Runco Q-750 LED

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Ετσι και ετσι τον βγαζει...
Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα....

Ειπαμε.....ακομα ειναι νωρις .....

Επειδή είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα έβαλες τον Λεωνίδα να σου μεταφράσει το κείμενο, μου φαίνεται Κωστάκη μου ότι «έκανες γαργάρα», όλα εκείνα τα σημεία που δεν σε συμφέρουν. :137: Γράφουν λοιπόν οι κύριοι:

In our jet-black test theatre, the excellent DLP contrast gives an outstanding picture impression if you set the gamma to 2.35 instead of 2.2.

Μετάφραση: Στο σούπερ ντούπερ, κατάμαυρο σαν τα βάθη του διαστήματος, χώρο δοκιμών μας για προβολείς, το εξαιρετικό κοντράστ του DLP αποδίδει έξοχες εντυπώσεις εικόνας, αν βάλουμε το gamma μας στο 2,35 αντί του 2,2.

Πιο κάτω επίσης γράφουν ότι χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή ως προβολέα αναφοράς τον Samsung SP-A 800 B, τον δεύτερο προβολέα που σετάρισε και ρύθμισε ο ίδιος ο Joe Kane.

Τον πρώτο προβολέα που είχε σετάρει ο Kane, πάλι της Samsung αν θυμάμαι καλά, τον είχαμε δει στην Laserland, πάλι αν θυμάμαι καλά. Μήπως θυμάσαι πόσο είχε μετρηθεί το gamma του στο κλειδωμένο mode του Kane, Κωστάκη μου;! Στο 2,5. Και έρχεται λοιπόν ο ίδιος ο Kane για δεύτερη φορά, σε έναν προβολέα που φέρνει και πάλι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, και βάζει το gamma στο 2,6 στο δικό του mode!

Λοιπόν Κωστάκη μου;! :118:

Μου έβγαλες τον Greg Rogers τυφλό και άσχετο, επειδή τόλμησε και πρότεινε να ρυθμιστεί το gamma του JVC HD-100 στο 2,5 αντί του 2,2. Δεν θα μου βγάλεις λοιπόν επίσης τυφλό και άσχετο και τον ίδιο τον Kane, που τολμάει και προτείνει gamma 2,5 και 2,6 αντίστοιχα σε δύο διαφορετικούς προβολείς που υπογράφει και ρυθμίζει με τα ίδια του τα χεράκια;!

Και αν είναι τυφλός και άσχετος και ο Kane κατά τη γνώμη σου, γιατί χρησιμοποιείς τόσα χρόνια τα πατερνάκια του αναφοράς για να ρυθμίζεις την εικόνα σου;! :118:

Ο γραφικός Manuti μας είχε προτείνει gamma 1,8 σε έναν χώρο bat cave, σε εκείνο το γελοίο σεμινάριο που είχε διοργανωθεί. Ο Kane και ο Rogers μας πάνε στην εντελώς αντίθετη μεριά στο 2,5 και 2,6. Λοιπόν Κωστάκη μου;!

Για να μην μιλήσουμε για την σαφή προτίμηση των μηχανικών της Sony σε πολύ σκοτεινότερα gamma από την αναφορά, ανάμεσα στο 2,4 και 2,5 και στα δύο τελευταία τους δημιουργήματα, τον VPL80 και VPL85... :126:
 

Μηνύματα
27.231
Reaction score
25.205
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Αδέρφια χαλαρώστε. Ειδικά εσυ Πάνο , sorry κιόλας για τον ενικό αλλά ετσι αισθάνομαι.
Απο τα λίγα που ξέρω το γάμμα στην προβολή δεν είναι πάντα το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια. Ναι η οχι?Πάλι το 2,5 του sony μπορεί να είναι 2,7 κάποιου άλλου. Ναι? η οχι.
Θέλω να πω οτι ενα σκέτο καθαρό νούμερο , μπορεί και να μην είναι πάντα η θεμέλια λίθος , για όλους. Ε?
Μην παρεξηγηθώ , απλά ρωτάω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Runco Q-750 LED

το γερμανικο audiovision τον εχει τεστ-παρουσιαση
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Αδέρφια χαλαρώστε. Ειδικά εσυ Πάνο , sorry κιόλας για τον ενικό αλλά ετσι αισθάνομαι.
Απο τα λίγα που ξέρω το γάμμα στην προβολή δεν είναι πάντα το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια. Ναι η οχι?Πάλι το 2,5 του sony μπορεί να είναι 2,7 κάποιου άλλου. Ναι? η οχι.
Θέλω να πω οτι ενα σκέτο καθαρό νούμερο , μπορεί και να μην είναι πάντα η θεμέλια λίθος , για όλους. Ε?
Μην παρεξηγηθώ , απλά ρωτάω.

Χαλαρός είμαι Γιάννη, μάλλον παρεξήγησες το «ελαφρά επιθετικό» ύφος μου προς τον Κεφάλα.

Αυτός είναι ο «κώδικας επικοινωνίας» ανάμεσα σε μένα και τον Κώστα, εδώ και πολύ καιρό συνηθίζουμε να βγάζουμε τις χατζάρες και να ξιφομαχούμε λεκτικά στο φόρουμ, αλλά είμαστε πάντα φιλαράκια πάνω από όλα! :442:

Και που να μπορούσες να ακούσεις το πώς μιλάμε με τον Κωστα στο τηλέφωνο, ακόμα και οι λαχαναγορίτες στου Ρέντη θα κοκκίνιζαν από την ντροπή τους, εάν άκουγαν το... βρισίδι που ρίχνουμε ο ένας στον άλλον! :137:

Τώρα, όσον αφορά το gamma, η τιμή αναφοράς είναι και παραμένει πάντα το 2,2 τέλος. Ένας πιουρίστας της εικόνας λοιπόν, που διαθέτει έναν χώρο bat cave και ένα δυνατό προβόλι με on/off contrast γύρω στο 10.000:1 ή παραπάνω, πρέπει να φωτομετρήσει αναλυτικά το προβόλι του, και να βάλει το gamma του όσο πιο κοντά γίνεται στην τιμή αναφοράς που είναι το 2,2. Αυτά λέει η θεωρία.

Στην πράξη όμως Γιάννη μου, το κρασί (δηλαδή το gamma) σηκώνει πολύ νερό. Με αυτές τις ιδανικές ρυθμίσεις θα βλέπεις σωστά μόνο τα Blu-ray αναφοράς, εκείνα δηλαδή τα δισκάκια που από την αρχή της αλυσίδας έως το τέλος της, δηλαδή αρχική εγγραφή με την κάμερα έως το mastering, έχουν τηρηθεί όλα τα πρότυπα αναφοράς ως Ευαγγέλιο.

Ισχύει κάτι τέτοιο μήπως στην πράξη;! Σαφέστατα και όχι! Έχουμε χορτάσει να βλέπουμε Blu-ray δισκάκια που η εικόνα τους είναι για τα μπάζα, ακριβώς επειδή η πλειοψηφία των σκηνοθετών είναι μισότυφλοι και δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν να τηρήσουν τα πρότυπα αναφοράς επειδή έτσι γουστάρουν, όπως γλαφυρά μας είχε περογράψει ο Βαγγέλης Λάμπρου σε άλλο θέμα.

Εξαιτίας όλων αυτών, παρόλο λοιπόν που κάποιος μπορεί να διαθέτει ένα setup καλορυθμισμένο και ένα προβολέα δυνατό στο on/off και ANSI contrast, κάθε λίγο και λιγάκι να βλέπει την εικόνα του να είναι γεμάτη πέπλο και να θυμίζει «τοπίο στην ομίχλη» στα σκοτεινά πλάνα! :111:

Εκεί έρχεται να επέμβει ένα gamma ελαφρά σκοτεινότερο από την αναφορά, δηλαδή στο 2,3 ή στο 2,4 ή στο 2,5 για να διορθώσει σε κάποιον βαθμό τα κακώς κείμενα της αρχικής εγγραφής στο δισκάκι Blu-ray, ή να απαλύνει π.χ. το μειωμένο ANSI contrast των τρίτσιπων SXRD και DILA προβολέων έναντι των μονότσιπων DLP... :126:
 


Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Τώρα, όσον αφορά το gamma, η τιμή αναφοράς είναι και παραμένει πάντα το 2,2 τέλος. Ένας πιουρίστας της εικόνας λοιπόν, που διαθέτει έναν χώρο bat cave και ένα δυνατό προβόλι με on/off contrast γύρω στο 10.000:1 ή παραπάνω, πρέπει να φωτομετρήσει αναλυτικά το προβόλι του, και να βάλει το gamma του όσο πιο κοντά γίνεται στην τιμή αναφοράς που είναι το 2,2. Αυτά λέει η θεωρία.

Στην πράξη όμως Γιάννη μου, το κρασί (δηλαδή το gamma) σηκώνει πολύ νερό.

:135:
 

Μηνύματα
27.231
Reaction score
25.205
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αλλά ρε γμτ το 2,2 όπως είπατε πριν , σπάνια δουλεύει , και ακόμα σπανιότερα δείχνει καλά.Μιλάμε οτι το κρασί εχει γίνει νερό ρε παιδιά. Ο δικός μου είναι καλιμπραρισμένος απο τον μανώλη στο 2,2 αλλά υπάρχουν και ταινιες που θέλουν μέχρι και 2,7 για να τις δεις σαν άνθρωπος.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Στον υπαρκτό κόσμο μας, με ένα gamma 2,25~2,35 η πλειόνοτητα των προβολέων προσδίδει ένα πολύ δυναμικότερο pop-out στην εικόνα με μοναδική παραχώρηση... μια ελλαχιστότατη απώλεια λεπτομέρειας στα πολύ υποφωτισμένα πλάνα. Θα την ανέφερα και ως "αμελητέα" για το 99% των θεατών εφόσον το Gamma ρυθμιστεί σωστά. Το κέρδος όμως πολλαπλάσιο.

Φυσικά δεν θέλουν όλοι οι προβολεις τον ιδιο χειρισμό.
Για παραδειγμα ένας DiLA προβάλει εκπληκτικά στο 2,2~2,25, ένας sony 80-85 μεταξύ 2,25~2,3 και ένας τελευταίας γενιάς infocus-Planar στο 2,3 και ίσως και λίγο πιο πάνω.
Οπως εγραψα και εγω ενα gamma μεταξυ 2.2 και 2.3 ειναι εφικτο και μεσα στα πλαισια μιας καλης εικονας για ολους τους προβολεις.
Για τα νεα παιδια,αλλα και τους παλιους που ακομα δεν εχουν καταλαβει τι εστι gamma .....:137:

Τα preset του προβολεα οταν διαλεγουμε gamma δεν σημαινει οτι ειναι και το αυτο...δλδ μπορει να βαλεις 2.2 στον προβολεα και να ειναι 2.4 ..και το αναποδο ...κ.λ.π.

Επισης το γενικο(π.χ. 2.1-2.2-2.3 κ.λ.π.)gamma ποτε δεν λεει την αληθεια στην εικονα μας....
Μονο αν και τα 9 σημεια στην καμπηλη gamma ειναι στο ιδιο gamma εχουμε καλη απεικονιση....(με μικρη αποκλιση)

Ολα τα αλλα ειναι απλα τι μας αρεσει κ.λ.π.

Οπως εχω πει και ποιο παλια αλλα και προσφατα...ολα τα προβολια για να δειξουν σωστα θα πρεπει η καμπυλη απο 0 ire εως 100 ire να ειναι απο 2.2-2.3 οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος ....
Λαθος με την εννοια οτι περαν αυτων...κανεις πλεον εσυ τον σκηνοθετη....

Εαν θελετε να μιλησουμε για περι ορεξεως ομως οκ...:116:

ΥΓ..καντε copy/paste στο μυαλο σας το μηνυμα του Βαγγελη οσοι δεν γνωριζουν περι gamma .....
 


Μηνύματα
27.231
Reaction score
25.205
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Οχι κώστα 2,2 καρφωμένο.
Αλλο αν εγω μερικές φορές παίζω μέχρι και 2,7 όπως είπα , αλλά .......
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Δεν μίλησα πουθενά εγώ για "κακό μαύρο". Αυτό που λέω είναι το εξής:
Στο IRE 0 τα LED σβήνουν εντελώς. άρα μιλάμε για απόλυτο μαύρο, το μαύρο του δωματίου δηλαδή. Δεν υπάρχει φωτεινή πηγή άρα δεν υπάρχει το παραμικρό φώς.
Είπα οτι αυτό δεν μου λέει και πολλά πράγματα επειδή στο 0 IRE απόλυτο μαύρο έχω δεί και στις LCD τηλεοράσεις αλλά όταν στην οθόνη υπάρχει έστω και το παραμικρό φωτεινό σημείο, λόγω διχείρησης, αυτό το υπέροχο μαύρο πάει περίπατο και σε σκοτεινά πλάνα χάνουν κατά κράτος από τις Plasma οι οποίες στο απόλυτο μαύρο δεν είναι τόσο καλές.
Δεν είναι ίδια τεχνολογία, απλά το αναφέρω σαν παρόμοιο φαινόμενο.
Στους LEDλοιπόν, σε ένα πατερνάκι full field IRE 0 το μαύρο θα είναι ιδανικό.
Τί γίνεται όμως σε ένα πατερνάκι που έχει πχ στο κέντρο 25% IRE 80 και το υπόλοιπο είναι IRE 0;
Το μαύρο στο δεύτερο πατερνάκι θα είναι το ίδιο με το πρώτο;
Η δική μου λογική λέει όχι. Κι αυτό γιατί τα 3 LED θα πρέπει να ανάψουν, κι εκεί το μαύρο θα βγεί από το DMD, θα κλείσουν δηλαδή τα καθρεφτάκια με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και σήμερα. Και σ΄αυτή τη περίπτωση είναι αδύνατον να μην υπάρχει διάχυση φωτός και στην περιοχή του IRE 0 αφού θα υπάρχει, έστω και ελάχιστη, ανατνάκλαση από το DMD.
Επίσης δεν γνωρίζω τι γίνεται με το blooming, ισχύει ότι και στους CRT;
Επαναλαμβάνω, δεν έχω δεί ποτέ μου LED προβολέα. Αυτά που γράφω είναι κάποιες σκέψεις, κάποιοι προβληματισμοί καλύτερα, και ζητάω από εσάς που έχετε δεί να μου πείτε άν ισχύουν ή όχι.
Συμφωνώ απολυτα με τον Μπαμπη…
Σίγουρα με την προσθήκη των led το on off θα εκτοξευθεί στα ουράνια το θεμα όμως είναι οι ενδιάμεσες σκαλες αντίθεσης…
Το καλο με τα led είναι πως μας υπόσχονται μεγαλη διαρκεια ζωης..
Είναι όμως αυτο αρκετό για να κρατηθει αμείωτη η απόδοση φωτεινότητας του προβολεα;;
Από οσο γνωρίζουμε και από τις δοκιμες που εκανε προσφάτως ο Παναγιώτης με τον benQ του αλλα και από τις μετρήσεις που εκανα στον δικο μου προβολέα, η πτωση δεν οφείλεται μονο στις κλασικές λάμπες των προβολέων αλλα και στο μπούκωμα λογο σκόνης και βρωμιάς ( κοινώς μπιχλας) των πανελ , και του μονοπατιού από οπου αντανακλάται το φως .
Μάλιστα το φαινομενο αυτό παρατηρήθηκε σε προβολείς που οι ωρες λειτουργίας τους βρισκόταν γυρω στις 1000 και 2000 ωρες και αυτό είναι ακόμα ποιο σημαντικό να προσέξουμε γιατι στην περίπτωση ενός led προβολέα η διάρκεια λειτουργίας για το ιδιο χρονικό διάστημα δεν θα είναι μονο 1000 η 2000 ωρες αλλα 10000 – 15000 και αυτό γατι τα led θα μας προδιαθέτουν σε πιο αλόγιστη χρήση…
Η χρήση αυτή όπως γραφω και παραπάνω μπορει να μην επιφέρει πτωση της απόδοσης των led αλλα θα εξακολουθεί να μπουκώνει μέρη του προβολεα απορροφώντας το σταθερό και αμείωτο φως τους .
Το ερώτημα είναι πόσοι ποσοστιαία θα είναι αυτή η πτώση…
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Το ερώτημά σου είναι εύλογο Ανδρέα. Ωστόσο θεωρώ ότι από τη στιγμή που που θα έχουν εκλείψει δύο πολύ επιβαρυντικοί παράγοντες (η υπερβολική θερμότητα και η UV ακτινοβολία), και ο ρυθμός απόθεσης των ρύπων θα μειωθεί και θ' ανοίξει ο δρόμος για πραγματικά σφραγισμένα και ανεπηρέαστα στο χρόνο οπτικά.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Για τα νεα παιδια,αλλα και τους παλιους που ακομα δεν εχουν καταλαβει τι εστι gamma .....:137:

Τα preset του προβολεα οταν διαλεγουμε gamma δεν σημαινει οτι ειναι και το αυτο...δλδ μπορει να βαλεις 2.2 στον προβολεα και να ειναι 2.4 ..και το αναποδο ...κ.λ.π.

Ο κλασικός γνωστός Κεφάλας. Ανακατεύει τη σούπα όπως τον βολεύει κάθε φορά, για να καταλήξει στο μείγμα που... θα τον βγάλει από πάνω! :137:

Βρε Κώστα, στα σοβαρά τώρα, σε ποιον νομίζεις ότι τα πουλάς αυτα;! :118:

Όλα τα παραδείγματα που σου ανέφερα εγώ, αφορούσαν επαγγελματίες calibrators και reviewers, όπως το link που έβαλε ο Σκαφάτος για τον Runco. Οι άνθρωποι μέτρησαν με το φωτόμετρό τους ή τον χρωματικό αναλυτή τους και κατέληξαν στο ασφαλές συμπέρασμα (πάντα κατά τη γνώμη τους), ότι στο gamma 2,35 ο Runco απέδιδε πολύ καλύτερα στον bat cave χώρο τους από το gamma 2,2.

Αλλά φυσικά για τον Joe Kane έκανες φυσικά ότι και καλά «δεν διάβασες» αυτά που έγραψα. Ή μήπως θα μας πεις τώρα ότι κατά λάθος ο Kane έβαλε gamma 2,5 στον πρώτο Samsung και 2,6 στον δεύτερο;!

Μπουχαχαχά, λες να πήγαινε και τις δύο φορές για gamma 2,2 ο Kane, και κατά λάθος του «προέκυψε» το 2,5 και το 2,6;! :204:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Αρχικό μήνυμα απο Βαγγέλης Λάμπρου
>>>>Στον υπαρκτό κόσμο μας, με ένα gamma 2,25~2,35 η πλειόνοτητα των προβολέων προσδίδει ένα πολύ δυναμικότερο pop-out στην εικόνα με μοναδική παραχώρηση... μια ελλαχιστότατη απώλεια λεπτομέρειας στα πολύ υποφωτισμένα πλάνα. Θα την ανέφερα και ως "αμελητέα" για το 99% των θεατών εφόσον το Gamma ρυθμιστεί σωστά. Το κέρδος όμως πολλαπλάσιο.

Φυσικά δεν θέλουν όλοι οι προβολεις τον ιδιο χειρισμό.
Για παραδειγμα ένας DiLA προβάλει εκπληκτικά στο 2,2~2,25, ένας sony 80-85 μεταξύ 2,25~2,3 και ένας τελευταίας γενιάς infocus-Planar στο 2,3 και ίσως και λίγο πιο πάνω.....>>>>>>>

Δεν ασχολουμαι περι ορεξεως ....Πανο..
Δεν θες να το καταλαβεις.....!!!!!
Εγω ομως τι φταιω...!!!!:116:
Τα εχεις παρει και τα πας περα-δωθε...:137:

Το μηνυμα του Βαγγελη ειναι ειδικα για σενα...:137:




 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Το ερώτημά σου είναι εύλογο Ανδρέα. Ωστόσο θεωρώ ότι από τη στιγμή που που θα έχουν εκλείψει δύο πολύ επιβαρυντικοί παράγοντες (η υπερβολική θερμότητα και η UV ακτινοβολία), και ο ρυθμός απόθεσης των ρύπων θα μειωθεί και θ' ανοίξει ο δρόμος για πραγματικά σφραγισμένα και ανεπηρέαστα στο χρόνο οπτικά.
Και εγω ετσι πιστευω Δημητριε....

Βεβαια υπαρχουν πολλα στο θεμα service ενος προβολεα LED..

ειδωμεν...

Πρεπει να περασουν 2-3 χρονια γα να δουμε τι γινετε απο αξιοπιστια κ.λ.π.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED


Επιτέλους έχουμε μία σαφή άποψη από κάποιον reviewer σχετικά με την απόδοση του Runco στα mode που ντιμάρει τα led του.

“ConstantContrast”: The distorted gamma curve means the picture below loses detail and differentiation, even in the lowest setting.

Κατά την άποψή τους λοιπόν, και στα τρία mode του Constant Contrast, ακόμα και στο χαμηλότερο δηλαδή, αυτό που αποδίδει περίπου 10.000:1 on/off contrast, ο Runco παραμορφώνει την καμπύλη του gamma (λέγε με φιδίσιο gamma), με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την χαμήλωμα της φωτεινότητας να χάνονται αρκετές διαβαθμίσεις σε κάποιες σκηνές. Το παράδειγμα με το τριαντάφυλλο σε μαύρο φόντο είναι ενδεικτικό.

Κατά τη γνώμη τους λοιπόν, το Constant Contrast του Runco πρέπει να απενεργοποιηθεί, και ο προβολέας να παίζει με το φυσικό on/off contrast του DMD τσιπ, που ανέρχεται μόλις στο 2.000:1 on/off contrast.

Αστεία πράγματα, θα μου επιτρέψετε να σχολιάσω. Ποιος θα τολμήσει να βάλει τον Runco να παίξει σκοτεινές σκηνές με το Constant Contrast απενεργοποιημένο, δηλαδή με ένα 2.000:1 on/off contrast απέναντι π.χ., στον VPL85 που θα πυροβολεί με ένα 70.000:1 on/off contrast;! :111:

O VPL85 θα καταπιεί τον Runco στα σκοτεινά πλάνα, όπως ένας λευκός εξάμετρος καρχαρίας καταπίνει μια αθώα ανυπεράσπιστη φώκια... :142: :137:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Επισης το γενικο(π.χ. 2.1-2.2-2.3 κ.λ.π.)gamma ποτε δεν λεει την αληθεια στην εικονα μας....
Μονο αν και τα 9 σημεια στην καμπηλη gamma ειναι στο ιδιο gamma εχουμε καλη απεικονιση....(με μικρη αποκλιση)

Ολα τα αλλα ειναι απλα τι μας αρεσει κ.λ.π......
Στα εχω γραψει πριν...αλλα εσυ δεν καταλαβαινεις...:112::133:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Jason Turk...τελικη ρυθμιση...



x-y= d65 (ιδανικο χ=0.3127 y=0.3290)

Y= gamma σε FL

για λεγε Πανο τι gamma εβγαλε......:118:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Το Υ δεν είναι το gamma, αλλά η φωτεινότητα (luminance) βρε Κώστα!
Βέβαια τις τιμές φωτεινότητας από τις διαδοχικές γκρι κάρτες χρησιμοποιούν τα προγράμματα για να υπολογίσουν το gamma.
Όμως επιμένω ότι στην εποχή των προβολέων με δυναμικό έλεγχο φωτεινότητας (είτε πρόκειται για αυτόματη μηχανική ίριδα είτε για δυναμικό έλεγχο LED), οι τιμές gamma που προκύπτουν από αυτό τον υπολογισμό, λένε μόνο τη μισή αλήθεια. Η άλλη μισή μπορεί να είναι καλύτερη, μπορεί και χειρότερη σε πραγματική θέαση, ανάλογα με το πως γίνεται ο δυναμικός έλεγχος.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.007
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top