Techinsat Skystar HD2 !!!!

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Γατι δε χρησιμοποιεις το DVB Viewer ως κυριο player αφου τον εχεις. Το DVB Dream λογω beta εχει και σε μενα σπασιματα τοσο στην εικονα οσο και στον ηχο αλλα οχι παντα κι οχι μετα απο εναλλαγη καναλιων. Για codecs χρησιμοποιω το πακετο της MainConcept.

Απαντηση στο ΥΓ:
Δουλευουν απευθειας τα plugins (hadu, flycccam) βαζοντας τα στον αντιστοιχο φακελο plugins του DVB Viewer. Δε χρειαζεται κατι αλλο.

Ειχα κατι μικροπροβληματα στο να φορτωσουν τα plugins στον dvbviewer, τα οποια ομως τα ελυσα σημερα, οποτε αρχιζω και χρησιμοποιω τον dvbviewer.


Για τον υψισυχνο θορυβο που κανει η καρτα οταν ειναι συντονισμενη σε s2 καναλια (hd) , δεν εχουμε καιμμια λυση ε?
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Ειχα κατι μικροπροβληματα στο να φορτωσουν τα plugins στον dvbviewer, τα οποια ομως τα ελυσα σημερα, οποτε αρχιζω και χρησιμοποιω τον dvbviewer.


Για τον υψισυχνο θορυβο που κανει η καρτα οταν ειναι συντονισμενη σε s2 καναλια (hd) , δεν εχουμε καιμμια λυση ε?
Τι ηταν να μου το βαλεις στο μυαλο και αυτο με το θορυβο !!!
Λες και ειχα λιγα για να σκεφτομαι. :119:

Περα απο την πλακα, κατεβαλα μεγαλη προσπαθεια για να ακουσω το θορυβο που λες.
Χρειαστηκε να ανοιξω το πλαινο του κουτιου.
Δε μπορω να φανταστω ποσο εκνευριστικα ακουγεται σε εσενα. :117:

btw τα μονα κινουμενα (και κατ΄ επεκταση θορυβωδη) μερη που εχει το PC μου, ειναι ενα silent ανεμιστηρακι 12cm και ενα τροφοδοτικο enermax που επισης θεωρειται silent. :112:
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

btw τα μονα κινουμενα (και κατ΄ επεκταση θορυβωδη) μερη που εχει το PC μου, ειναι ενα silent ανεμιστηρακι 12cm και ενα τροφοδοτικο enermax που επισης θεωρειται silent. :112:
Και εγω με ενα enermax silent ειμαι και 2 αθορυβους 120αρηδες ανεμιστηρες , συν φυσικα εναν σκληρο..
Ο υψισυχνος θορυβος ομως με ενοχλει.
Στο κουτι δεν εχω ιδιαιτερη μονωση(πχ εχυ και τρυπες πλαγιες για να παιρνει αερα φρεσκο) , λογω οτι ειναι αθορυβα τα εξαρτηματα οπως ειπαμε και για αυτο σε εμενα μπορει να ακουγεται πιο εντονα απο εσενα που πιθανον να εχεις πιο καλα μονωμενο κουτι.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα,
Εχω κι εγω τη skystar HD 2. Χρησιμοποιώ το DVB Viewer πλήρες.
Το πρόβλημά μαυ είναι ότι ενώ μπορώ να διαλέξω τον cyberlink decoder στα mpg2 δε μου δίνει τη δυνατότητα να τον επιλεξω στα h264. Το To power dvd το εχω εγκατεστημένο.
Επίσης εχω δοκιμάσει και το ffdshow DXVA για h264 αλλά τα σπασίματα στην εικόνα είναι παρα πολλα και δεν βλέπω εικόνα σχεδόν καθόλου παρά μια πράσινη οθόνη. Χρησιμοποιώ τον Core AVC στα HD κανάλια αλλά ο επεξεργαστής μου δουλεύει στο 50%.
Τι μπορεί να φταίει; Επίσης ποιον codec χρησιμοποιείται για MPG2 ?


Το σύστημά μου είναι:
AMD athlon 5800+
Ati Radeon 4870 1 GB ddr5
6GB Ram ddr3
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Ακουτε θορυβο απο την ιδια την καρτα; Πως το καταφερατε αυτο; Σε εμενα ειναι ΟΚ παντως.

Εγω για codecs χρησιμοποιω αυτο. Κανενα σπασιμο της εικονας.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Ακουτε θορυβο απο την ιδια την καρτα; Πως το καταφερατε αυτο; Σε εμενα ειναι ΟΚ παντως.
Ο υψισυχνος θορυβος ακουγεται (οχι απο τα ηχεια, αλλα κατευθειαν απο την ιδια την καρτα μεσα στο κουτι) μονο οταν την συντονιζεις σε dvb-s2 καναλια (HD καναλια).
Για να τον ακουσεις, πρεπει να εχεις ισως λιγο ευαισθητο αυτι και αθορυβο κουτι.

Εδω και αλλοι που εχουν το ιδιο προβλημα:
http://www.techwatch.co.uk/forums/61801-skystar-hd2-major-problems.html
2) The device emits a high pitch sound when i tune in dvb-s2 channels, it gets very annoying
http://www.linuxtv.org/pipermail/linux-dvb/2009-April/032132.html
>>> Common issues:
>>> - zap DVB-S2 channel => AWFUL ultra-high pitched noise emitted from the card (capacitors or coils?) - makes your head hurt in about 30mins
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Εχετε δικιο για το θορυβο. Καθαρισα σημερα το κουτι κι οντως ακουγεται. Σε χτυπαει κατευθειαν στο κεφαλι. Μου τη δινει !!
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Βρε παιδιά γιατί μόλις κανω scan για καναλια στο dvbviewer μου βγαζει 8-10.000 καναλια που επαναλαμβάνονται ?
Κάνω κάτι λάθος ?
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Γιατι λογικα δεν εχεις επιλεξει το "Update Only" ή "Update Channels Name"
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Αντί του ενσωματωμένου scanner του DVBViewer, που είναι μια βλακεία κουτσουρεμένη και σπανίως χρήσιμη, να χρησιμοποιείται το Transedit που συνοδεύει το πρόγραμμα (χρειάζεται επιλογή την ώρα της εγκατάστασης), το οποίο έχει πολύ περισσότερες επιλογές, και επιπλέον έχει και positioner για όποιον έχει μοτέρ...
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Γιατι λογικα δεν εχεις επιλεξει το "Update Only" ή "Update Channels Name"
Μου το κανει και στην πρωτη αναζήτηση, αλλα και τα update να τσεκαρω το ιδιο γινεται!

Ασε που στην καθε αναζήτηση αλλες φορες προσθετει άλλα κανάλια, άλλες αφήνει πολλα απ έξω...
Δε μπορώ να βρω άκρη!
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Τάκη αυτό που περιγράφεις συμβαίνει όταν αφήσεις την default επιλογή όπως είναι αρχικά στο DVBViewer, δηλαδή σκανάρισμα ανά 5MHz σε ένα μεγάλο range συχνοτήτων. Σ' αυτή την περίπτωση έχεις ακριβώς αυτό το αποτέλεσμα που περιγράφεις.



Για να γίνει σωστά θα επιλέξεις στο Target Root τον δορυφόρο που θέλεις (μπορείς να αλλάξεις και το όνομα του εκεί αν θέλεις), και από κάτω στο Transponder List επιλέγεις την λίστα με τα transponder του ίδιου δορυφόρου. Τσεκάρεις και το Update Channels Names και ξεκινάς πατώντας το Scan Range.

Οι ρυθμίσεις δηλαδή πρέπει τυπικά να είναι όπως στη φωτό (για τον Astra 19.2 στην περίπτωση αυτή - το angular position στο Diseqc αφορά την δικιά μου εγκατάσταση που έχω μοτέρ)

 


Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Παιδιά είχα την skystar 2 και επειδή κάποια στιγμή χαλασε και επιανε τα μισα transponders...αγόρασα την HD2 και την εγκατέστησα στο pc μου. Όλα εντάξει με τους drivers κανένα πρόβλημα αλλά δεν δείχνει με το ίδιο καλώδιο lnb kai diseque ( διπλό ) να πιάνει τίποτα! Σήμα μηδέν και με το progvb 6 kati και με το dvb viewer. Και με το το τελευταίο net framework...τιποτα! σήμα μηδέν! βγάζω το diseque βάζω ένα lnb ...τιποτα βάζω το diseque πάλι τιποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Τσέκαρε τα δύο τελευταία μηνύματα εδώ, μπορεί να έπεσες σε τέτοια περίπτωση.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτή την υπέροχη καρτούλα hd2, ωστόσο θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες

1) θα παίξει με cam emulator -card sharing για nova?
2)έχει δοκιμάσει κάποιος αντίστοιχη υλοποίηση σε Linux?
3)γίνεται να κάνω streaming την εικόνα ώστε να την αναπαράγω σε κάποιο άλλο pc- box?
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Πρώτα από όλα η κάρτα σου δεν πρέπει να είναι παντρεμένη με κάποιον δέκτη που δίνει το πακέτο
Πρέπει να αγοράσεις και reader το οποίο θα συνδέσεις στην κάρτα σου(νομίζω υπάρχουν έτοιμες κάποιες)
Card sharing μπορείς άνετα να κάνεις αφού στήσεις δίκτυο (ρυθμίσεις δικτύου από τα Windows) εντός της οικίας σου ώστε να στείλεις την εικόνα σε άλλο υπολογιστή σε κάποιο άλλο δωμάτιο μέσο streaming
Θα πρέπει να περάσεις τους ποιο πρόσφατους drivers στην κάρτα σου,θα ενημερώσεις με τα ποιο πρόσφατο update το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις dvb dream η dvb viewer ktlp
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Τελικά την αγόρασα την καρτούλα και την περιμένω πως και πως μέσα στην εβδομάδα... Έχει χρησιμοποιήσει κανένας την συγκεκριμένη κάρτα με sky uk?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Γεια σας ειμαι αρχαριος και θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εχω νοβα κανονικη και επαιζε σε εναν αποκωδικοποιητη humax ο οποιος χαλασε. Τωρα ειμαι αναμεσα σε εναν νεο Nova HD 831 ή σε μια κάρτα skystar HD, ή HD2. Προφανώς πιατα και κολπα δε χρειαζομαι αφου ολα επαιζαν κανονικα με τον humax. Αν παρω την HD2 θα χρειαστω και εναν card reader? Αν ναι ποιον?

Εκτος απο το να γραφω αγωνες στο pc τι αλλα πλεονεκτηματα θα εχω αν παρω αυτη αντι για τον 831?

Και γενικώς οι ρυθμισεις ειναι ευκολες? Ευχαριστώ και περιμενω απαντηση...
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.875
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top