Techinsat Skystar HD2 !!!!

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Εβαλα και το 4.1.1.1 αλλα τζίφος!

Θα ψάξω να βρω το beta 4.3.1.25....
 

Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Αν έχεις πρόσβαση στο members area του DVBViewer μπορείς να την κατεβάσεις από εκεί,

http://www.dvbviewer.com/members/

Παρεμπιπτόντως, έκανα ένα λάθος πριν, η τελευταία σταθερή έκδοση (η οποία είναι και προαπαιτούμενη για την εγκατάσταση και χρήση των beta) του προγράμματος είναι η 4.2.1, η οποία βρίσκεται επίσης εκεί.

ΥΓ. Οι διάφορες beta του DVBViewer έχουν συνήθως χρονικό περιορισμό, έτσι η 4.3.1.25 λήγει στις 9/11, σε τρεις ημέρες δηλαδή, οπότε καλύτερα να περιμένεις να ανέβει κάποια νεώτερη έκδοση (συνήθως ανεβαίνει λίγο πριν λήξει η προηγούμενη).

Όσο για το πρόβλημα, δοκιμές με διάφορους decoder έκανες;
 


Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Κάνε μια δοκιμή και με άλλο πρόγραμμα, πχ την free έκδοση (δεν υποστηρίζει λήψη καναλιών HD) του Progdvb, που είναι αρκετά εύκολο στο σετάρισμα, να δούμε αν το πρόβλημα υπάρχει και σε αυτό...

http://www.progdvb.com/

ΥΓ. Αν το πρόβλημα παραμένει, δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε κάποια άλλη ελεύθερη pci υποδοχή, αν υπάρχει βέβαια στη μητρική του htpc.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Λοιπόν

ύστερα απο δοκιμές που έκανα με τπ progdvb (αχ μου θυμισε τα παλιά τα χρόνια με την skystar 2) και συγκεκριμένα την έκδοση 6.23.1 το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίστηκε! (το είδα μόνο στα τυχαία και αραιά και που στα HD κανάλια...). Αλλά "'επαιξα" λιγάκι μαζί του και μου κλείδωσε (ήταν trial). Τώρα βλέπω νέα έκδοση :

"ProgDVB v6.23.2. Start use VS2008. Update Technorend/BDA, CI support on Azurewave and Technisat devices and large improve of support h.264 codecs (tested on MS, FFD, ArcSoft, ...)."

Θα την δοκιμάσω και αυτή (αν τα καταφέρω και δεν θυμάται ότι η προηγούμενη έληξε....)

Πάντως να τονίσω ότι έμεινα ποιο ευχαριστημένος από το progdvb pro 6.23.1 παρά από το dvbviewer pro 4.1.1.1....

Ισως νεότερη έκδοση του dvbviewer να συνεργάζεται καλύτερα και να έχει καλύτερα αποτελέσματα...
 


Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Ζώη φυσικά και έχουν διαφορά αφού είναι δύο τελείως διαφορετικές κάρτες, μόνο στο όνομα μοιάζουν...

SS HD


SS HD2
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Τετραγωνάκια ή μικροδιακοπές κάθε μερικά δευτερόλεπτα, όπως στο screenshot;

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ με μια TBS 6920 DVB-S2.
Όχι σε όλα τα κανάλια, αλλά σε όσα το κάνει το κάνει πάντα.
Πήγα και μια 220GT κάρτα γραφικών μήπως ήταν στα όρια ο επεξεργαστής. Το coreavc υποστηρίζει το cuda οπότε δεν ζορίζεται ο επεξεργαστής. Το πρόβλημα παραμένει.

Υποθέτω ότι στο πρότυπο εκπομπής των καναλιών υπάρχει κάποια πληροφορία που δεν αποκωδικοποιείται από τον υπολογιστή μας.
 

Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Το πρόβλημα που περιγράφω είναι μάλλον περίπλοκο (συνδυασμός κάρτας γραφικών και συγκεκριμένες εκδόσεις των driver, δορυφορικής κάρτας, ίσως ακόμα και motherboard), δεν έχει να κάνει πάντως με το τι εκπέμπουν τα κανάλια τουλάχιστον στην περίπτωση την δικιά μου, αν το κάνει θα το κάνει πάντα και σε όλα τα κανάλια. Με driver της ΑΤΙ από 9.4 και κάτω δεν το κάνει, μόνο με τους νεώτερους. Επίσης δεν το κάνει με το συνδυασμό renderer που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Είναι σαν να μένει "ουρά" από προηγούμενο καρέ και να μπλέκεται η εικόνα....(σε μένα τουλάχιστον.....)
Το σπαστικο είναι ότι το κάνει όποτε θέλει... :-(
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Ζώη φυσικά και έχουν διαφορά αφού είναι δύο τελείως διαφορετικές κάρτες, μόνο στο όνομα μοιάζουν...

SS HD
ναι σότο δίκιο έχεις εγώ μπερδεύτηκα , στο win 7 κατάφερα με την SS HD να το δουλέψω στο μίντια center αλλα δεν δίνη πολλά περιθώρια , παρόλα αυτά καλή δουλειά σαν αρχή

off topic : για κάποιο λόγο το wmp window7 δεν μου πεζή dts ήχο αν κάποιος το έχει φτιάξει ας μου pi τι κάνω !!
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

η κάρτα δουλέβει με το s2-emu και τα άλλα Plugins?
ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Δουλεύει (εξάλλου δεν είναι θέμα κάρτας αλλά προγράμματος που χρησιμοποιείς), το θέμα είναι τι δουλειά κάνουν πλέον τα περισσότερα από αυτά...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

ευχαριστώ πολύ φίλε μου, έκανα την ερώτηση σε άλλα 3 forum και μόνο από εδώ πείρα απάντηση
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

καλησπερα και καλως σας βρηκα

σκεφτομαι να παρω την skystar hd2


εχω το εξης συστημα
core2duo 6300
2 GB ram
hd4850


θα μπορεσω να δω hd καναλια με αυτο τον επεξεργαστη ή θα χω προβληματα ?



ευχαριστω
 

Μηνύματα
19.851
Reaction score
13.924
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Και με μικρότερο, το περισσότερο βάρος το παίρνει έτσι κι αλλιώς η κάρτα γραφικών με τους κατάλληλους decoder (πχ τους cyberlink του powerdvd), και αυτή που έχεις είναι μια χαρά για την δουλειά αυτή (την ίδια έχω).
 


Μηνύματα
13
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Πήρα κι εγώ την Skystar HD2 απ το c-shop στα 80 ευρώ delivered...
...αλλά έχω ένα προβληματάκι.Ενώ τα DVB-s τα παίζει μια χαρά (Progdvb,DvbViewer Pro,DVB Dream 1.4i) όταν έρχεται η ώρα του Dvb-s2 όπως πχ το Sky Cinema HD ή το SKy Sports HD1 ξεκινά να παίζει (coreavc 1.8) και μετά απο λίγο κάνει σπασίματα η εικόνα.Κι απ ότι φαίνεται στο κάθε πρόγραμμα έχει χαθεί το signal απ τον transponder και δεν έχω εικονα.Δε μου φαίνεται για πρόβλημα με codecs αλλά μάλλον για αδυναμία κλειδώματος στον S2 transponder.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?
Καινουριος και εγω στο χωρο, εχω μια skystar hd2(με latest drivers) σε ενα intel core 2 quad μηχανημα με 4gb ram και καρτα γραφικων 9800gt. Windows 7 x64 pro.

Χρησιμοποιω το dvbdream 1.5 και για H.264 decoder το coreavc 2.0.

Δυστυχως εχω ομως και εγω το ιδιο προβλημα .
Στα hd καναλια, πχ Sky Sport Hd, Sky Cinema Hd, Eurosport Hd, μετα απο λιγο εχει συνεχη σπασιματα η εικονα.
Ισως αν επιλεξω κατευθειαν ενα hd καναλι υστερα απο ενα κανονικο καναλι και δεν κανω zapping μεταξυ hd καναλιων ουτε μπαινοβγω απο fullscreen, τοτε δεν μου το κανει ή μου το κανει πολυ αργοτερα.


Επισης, σε αυτα τα hd καναλια , η καρτα βγαζει εναν υψισυχνο(high-pitched) ηχο.
Δεν βγαινει απο τα ηχεια, αλλα κατευθειαν απο την ιδια την καρτα μεσα απο το κουτι.
Αν δεν εχετε αθορυβο μηχανημα, τοτε μαλλον δεν θα τον ακουσετε.



Εχουμε καμμια λυση για αυτα τα προβληματακια?



Υ.Γ.: Και μια τελευταια ερωτηση: Για να δουλεψει το dvbviewer με το flycccam , τι αλλα Plugin χρειαζονται? Πχ χρειαζεται το softcsa.dll και αν ναι πως πρεπει να τα βαλω μεσα στον καταλογο? (πχ καποια χυμα στον root φακελο του dvbviewer, αλλα στον φακελο plugins και αλλα στο φακελο MDplugins )
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Γατι δε χρησιμοποιεις το DVB Viewer ως κυριο player αφου τον εχεις. Το DVB Dream λογω beta εχει και σε μενα σπασιματα τοσο στην εικονα οσο και στον ηχο αλλα οχι παντα κι οχι μετα απο εναλλαγη καναλιων. Για codecs χρησιμοποιω το πακετο της MainConcept.

Απαντηση στο ΥΓ:
Δουλευουν απευθειας τα plugins (hadu, flycccam) βαζοντας τα στον αντιστοιχο φακελο plugins του DVB Viewer. Δε χρειαζεται κατι αλλο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.537
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top