PlayStation 5

Μηνύματα
654
Reaction score
1.232
Anyway, από σταθερότητα πως πάνε οι νέες κονσόλες?
Το έχουν στρώσει?
PS4 , PS5 κανένα πρόβλημα . Σαν σήμερα κυκλοφόρησε το PS4 πριν 10 χρόνια.
Και τα δυο δικά μου δουλεύουν ρολόι ούτε μισό θέμα ποτέ. Γενικότερα δεν υπήρχαν θέματα , τελευταία φορά που θυμάμαι όντως να υπάρχει πρόβλημα ήταν στη πρώτη έκδοση του ps3 το 2006 όταν έβγαιναν off τα Bluray drives.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Sega mega drive ii, ps1, ps3, ps4 λειτουργούν ακόμα άριστα μετά από τόσα χρόνια. Εντάξει το ps1 δεν είναι αυτό που είχα ως πιτσιρικάς, το αντικατέστησα κάποια στιγμή με μη τσιπαρισμενο αλλά το ps3 το fat μιλάμε έχει γράψει τρελές ώρες και δεν έχει κάνει κιχ. Στο συγκεκριμένο ps4 pro έχω τερματίσει πάνω από 100 τιτλους και δουλεύει ρολόι. Γενικά εκτός από το ps5 που είχε θεματακια τουλάχιστον στην αρχή τα playstation είναι σκυλιά. Και μιας και αναφέρθηκε όταν μιλάμε για κάποιον που ασχολείται σοβαρά με το gaming το ps5 το παίρνει για δύο λόγους: ο βασικός είναι τα exclusive και ο δεύτερος το dualsense. Από εκεί και πέρα οι περισσότεροι έχουν είτε κάποιο xbox, είτε όπως εγώ κάποιο pc με gamepass.
Α και όλοι (σχεδόν όλοι) έχουμε και ένα switch.
Οπότε το θέμα δεν είναι αν το ps5 είναι καλύτερο από ένα pc η ένα Xbox, διότι είναι διαφορετικά μηχανήματα που τα αγοράζεις για διαφορετικούς λόγους και δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Τουλάχιστον το PS1 ήταν ο ορισμός της καγκουριάς.. :party:
Σχεδόν χαιρόσουν να κολλάει για να ''παίζεις'' με οδοντογλυφίδες ή να σκρατσάρεις για να εκκινήσει.. :tongue:
Θυμάστε πώς παίζαμε αντιγραμμένα CD στο PS1 χωρίς να είναι τσιπαρισμένο; :roflmao: Είχα μάθει κι εγώ και το έκανα.

Χρόνια αργότερα στο PS2, βγήκε ένα πρόγραμμα που το αντιγράφαμε μέσα στην κάρτα μνήμης και μπορούσε και αυτό να παίξει αντιγραμμένα παιχνίδια, χωρίς να είναι τσιπαρισμένο.
το ps5 το παίρνει για δύο λόγους: ο βασικός είναι τα exclusive και ο δεύτερος το dualsense.
Άμα σου πω δεν έχω παίξει με dualsense στο PS5 ποτέ κι ας το έχουμε κάνα χρόνο, τί θα πεις; Μόνο τιμόνι.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Εντάξει γούστα είναι αυτά, εγώ racer και αθλητικά game δεν ακουμπάω, είναι σαν να έχουμε διαφορετικό χόμπι με αυτούς που παίζουν αυτά τα είδη 😂😂. Βέβαια όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι και πιο επιλεκτικός. Πλέον παίζω μόνο soulslike και κάποιες από τις μεγάλες κυκλοφορίες...Με τον ελεύθερο χρόνο που έχω και αυτά πολλά είναι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.155
Οπότε το θέμα δεν είναι αν το ps5 είναι καλύτερο από ένα pc η ένα Xbox, διότι είναι διαφορετικά μηχανήματα που τα αγοράζεις για διαφορετικούς λόγους και δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης.
Επειδή εγώ το ξεκίνησα να πω μόνο πως η σύγκριση (όπως τουλάχιστον την είχα στο μυαλό μου) αφορούσε μόνο την ευελιξία στο gaming που δίνει το pc με mods και άλλα που ανέφερα, τις επιλογές που μπορείς να κάνεις όπως finetuning στις αναβαθμίσεις ώστε να γίνεται με το κόστος, το timing, σταδιακά ή όχι και στο μέτρο που επιλέγεις ο ίδιος.. ;)
Αν τα έχεις όλα (και pc, και ps5, και xbox) δεν τίθεται θέμα.. :idk:
Για εύκολη πρόσβαση - μετακίνηση πάλι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης (κονσόλα hands down).
:thumbsup:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.837
Reaction score
83.905
Μιλώντας για το οικονομικό θέμα του gaming, πρέπει να δεχτούμε ότι το χόμπι απαιτεί ένα ελάχιστο μηνιαίο κόστος, άθροισμα του hardware, software και συνδρομών. Αν το μοιράσουμε ισόποσα πιστεύω ότι με κάτω από 50€/μήνα δύσκολα κάποιος μπορεί να υποστηρίξει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις και τα νέα παιχνίδια, εκτός κι αν έχει πιο vintage γούστα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.155
Μιλώντας για το οικονομικό θέμα του gaming, πρέπει να δεχτούμε ότι το χόμπι απαιτεί ένα ελάχιστο μηνιαίο κόστος, άθροισμα του hardware, software και συνδρομών. Αν το μοιράσουμε ισόποσα πιστεύω ότι με κάτω από 50€/μήνα δύσκολα κάποιος μπορεί να υποστηρίξει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις και τα νέα παιχνίδια, εκτός κι αν έχει πιο vintage γούστα.
Πολλά λες βρε.. :rolleyes:
Εμείς που έχουμε ''κατασταλάξει'' και ξέρουμε τι θέλουμε? :gotcha:
Αγορά - 2 ώρες play - και μετά ''ράφι'' προσπαθώ να το κόψω, δεν έχει νόημα..
Εγώ τουλάχιστον δεν ψωνίζω πια με τη μία ότι μου γυαλίσει.
Φέτος (νομίζω) πήρα 2 games μόνο και μέχρι τη λήξη του '23 βλέποντας την αγορά δεν με βλέπω για άλλο.. :party:

Πιο νέος βέβαια δεν την έβγαζα καθαρή ούτε με 100 το μήνα.. :headbang:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.837
Reaction score
83.905
Πολλά λες βρε.. :rolleyes:
Εμείς που έχουμε ''κατασταλάξει'' και ξέρουμε τι θέλουμε? :gotcha:
Αγορά - 2 ώρες play - και μετά ''ράφι'' προσπαθώ να το κόψω, δεν έχει νόημα..
Εγώ τουλάχιστον δεν ψωνίζω πια με τη μία ότι μου γυαλίσει.
Φέτος (νομίζω) πήρα 2 games μόνο και μέχρι τη λήξη του '23 βλέποντας την αγορά δεν με βλέπω για άλλο.. :party:

Πιο νέος βέβαια δεν την έβγαζα καθαρή ούτε με 100 το μήνα.. :headbang:
Βάζω μέσα την αγορά της κονσόλας ή του PC, μοιράζοντας το ποσό ανά μήνα. Συν κάποια περιφερειακά.



Το δικό μου PC έχει κι αυτό την 2060 (ακόμα) αλλά είναι υπεραρκετή. Το πιο απαιτητικό παιχνίδι που παίζω εκεί είναι το Kingdom Rush - Ironhide Game Studio . :roflmao:

Στο PS5 αγοράζω παιχνίδια αλλά στο τέλος προτιμώ να ξαναπαίξω για 243η φορά κάποιο Uncharted ή Tomb Raider. O γιος παίζει μόνο FIFA και Fortnite.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.155
Το δικό μου PC έχει κι αυτό την 2060 (ακόμα) αλλά είναι υπεραρκετή. Το πιο απαιτητικό παιχνίδι που παίζω εκεί είναι το Kingdom Rush - Ironhide Game Studio . :roflmao:
Kingdom Rush ε?
Το σκοτώνεις το μηχανάκ' :cry:


Και εγώ προσπάθησα να βάλω μέσα κάποια αγορά ή αναβάθμιση αλλά νταξ' αυτά δεν είναι για κάθε χρόνο..
Τη χρονιά που θα ψωνίσει κάποιος νέο pc απ' το 0 + την παύλα για games - δοκιμές για όλο το χρόνο θα του βγεί πάνω από 150 το μήνα.. :tongue:
Ε, μετά το ''ρίχνεις.''
Anyway, δεν μας αφορούν αυτά, είναι για τους 'ρίκους που θα πέσουν με τα μούτρα..
Εμείς έχουμε σοφία.. :roflmao::roflmao::cry:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Ας πούμε ότι τρέχει μόνιμα το gamepass και αγοράζεις μόνο τέσσερα AAA game το χρόνο, ένα κάθε τρίμηνο ας πούμε. Από τα 4 παιχνίδια τα δύο θα είναι day 1 και τα άλλα δύο λίγο πιο κάτω στο πενηνταευρο. Μας κάνει ετήσιο κόστος περίπου 350 ευρώ. Αν βάλεις και αγορά κονσολών και αναβαθμίσεις pc καθώς και την φθορά των περιφερειακών (χειριστήριο, mouse, πληκτρολόγιο κτλ) το κόστος πλησιάζει πολύ τα 50 το μήνα. Για άλλους είναι οκ για άλλους μπορεί να μοιάζει μεγάλο νούμερο. Πάντως από φίλους και γνωστούς που έχω που το βασικό τους χόμπι είναι το gaming το ποσό ανεβαίνει πολύ μιας και οι περισσότεροι αγοράζουν σίγουρα ένα παιχνίδι το μήνα και αγοράζουν και πολλές συλλεκτικές εκδόσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.155
Ας πούμε ότι τρέχει μόνιμα το gamepass και αγοράζεις μόνο τέσσερα AAA game το χρόνο, ένα κάθε τρίμηνο ας πούμε. Από τα 4 παιχνίδια τα δύο θα είναι day 1 και τα άλλα δύο λίγο πιο κάτω στο πενηνταευρο. Μας κάνει ετήσιο κόστος περίπου 350 ευρώ. Αν βάλεις και αγορά κονσολών και αναβαθμίσεις pc καθώς και την φθορά των περιφερειακών (χειριστήριο, mouse, πληκτρολόγιο κτλ) το κόστος πλησιάζει πολύ τα 50 το μήνα. Για άλλους είναι οκ για άλλους μπορεί να μοιάζει μεγάλο νούμερο. Πάντως από φίλους και γνωστούς που έχω που το βασικό τους χόμπι είναι το gaming το ποσό ανεβαίνει πολύ μιας και οι περισσότεροι αγοράζουν σίγουρα ένα παιχνίδι το μήνα και αγοράζουν και πολλές συλλεκτικές εκδόσεις.
Αν ''τρέχεις'' συνδρομές και αγοράζεις συχνά παιχνίδια μπορεί να φτάσεις όντως πολύ ψηλά σε ''μηνιάτικο.'' :whistling:

Κάποιοι ειδικά αυτοί που έχουν πισιά και ασχολούνται με τον τρόπο που περιγράφεις (ή χειρότερα) τα έχουν τουμπανιασμένα, κυνηγούν frames και αναβαθμίζουν συχνά..
Ίσως φτάνουν να χαλάνε και τα 3πλά ή και παραπάνω το χρόνο απ' τους κονσολάκηδες.. :rolleyes:

Εντάξει, άλλη κατηγορία αυτή.. :biggrin:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.837
Reaction score
83.905
Πάντως το ps5 σαν value είναι τρελό και στην τιμή που έχει τώρα είναι σούπερ. Έχει και συνδρομητική υπηρεσία πλέον με πολύ καλά παιχνίδια οπότε σκέψου το.
Έχω το PS Plus Premium και παίζω κάποια από τα classic games περισσότερο από τα καινούργια. Αλλά ξεκινάμε με ~13€/μήνα.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Ισχύει αλλά τόσο έχει και το netflix... Πλέον έχω κρατήσει μόνο αυτά που χρησιμοποιώ περισσότερο αλλά για κάποιον που δεν έχει gamepass το ps plus premium είναι πολύ καλό.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.155
Πάντως το ps5 σαν value είναι τρελό και στην τιμή που έχει τώρα είναι σούπερ. Έχει και συνδρομητική υπηρεσία πλέον με πολύ καλά παιχνίδια οπότε σκέψου το.
Ντροπήσ' που πας να με παρασύρεις.. :rolleyes:

:lolsign:


Ναι, 400 something είναι όντως τιμή που είναι προσιτή - λογική για τις δυνατότητες..
Εγώ δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάω ξανά σε κονσόλα να σου πω την αλήθεια..
Πίστεψε με το έχω σκεφτεί αρκετές φορές σε ''παράθυρα'' ευκαιριών, προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου 1-2 φορές (shopping therapy :tongue:) να βρω λόγο μα δεν..
Έχω μάθει να ''πειράζω'' τα games ή τουλάχιστον να έχω την επιλογή.. ;)
Να αγοράζω πιο φτηνά τίτλους..
Να έχω δυνατότητα μικρορυθμίσεων στο pc που συχνά κάνουν διαφορά..
Και δεν έχω λόγο - ανάγκη μετακίνησης.. (δεν το θέλω κιόλας)
Όταν φεύγω από το χώρο μου θέλω να κάνω διάλειμμα κι απ' αυτό.. ;)
Όταν θα πάω εξοχικό βολεύομαι με τον κήπο..
Τα games πίσω στο σπίτ' :biggrin:
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Πάντως το ps5 σαν value είναι τρελό και στην τιμή που έχει τώρα είναι σούπερ. Έχει και συνδρομητική υπηρεσία πλέον με πολύ καλά παιχνίδια οπότε σκέψου το.
Και το VR, απίστευτο. Δεν ξαναοδηγώ χωρίς VR.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Ισχύει το vr είναι τρομερή εμπειρία για racing games.
Ντροπήσ' που πας να με παρασύρεις.. :rolleyes:

:lolsign:


Ναι, 400 something είναι όντως τιμή που είναι προσιτή - λογική για τις δυνατότητες..
Εγώ δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάω ξανά σε κονσόλα να σου πω την αλήθεια..
Πίστεψε με το έχω σκεφτεί αρκετές φορές σε ''παράθυρα'' ευκαιριών, προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου 1-2 φορές (shopping therapy :tongue:) να βρω λόγο μα δεν..
Έχω μάθει να ''πειράζω'' τα games ή τουλάχιστον να έχω την επιλογή.. ;)
Να αγοράζω πιο φτηνά τίτλους..
Να έχω δυνατότητα μικρορυθμίσεων στο pc που συχνά κάνουν διαφορά..
Και δεν έχω λόγο - ανάγκη μετακίνησης.. (δεν το θέλω κιόλας)
Όταν φεύγω από το χώρο μου θέλω να κάνω διάλειμμα κι απ' αυτό.. ;)
Όταν θα πάω εξοχικό βολεύομαι με τον κήπο..
Τα games πίσω στο σπίτ' :biggrin:
Όταν λες να πειράζεις τα games τι εννοείς; modding; πάντως τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι σχεδόν πάντα πολύ καλά optimized.
 



Μηνύματα
1.248
Reaction score
2.068
Switchback, synthriders και ολως περιεργως το tetris ειναι τα αγαπημενα μου μεχρι τωρα. Tο horizon ειναι αριστουργημα αλλα δεν κολλησα τοσο.
Περιμενα πως το pavlov θα μου αρεσε τρελα αλλα δεν. Περιεργος χειρισμος ή κατι κανω εγω λαθος.
Θελω να παρω το pistol whip.
Παντως το vr πρεπει να συνοδευεται κι απο καλο ηχο. Με pulse, ουτε για αστειο.
Προσωπικα χρηαιμοποιω τα audeze mobius.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.781
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top