ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

komhst αν δεν κάνω λάθος έχεις εμπειρία με AS artemis, πως συγκρίνονται με τα roister;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

komhst αν δεν κάνω λάθος έχεις εμπειρία με AS artemis, πως συγκρίνονται με τα roister;
Λοιπόν θα έλεγα ότι το Roister έχει πιο monitor ήχο, χειρουργικό εργαλείο. Το Artemis είναι κάπως πιο γλυκό, ειδικά στα μπάσα που κατεβαίνει πιο χαμηλά.
Πάντως και τα δύο ηχεία ζητάνε ελάχιστα amperes από τους ενισχυτές γεγονός που επιτρέπει στους ενισχυτές να λειτουργούν άνετα χωρίς να ζορίζονται, οπότε μπορούν να βγάλουν τον καλύτερο εαυτό τους. Αυτή είναι η μεγάλη επιτυχία για ένα ηχείο.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Συγκριτικά με τα Status 7 εχετε καποια αποψη?

Κατασκευαστικα τα ηχεια των "7" ειναι Vifa και η κατασκευή είναι το ιδιο στιβαρή (τα ανοιξα για προσφατο service)

O ηχος τους με ικανοποιεί (για τις μετριες απαιτησεις μου) και τοσα χρονια δεν βρηκα καποιο αλλο ηχειο να με εντυπωσιασει και σκεφτομουν για αλλαγή μονο εφοσον εχω καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα και βεβαιως αισθητικό....
 


Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Συγκριτικά με τα Status 7 εχετε καποια αποψη?

Κατασκευαστικα τα ηχεια των "7" ειναι Vifa και η κατασκευή είναι το ιδιο στιβαρή (τα ανοιξα για προσφατο service)

O ηχος τους με ικανοποιεί (για τις μετριες απαιτησεις μου) και τοσα χρονια δεν βρηκα καποιο αλλο ηχειο να με εντυπωσιασει και σκεφτομουν για αλλαγή μονο εφοσον εχω καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα και βεβαιως αισθητικό....
'Οπως γράφει άλλος φίλος, πρόκειται όντως για ''κελεπούρι'' .
δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτε περισσότερο.-
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Για να βαλω φωτια στο τοπικ θα αναφερω μονο το εξης: ολοι γνωριζουμε οτι η μασιφ καμπινα οξιας κοστιζει πολυ παραπανω χρηματα απο μια συνθετικη καμπινα με καπλαμα σωστα? Αν λοιπον σκεφτει κανεις οτι τα roister emphasis εχουν συνθετικη καμπινα ακομα και εαν ειχαν ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα του ηχειου ιδια με τα Ροιστερ status (υποθετικα μιλαω παντα) θα ηταν πιο φθηνα . Σωστα?
Παμε παρακατω τωρα... Πως σχολιαζεται οτι τα Roister Emphasis 25 βαθμολογουνται απο τον ηχο με καλυτερη βαθμολογια απο τα roister status που εχουν σχεδον διπλασια καμπινα?
Μηπως τελικα το κελεπουρι δεν ειναι τα status αλλα τα emphasis? ΜΗΠΩΣ?
Μηπως τελικα η καμπινα οξιας ανεβαζει χωρις λογο το κοστολογιο?:111::111:
ΧΑΧΑ σας μπερδεψα πουλακια μου. Αντε και καλη τυχη τωρα μαγκες... που ελεγε και ο μακαριτης ο Παυλαρας. Καλα ξεμπερδεματα.
Ρε παιδια τι το ψαχνουμε? Αβυσσος η ψυχη του HI-Fi.....
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Παρεπιπτωντως συγχαρητηρια στον κυριο βασιλη. Μιλαμε για αρρωστο προτογωνο παθος με το Hi-fi. Ε ρε και ηταν πατερας μου θα Ημουν πολυ τυχερος. Δυστηχως οι υιοι τον χαιφιντελαδων δεν ασχολουντε ποτε με το σπορ του μπαμπα τους!!! Μηπως θελει κανεις να γινει μπαμπας μου?:626:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Πως σχολιαζεται οτι τα Roister Emphasis 25 βαθμολογουνται απο τον ηχο με καλυτερη βαθμολογια απο τα roister status που εχουν σχεδον διπλασια καμπινα?
Αν όντως είναι έτσι,να τους πείς να πάνε στον ΩΡΛ.Οκ το emphasis στην τιμή του είναι εξαιρετικό αλλά δεν είναι 8.2
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Αν όντως είναι έτσι,να τους πείς να πάνε στον ΩΡΛ.Οκ το emphasis στην τιμή του είναι εξαιρετικό αλλά δεν είναι 8.2
Κοιτα για να μην ειμαι υπερβολικος το ξανακοιταξα και τελικα ειναι περιπου ετσι.
Εξηγουμε τα emphasis 25 ΝΑΙ περνουν καλυτερη βαθμολογια απο τα status . Αλλα αχι απο τα status τα 8.2 αλλα απο τα status 4.2 που ακαι παλι ομως τα emphasis 25 εχουν 380 ευρω με βαθμολογια 3.2 και status 4.2 500 ευρω και βαθμολογια 3.0 . Ειναι πιο ακριβα λοιπον κατα 120 ευρω και εχουν 0.2 λιγοτερη βαθμολογια.
Τελικα αυτες οι καμπινες οξιας κοστιζουν πολυ βρε παιδακι μου:614:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καλά θα στο πώ αλλιώς.Ξεκόλλα απ τις βαθμολογίες των περιοδικών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.548
Απάντηση: Re: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Καλά θα στο πώ αλλιώς.Ξεκόλλα απ τις βαθμολογίες των περιοδικών.
:143::135::143::135:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Α εννοειται απο χρονια ειμαι ξεκολλημενος. Απλα καλα κανω και τα αναφερω γιατι πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι τα κελεπουρια ειναι αλλου. Να καταλαβουν οτι τα χρηματα αγοραζουν ηχο αλλα αγοραζουν και λαλακιες. Γιαυτο το εγραψα.
Πολυ κοστιζουν οι καμπιμες της οξιας ... Το επιασες το υπονοουμενο νομιζω.....
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Re: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

:143::135:
Έσυ σταμάτα να γελάς.
Επειδής έχεις 2 πόρτες νομίζεις ότι κάτι ξέρεις.Ισε οισοπεδοτικως κιριε!:138:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Δηλαδη ειναι roadster διπορτακι? Lotus Elan το παλικαρι!
Ωραιος:116:
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Με βάση την ηχητική τους απόδοση σε ποια κατηγορία τιμής θα τοποθετούσατε τα 8.2?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Παραδοσιακα η roister κατασκευαζε ευκολοακουστα ηχεια. Αν τα αγορασεις δεν θα σε κουρασουν για πολυ καιρο. Αντιθετα η Klipsch και η Jbl βγαζουν ηχεια που με τον καιρο ισως σε κουρασουν . (Προσωπικη γνωμη , συμφωνα με τα γουστα μου). Φνωμη μου οτι παιζουν για οσο αξιζουν οχι για παραπανω. Αν ειχαν πιο φθηνες καμπινες και ηταν και θα ηταν αντιστοιχα και πιο φθηνα θα ηταν ευκαιρια. Τωρα θεωρω οτι αγοραζεις για αυτο που πληρωνεις.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Με βάση την ηχητική τους απόδοση σε ποια κατηγορία τιμής θα τοποθετούσατε τα 8.2?
Ποια είναι η προδιαγραφή, πρότυπο ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να υπάρχει, το οποίο συσχετίζει μεταξύ τους ηχητικές αποδόσεις με τιμές?

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, .... τότε οι απαντήσεις στο ερώτημά σου είναι 100% αερολογίες χωρίς κανένα απολύτως ουσιαστικό νόημα ή αξία.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

ειναι ο δεικτης value for money που και αυτος ειναι υποκειμενεικος. Παγαζει απο παραγοντες ακροασης με διαφορετικα συνοδα και διαφορετικα αυτια με διαφορετικα γουστα. Το μονο αντικειμενεικο ειναι να ακουσεις ιδιας τιμης ηχειο (οσα πιο πολλα μπορεις ) και μετα να το καταταξεις καπου. Μη πυροβολειτε τον πιανιστα:204:
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Με βάση την ηχητική τους απόδοση σε ποια κατηγορία τιμής θα τοποθετούσατε τα 8.2?
Μήπως πιο σωστό θα ήταν το ερώτημα:

"Με βάση την ηχητική τους απόδοση σε ποια πραγματική κατηγορία τιμής θα τοποθετούσατε τo x , y , z hi-end super-duper ηχείο των μεγάλων 4ψήφιων ή 5ψήφιων τιμών"???

Γιατί να πιάνουμε εμείς κώτσο την Roister χλωμό το βλέπω.
Το αντίθετο όμως σενάριο με διάφορες (όχι όλες σίγουρα) "εταιρειάρες" πιο πιθανό μου φαίνεται....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.604
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top