλή κάρτα γραφικών για PC. Τα παιχνίδια είναι ακριβότερα μεν, μπορεί ο καθένας βέβαια να επιδιώξει να αγοράσει σε προσφορές ή μεταχειρισμένα, ενώ αρκετά δίνονται και δωρεάν για τους χρήστες των συνδρομητικών υπηρεσιών.

Χώρια που παίρνεις το PS5 σήμερα, και είσαι καλυμένος για την απόδοση των γραφικών τουλάχιστον για άλλα 3 χρόνια (μέχρι να αλλάξει η γενιά) συν καναδυό ακόμη μετά (όπως το PS4 δεν έγινε ξαφνικά σκουπίδι το 2020). Με κάρτα γραφικών των 400€ σήμερα, για πόσο καιρό θα είσαι καλυμμένος για να παίζεις στα 4Κ/120? Βασικά ούτε καν σήμερα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Είναι καθαρά οικονομικό ζήτημα: Τα 429€ που ζητάει το PS5 με το ζόρι αρκούν για μία καλή κάρτα γραφικών για PC. Τα παιχνίδια είναι ακριβότερα μεν, μπορεί ο καθένας βέβαια να επιδιώξει να αγοράσει σε προσφορές ή μεταχειρισμένα, ενώ αρκετά δίνονται και δωρεάν για τους χρήστες των συνδρομητικών υπηρεσιών.

Χώρια που παίρνεις το PS5 σήμερα, και είσαι καλυμένος για την απόδοση των γραφικών τουλάχιστον για άλλα 3 χρόνια (μέχρι να αλλάξει η γενιά) συν καναδυό ακόμη μετά (όπως το PS4 δεν έγινε ξαφνικά σκουπίδι το 2020). Με κάρτα γραφικών των 400€ σήμερα, για πόσο καιρό θα είσαι καλυμμένος για να παίζεις στα 4Κ/120? Βασικά ούτε καν σήμερα.
Έχεις δίκιο για τις κάρτες, έχουν πάει στο θεό (και διάφορα άλλα.. :frown:).
Απλά βρίσκω το pc πιο βολικό - ευέλικτο στην ανανέωση - αναβάθμιση γενικά, μπορεί να γίνει καλύτερο σε επιδόσεις (για όποιον τις κυνηγά), είναι σχετικά εύκολο (με λίγο διάβασμα) να ''σώσεις'' καταστάσεις σε games που έχουν θεματάκια, άπειρα mods για πολλούς τίτλους που τους κάνουν να διαρκούν πολύ πέρα από το αρχικό προσδόκιμο ζωής τους, πιο φτηνά παιχνίδια, γενικά δίνει επιλογές..
Αν θες να είσαι πάντα στην αιχμή (4k gaming κλπ) η τιμολόγηση ίσως δεν διαφέρει πολύ αλλά είναι κι αυτός ένας λόγος που προτιμώ το pc και εξηγούμαι..
Βγαίνει νέα κονσόλα και σε λίγο βγαίνουν τίτλοι που δεν παίζουν στην παλιά.. :idk:
Παλιότερα ίσχυε, ισχύει ακόμα? Δεν ξέρω..
Στο pc μπορείς να το διαχειριστείς διαφορετικά να ρίξεις ελάχιστα τις απαιτήσεις σου και να διατηρηθείς για πολύ περισσότερο διάστημα on και να παίζεις τους νέους τίτλους.. ;)
(δεν παρασύρομαι να είμαι πάντα στην αιχμή, παίρνω ανάσες)
Σίγουρα θα πληρώσεις περισσότερα ειδικά στο ξεκίνημα - πρώτο στήσιμο αλλά είναι και πολυμηχάνημα, δεν είναι μόνο για gaming..
Ειλικρινά δεν έχω άλλη ένσταση όσο αφορά τις κονσόλες πέρα από την υπερβολική για εμένα τουλάχιστον τιμολόγηση τους..
Τα 700+ αρχική τιμή (αν δεν κάνω λάθος) και 15 - 25 % περίπου πάνω (κάποιοι) τίττλοι και χωρίς περιθώρια ''ελιγμών'' σαν αυτών που περιγράφω παραπάνω μου φαίνονται πολλά μόνο για gaming.. :idk:
Αυτό..
Μόνο για λόγους ευκολίας μετακίνησης θα το προτιμούσα.


Μέχρι και το PlayStation 3 αγόραζα κι εγώ κονσόλες (και πολύ χρήμα στα games), μετά stop.. 8-)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Τα 429€ που ζητάει το PS5 με το ζόρι αρκούν για μία καλή κάρτα γραφικών για PC
Μικρό παράδειγμα..
To WRC '23 με την παλιά μου κάρτα (GTX 2060) και με έναν λίγο πιο ''φρέσκο'' επεξεργαστή μπορώ και το παίζω 2k και με πολύ όμορφο αποτέλεσμα γενικά.
Στο PS4 δεν παίζει νομίζω.. :idk:
Αν είχε ψωνίσει κάποιος PS4 π.χ. το '19 (ίδια χρονιά που πήρα την κάρτα) τώρα το.. 🐥
Το PS4 κοστίζει τώρα σχεδόν τα ίδια όσο κόστισε η κάρτα μου τότε.. :whistling:

Δηλαδή ''κρατάει'' ψηλά τιμή.
Επειδή είναι ''βολική'' κονσόλα.. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.492
Reaction score
75.075
Δημήτρη, ξέρεις τι μου θυμίζεις; :tongue: Που ρωτάει κάποιος τι ανεμιστήρα να πάρει στο πισί του επειδή κάνει θόρυβο ή οτι χάλασε ένα USB και του απαντούν ΠΑΡΕ MAC! :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Δημήτρη, ξέρεις τι μου θυμίζεις; :tongue: Που ρωτάει κάποιος τι ανεμιστήρα να πάρει επειδή κάνει θόρυβο ή οτι χάλασε ένα USB και του απαντούν ΠΑΡΕ MAC! :biggrin:
Ναι, έτσι είναι.. :cry:
Ακριβώς.. :roflmao::roflmao:
Υποκλίνομαι.. :hi:


Πάρε MAC ρέυ.. :tongue:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Δημήτρη, ξέρεις τι μου θυμίζεις; :tongue: Που ρωτάει κάποιος τι ανεμιστήρα να πάρει στο πισί του επειδή κάνει θόρυβο ή οτι χάλασε ένα USB και του απαντούν ΠΑΡΕ MAC! :biggrin:
'ντω μεταξύ..
Έφτυσα αίμα να χτίσω επιχείρημα και μας έσκσες μ' ένα USB.. :rolleyes:
Έλεος δηλαδή, ίδρωσα λέμε.. :cry:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.995
Reaction score
84.422
Έχεις δίκιο για τις κάρτες, έχουν πάει στο θεό (και διάφορα άλλα.. :frown:).
Απλά βρίσκω το pc πιο βολικό - ευέλικτο στην ανανέωση - αναβάθμιση γενικά, μπορεί να γίνει καλύτερο σε επιδόσεις (για όποιον τις κυνηγά), είναι σχετικά εύκολο (με λίγο διάβασμα) να ''σώσεις'' καταστάσεις σε games που έχουν θεματάκια, άπειρα mods για πολλούς τίτλους που τους κάνουν να διαρκούν πολύ πέρα από το αρχικό προσδόκιμο ζωής τους, πιο φτηνά παιχνίδια, γενικά δίνει επιλογές..
Αν θες να είσαι πάντα στην αιχμή (4k gaming κλπ) η τιμολόγηση ίσως δεν διαφέρει πολύ αλλά είναι κι αυτός ένας λόγος που προτιμώ το pc και εξηγούμαι..
Βγαίνει νέα κονσόλα και σε λίγο βγαίνουν τίτλοι που δεν παίζουν στην παλιά.. :idk:
Παλιότερα ίσχυε, ισχύει ακόμα? Δεν ξέρω..
Στο pc μπορείς να το διαχειριστείς διαφορετικά να ρίξεις ελάχιστα τις απαιτήσεις σου και να διατηρηθείς για πολύ περισσότερο διάστημα on και να παίζεις τους νέους τίτλους.. ;)
(δεν παρασύρομαι να είμαι πάντα στην αιχμή, παίρνω ανάσες)
Σίγουρα θα πληρώσεις περισσότερα ειδικά στο ξεκίνημα - πρώτο στήσιμο αλλά είναι και πολυμηχάνημα, δεν είναι μόνο για gaming..
Ειλικρινά δεν έχω άλλη ένσταση όσο αφορά τις κονσόλες πέρα από την υπερβολική για εμένα τουλάχιστον τιμολόγηση τους..
Τα 700+ αρχική τιμή (αν δεν κάνω λάθος) και 15 - 25 % περίπου πάνω (κάποιοι) τίττλοι και χωρίς περιθώρια ''ελιγμών'' σαν αυτών που περιγράφω παραπάνω μου φαίνονται πολλά μόνο για gaming.. :idk:
Αυτό..
Μόνο για λόγους ευκολίας μετακίνησης θα το προτιμούσα.


Μέχρι και το PlayStation 3 αγόραζα κι εγώ κονσόλες (και πολύ χρήμα στα games), μετά stop.. 8-)

Τα Gaming PCs είναι για τους xαϊεντάδες gamers που θέλουν ακραίες επιδόσεις και γουστάρουν το παίδεμα στην παραμετροποίηση. Είναι ο μόνος τρόπος για να έχει κάποιος ψαγμένο setup και να περηφανεύεται για τις καστομιές του.

Η κονσόλα είναι Plug & Play. Αυτό είναι μεγάλο αρνητικό για τους "από πάνω" αφού λείπει η προσωπική πινελιά και η ευκολία θεωρείται κοροϊδία και "περιορισμός" που επιβάλλουν οι μεγάλες εταιρείες. Χάνεται η πολυπόθητη αναρχία στην επιλογή.

Η μεγάλη πλειοψηφία των αγοραστών είναι με τις κονσόλες. Το παιχνίδι είναι πάνω από το στήσιμο και τα fps.

Οι κονσόλες είναι επίσης πιο οικονομικές στο hardware. Έχουν κατά μέσο όρο 6-7 χρόνια lifespan ανά μοντέλο. Τα παιχνίδια ρίχνουν την τιμή τους σχετικά σύντομα. Εννοείται ότι δεν συγκρίνουμε με πειρατικές εκδόσεις στο PC.

Προσωπικά, παίζω στο PC μόνο τα πιο απλά παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο PS5. Hidden object games, arcade κλπ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Τα Gaming PCs είναι για τους xαϊεντάδες gamers που θέλουν ακραίες επιδόσεις και γουστάρουν το παίδεμα στην παραμετροποίηση. Είναι ο μόνος τρόπος για να έχει κάποιος ψαγμένο setup και να περηφανεύεται για τις καστομιές του.

Η κονσόλα είναι Plug & Play. Αυτό είναι μεγάλο αρνητικό για τους "από πάνω" αφού λείπει η προσωπική πινελιά και η ευκολία θεωρείται κοροϊδία και "περιορισμός" που επιβάλλουν οι μεγάλες εταιρείες. Χάνεται η πολυπόθητη αναρχία στην επιλογή.

Η μεγάλη πλειοψηφία των αγοραστών είναι με τις κονσόλες. Το παιχνίδι είναι πάνω από το στήσιμο και τα fps.

Οι κονσόλες είναι επίσης πιο οικονομικές στο hardware. Έχουν κατά μέσο όρο 6-7 χρόνια lifespan ανά μοντέλο. Τα παιχνίδια ρίχνουν την τιμή τους σχετικά σύντομα. Εννοείται ότι δεν συγκρίνουμε με πειρατικές εκδόσεις στο PC.

Προσωπικά, παίζω στο PC μόνο τα πιο απλά παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο PS5. Hidden object games, arcade κλπ.
Να σου πω την αλήθειαμ' είχα στο μυαλόμ' το ακριβώς αντίθετο σκεπτικό απ' αυτό που περιγράφεις..
Με τις κονσόλες παρασυρόμουν πάντα με ότι νέο ακριβό game κυκλοφορούσε (άλλες εποχές βέβαια, πιο μικρός.. :whistling:) και κάθε νέα κονσόλα που έβγαινε ''έπρεπε'' να την πάρω..
Με το pc δεν κυνηγάω την τεχνολογία τόσο, ρίχνω λίγο απαιτήσεις χωρίς να χάνω τόσα πολλά. νιώθω πως έχω επιλογές (δεν κυνηγάω frames βέβαια, εκεί πληρώνεις).
Σου είπα παραπάν'
Κάρτα έχω τώρα 4 ετών (παίρνω μέση ή μεσοχαμηλή κατηγορία πάντα, ότι πιο vfm παίζει) και βλέπω να πηγαίνει αρκετά ακόμα αν δεν συμβεί κάτι.

Επεξεργαστής (ο προηγούμενος) ήταν ο i5 750 :gotcha: και τον είχα πολλά χρόνια.. :idk:
Αν κυνηγάς 4k ή frames το είπα και παραπάνω ναι βγαίνει πιο ακριβά.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270
Μικρό παράδειγμα..
To WRC '23 με την παλιά μου κάρτα (GTX 2060) και με έναν λίγο πιο ''φρέσκο'' επεξεργαστή μπορώ και το παίζω 2k και με πολύ όμορφο αποτέλεσμα γενικά.
Στο PS4 δεν παίζει νομίζω.. :idk:
Αν είχε ψωνίσει κάποιος PS4 π.χ. το '19 (ίδια χρονιά που πήρα την κάρτα) τώρα το.. 🐥
Το PS4 κοστίζει τώρα σχεδόν τα ίδια όσο κόστισε η κάρτα μου τότε.. :whistling:

Δηλαδή ''κρατάει'' ψηλά τιμή.
Επειδή είναι ''βολική'' κονσόλα.. ;)

Είναι πολύ κακό το παράδειγμα πάντως. Το 2019 το PS4 ήταν ήδη 6 ετών κονσόλα, στο τέλος της ζωής της. Παίζεις σημερινά παιχνίδια σε υπολογιστή δεκαετίας; με τι αξιώσεις;

Μικρότερος ήμουν οπαδός του PC gaming επειδή μου επέτρεπε με ένα μηχάνημα να παίζω δωρεάν αμέτρητα παιχνίδια (πειρατεία) χωρίς να χρειάζεται να κάνω παρεμβάσεις στο μηχάνημα (δεν τσιπαρισα ποτέ καμία μου κονσόλα). Παράλληλα επειδή είχα PS1, PS2 σχετικά νωρίς στον κύκλο ζωής της κονσόλας (και PS3 στη λήξη της) φρόντιζα τα παιχνίδια που ήθελα διακαώς να παίξω και δεν υπήρχαν σε PC να τα αγοράζω εκεί.

Σήμερα είμαστε στη μέση ζωής της γενιάς, οποίος πάρει σήμερα Ps5 θα έχει την τελευταία λέξη στο gaming για αλλά 3 χρόνια μέχρι την επόμενη γενιά και θα μπορεί να παίζει και παιχνίδια που θα βγούνε για 2 χρόνια μετά. Σαφώς περισσότερο από όσο θα του κρατησει μια 3060.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Είναι πολύ κακό το παράδειγμα πάντως. Το 2019 το PS4 ήταν ήδη 6 ετών κονσόλα, στο τέλος της ζωής της. Παίζεις σημερινά παιχνίδια σε υπολογιστή δεκαετίας; με τι αξιώσεις;

Μικρότερος ήμουν οπαδός του PC gaming επειδή μου επέτρεπε με ένα μηχάνημα να παίζω δωρεάν αμέτρητα παιχνίδια (πειρατεία) χωρίς να χρειάζεται να κάνω παρεμβάσεις στο μηχάνημα (δεν τσιπαρισα ποτέ καμία μου κονσόλα). Παράλληλα επειδή είχα PS1, PS2 σχετικά νωρίς στον κύκλο ζωής της κονσόλας (και PS3 στη λήξη της) φρόντιζα τα παιχνίδια που ήθελα διακαώς να παίξω και δεν υπήρχαν σε PC να τα αγοράζω εκεί.

Σήμερα είμαστε στη μέση ζωής της γενιάς, οποίος πάρει σήμερα Ps5 θα έχει την τελευταία λέξη στο gaming για αλλά 3 χρόνια μέχρι την επόμενη γενιά και θα μπορεί να παίζει και παιχνίδια που θα βγούνε για 2 χρόνια μετά. Σαφώς περισσότερο από όσο θα του κρατησει μια 3060.
Ναι, δεν έχω εξοπλισμό που να πέφτει πιο κοντά στην εκκίνηση του PS4 sorry.. :tongue:
Αυτό που ήθελα να θίξω είναι πως η κάρτα μου έχει ξεπεραστεί θεωρητικά αλλά πρακτικά εγώ πιστεύω θα με καλύψει για άλλα 2 με 3 χρόνια αν το θελήσω και δεν γίνω εγώ πολύ απαιτητικός.. ;)
Anyway σου είπα δεν είμαι κατά της κονσόλας απλά δεν μ' αρέσουν πολύ κάποιοι περιορισμοί και η τιμή.. 8-)

Το 2019 το PS4 ήταν ήδη 6 ετών κονσόλα, στο τέλος της ζωής της.
Κι όμως πωλείται αυτή τη στιγμή στο skroutz από 300 και πάνω.. :idk:
 



Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270
Ναι, δεν έχω εξοπλισμό που να πέφτει πιο κοντά στην εκκίνηση του PS4 sorry.. :tongue:
Αυτό που ήθελα να θίξω είναι πως η κάρτα μου έχει ξεπεραστεί θεωρητικά αλλά πρακτικά εγώ πιστεύω θα με καλύψει για άλλα 2 με 3 χρόνια αν το θελήσω και δεν γίνω εγώ πολύ απαιτητικός.. ;)
Anyway σου είπα δεν είμαι κατά της κονσόλας απλά δεν μ' αρέσουν πολύ κάποιοι περιορισμοί και η τιμή.. 8-)



Κι όμως πωλείται αυτή τη στιγμή στο skroutz από 300 και πάνω.. :idk:
Ξεχασμένα σε στοκ, δεν έχουν σημασία οι τιμές του, έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και δύο χρόνια.

Πιο σωστό παράδειγμα για εξοπλισμό του 2019 είναι το λανσάρισμα του PS5 το 2020 στα 500€ (άσχετο αν η κατάρρευση της εφοδιαστικής αλυσίδας λόγω πανδημίας και οι σκαλπερς εκτόξευσαν την τιμή του στα 800€ μέχρι πέρυσι).

Φρέσκια κάρτα γραφικών, φρέσκιας γενιάς κονσόλα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Ξεχασμένα σε στοκ, δεν έχουν σημασία οι τιμές του, έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και δύο χρόνια.

Πιο σωστό παράδειγμα για εξοπλισμό του 2019 είναι το λανσάρισμα του PS5 το 2020 στα 500€ (άσχετο αν η κατάρρευση της εφοδιαστικής αλυσίδας λόγω πανδημίας και οι σκαλπερς εκτόξευσαν την τιμή του στα 800€ μέχρι πέρυσι).

Φρέσκια κάρτα γραφικών, φρέσκιας γενιάς κονσόλα.
Κοντά στα 500 σαν εκκίνηση οκ, είναι μια σχετικά λογική τιμή όπως είπα και παραπάνω για την τωρινή στα 400 +(παλεύεται.. ;))
Νόμιζα πως είχε ''κανονική'' εκκίνηση πώλησης 700-800..
Anyway, από σταθερότητα πως πάνε οι νέες κονσόλες?
Το έχουν στρώσει?
Τα PS1, 2, 3 μου είχαν βγάλει προβλήματα όλα (και τότε διάβαζα είχε πολύς κόσμος θέμα), μάλιστα το PS2 (ή το 3 δεν θυμάμαι) το είχα αντικαταστήσει μέσα στην εγγύηση 2 φορές.. :idk:
Τουλάχιστον το PS1 ήταν ο ορισμός της καγκουριάς.. :party:
Σχεδόν χαιρόσουν να κολλάει για να ''παίζεις'' με οδοντογλυφίδες ή να σκρατσάρεις για να εκκινήσει.. :tongue:
Τα άλλα δύο που δεν μπορούσες να τ' ακουμπήσεις ξενέρωμα.. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270
Κοντά στα 500 σαν εκκίνηση οκ, είναι μια σχετικά λογική τιμή όπως είπα και παραπάνω για την τωρινή στα 400 +(παλεύεται.. ;))
Νόμιζα πως είχε ''κανονική'' εκκίνηση πώλησης 700-800..
Anyway, από σταθερότητα πως πάνε οι νέες κονσόλες?
Το έχουν στρώσει?
Τα PS1, 2, 3 μου είχαν βγάλει προβλήματα όλα (και τότε διάβαζα είχε πολύς κόσμος θέμα), μάλιστα το PS2 (ή το 3 δεν θυμάμαι) το είχα αντικαταστήσει 2 φορές.. :idk:
Τουλάχιστον το PS1 ήταν ο ορισμός της καγκουριάς.. :party:
Σχεδόν χαιρόσουν να κολλάει για να ''παίζεις'' με οδοντογλυφίδες ή να σκρατσάρεις για να εκκινήσει.. :tongue:
Τα άλλα δύο που δεν μπορούσες να τ' ακουμπήσεις ξενέρωμα.. 8-)
Ούτως η άλλως πάντως με το που κυκλοφορούσαν ήταν πανακριβα. Τα πρώτα PS1 που ήρθαν (παραεισαγωγη) κόστιζαν 250.000 δραχμές το 1994 σε διαφημίσεις της εποχής. Βέβαια η launch τιμή ήταν 299 δολάρια, που με τα σημερινά δεδομένα ακούγεται καλή τιμή, αλλά ήταν 30 χρόνια πριν. Το 2 είχε επίσης τσιμπημενη τιμή εκκίνησης που έπεσε σχετικά γρήγορα. Εκείνο που ξέφυγε πολύ ήταν το PS3 που την εποχή που ο ανταγωνισμός είχε από 200 έως 400€ αυτό είχε 599 (και στην Ελλάδα 659 επειδή έτσι). Αλλά ούτως η άλλως ήταν διαστημόπλοιο για την εποχή, το φτηνότερο Blu ray player είχε 1500€ το 2006 και με 599/659 έπαιρνες έναν υπερυπολογιστή. Χώρια που η Sony το πουλούσε με ζημιά καθώς της κόστιζε κάπου στα 1000€ το ένα.

PS5 δεν έχω ακόμη, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι με το που τελειώσω με μια εκκρεμότητα που έχω θα μου το πάρω.

Με τα 1 και 2 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Το 3 είχε τρέλα προβλήματα στην αρχή, εγώ όμως πήρα το 2012 τις τελευταίες φουρνιές του slim που τα είχε λύσει όλα τα θέματα. Έχει πολλές ώρες λειτουργίας, έχει μείνει κατά καιρούς αναμενο για ημέρες , δεν έχει ανοιχτεί καθαριστεί ποτέ και δεν έχει βγάλει μέχρι σήμερα κιχ.

Είναι η αγαπημένη μου κονσόλα, έχω κάπου 200 παιχνίδια για αυτό (όλα μεταχειρισμένα) συν αξεσουάρ (καθώς επίσης και άλλες δύο κονσόλες καβατζα).

Αντίστοιχα θέματα με ζημιές είχε και το αρχικό 360, πάλι όμως το slim ήταν εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής χωρίς προβλήματα. Το Wii, τεχνικά μια γενιά πίσω ήταν εξαρχής καλοφτιαγμένο χωρίς θέματα.

Το PS4 ήταν καλή κονσόλα, από την αρχη αξιόπιστη αν και είχε κάποια ζητήματα υπερθέρμανσης τα οποία λύθηκαν με το slim. To Xbox one ήταν για πέταμα αλλά τα S και Χ ήταν εξαιρετικές κονσόλες.

Γενικός κανόνας νομίζω είναι να μην παίρνεις τις launch εκδόσεις, αν περιμένεις 1-2 χρόνια θα έχουν επιλυθεί τα ζητήματα με κολλήματα και υπερθέρμανσεις, συνήθως πάνε και σε επόμενη γενιά με αρχιτεκτονική μικρότερων ημιαγωγών κλπ και όλα γίνονται καλύτερα. Το PS5 ήδη πριν το slim είχε 2-3 αθόρυβα μεγάλα revisions, για αυτό και το slim τεχνικά θα είναι ίδιο με το τρέχον.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.874
Μηνύματα
2.879.680
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top