ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Μηνύματα
4.119
Reaction score
3.701
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Με το τελευταίο πόστ ο Βασίλης είπε σχεδόν όσα με ενδιέφεραν και είχα απορίες .
Να προσθέσω ότι σε αυτήν την κατηγορία τιμής αντίστοιχες εργαστηριακές μετρήσεις έχω να δώ από την εποχή as xanadu .
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Ηχεία όπως το 123 Β άφησαν εποχή στον audiophile χώρο χτυπώντας στα «ίσα» τις κορυφαίες στο κόσμο συμβατικού μεγέθους ηλεκτροδυναμικές υλοποιήσεις της εποχής .

Ουδείς προφήτης όμως στον τόπο του. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι κοινότητες των σκληροπυρηνικών χαιεντάδων της χώρας μας δεν ασχολήθηκαν ποτέ με ένα προϊόν σαν το προαναφερθέν . Δεν παρουσιάστηκε ποτέ αυτό το προϊόν στο HIFINEWS ή στο STEREOPHILE . Δεν αντιπροσωπεύτηκε ποτέ στην Αμερική από τον Mike και έτσι δεν είχε καμία πιθανότητα να τύχει αναφοράς από το AbsoluteSound και τον Η. Pearson….Πως κατά συνέπεια να γίνει άξιο λόγου και προσοχής από την πλειοψηφία των Ελλήνων χαιεντάδων της εποχής που ακολουθούσαν με θρησκευτική ευλάβεια τα αγγλόφωνα audiophile «ευαγγέλια»;;;;



Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον ήχο των συγκεκριμένων ηχείων (έκθεση Intercontinental, περί το 1994).

Μπράβο στον Βασίλη για την παρουσίασή του! Από τις λίγες που τραβούν το ενδιαφέρον ...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

4) Μα πως είναι δυνατόν αυτό το ηχείο των 750 Εu να παίζει τόσο καλά;
Απ.

Αν κάποιος πρόσεξε σχολαστικά την σχεδίαση και την υλοποίηση της καμπίνας , την ποιότητα των μεγαφώνων και την εν γένει σχεδιαστική προσέγγιση τότε μπορεί να απαντήσει μόνος του. Το γιατί η εταιρία το κοστολόγησε έτσι μου προκαλεί εντύπωση. Αν αυτό το ηχείο είχε πάνω του το λογότυπο μιας χαιεντάδικης μπράντας τότε κανείς δεν θα παραξενευόταν αν είχε τιμή της τάξεως των 5000 Eu.
...και τότε όλοι θα το θεωρούσαν φυσιολογικό να παίζει με ενισχυτές των 5000€ και όχι με ενισχυτές των 500€ όπως θεωρούν ότι είναι πρέπον σήμερα.

Γι αυτό λέω ξεκολλάτε από την κατηγοριοποίηση των συσκευών με βάση την τιμή. Οι τιμές ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σήμερα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.138
Reaction score
20.688
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Ναι, αλλά ποιος σ' ακούει...
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Παίζει και μετράει καλύτερα από όλα τα ηχεία μέχρι 5.000 ευρώ, που έχετε ακούσει; Ποια ηχεία έχετε δοκιμάσει μέχρι 5.000 ευρώ; Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Παίζει και μετράει καλύτερα από όλα τα ηχεία μέχρι 5.000 ευρώ, που έχετε ακούσει; Ποια ηχεία έχετε δοκιμάσει μέχρι 5.000 ευρώ; Ευχαριστώ.
Θα ήταν τουλάχιστον αφέλεια να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο . Είναι πάρα πολύ πιθανόν, κάποια από τα ηχεία ,που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία τιμής να "μετρούν" καλύτερα και να "παίζουν" και καλύτερα . Απλά θα πρέπει να δοθεί η ευκαιρία κάποιος να τα γνωρίσει και να ασχοληθεί εκτεταμένα μαζί τους ..........

Όποιος θεωρεί ότι διαθέτει κάποιο τέτοιο ηχείο, τον παρακαλούμε να μας δώσει την ευκαιρία να ασχοληθούμε με αυτό,, όπως πάντοτε μεθοδικά και με προσοχή!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.110
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Όποιος θεωρεί ότι διαθέτει κάποιο τέτοιο ηχείο, τον παρακαλούμε να μας δώσει την ευκαιρία να ασχοληθούμε με αυτό,, όπως πάντοτε μεθοδικά και με προσοχή!
Το γάντι....:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.110
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Ναι, αλλά ποιος σ' ακούει...
ε, τι περιμένεις κι εσύ βρε?

στου κουφού την πόρτα, πάρε την πόρτα και φύγε!:143::135:


ΥΓ κάθε σχέση του εν λόγω "κουφού" με τον δικό μας ΚουΦού, είναι σκόπιμη και εντελώς παραπλανητική....:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.110
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Από την άλλη ο κακοπροαίρετος θα ρωτήσει εσένα που υποστηρίζεις ότι " Εκτός πραγματικότητας είναι όσοι κατηγοριοποιούν τα μηχανήματα audio με βάση την τιμή αγοράς τους" , πόσο κοστίζει το σύστημα σου ??? Λογικά φθηνά αλλιώς αντιπαρέρχεται σε αυτά που υποστηρίζεις.
χωρίς να βρέξεις κώλο. ψάρια δε πιάνεις.

το έχω ξαναπεί.

αλλά: αυτή τη στιγμή που μιλάμε, πάω κόντρα το PC-based transport μου (με τη Lynx AES16 SRC) αξίας 1200 ευρώ, με οποιοδήποτε transport στον πλανήτη, ανεξαρτήτως κόστους (θα χαρώ πολύ να το συγκρίνουμε με μηχανήματα αξίας εντελώς όσο νά'ναι, πχ> 50.000 ευρώ)

Με περισσή χαρά μπορώ να συμπεριλάβω στην εν λόγω "κόντρα" το worldclock Nanoclocks. Έτσι, για να γελάσουμε και λίγο...

Επίσης, οποτεδήποτε θέλετε, έχω διαθέσιμα δυο 4-κάναλα 3παθ based "ενισχυτάκια" με μετρημένη ισχύ 2,5 KW στο κανάλι, για "κόντρα" με οποιοδήποτε ενισχυτικό, οποιουδήποτε κοστολογίου. Για να λέμε "τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη" δηλαδή...

Και για να συνεχίσω το θέμα, σε λίγο καιρό θα υπάρχει διαθέσιμο και σύστημα με ενεργά Κ+Η, με ενεργή ισοστάθμιση χώρου σε ψηφιακό επίπεδο, σε χώρο μετρημένο και στημένο από ειδικό του είδους.....με 16 ισοφασικούς διαχυτές εκτός των άλλων... Δεκτές "κόντρες" με ο,τιδήποτε. Μα.... εντελώς οτιδήποτε....

Για να μη νομίζετε οτι μιλάμε στον "αέρα" δηλαδή....

>Τι θέλω να πω: λύσεις υπάρχουν, σε διάφορα κοστολόγια και με διαφορετικά σενάρια υλοποίησης, με στόχο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα. Αρκεί, να ξέρεις τι ζητάς. Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται στην τελική είναι αυτό: ξέρεις τι ζητάς? αποφάσισες? ή είσαι έρμαιο των "περιστάσεων"?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.941
Reaction score
54.920
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

ε, τι περιμένεις κι εσύ βρε?

στου κουφού την πόρτα, πάρε την πόρτα και φύγε!:143::135:
χωρίς να βρέξεις κώλο. ψάρια δε πιάνεις.το έχω ξαναπεί.
αλλά: αυτή τη στιγμή που μιλάμε, πάω κόντρα το PC-based transport μου (με τη Lynx AES16 SRC) αξίας 1200 ευρώ, με οποιοδήποτε transport στον πλανήτη, ανεξαρτήτως κόστους (θα χαρώ πολύ να το συγκρίνουμε με μηχανήματα αξίας εντελώς όσο νά'ναι, πχ> 50.000 ευρώ)
...
>Τι θέλω να πω: λύσεις υπάρχουν, σε διάφορα κοστολόγια και με διαφορετικά σενάρια υλοποίησης, με στόχο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα. Αρκεί, να ξέρεις τι ζητάς. Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται στην τελική είναι αυτό: ξέρεις τι ζητάς? αποφάσισες? ή είσαι έρμαιο των "περιστάσεων"?
[reliops=Transporter Fight Scene][youtube]7c7G_4iYoEQ[/youtube][/reliops]

:612:
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
πολυ ωραιο και απολαυστικο θεμα, οπως και η κουβεντα. Οταν πριν απο 7 περιπου χρονια πηρα τα μικρα status 1 (στα οποια και ο εγχωριος τυπος ειχε γραψει καλα λογια) μετα απο ακροασεις πολλων ηχειων της κατηγοριας, καταλαβα οτι αγοραζα οτι καλυτερο για τα χρηματα που ηθελα να διαθεσω για ενα ηχειο. Αναγνωριζω ομως και τους λογους για τους οποιους φιλοι κατεληγαν σε γνωστες μαρκες του εξωτερικου, οχι λογο ποιοτητας αλλα design και μουρης. Εκει οι ελληνικες εταιρειες υστερουν ακομα. Ο καθενας ομως κανει τις επιλογες του βαση των αναγκων και των απαιτησεων που εχει, απλα τα πραγματα.

Χαιρομαι γιατι αυτο το ηχειο υπενθυμιζει οτι ο σωστος ηχος δεν κρυβεται στα μηδενικα που συνοδευουν τις τιμες των ηχειων. Μπραβο και παλι μπραβο για την τιμιοτητα αυτης της υλοποιησης, που σπανιζει στις μερες μας.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Εξαιρετικη η παρουσιαση πραγματι & ωραια συζητηση.
Συγχαρητηρια στην εταιρεια που κατορθωνει σε
δυσκολους καιρους να βγαζει τοσο τιμια προιοντα.
Εχω τα status 6.1 εδω & καποια χρονια για δευτερα
σε καποιον μικρο χωρο & ειμαι ηδη στην πριζα να
δοκιμασω & τα ενλογω 8.2 για καποιο αλλο δωματιο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Θα ηταν ενδιαφερον, οσον αφορα τους ενδοιασμους για το ποσο τα ποιοτικα συνοδα πολλαπλασιας κατηγοριας τιμης μπορουν να "απογειωσουν" ενα ηχειο, θα ηταν πολυ ενδιαφερον να επιτευχθει παρομοια διαδικασια με πραγματικα budget ηχεια που οι συμβιβασμοι στην υλοποιηση ειναι αναγκαστικοι. Ποσο καλα μπορουν να παιξουν τετοιες υλοποιησεις, απο ποια κατηγορια τιμης κ πανω τα ηχεια αρχιζουν και προσεγγιζουν την υψηλη πιστοτητα; ειναι καποια απο τα ερωτηματα..
Ο εχων την τεχνογνωσια και τον εξοπλισμο, κ Τσαντουλης μπορει να μας δωσει απαντηση με ενα παρομοιο topic σαν το παρον το οποιο ηταν απολυτα διαφωτιστικο.
 



Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Συγνώμη! Αν μπορείτε σβήστε αυτές τις τρεις καταχωρήσεις! Έχω τεχνικό πρόβλημα!


:117:
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

[reliops=Transporter Fight Scene][youtube]7c7G_4iYoEQ[/youtube][/reliops]

:612:
Με συγχωρείτε για το off topic,

αλλά οι άνθρωποι που έφτιαξαν αυτήν την ταινία σφετερίζονται ένα θρυλικό όνομα! Οι συνχροναύτες σε όλο τον κόσμο, και μεταξύ αυτών και εγώ, όταν μιλάμε για "transporter fight", εννοούμε κάτι τέτοιο:

[YOUTUBE]O82OBH70eFU[/YOUTUBE]



:107:
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Θα ηταν ενδιαφερον, οσον αφορα τους ενδοιασμους για το ποσο τα ποιοτικα συνοδα πολλαπλασιας κατηγοριας τιμης μπορουν να "απογειωσουν" ενα ηχειο, θα ηταν πολυ ενδιαφερον να επιτευχθει παρομοια διαδικασια με πραγματικα budget ηχεια που οι συμβιβασμοι στην υλοποιηση ειναι αναγκαστικοι. Ποσο καλα μπορουν να παιξουν τετοιες υλοποιησεις, απο ποια κατηγορια τιμης κ πανω τα ηχεια αρχιζουν και προσεγγιζουν την υψηλη πιστοτητα; ειναι καποια απο τα ερωτηματα..
Ο εχων την τεχνογνωσια και τον εξοπλισμο, κ Τσαντουλης μπορει να μας δωσει απαντηση με ενα παρομοιο topic σαν το παρον το οποιο ηταν απολυτα διαφωτιστικο.
Εγω θα στο αλλαξω λιγο...
-θελω να ακουω την μουσικη μου σωστα
-θελω τα μηχανηματα μου να εξυπηρετουν αυτον τον σκοπο και μονο
-Δεν θελω (και δεν μπορω) να δωσω μια περιουσια για ολα αυτα

Οπως ειπαν και αλλοι προηγουμενος υπαρχουν μηχανηματα σε πολυ λογικες τιμες (και μεταχειρισμενα) που παιζουν πολυ καλα και μπορουν να αναδειξουν ενα καλοφτιαγμενο ηχειο. Εγω εχω διαλεξει τον δρομο της class D (απ το επωνυμο και μονο παντα ειμουν στις τελευταιες τάξης).

Εχω κανει καποιες επιλογες που ευχαριστουν τα αυτια μου και την τσεπη μου. Επειδη ψανχω ηχειο δαπεδου αυτον τον καιρο, κυριως λογω αλλαγης χωρου, εχω καταληξει σε 3 μοντελα που ικανοποιουν τα παραπανω και κυριως παιζουν πολυ σωστα και ειναι καλες και τιμιες κατασκευες. Αυτα ειναι τα monitor audio 6, spendor s5e και τα roister 8.2. Δυο απο αυτα τα ακουσα σπιτι μου και 1 με τα μηχανηματα μου σε φιλικο σπιτι.
Ε, λοιπον οποιοδηποτε απο αυτα τα ηχεια και να αγορασω ξερω οτι με το πρωτο ακουσμα θα σκασω ενα χαμογελο νααααα (με το συμπαθιο). Ακους μουσικη.....τι αλλο....

Συμβιβασμοι στην αποδοση, λογο της τιμης, μπορει και να υπαρχουν. Αλλα πιστεψε με δεν μπορω να τους διακρινω, ισως μονο εαν ζουσα με ενα συστημα της ταξης των 10.000+ κατι ομως που δεν θα γινει ποτε.

τι θα παρω? μαλλον το roister για να μην σπασω και την παραδοση :126:
 

Μηνύματα
88
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Θα ήταν τουλάχιστον αφέλεια να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο . Είναι πάρα πολύ πιθανόν, κάποια από τα ηχεία ,που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία τιμής να "μετρούν" καλύτερα και να "παίζουν" και καλύτερα . Απλά θα πρέπει να δοθεί η ευκαιρία κάποιος να τα γνωρίσει και να ασχοληθεί εκτεταμένα μαζί τους ..........

δηλ απο ένα AS ARTEMIS που είναι κατα γενικη ομολογια(στο site αλλα και παντού)φανταστικο και έχει 1650ευρώ(περιπου τα διπλά απο τα roister και όχι 5000)....μετράει καλύτερα????
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.830
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top