PlayStation 5

Μηνύματα
3.678
Reaction score
5.524
H SONY θέλει να το κόψει κι αυτό.

Σε λίγα χρόνια θα είναι όλα με συνδρομή οπότε τα υλικά μέσα θα εκλείψουν.

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να βγει PS6 με disk.
Έτσι λένε και αυτοί αλλά από την άλλη το disc ζει και βασιλεύει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε λίγα χρόνια τα πάντα θα είναι με συνδρομή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Έτσι λένε και αυτοί αλλά από την άλλη το disc ζει και βασιλεύει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε λίγα χρόνια τα πάντα θα είναι με συνδρομή.
Ήδη οι πωλήσεις παιχνιδιών είναι πάνω από 70% digital με συνεχή αυξητική τάση.
 

Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.125
Οποιος βγαλει μονο digital κονσολα, θα ειναι και ο πρωτος που θα καταρρευσει.
Πηγε να το κανει η microsoft αν θυμαμαι σωστα και δεν της βγηκε.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.071
Reaction score
4.056
H SONY θέλει να το κόψει κι αυτό.

Σε λίγα χρόνια θα είναι όλα με συνδρομή οπότε τα υλικά μέσα θα εκλείψουν.

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να βγει PS6 με disk.
Τα θέλω της Sony έρχονται πολλές φορές αντιμέτωπα με τα θέλω των χρηστών όμως.

Δυσαρέσκεια που έχει κατά καιρούς εκφραστεί από πολλούς gamers και μεταφράζετε σε αλλαγή μέσου.(Άλλη κονσόλα ή pc)

Και ευτυχώς για εμάς που υπάρχει έστω και αυτός ο μικρός ανταγωνισμός από άλλα μέσα γιατί αλλιώς σαν κυρίαρχη που είναι θα πληρώναμε πολύ ακριβότερα αυτό το χόμπι.

Ας το κόψουν το δισκάκι ,δεν με ενοχλεί αυτό, αρκεί όμως να δοθούν στον χρήστη εναλλακτικές.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σήμερα στη μουσική και τα cd.

Ο Μαρινάκης τα εξηγεί πολύ ωραία στο παρακάτω βίντεο.



Οποιος βγαλει μονο digital κονσολα, θα ειναι και ο πρωτος που θα καταρρευσει.
Πηγε να το κανει η microsoft αν θυμαμαι σωστα και δεν της βγηκε.
Η Microsoft δεν είναι η leader στο χώρο.

Ο leader συνήθως είναι αυτός που δείχνει το δρόμο.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Τα θέλω της Sony έρχονται πολλές φορές αντιμέτωπα με τα θέλω των χρηστών όμως.

Δυσαρέσκεια που έχει κατά καιρούς εκφραστεί από πολλούς gamers και μεταφράζετε σε αλλαγή μέσου.(Άλλη κονσόλα ή pc)

Και ευτυχώς για εμάς που υπάρχει έστω και αυτός ο μικρός ανταγωνισμός από άλλα μέσα γιατί αλλιώς σαν κυρίαρχη που είναι θα πληρώναμε πολύ ακριβότερα αυτό το χόμπι.

Ας το κόψουν το δισκάκι ,δεν με ενοχλεί αυτό, αρκεί όμως να δοθούν στον χρήστη εναλλακτικές.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σήμερα στη μουσική και τα cd.

Ο Μαρινάκης τα εξηγεί πολύ ωραία στο παρακάτω βίντεο.



Θα το περάσουν ως την πιο οικολογική και πρακτική λύση ( την κατάργηση των δίσκων) και θα το δεχτεί η gaming κοινότητα μια χαρά. Οι πιο "ψαγμένοι" θα στραβώσουν αλλά δεν μπορούν να αλλάξουν τις εξελίξεις.

Ο βασικός λόγος της συνεχούς αύξησης των προσφερόμενων ταχυτήτων σύνδεσης είναι η ανάγκη για μεγαλύτερη εμπορική εκμετάλλευση του. bandwidth μέσω συνδρομητικών υπηρεσιών. Συγκεντρωτισμός με οικονομία κλίμακας.

Οι νέοι που μεγαλώνουν σε αυτό το σύστημα δεν έχουν τις δικές μας μάταιες νοσταλγίες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.561
Ας κάμουν ότι θέλουν..
Αυτό που μου τη σπάει λίγο έως πολύ είναι πως κάποιοι τίτλοι στο Pc (στις κονσόλες δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί με τα άυλα) αν για κάποιο λόγο δεν έχεις ίντερνετ από μια βλάβη βρε παιδίμ' ενώ το έχεις πλερώσει το game :rolleyes: δεν παίζ'.
Εντάξει απ' τη μία οκ, αλλά ρίξε και την τιμούλα στο άυλο βρε μανάρμ' μην την ανεβάζεις κιόλας.. ;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Ας κάμουν ότι θέλουν..
Αυτό που μου τη σπάει λίγο έως πολύ είναι πως κάποιοι τίτλοι στο Pc (στις κονσόλες δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί με τα άυλα) αν για κάποιο λόγο δεν έχεις ίντερνετ από μια βλάβη βρε παιδίμ' ενώ το έχεις πλερώσει το game :rolleyes: δεν παίζ'.
Εντάξει απ' τη μία οκ, αλλά ρίξε και την τιμούλα στο άυλο βρε μανάρμ' μην την ανεβάζεις κιόλας.. ;)
Οι τιμές διαμορφώνονται στις χώρες με τους περισσότερους χρήστες, εκεί που το μέσο εισόδημα είναι τουλάχιστον διπλάσιο από το ελληνικό.

Η προσαρμογή τους ανά χώρα δεν "βγαίνει" για την εταιρεία και δημιουργεί προβλήματα με παραεισαγωγές και δικτυακά hacks.

Δεν είναι τόσο ακριβά τα παιχνίδια, εμείς είμαστε φτωχοί. :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.561
Οι τιμές διαμορφώνονται στις χώρες με τους περισσότερους χρήστες, εκεί που το μέσο εισόδημα είναι τουλάχιστον διπλάσιο από το ελληνικό.

Η προσαρμογή τους ανά χώρα δεν "βγαίνει" για την εταιρεία και δημιουργεί προβλήματα με παραεισαγωγές και δικτυακά hacks.

Δεν είναι τόσο ακριβά τα παιχνίδια, εμείς είμαστε φτωχοί. :)
Νταξ' έτσι όπως τα λες είναι γενικώς..
Αλλά βγαίνουν τα δισκάκια απ' το κάδρο, τα κουτιά, τα βιβλιαράκια, οι εκτυπώσεις, η διανομή, χωρίς ίντερνετ δεν παίζ'.. ε, δώσε κάτι πίσω βρε γύπα.. 8-)
Όχι 50e πριν, 60e τώρα.. :biggrin:
Αυτό..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Νταξ' έτσι όπως τα λες είναι γενικώς..
Αλλά βγαίνουν τα δισκάκια απ' το κάδρο, τα κουτιά, τα βιβλιαράκια, οι εκτυπώσεις, η διανομή, χωρίς ίντερνετ δεν παίζ'.. ε, δώσε κάτι πίσω βρε γύπα.. 8-)
Όχι 50e πριν, 60e τώρα.. :biggrin:
Αυτό..
Τι 60... Στο PS5 τα δημοφιλή παιχνίδια ξεκινούν πλέον στα 79,90€. 8-)

Αυτός που έγραψες είναι ο κύριος λόγος που ωθεί τη SONY να μεγιστοποιήσει το κέρδος της.

Της δίνω ένα μικρό δίκιο επειδή τα σύγχρονα παιχνίδια απαιτούν τεράστια ποσά μέχρι να βγουν στην αγορά, χωρίς να υπάρχει σιγουριά για την επιτυχία τους. Όπως περίπου γίνεται στις κινηματογραφικές παραγωγές.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.561
Τι 60... Στο PS5 τα δημοφιλή παιχνίδια ξεκινούν πλέον στα 79,90€. 8-)

Αυτός που έγραψες είναι ο κύριος λόγος που ωθεί τη SONY να μεγιστοποιήσει το κέρδος της.

Της δίνω ένα μικρό δίκιο επειδή τα σύγχρονα παιχνίδια απαιτούν τεράστια ποσά μέχρι να βγουν στην αγορά, χωρίς να υπάρχει σιγουριά για την επιτυχία τους. Όπως περίπου γίνεται στις κινηματογραφικές παραγωγές.
Ναι πιάνουν 'κατοστάρες τώρα, σωστά.. :tongue:
Εγώ δεν τους δικαιολογώ, πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει αυτή η ''ανασφάλεια'' για όλα αυτά τα προιόντα όσο αφορά τις πωλήσεις αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για υπερκοστολόγηση.
Υπάρχουν εταιρίες - προιόντα που θα τα δώσω χωρίς να το σκεφτώ πολύ..
Π.χ. το Witcher η Red μέχρι και τώρα (πόσα χρόνια έχει βγει? πολλά..) το υποστηρίζει με πολύ δυνατά updates - expansions δωρεάν.. Το Cyberpunk όχι τόσο αλλά και πάλι δεν τα κλαις..
Το Fly sim της Microsoft είναι τιτάνιο και υποστηρίζεται τρελά, δεν με νοιάζ' που το πλήρωσα ακριβά.
Υπάρχουν άπειροι τίτλοι - εταιρίες που απλά τα ''μασάνε'' και δεν προσφέρουν..
Είναι και το προιόν..
Καταλαβαίνω το ρίσκο να μπεις μέσα (καλά γελάμε τώρα, να μπει μέσα η Sony από game.. anyway) από κάτι που δεν θα ''τρέξει'' αλλά να το πληρώνει και ο πελάτης χρυσό και να θέλει 6 μήνες updates για να τρέξει σωστά ή για να γίνει αυτό που έπρεπε να είναι αρχικά δεν..
Άσε κάτι racing τίτλοι που η ''αναβάθμιση'' κάθε χρονιά ή κάθε 2 χρόνια είναι 3 με 5%, ξεσκονισματάκι δηλαδή.. :rolleyes:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Ναι πιάνουν 'κατοστάρες τώρα, σωστά.. :tongue:
Εγώ δεν τους δικαιολογώ, πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει αυτή η ''ανασφάλεια'' για όλα αυτά τα προιόντα όσο αφορά τις πωλήσεις αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για υπερκοστολόγηση.
Υπάρχουν εταιρίες - προιόντα που θα τα δώσω χωρίς να το σκεφτώ πολύ..
Π.χ. το Witcher η Red μέχρι και τώρα (πόσα χρόνια έχει βγει? πολλά..) το υποστηρίζει με πολύ δυνατά updates - expansions δωρεάν.. Το Cyberpunk όχι τόσο αλλά και πάλι δεν τα κλαις..
Το Fly sim της Microsoft είναι τιτάνιο και υποστηρίζεται τρελά, δεν με νοιάζ' που το πλήρωσα ακριβά.
Υπάρχουν άπειροι τίτλοι - εταιρίες που απλά τα ''μασάνε'' και δεν προσφέρουν..
Είναι και το προιόν..
Καταλαβαίνω το ρίσκο να μπεις μέσα (καλά γελάμε τώρα, να μπει μέσα η Sony από game.. anyway) από κάτι που δεν θα ''τρέξει'' αλλά να το πληρώνει και ο πελάτης χρυσό και να θέλει 6 μήνες updates για να τρέξει σωστά ή για να γίνει αυτό που έπρεπε να είναι αρχικά δεν..
Άσε κάτι racing τίτλοι που η ''αναβάθμιση'' κάθε χρονιά ή κάθε 2 χρόνια είναι 3 με 5%, ξεσκονισματάκι δηλαδή.. :rolleyes:
Τι να πω κι εγώ που όσο μεγαλώνω περιορίζονται οι τίτλοι που μου κάνουν κλικ. Θέλω μόνο Uncharted, Tomb Raider, The Last of Us...

Έχω αγοράσει δεκάδες παιχνίδια που απλά τα εγκατέστησα και δεν έπαιξα πάνω από 10 λεπτά.

Αντίθετα, αυτά που μου αρέσουν τα έχω τελειώσει στο repeat πάνω από 20 φορές το καθένα.

Με έχει βολέψει το Plus Premium που τα έχει μαζεμένα γιατί ούτε που θυμάμαι που είναι τα δισκάκια.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.561
Όλοι στο ίδιο καζάνι είμαστε όσο αφορά το ''πάρε και άστο στο ράφι.''
Πράγματι λίγοι τίτλοι είναι αυτοί που σε κρατάνε και βγάζουν τα λεφτά τους..
Εγώ το βρίσκω καλό αυτό.. (που δεν μου κάνουν πολλοί τίτλοι κλικ)

(half full glass on)
Σημαίνει πως ξέρω τι θέλω πια και όταν αγοράζω κάτι είναι πολύ πιθανότερο να είναι επιλογή που θα ''μείνει'' και θα παίξει πολύ..

(half empty glass on)
Απ' την άλλη μπορεί απλά να ξεμωραίνω και να βρίσκω τα περισσότερα πράγματα γύρωμ' ανιαρά και ανούσια.. :tongue:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Όλοι στο ίδιο καζάνι είμαστε όσο αφορά το ''πάρε και άστο στο ράφι.''
Πράγματι λίγοι τίτλοι είναι αυτοί που σε κρατάνε και βγάζουν τα λεφτά τους..
Εγώ το βρίσκω καλό αυτό.. (που δεν μου κάνουν πολλοί τίτλοι κλικ)

(half full glass on)
Σημαίνει πως ξέρω τι θέλω πια και όταν αγοράζω κάτι είναι πολύ πιθανότερο να είναι επιλογή που θα ''μείνει'' και θα παίξει πολύ..

(half empty glass on)
Απ' την άλλη μπορεί απλά να ξεμωραίνω και να βρίσκω τα περισσότερα πράγματα γύρωμ' ανιαρά και ανούσια.. :tongue:
Είναι πιο απλά τα πράγματα. :biggrin:

Είμαι ευκαιριακός gamer. Μεγάλη διαφορά από τον πωρωμένο που ζει για να παίζει.

Αυτό όμως σημαίνει ότι η υπομονή μου τείνει στο μηδέν. Αν το learning curve περνάει το δεκάλεπτο, το παρατάω. Το ίδιο αν πρέπει να εμβαθύνω στην ιστορία για να παίξω, ή να μην μπορώ να κάνω save όπου γουστάρω, ή να μη με αφήνει να προσπεράσω τα cut scenes που βαριέμαι αφάνταστα.

Η ίδια προσέγγιση με τις ταινίες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.561
Είναι πιο απλά τα πράγματα. :biggrin:

Είμαι ευκαιριακός gamer. Μεγάλη διαφορά από τον πωρωμένο που ζει για να παίζει.

Αυτό όμως σημαίνει ότι η υπομονή μου τείνει στο μηδέν. Αν το learning curve περνάει το δεκάλεπτο, το παρατάω. Το ίδιο αν πρέπει να εμβαθύνω στην ιστορία για να παίξω, ή να μην μπορώ να κάνω save όπου γουστάρω, ή να μη με αφήνει να προσπεράσω τα cut scenes που βαριέμαι αφάνταστα.

Η ίδια προσέγγιση με τις ταινίες.
Ίδια συμπτώματα (βαρεμάρα, παραίτηση, λίγος εμετούλης σε κάποια πραγματάκια που ενοχλούν) μόνο που εγώ γουστάρω την πρόκληση φτάνει να έχει βάθος και ουσία (είτε στο gameplay, είτε στο story), όχι να γίνω ''κουμπάκιας'' (να φύγω με τενοντίτιδα) ή εμμονικός για να περάσω ένα level..
Σε ταινίες γουστάρω λίγο κουλτούρα και σιωπές με νόημα.. :cry:
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.270
H SONY θέλει να το κόψει κι αυτό.

Σε λίγα χρόνια θα είναι όλα με συνδρομή οπότε τα υλικά μέσα θα εκλείψουν.

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να βγει PS6 με disk.

Πριν καν το PS6, ήδη λέγεται ότι τα PS5 pro και slim όταν βγούνε θα είναι και τα δύο χωρίς drive. Και ότι θα κυκλοφορήσει χωριστό drive για το οποίο μάλιστα υπάρχει έντονη συζήτηση online ότι πιθανότατα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το αρχικό PS5 digital edition.

Για το Xbox δεν το συζητάμε, το καλό σενάριο θα είναι να βγει νέο xbox, τελεία και είναι δεδομένο ότι θα είναι αποκλειστικά digital, άλλωστε η Microsoft πρώτη το ξεκίνησε από την προηγούμενη γενιά.

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το gaming ως συλλέκτης (και δεν είναι λίγοι) βρίσκουν τρομερά ενοχλητική όλη αυτήν την εξέλιξη. Τα μειονεκτήματα δεν είναι λίγα:

1. Δεν μπορείς να αγοράζεις μεταχειρισμένα παιχνίδια, κάτι το οποίο η ίδια η Sony μία δεκαετία πριν προωθούσε ως πλεονέκτημα της έναντι του Xbox One (κάνοντας μάλιστα και ειρωνικά βιντεάκια στελεχών της για το πως ανταλάσσεις παιχνίδια με φίλους σου ή τα πουλάς, σε αντίθεση με το πως γίνεται στο Xbox).
2. Στο ίδιο πλαίσιο, δεν μπορείς να πουλήσεις το παιχνίδι που αγόρασες.
3. Στο ίδιο πλαίσιο, τα αγορασμένα παιχνίδια παύουν να είναι περιουσία σου.
4. Είναι το λιγότερο ύποπτη η πολιτική διατήρησης των παιχνιδιών στο λογαριασμό σου σε παλιότερα συστήματα, τα μαθήματα από τα stores των PS3 και κυρίως PSP και Vita δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη. Οι server κάποια στιγμή κλείνουν και οι μπαταρίες των κονσολών κάποια στιγμή θα χρειαστούν άλλαγμα.
5. Οι εταιρείες φρόντισαν κυρίως από την όγδοη γενιά και μετά να απαξιώσουν το φυσικό μέσο, αφαιρώντας στοιχεία που μέχρι τότε ήταν απαραίτητα στοιχεία του φυσικού αντιτύπου, π.χ. το βιβλιαράκι οδηγιών, για να τα πουλάνε στη συνέχεια ως δήθεν ειδικές εκδόσεις, μειώνοντας το ενδιαφέρον και αισχροκερδώντας στις δήθεν ειδικές εκδόσεις που αντιστοιχούν στις κανονικές εκδόσεις προηγούμενων γενεών.
6. Είναι χυδαίο το φυσικό αντικείμενο, που μεσολάβησαν έμποροι, αντιπρόσωποι, εισαγωγείς, μεταφορά από την μία άκρη του πλανήτη στην άλλη, ΠΑΡΑΓΩΓΗ, να χρεώνεται ίδια περίπου χρήματα με το άυλο ψηφιακό.

Βέβαια, όλα αυτά παίζουν και στη μουσική και τις ταινίες και λογικά οι εταιρείες στοχεύουν στο να γίνει το ίδιο και με τα παιχνίδια. Και πλήθος ανθρώπων θα ανακουφιστεί από το ότι θα έχει πλέον μόνο ένα μεγάλο κουτί για την κονσόλα και όχι πλήθος κουτακίων για τα παιχνίδια τα οποία κάπου θα πρέπει να αποθηκευτούν.

Με τούτα και με εκείνα, η πραγματική συλλεκτική δυνατότητα στο gaming σταματάει κάπου στην έκτη γενιά και πιάνει κάπως και την έβδομη (αφού στην πράξη πλήθος παιχνιδιών από τα τέλη της δεκαετίας του 2000 κυκλοφόρησαν ανέτοιμα και καταστάθηκαν playable με τα updates, τα οποία σταδιακά θα σταματήσουν να είναι διαθέσιμα.
Ναι πιάνουν 'κατοστάρες τώρα, σωστά.. :tongue:
Εγώ δεν τους δικαιολογώ, πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει αυτή η ''ανασφάλεια'' για όλα αυτά τα προιόντα όσο αφορά τις πωλήσεις αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για υπερκοστολόγηση.
Υπάρχουν εταιρίες - προιόντα που θα τα δώσω χωρίς να το σκεφτώ πολύ..
Π.χ. το Witcher η Red μέχρι και τώρα (πόσα χρόνια έχει βγει? πολλά..) το υποστηρίζει με πολύ δυνατά updates - expansions δωρεάν.. Το Cyberpunk όχι τόσο αλλά και πάλι δεν τα κλαις..
Το Fly sim της Microsoft είναι τιτάνιο και υποστηρίζεται τρελά, δεν με νοιάζ' που το πλήρωσα ακριβά.
Υπάρχουν άπειροι τίτλοι - εταιρίες που απλά τα ''μασάνε'' και δεν προσφέρουν..
Είναι και το προιόν..
Καταλαβαίνω το ρίσκο να μπεις μέσα (καλά γελάμε τώρα, να μπει μέσα η Sony από game.. anyway) από κάτι που δεν θα ''τρέξει'' αλλά να το πληρώνει και ο πελάτης χρυσό και να θέλει 6 μήνες updates για να τρέξει σωστά ή για να γίνει αυτό που έπρεπε να είναι αρχικά δεν..
Άσε κάτι racing τίτλοι που η ''αναβάθμιση'' κάθε χρονιά ή κάθε 2 χρόνια είναι 3 με 5%, ξεσκονισματάκι δηλαδή.. :rolleyes:
Σχετικό είναι το να μπει ή να μην μπει μέσα η Sony από παιχνίδια. Οι κονσόλες παραδοσιακά πωλούνται στην αρχή της ζωής της κάθε γενιάς με ζημία, και τα κέρδη εντέλει βγαίνουν από τις πωλήσεις παιχνιδιών. Τα οποία με τη σειρά τους γίνονται ολοένα και ακριβότερα, φτάνοντας και ξεπερνώντας τα κόστη ταινιών.

Αντικειμενικά τα παιχνίδια έχουν φτηνύνει τα τελευταία 30 χρόνια. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι το Donkey Kong Country π.χ. το 1994 κόστιζε 30.000 δραχμές, που αντιστοιχούν σε σημερινά χρήματα πολύ περισσότερο από τα 90 περίπου ευρώ της ισοτιμίας του 2000. Και αν μπορεί κανείς να πει ότι οκ, τα cartridges ήταν μισή κονσόλα σε τεχνολογία και κόστος κατασκευής, ακόμη και τα δισκάκια λίγο μετά ήταν πανάκριβα. Το πρώτο μου παιχνίδι PS2 το αγόρασα το 2001 20.000 δραχμές, λίγο πάνω δηλαδή από 60€, είκοσι χρόνια πριν, ενώ κάπου τόσο είχαν και τα παιχνίδια του PS1 κατά το 1996 - 1997. Με δεδομένο το πόσο ακρίβηναν τα πάντα έκτοτε, το να έχουν περίπου την ίδια τιμή τα παιχνίδια σήμερα, με προϋπολογισμούς ανάπτυξης μικρών κρατών είναι θαύμα. Ασχέτως που είναι κανονική αλητεία η πώληση του ψηφιακού σε ίδια περίπου τιμή με το φυσικό μέσο.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Πριν καν το PS6, ήδη λέγεται ότι τα PS5 pro και slim όταν βγούνε θα είναι και τα δύο χωρίς drive. Και ότι θα κυκλοφορήσει χωριστό drive για το οποίο μάλιστα υπάρχει έντονη συζήτηση online ότι πιθανότατα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το αρχικό PS5 digital edition.

Για το Xbox δεν το συζητάμε, το καλό σενάριο θα είναι να βγει νέο xbox, τελεία και είναι δεδομένο.

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το gaming ως συλλέκτης (και δεν είναι λίγοι) βρίσκουν τρομερά ενοχλητική όλη αυτήν την εξέλιξη. Τα μειονεκτήματα δεν είναι λίγα:

1. Δεν μπορείς να αγοράζεις μεταχειρισμένα παιχνίδια, κάτι το οποίο η ίδια η Sony μία δεκαετία πριν προωθούσε ως πλεονέκτημα της έναντι του Xbox One (κάνοντας μάλιστα και ειρωνικά βιντεάκια στελεχών της για το πως ανταλάσσεις παιχνίδια με φίλους σου ή τα πουλάς, σε αντίθεση με το πως γίνεται στο Xbox).
2. Στο ίδιο πλαίσιο, δεν μπορείς να πουλήσεις το παιχνίδι που αγόρασες.
3. Στο ίδιο πλαίσιο, τα αγορασμένα παιχνίδια παύουν να είναι περιουσία σου.
4. Είναι το λιγότερο ύποπτη η πολιτική διατήρησης των παιχνιδιών στο λογαριασμό σου σε παλιότερα συστήματα, τα μαθήματα από τα stores των PS3 και κυρίως PSP και Vita δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη. Οι server κάποια στιγμή κλείνουν και οι μπαταρίες των κονσολών κάποια στιγμή θα χρειαστούν άλλαγμα.
5. Οι εταιρείες φρόντισαν κυρίως από την όγδοη γενιά και μετά να απαξιώσουν το φυσικό μέσο, αφαιρώντας στοιχεία που μέχρι τότε ήταν απαραίτητα στοιχεία του φυσικού αντιτύπου, π.χ. το βιβλιαράκι οδηγιών, για να τα πουλάνε στη συνέχεια ως δήθεν ειδικές εκδόσεις, μειώνοντας το ενδιαφέρον και αισχροκερδώντας στις δήθεν ειδικές εκδόσεις που αντιστοιχούν στις κανονικές εκδόσεις προηγούμενων γενεών.
6. Είναι χυδαίο το φυσικό αντικείμενο, που μεσολάβησαν έμποροι, αντιπρόσωποι, εισαγωγείς, μεταφορά από την μία άκρη του πλανήτη στην άλλη, ΠΑΡΑΓΩΓΗ, να χρεώνεται ίδια περίπου χρήματα με το άυλο ψηφιακό.

Βέβαια, όλα αυτά παίζουν και στη μουσική και τις ταινίες και λογικά οι εταιρείες στοχεύουν στο να γίνει το ίδιο και με τα παιχνίδια. Και πλήθος ανθρώπων θα ανακουφιστεί από το ότι θα έχει πλέον μόνο ένα μεγάλο κουτί για την κονσόλα και όχι πλήθος κουτακίων για τα παιχνίδια τα οποία κάπου θα πρέπει να αποθηκευτούν.

Με τούτα και με εκείνα, η πραγματική συλλεκτική δυνατότητα στο gaming σταματάει κάπου στην έκτη γενιά και πιάνει κάπως και την έβδομη (αφού στην πράξη πλήθος παιχνιδιών από τα τέλη της δεκαετίας του 2000 κυκλοφόρησαν ανέτοιμα και καταστάθηκαν playable με τα updates, τα οποία σταδιακά θα σταματήσουν να είναι διαθέσιμα.
Συμφωνώ απόλυτα.

Όλα ακολουθούν τη στοχευμένη απαξίωση της ιδιοκτησίας. Ως (οικονομικά) φιλελεύθερος υλιστής που αγαπάει τα "προϊόντα" του περισσότερο από οτιδήποτε έμβιο, είμαι κάργα αντίθετος. :biggrin:
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.071
Reaction score
4.056
1699906333814.png



Sony PlayStation 5 BluRay Disk C Chassis
429,00 €

 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Ξεστοκάρισμα; Όταν τα ψάχναμε δυο χρόνια πριν έστω στα 499€ που ήταν η κανονική τιμή, όλοι πουλάγανε στα 700€. Τώρα που βγήκε η ανανεωμένη κονσόλα, πρέπει να φύγουν τα παλιά…..
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.869
Μηνύματα
2.879.608
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top