Techinsat Skystar HD2 !!!!

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Πήρα κι εγώ την Skystar HD2 απ το c-shop στα 80 ευρώ delivered...
...αλλά έχω ένα προβληματάκι.Ενώ τα DVB-s τα παίζει μια χαρά (Progdvb,DvbViewer Pro,DVB Dream 1.4i) όταν έρχεται η ώρα του Dvb-s2 όπως πχ το Sky Cinema HD ή το SKy Sports HD1 ξεκινά να παίζει (coreavc 1.8) και μετά απο λίγο κάνει σπασίματα η εικόνα.Κι απ ότι φαίνεται στο κάθε πρόγραμμα έχει χαθεί το signal απ τον transponder και δεν έχω εικονα.Δε μου φαίνεται για πρόβλημα με codecs αλλά μάλλον για αδυναμία κλειδώματος στον S2 transponder.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?
δοκίμασα το codec του cyberlink.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Techinsat Skystar HD2 !!!!

δοκίμασα το codec του cyberlink.
Δεν είναι θέμα codec.Το MTVNHD το βλεπα μια χαρά με την Skystar2.
Τώρα που έβαλα την Skystar HD2 όταν βλεπω ένα dvb-s2 κανάλι (Sky Cinema1) όλα είναι καλά,με το που γυρνάω στο Sky Cinema HD (άλλος transponder) το σήμα χάνεται μετά απο λίγο αν όχι αμέσως και επιστρέφει μετά απο κάποια δευτερόλεπτα για να ξαναχαθεί.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απ ότι καταλαβα διαβάζοντας μερικά threads σε sat-forums είναι πρόβλημα drivers όσον αφορά το κλείδωμα σε dvb-s2...
κρίμα
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Για σας παιδιά. Λέω να πάρω την Skystar HD2. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εάν πάρω το CI Module θα μπορώ με αυτό να διαβάζω τις κάρτες της Nova και επίσης εάν χρειαστεί gamma κάρτες ?
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Μερικές φωτογραφίες και από μένα :








Στα 79 Ευρώ! Αττική (Skroutz it!)
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!



Όλα περιποιημένα μέσα στο κουτί





Τι περιέχει η συσκευασία μέσα
 




Μηνύματα
19.845
Reaction score
13.918
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Με γεια κι από μένα! Απ' ό,τι βλέπω έχει βύσμα για αισθητήρα IR, όπως οι "αδερφούλες" από την Terratec και Twinhan. Η δικιά μου έχει αισθητήρα σε USB. Λοιπόν, το πρώτο που θα κάνεις είναι να κατεβάσεις την νεώτερη έκδοση του driver/software (version 1.3) από το site της Technisat (εκτός βέβαια κι αν το CD είναι ενημερωμένο)

http://www.technisat.com/indexc3c5.html?nav=Downloads,en,33&pID=15023
 


Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Σας ευχαριστώ

Φίλε Sotos65

το cd έχει την έκδοση 1.2 οπότε κατέβασα την 1.3.
Την έβαλα σε HTPC που τρέχει Windows 7 και εγκατέστησα CoreAVC 1.9.5.0 και Cyberlink Encoder V2.....
Αφού ρύθμισα σωστά το diseq για να βλέπει τα 2 ματάκια που έχω στο πιάτο έκανα scan και βρήκα μπόλικα κανάλια αλλά κατευθείαν έψαξα για τα HD!!!!
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η εικόνα κάνει "τετραγωνάκια" αρκετά συχνα και κυρίως όταν αλλάζω κανάλι για 3-5 sec. Δοκίμασα και τους 2 decoders αλλά δεν είδα γιατρειά. Επίσης μερικές φορές τα τετράγωνα εμφανίζονται και σε γρήγορες αλλαγές σκηνών...(περίεργο!)

Το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό και αποτελείται από

CPU : Q6600

Ram : 4GB

VGA : ATi 4850

Os : Windows 7 x86 RTM

Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

(Σκέφτηκα επίσης να δοκιμάσω και τον DivX H264 decoder....)
 

Μηνύματα
19.845
Reaction score
13.918
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Τετραγωνάκια ή μικροδιακοπές κάθε μερικά δευτερόλεπτα, όπως στο screenshot;



Εμένα τα κάνει μόνο στα XP, έχω επίσης ATI HD4850 (και motherboard μία Asus P5Q, γιατί νομίζω ότι και αυτή παίζει ρόλο), και το πρόβλημα αυτό ξεκίνησε από τους catalyst 9.5 και μετά. Με τους 9.4 δεν το κάνει. Αυτή τη στιγμή στα XP έχω τους 9.10, αλλά στο DVBViewer Pro που κυρίως χρησιμοποιώ, και στην τελευταία του έκδοση σε beta 4.3.1.25 υπάρχουν κάποιες νέες επιλογές στους renderers (custom vmr 9 και custom evr) με τους οποίους γίνεται διαφορετικά η επικοινωνία με την κάρτα γραφικών και έτσι το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται πλέον (δεν παρουσιάζεται επίσης στο Altdvb και στο Smartdvb). Πάντως στα windows 7 x64, build 7201 που έχω δεν το παρουσιάζει σε καμία περίπτωση.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Το dvbviewer ειναι το 4.0.... το δικό μου .... θα ψάξω και το beta 4.3.1.25...
Επίσης τα τετραγωνα δεν ειναι ετσι (αυτά αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι απο χαμηλο σημα διοτι τα εκανε σε καποια καναλια και ο παλιος humax αλλα και η skystar2). Αυτα που λεω εγω ειναι συνηθως στα ορια των σχηματων και μοιαζουν σαν να αφηνουν ουρα...

Στα Windows 7 έχω Ati drivers 9.10....
 

Μηνύματα
19.845
Reaction score
13.918
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Αν είναι έτσι έχω την εντύπωση ότι μιλάς για τα τεχνουργήματα (artifacts) που βλέπεις όταν δεν γίνεται σωστό deinterlacing (απόπλεξη), όπως περίπου στις παρακάτω εικόνες





Συνήθως υπάρχει επιλογή (μπορείς να δοκιμάσεις την bob) στις ιδιότητες των διάφορων decoder, προσωπικά προτιμώ τους cyberlink (ρυθμίζεις ή auto ή bob στις επιλογές ιδιοτήτων). Μία άλλη περίπτωση, είναι τα διάφορα τετραγωνάκια που φαίνονται όταν το κανάλι έχει πολύ μεγάλη συμπίεση και χαμηλό bitrate, αλλά νομίζω ότι μάλλον για το deinterlacing μιλάς...

ΥΓ. Τα τετραγωνάκια όπως φαίνονται στο προηγούμενο μήνυμα όντως γίνονται συνήθως από χαμηλό σήμα, αλλά στην περίπτωση που περιγράφω το σήμα είναι φουλ, και γίνεται σε όλα τα κανάλια, ασχέτως από το σήμα που έχουν.
 


Μηνύματα
19.845
Reaction score
13.918
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Μερικά δουλεύουν απευθείας (vplug, acamd), άλλα χρειάζονται ένα βοηθητικό αρχείο (softcsa.dll) και επιπλέον ρυθμίσεις (μπαίνουν σε άλλο φάκελο) για να δουλέψουν. Με το softcsa μπορεί να έχεις αρκετά προβλήματα με τη λειτουργία του dvbviewer. Έτσι κι αλλιώς, νέκρα επικρατεί...
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Όχι Σωτήρη δεν είναι τετοια τα τεχνουργήματα...Είναι σαν αυτά που δεν έχει καλό σήμα αλλά στα σύνορα των σχεδίων στην εικόνα και δενι κρατούν συνέχεια αλλά αν το πιάσει δεν λεει να ξεκολλήσει
 


Μηνύματα
19.845
Reaction score
13.918
Απάντηση: Techinsat Skystar HD2 !!!!

Σαν κόλλημα που προέρχεται από το συνδυασμό των decoder που χρησιμοποιείς μοιάζει. Δοκίμασε διαφορετικούς συνδυασμούς, και στα Windows 7 διάλεξε τον EVR Renderer. Επίσης τα Win 7 έχουν δικούς τους decoder για mpeg2/4 τους οποίους μπορείς να δοκιμάσεις, εδώ δουλεύουν αρκετά καλά πάντως.



Αν χρησιμοποιείς το DVBViewer Pro 4.0, κατέβασε την τελευταία σταθερή έκδοσή του, 4.1.1.1, ίσως το πρόβλημα σου να έχει σχέση και με αυτό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.413
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top