Runco Q-750 LED

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Αρχικό μήνυμα απο kostas kefalas
Με λιγα λογια η διαρκεια ζωης(ενταση)και το μηκος κυματος(φασμα) εξαρτωνται απο την ψυξη
Να ρωτήσω κάτι; Εκείνο που γράφεις για εξάρτηση του φάσματος από την ψύξη το διάβασες ή το βγάζεις από το Κεφάλι σου; :136:
(Συγνώμη αν χρησιμοποιώ τρομακτικές λέξεις :137:)
Που σημαινει Δημητριε οτι παιζονται δυο παραγωντες....
1)πρεπει να υπαρχει πληθωρα ψυξης
2)με χωρις προβληματα στο συστημα ψυξης...

Mας βλεπω να φωναζουμε το sevice για κλιματιστικα και βιντεοπροβολεις......:137:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Επι πλεον, για καποιον που δινει μεγαλο βαρος στην κινηση ενος προβολεα(οπως εγω),το διλημμα ειναι υπαρκτο,ιδιως οταν ειναι να δωσεις και 10000Ε επι πλεον....
+1
Πόσο θα κάνει όμως για να βγάλει κι η... Sony προβολέα LED?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

+1
Πόσο θα κάνει όμως για να βγάλει κι η... Sony προβολέα LED?
Nα το ρισκάρω;
Μάλλον κανα 6-8μηνο,τον αντικαταστάτη του 200.
Ε,να μην έχει καμιά 10.000.
Εκτός και αν κάνει κανα μπαμ νωρίτερα κανεις άλλος(...οπτομα)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

Nα το ρισκάρω;
Μάλλον κανα 6-8μηνο,τον αντικαταστάτη του 200.
Ε,να μην έχει καμιά 10.000.
Εκτός και αν κάνει κανα μπαμ νωρίτερα κανεις άλλος(...οπτομα)
Φαινεται πως εχω μεινει πολυ πισω...
Δηλαδη εχει ανακοινωσει αλλη τεχνολογια-πλην DLP-οτι θα βγαλει
LED και δεν το γνωριζω?:203:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.719
Reaction score
94.797
Απάντηση: Re: Runco Q-750 LED

Όχι,για αυτό είπα το ρισκάρω..
Μα και εσύ βρε Γιώργο είπες 6-8μηνο και μας έστειλες:136:

Να έλεγες φέτος θα το καταλαβαίναμε!

Παραλίγο να δώσεις και ακριβή ημερομηνία... :116:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δλδ πιστέυεται ότι ο Σεπτεμβρης δεν θα μας βρεί με ανακοινώσεις περί νέων προβολέων;
Ημ/νια?Χμμμ....
 


Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Βασικα Μπαμπινο..
..για το κομματι βιντεοπροβολη που μας ενδιαφερει...
...το LED ειναι αρκετα καλο...
...εαν βρουν την καταλληλη ψυξη..!!!!!
..ωστε να μην εχουμε ..
...αποτομη πτωση φωτεινοτητας και αλλαγη φασματος....

Με λιγα λογια η διαρκεια ζωης(ενταση)και το μηκος κυματος(φασμα) εξαρτωνται απο την ψυξη

Οποτε ισως και να εχουμε θεματακια με την σταθεροτητα του τριγωνου(φωτεινοτητα-κορεσμος)..
...και της εντασης του καθε χρωματος....

"- Πάλι με γρίφους μιλάς γέροντα" (Για όσους γνωρίζουν το ανέκδοτο με τον Κόναν το Βάρβαρο). :137:

Τη μιά μας βάζεις διαγράμματα με πτώση μικρότερη του 10% στα ...60 χρόνια και την άλλη μου λές για "απότομη πτώση φωτεινότητας και αλλαγή φάσματος". Έχει δίκιο ο Παναγιώτης μου φαίνεται. :135:


Με λιγα λογια η διαρκεια ζωης(ενταση)και το μηκος κυματος(φασμα) εξαρτωνται απο την ψυξη
Και τα παγωτά επίσης, αλλά δεν το κάνω θέμα. :138:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

"- Πάλι με γρίφους μιλάς γέροντα" (Για όσους γνωρίζουν το ανέκδοτο με τον Κόναν το Βάρβαρο). :137:

Τη μιά μας βάζεις διαγράμματα με πτώση μικρότερη του 10% στα ...60 χρόνια και την άλλη μου λές για "απότομη πτώση φωτεινότητας και αλλαγή φάσματος". Έχει δίκιο ο Παναγιώτης μου φαίνεται. :135:

Ναι καλά, Στρατηγέ μου, δηλαδή εσύ τώρα κατάλαβες τον Κεφάλα, θέλεις να μου πεις;! :142:

Το άσπρο μαύρο σου κάνει ο Κεφάλας Στρατηγέ μου, μάλιστα από την μια στιγμή στην άλλη, προκειμένου να βγει από πάνω στη συζήτηση... :204:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Αρχικό μήνυμα απο kostas kefalas
Βασικα Μπαμπινο..
..για το κομματι βιντεοπροβολη που μας ενδιαφερει...
...το LED ειναι αρκετα καλο...
...εαν βρουν την καταλληλη ψυξη..!!!!!
..ωστε να μην εχουμε ..
...αποτομη πτωση φωτεινοτητας και αλλαγη φασματος....

Με λιγα λογια η διαρκεια ζωης(ενταση)και το μηκος κυματος(φασμα) εξαρτωνται απο την ψυξη

Οποτε ισως και να εχουμε θεματακια με την σταθεροτητα του τριγωνου(φωτεινοτητα-κορεσμος)..
...και της εντασης του καθε χρωματος....
"- Πάλι με γρίφους μιλάς γέροντα" (Για όσους γνωρίζουν το ανέκδοτο με τον Κόναν το Βάρβαρο).

Τη μιά μας βάζεις διαγράμματα με πτώση μικρότερη του 10% στα ...60 χρόνια και την άλλη μου λές για "απότομη πτώση φωτεινότητας και αλλαγή φάσματος". Έχει δίκιο ο Παναγιώτης μου φαίνεται. :135:


Αρχικό μήνυμα απο kostas kefalas
Με λιγα λογια η διαρκεια ζωης(ενταση)και το μηκος κυματος(φασμα) εξαρτωνται απο την ψυξη
Και τα παγωτά επίσης, αλλά δεν το κάνω θέμα.
Oταν βλεπεις Λαζοπουλο και διαβαζεις στο site..λογικο ειναι να μην καταλαβαινεις......:137:
Ασε που περασαν και τα χρονια της νιοτης που ειχες δυνατη μνημη.....:138:

Το σχεδιαγραμμα ειναι μελετες με βαση καποιες προδιαγραφες..

Και οπως εγραψα ποιο πριν(αλλα δεν τα διαβασες) το LED επιρεαζετε αρνητικα ...στον χρονο ζωης του...στην ενταση φωτεινοτητας του και στην αποχρωση που δινει...
..ολα αυτα εχουν να κανουν με την ψυξη του...!!!!!

Τωρα...ποσο επιρεαζετε αρνητικα ο καθε τομεας απο αυτους που εγραψα,δεν ξερω...

Οποτε ξεκινα απο τωρα να διαβαζεις ποιος εχει την καλυτερη ψυξη απο θεμα ποιοτητας υλικων-συναρμολογισης-δυναμη ψυξης..:114:

Επισης μην ξεχνατε οτι μιλαμε για τρια LED....!!

Βεβαια επιρεαζετε και απο την Ταση....αλλα εκει ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα και εχουν μεριμνηση..!!!

Και φυσικα μην ξεχνατε οτι ειναι η αρχη μιας καινουριας τεχνολογιας με σαφως καλη τεχνογνωσια και καλες μελετες...αλλα σε νηπιακη μορφη....!!!!!ξεκινησε και περπαταει..ακομα δεν μιλησε..

Δεν πιστευω να θελεις να παιξεις κιαλλο Μπαμπινο..!!!!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Μπαμπη, την οριστικη απαντηση θα στην δωσω οταν επιστρεψει ο RUNCHO, και αφου ρυθμισθει δια χειρος Βαγγου,περιελθει στους ιεροεξεταστες Παναγιωτη, Κωστα και Σια, για την οριστικη ετυμηγορια. Επι πλεον, για καποιον που δινει μεγαλο βαρος στην κινηση ενος προβολεα(οπως εγω),το διλημμα ειναι υπαρκτο,ιδιως οταν ειναι να δωσεις και 10000Ε επι πλεον....
Το βασικο Κωστη ειναι να κανει δουλεια ο Βαγγος για να δουν τα παιδια ενα καλοστημενο προβολεα....

Εγω εχω βγαλει την ετυμηγορια.....:116:
Απλα περιμενω να δω το τελικο μηπως και κανω λαθος εκτιμηση..
Μην παιζουμε με την καινουρια τεχνολογια....!!!!
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Το βασικο Κωστη ειναι να κανει δουλεια ο Βαγγος για να δουν τα παιδια ενα καλοστημενο προβολεα....

Εγω εχω βγαλει την ετυμηγορια.....:116:
Απλα περιμενω να δω το τελικο μηπως και κανω λαθος εκτιμηση..
Μην παιζουμε με την καινουρια τεχνολογια....!!!!
Συνονοματε συμφωνω απολυτως σε ολα. Κι εγω πλησιαζω στην ιδια ετυμηγορια.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Απάντηση: Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

Φαινεται πως εχω μεινει πολυ πισω...
Δηλαδη εχει ανακοινωσει αλλη τεχνολογια-πλην DLP-οτι θα βγαλει
LED και δεν το γνωριζω?:203:
Οχι Ανδρεα μου, αλλα πιστευεις οτι η SONY θα μεινει για πολυ εξω απο την επανασταση ? Και καλα τωρα που λογω της υψηλης τιμης των LED ειναι ανταγωνιστικη,τι θα γινει ομως οταν οι LED πεσουν κατω απο τις 10000Ε ? Φανταζεσαι τι εχει να γινει οταν και αν παντρευτουν SXRD και LED ?
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Και μαλλον εχει δικιο ο g.striftos που λεει για τον αντικαταστατη του 200. Εκει θα πρεπει να επικεντρωθει η SONY,και με αυτο το μοντελο θα κανει το Μπαμ στην πιατσα. Γιαυτο ισως καθυστερει τοσο η ανανεωση του 200ρη ...........
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Ετσι και ετσι τον βγαζει...
Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα....

Ειπαμε.....ακομα ειναι νωρις .....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Και μαλλον εχει δικιο ο g.striftos που λεει για τον αντικαταστατη του 200. Εκει θα πρεπει να επικεντρωθει η SONY,και με αυτο το μοντελο θα κανει το Μπαμ στην πιατσα. Γιαυτο ισως καθυστερει τοσο η ανανεωση του 200ρη ...........
μια λαμπιτσα ποιο δυνατη και ενα lifting software .....
......και ετοιμος......:116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

Οχι Ανδρεα μου, αλλα πιστευεις οτι η SONY θα μεινει για πολυ εξω απο την επανασταση ? Και καλα τωρα που λογω της υψηλης τιμης των LED ειναι ανταγωνιστικη,τι θα γινει ομως οταν οι LED πεσουν κατω απο τις 10000Ε ? Φανταζεσαι τι εχει να γινει οταν και αν παντρευτουν SXRD και LED ?
Μολις τελειωσα μια συζητηση με τον Κωστα Πετρουλια.
Η απορια παραμενει:
Γιατι μονο DLP LED?
Γιατι οχι και LCD,LCOS,SXRD?
Υπαρχει νυξη για προσχωρηξη στα LED απο καποια απο τις τελευταιες
τρεις τεχνολογιες?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Οι μονότσιποι DLP, πέρα από τα γνωστά πλεονεκτήματα των LED, επωφελούνται επιπλέον σημαντικά από τη δυνατότητα κατάργησης του χρωματικού τροχού, λόγω της χρήσης χωριστών RGB πηγών φωτός. Αυτό, πέρα από την αποτελεσματική αντιμετώπιση του RBE, εκτιμώ ότι -με βάση την αρχή λειτουργίας των DMD- επιφέρει βελτίωση και σε άλλους πολύ σημαντικούς τομείς. Είναι λογικό λοιπόν να είναι οι πρώτοι στους οποίους εφαρμόστηκαν, καθώς εδώ τα οφέλη είναι μεγαλύτερα.

Ωστόσο δε βλέπω κανένα λόγο για τον οποίο να μη μπορούν να εφαρμοστούν τα LED στις άλλες τεχνολογίες.
Τα PhlatLight που είδαμε, μοιάζουν να είναι custom-made για το 0.95" DMD, όμως διαφορετικοί τύποι και διαστάσεις LED μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα LCD/LCoS. Ίσως ακόμα και "λευκά" LED (όπου μέσα στο 2010 αναμένονται ραγδαίες εξελίξεις), αν για λόγους απλότητας κάποιος κατασκευαστής δε θέλει -αρχικά- να τροποποιήσει την κλασική σχεδίαση με τα διχρωικά φίλτρα.

Ανεξάρτητα τεχνολογίας πάντως, κάτι ακόμα που εκτιμώ ότι μπορούν να ωφελήσουν τα LED με τη γραμμικότητα και το στενό φάσμα τους, είναι η σταθερότητα της απόδοσής του προβολέα σε ολόκληρο τον προβαλλόμενο χρωματικό χώρο.
Να μην έχουμε δηλαδή το σημερινό φαινόμενο, να ρυθμίζουμε έναν προβολέα με λάμπα UHP έτσι ώστε το χρωματικό τρίγωνο και οι τιμές luminance να είναι σωστά σε 100% κορεσμένα πάτερνς και σε όλες τις υπόλοιπες τιμές (που είναι το συνηθισμένο στο πραγματικό υλικό), η πραγματική απόδοση να αποκλίνει.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.179
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top