Rotel τελικοί ενισχυτές

Μηνύματα
198
Reaction score
29
Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο.
Παρακαλώ πολύ για την άποψή σας, πιστεύετε ότι Ένας Rotel μεγάλος τελικός θα ήταν κατάλληλος να οδηγήσει με άνεση τα ATC SCM50?
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
531
Reaction score
59
Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο.
Παρακαλώ πολύ για την άποψή σας, πιστεύετε ότι Ένας Rotel μεγάλος τελικός θα ήταν κατάλληλος να οδηγήσει με άνεση τα ATC SCM50?
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Ο rb-1590 που είχα τα 19αρια και τα 40αρια άνετα δοκιμασμένα. Δε βλέπω λόγο γιατί όχι τα 50αρια.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
29
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας, είσασταν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα? Για ποιό λόγο δεν τον έχετε τώρα τον τελικό?
 


bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
531
Reaction score
59
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας, είσασταν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα? Για ποιό λόγο δεν τον έχετε τώρα τον τελικό?
Λόγω συζύγου. Εξαιρετικό μηχάνημα αλλά ογκώδες και βαρύ, δυστυχώς πολλη γκρίνια.

Ο rb-1590 δε ζεσταινοταν με τίποτα όμως

Τα Atc είναι απαιτητικά με ενισχυτικά αλλά ανταμείβουν στο τέλος. Η ίδια συστήνει τον p2 για τα 50αρια.
 


bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
531
Reaction score
59
Πολύ χρήσιμη πληροφορία ωχ ωχ ωχ
Αν το λες για τη θερμοκρασία, πραγματικά μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το θέμα.
 



Μηνύματα
198
Reaction score
29
Καλημέρα εσείς ποιόν ενισχυτή θα μου προτείνατε?
Θα μπορούσα ας πούμε να αντικαταστήσω τον ATC SPA2-150 με τον Ρ2? Και αν ναι εσείς παίρνετε τον παλιό μου ενισχυτή?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλημέρα εσείς ποιόν ενισχυτή θα μου προτείνατε?
Θα μπορούσα ας πούμε να αντικαταστήσω τον ATC SPA2-150 με τον Ρ2? Και αν ναι εσείς παίρνετε τον παλιό μου ενισχυτή?
Σε μένα αναφέρεσαι? Δεν αναφέρεις budget. Πώς να προτείνουμε κάτι. Υπάρχουν επιλογές. O ομόσταυλος P2 είναι μια ασφαλής επιλογή. Δεν αναφέρεις όμως γιατί ο υπάρχων δε σε καλύπτει. Από θέμα ισχύος ή από το πώς ακούγεται? Δώσε μας λεπτομέρειες,
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Οι καλοί ενισχυτές έχουν χαμηλή παραμόρφωση, εκτεταμένο εύρος, δυναμική περιοχή, χαμηλή αντίσταση εξόδου, καλό διαχωρισμό καναλιών κ.τ.λ.
Είναι αδιάφορο αν έχουν ευγενική καταγωγή, χοντρή πρόσοψη ή υψηλή τιμή.

https://www.stereophile.com/content/dartzeel-nhb-108-model-one-power-amplifier-measurements

https://www.stereophile.com/content/rotel-rb-1090-power-amplifier-measurements

Ο Dartzeel κόστιζε 18000 ενώ ο Rotel 2000. Ο 1090 είναι καλύτερος ενισχυτής σε όλους του τομείς.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το budget είναι 5000 ευρώ. Θέλω περισσότερη ισχύ.

Τότε πήγαινε για τον P2. 300 Watts στο κανάλι θα οδηγήσουν άνετα τα ηχεία σου.

Οι άλλες επιλογές είναι κατά πολύ ακριβότερες.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.730
Προενισχυτής ποιός;
Έχεις λόγο να κοιτάς αποκλειστικά Rotel ?
 

Μηνύματα
198
Reaction score
29
Όχι μόνο rotel κοιτάζω και άλλους ενισχυτές όπως τον musical fidelity m8s-500s με 500w στα 8 ohm αλλά δεν έχω σχηματίσει άποψη ακόμη. Δεν ξέρω αν εσεις γνωρίζετε κάτι για τον εν λόγω ενισχυτή?
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Όπως ειπώθηκε παραπάνω, σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι υπάρχει η επιλογή της Bryston ( ή έστω σε μεταχειρισμένο, έχουν 20ετή εγγύηση οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και αν παρουσιαστεί κάτι, ενώ είναι πρακτικά σκυλιά αυτά τα μηχανήματα ). Προσωπικά θα προτιμούσα την ενεργή εκδοχή των ATC ( όπως και κάθε ηχείου ), αλλά αφού έχεις τα παθητικά, ρώτα τον αντιπρόσωπο της Bryston μήπως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής ενός 4B3.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Οι τιμές των Βryston έχουν εκτοξευθεί. O 4B3 από 6750 πέρασε τα 9000 καινούργιος. Μόνο από 2ο χέρι και οπωσδήποτε δοκιμές με τα ηχεία γιατί ο ήχος των Βryston δεν είναι για όλους τους ακροατές.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Οι Rotel ειναι πολυ καλοι ενισχυτες, αν θελετε δειτε και την σειρα Michi της Rotel.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.318
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top