το βασικοτερο κομματι για hifi

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Για πες μου την προσωπική σου εκτίμηση: Αν το 8,2 το ρίχναν στα ηχεία, οπότε πήγαινε το ηχείο στο 37,5 %, δεν θα ήταν καλύτερο το τελικό αποτέλεσμα?

(επί τοις ευκαιρίας, θα ανέβαινε και πάνω από το κόστος των ενισχυτικών - το 36,7)
Λογικά ναι, αλλά μην ξεχνάς και την ευκολία δοκιμής και αλλαγής του ενός και του άλλου... :126:

Αργά η γρήγορα θα καταλήξεις σε αυτό το ποσοστό, όσον αφορά τα καλώδια...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

(...)
Για ενισχυτικά: 36,7 και
Για ηχεία: 29,3

Κοιτάζοντας τα παραπάνω, μου κάνει εντύπωση ότι για τα ενισχυτικά (...)
36,7 ... 29,3 ...

Πχοιος είσαι ρε παιδί μου, ο Σπίνουλας; :114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.296
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Λογικά ναι
οκ, μερσί. :126:



Αργά η γρήγορα θα καταλήξεις σε αυτό το ποσοστό, όσον αφορά τα καλώδια...
αν το λες για μένα, ούτε για αστείο. Κάποτε, πέρασα κι από στάδιο που το καλώδιο ηχείων μου κόστιζε όσο το ηχείο μου (για να πω την αλήθεια, κόστιζε λίγο παραπάνω από το ηχείο μου, κι ηχείο είχα το παλιό 3-άρι το μάγκνεπαν...:120:). Τα έχω δει κι αυτά στην πράξη. Πλέον, δεν υπάρχει καμιά απολύτως περίπτωση το κόστος των καλωδιώσεων στο δικό μου ηχοσύστημα να ξεπεράσει το 1% της αξίας του ηχοσυστήματος, ούτε στα πιο βαθιά του όνειρα. Τι 1% δηλαδή, κι αυτό υπερβολικό είναι....:126:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Πάντως είναι απορίας άξιο τι κέρδος μπορείς να έχεις σε ένα ηχείο των 3000€ αν το συνδέσεις με ένα καλώδιο των 5400€ ή σε ένα ηχείο των 6500€ με ένα καλώδιο των 4000€ ή σε ένα ηχείο των 3500€ με καλώδιο των 2300€ :111:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.296
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

ναι, ενώ σε Phono stage του 1,5 χιλιάρικου να κοστίζει το interconnect 3,5 χιλιάρικα είναι καλύτερο, ε? ή ο άλλος με phono 800 ευρών να έχει interconnect 1200 ευρών... πως σε φαίνεται αυτό? τρέλλλλα και κορδέλλλααααααααα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Πάντως είναι απορίας άξιο τι κέρδος μπορείς να έχεις σε ένα ηχείο των 3000€ αν το συνδέσεις με ένα καλώδιο των 5400€ ή σε ένα ηχείο των 6500€ με ένα καλώδιο των 4000€ ή σε ένα ηχείο των 3500€ με καλώδιο των 2300€ :111:
Μούρη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Πάντως είναι απορίας άξιο τι κέρδος μπορείς να έχεις σε ένα ηχείο των 3000 αν το συνδέσεις με ένα καλώδιο των 5400 ή σε ένα ηχείο των 6500 με ένα καλώδιο των 4000 ή σε ένα ηχείο των 3500 με καλώδιο των 2300 :111:

αποριες υπαρχουν πολλες , οπως και εμπειριες.Το να δανειστεις ενα ακριβοτερο καλωδιο και να δεις τι κερδος εχεις, αν θες μας το λες.
Αν θες σου φερνω και καμποσα καλωδια με διαφορες αξιες.Μετα μας λες τι ακουσες.Μουρη δεν θα πουλησεις γιατι δεν θα αγορασεις.Απλα λες αν εισαι σε τετοια θεση .....τα αλλα ερχονται.

Μονο ετοιμασου να φας ΗΤΤΑ χοντρη......... και συ και οι κριτες της ταινιας............
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.296
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Μονο ετοιμασου να φας ΗΤΤΑ χοντρη......... και συ και οι κριτες της ταινιας............
α, για την ήττα την χοντρή, κράτα μικρό καλάθι, δεν είναι όλα τα σετάπ προβληματικά στα ίδια σημεία ώστε να τους "κάθονται" τα ψευτοεκουαλάιζερ-καλώδια με τον ίδιο τρόπο.

σίγουρα όμως, η ήττα θα είναι χοντρή, χοντροειδέστατη, αν αντικαταστήσουμε το ηχείο των 3000 ευρώ με ηχείο των 8500 ευρώ. Και τα καβλώδια, στο ράφι στον έμπορα-τραμπαδόρο, έτοιμα - γυαλισμένα για τον επόμενο καλωδιάκια... :126:


Βέβαια, όλη αυτή η συζήτηση είναι μάταιη στον κόσμο τούτο, όταν αναφερόμαστε σε ενεργά ηχεία. Διότι δεν υπάρχουν καλώδια. Οπότε δε μπορείς να βάλεις "το καλύτερο καλώδιο στον κόσμο" που είναι τόσο "διάφανο, σα να μην υπάρχει καλώδιο", διότι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΩΔΙΟ. Διάβασες τι λέει ο μάστορας της ATC, ε? χεχεχε
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

αποριες υπαρχουν πολλες , οπως και εμπειριες.Το να δανειστεις ενα ακριβοτερο καλωδιο και να δεις τι κερδος εχεις, αν θες μας το λες.
Αν θες σου φερνω και καμποσα καλωδια με διαφορες αξιες.Μετα μας λες τι ακουσες.Μουρη δεν θα πουλησεις γιατι δεν θα αγορασεις.Απλα λες αν εισαι σε τετοια θεση .....τα αλλα ερχονται.

Μονο ετοιμασου να φας ΗΤΤΑ χοντρη......... και συ και οι κριτες της ταινιας............
Εμπειρίες δόξα το θεό έχω αρκετές, και από καλώδια έχω ακούσει μπόλικα, και φτηνά και ακριβά - και σε φτηνά και σε ακριβά συστήματα.
Σε καμία περίπτωση το δεκαπλάσιας αξίας καλώδιο των 3000€ δεν μου δικαιολόγησε την διαφορά της τιμής του από αυτό των 300€ (και αυτό των 300 ακριβό το θεωρώ btw).
Το ουσιαστικό κέρδος δεν ήταν σε καμία περίπτωση μεγαλύτερο του 10-20% για διαφορά τιμής καλωδίου δεκαπλάσια.
Λυπάμαι αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ το κόστος απαράδεκτα υψηλό για την βελτίωση που σου δίνει, και ειδικά για τις περιπτώσεις που ανέφερα πιο πάνω δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι ένα ηχείο των 3000€ με ένα καλώδιο των 5-6000€ θα παίξει καλύτερα από ένα ηχείο των 6-7000€ με ένα καλώδιο άντε 1000€ (και πολλά λέω).
Από εκεί και έπειτα ο καθ' ένας μπορεί να κρίνει όπως θέλει, και φυσικά αν κρίνει ότι το σύστημα του των 2000€ πχ έχει ανάγκη από καλώδια αξίας όσο ενός μικρού αυτοκινήτου σαφώς και μπορεί να τα δώσει.
Περί ορέξεως πάω πάσο.

Συγνώμη για το off-topic και τέλος από πλευρά μου περί καλωδίων.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
ναι, ενώ σε Phono stage του 1,5 χιλιάρικου να κοστίζει το interconnect 3,5 χιλιάρικα είναι καλύτερο, ε? ή ο άλλος με phono 800 ευρών να έχει interconnect 1200 ευρών... πως σε φαίνεται αυτό? τρέλλλλα και κορδέλλλααααααααα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
ναι ενώ usb transport των 100 ευρώ σε ντάκ των 120 είναι πολύυυυ λογικό...:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.296
Απάντηση: Re: το βασικοτερο κομματι για hifi

ναι ενώ usb transport των 100 ευρώ σε ντάκ των 120 είναι πολύυυυ λογικό...:126:
ναι, αυτό λογικό είναι. επίσης λογικό είναι αυτή η λίστα, εμπλουτισμένη με ονόματα και διευθύνσεις, να παραδοθεί στη ΣΔΟΕ.:137::138:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: το βασικοτερο κομματι για hifi

ναι, αυτό λογικό είναι. επίσης λογικό είναι
τί να σου πώ...εμένα δέ μου φαίνεται λογικό

αλλα και πάλι σε καταλαβαίνω.φετίχ είναι αυτά.έχω ένα γείτονα έχει ένα τσικρίκι και όλο το πειράζει.τί αν του πείς τώρα...


αυτή η λίστα, εμπλουτισμένη με ονόματα και διευθύνσεις, να παραδοθεί στη ΣΔΟΕ.
τελικά αυτοί είναι το πρόβλημα ή οι δημόσιοι υπάλληλοι?καταλήξτε...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: το βασικοτερο κομματι για hifi

αργότερα
Τι θα κάνεις αργότερα?


... τελικά αυτοί είναι το πρόβλημα ή οι δημόσιοι υπάλληλοι?καταλήξτε...
Το πρόβλημα είναι... οι αναλογικοφρίκουλες... και πρέπει να εξοντωθούν... :138:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: το βασικοτερο κομματι για hifi

Το πρόβλημα είναι... οι αναλογικοφρίκουλες... και πρέπει να εξοντωθούν... :138:
incognite?εσύ είσαι σίγουρα?μήπως σου έκλεψαν τον κωδικό?:142::135:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

ξερεις καμμια φορα πληρωνεις την εμπειρια tzaba man, καποτε πριν πολλα χρονια πληρωσα αυτον που εκανε την μελετη για το μεγαρο μουσκιης να κανει μια κετιμιση στον χωρο μου.
Οκ δεν λεω και ηξερε και λεφτα ειεχ χωσει και χρονι στη δουλεια του.Απλα εν καιρο ειδε οτι δεν μου αρεσαν οι ρποτασεις του.Και ξερεις και λαθος να αισθανεσαι προτιμας αυτο που σου αρεσει.(ευτυχως δεν ημουν λαθος) (λαθος ηταν η ατοπη εμπειρια του)( ξανα ευτυχως δεν πληρωσα πολλα)
Αυτό ακριβώς υπονοώ κι εγώ:τις προσωπικές προτιμήσεις όσα και να πληρώσεις τους άλλους,ποτέ δεν θα σου ικανοποιηθούν όπως τις αισθάνεσαι.Είναι βλέπεις ανεκτίμητης αξίας:126:
1)Aυτό το τελευταίο, περί εσωτερικής ηρεμίας και ισορροπίας του ανθρώπου, πως δεν το έχουν καταλάβει τόσα studio, κινηματογράφοι και χώροι εστίασης που επενδύουν σε ότι καλύτερο μπορούν είναι ένα θέμα...:601:

2)Μεγάλο πορτοφόλι + γνώση = καλύτερες επιλογές... Σε άλλη περίπτωση να "επενδύσουμε" καλύτερα σε κάποιο ψυχολόγο.

3)Εκτός αν πρέπει κάθε φορά (και πριν κάτσουμε μπροστά στα ηχεία) να κάνουμε ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης, να διώχνουμε τις κακές σκέψεις και να καταλήγουμε σε γιόγκα...
Προσωπικά φίλε bhutia παρότι κατα καιρούς η εσωτερική μου ηρεμία διαταράσσεται ο τοίχος πίσω μου τα ίδια προβλήματα δημιουργεί... το σύστημα δεν έχει όγκο και έκταση στις χαμηλές και λίγο τονισμένο "σ" το ακούω...

Aν τα καταφέρεις η μουσική σε ταξιδεύει και ξεχνιούνται όλα...:619:
1)Τα στούντιο κτλ οφείλουν να επενδύουν στις αρτιότερες και πιό προηγμένες κάθε φορά εγκαταστάσεις,αφού υπάρχει ανταγωνισμός σε μιά ελεύθερη αγορά και βασίζεται η οικονομική τους επιβίωση από αυτό.Το ίδιο δεν ισχύει με τους ιδιωτικούς μας χώρους ακρόασης-εκτός κι αν είμαστε οι ίδιοι αντιπρόσωποι ή είμαστε τόσο ΄΄ανόητοι΄΄ ώστε να μπαίνουμε σε άμιλλα μεταξύ μας γιά το ποιός είναι ο μεγαλύτερος ΄΄χρηματικός μάγκας΄΄.

2)Συμφωνώ με τις μεγάλες προσδοκίες που γεννά ένας τέτοιος συνδυασμός,αλλά δεν έχει σχέση με το πώς αντιλαμβανόμαστε το άκουσμα εάν δεν έχουμε και τη μουσική καλλιέργεια γι αυτό.Εκτός αν η τελευταία είναι κάποιο εξωτικό φυτό που απαιτεί ακριβά λιπάσματα και γλάστρες γιά να ευδοκιμήσει.

3)Εάν στη ζωή μας αισθανόμαστε ΄΄ήρεμοι΄΄ μονάχα όποτε ακούμε μουσική και δεν έχουμε αναπτύξει εσωτερικές υποδομές που να μας εξασφαλίζουν τη διάθεση γιά οτιδήποτε προκύψει,τότε κανείς ψυχολόγος δεν σώζει την κατάσταση...Η ακουστική αίσθηση ΄΄φτωχών και πλουσίων΄΄ σε Μαντάμ Σουσού του Ψαθά φέρνει...

Αγαπητέ Νίκο,έχεις αναρωτηθεί μήπως δεν εξισορροπείς σωστά τη λύπη σου και τη χαρά σου;Γιατί όταν είμαστε χαρούμενοι μέχρι και...πουλάκια ακούμε χωρίς να κελαηδούν(΄΄Πετάω από τη χαρά μου΄΄ ή το λεγόμενο ΄΄την άκουσα΄΄ όταν κάτι μας έχει φτιάξει ιδιαίτερα τη διάθεση).

Κι έρχεσαι στα λόγια μου με την τελευταία σου πρόταση...
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Συμφωνούμε απόλυτα ότι το περιεχόμενο (η μουσική) είναι το ζητούμενο και όχι το περιτύλιγμα (μηχανήματα)...

Κατά τα άλλα, αν κατάλαβα καλά, δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι η καλή διάθεση, ψυχική ισορροπία κτλ σε κάνουν να ακούς το χάλι ως καλό ή έστω αποδεκτό.
Για τα studio δε και τον ανταγωνισμό δεν θα επεκταθώ γιατί θα πάει αλλού η κουβέντα...

Από τη "θητεία" μου ως πελάτης των club αυτής της χώρας και παρά την άριστη διάθεση και ψυχική ισορροπία που είχα ως νεανίας (για τώρα δεν ξέρω...) και παρά την ενίσχυσή της με ουκ ολίγο "καύσιμο"..., μονίμως με την ίδια κουβέντα στο στόμα ήμουν: "μου έσπασε τα αυτιά αυτή η μ@λ@κία"...

Πάλι, δεν ξέρω πως γινόταν και στο σπίτι μου είχα μονίμως την ίδια άποψη (όχι και τόσο καλή) για το φτηνό και σε ακατάλληλο χώρο είναι αλήθεια σύστημά μου και όποτε πήγαινα στο γείτονα με τον Luxman, τα καλά ηχεία (αυτά άλλαζε συνέχεια, ο Luxman εκεί ακλόνητος...) και τον προσεγμένο χώρο... μου ερχόταν αυτή η ψυχική ισορροπία που λές, αυτή η γαλήνη και όλα αυτά τα ωραία...

Μάλλον αντιπροσωπεύουμε δύο διαφορετικές απόψεις...

Εγώ... ότι η ψυχική ισορροπία μπορεί να έρθει από την μουσική και την καλή αναπαραγωγή της
Εσύ... ότι η μουσική και η καλή αναπαραγωγή της, μπορεί να έρθει από την ψυχική ισορροπία...

Μπορεί η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση... δεν ξέρω δεν απαντώ... πάντα τη γνώμη μου λέω...

Παρεμπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, τι έχεις επενδύσει στα μουσικά δρώμενα εντός της οικίας σου?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Κοιτα να δεις ποσο αβανταδορικο ειναι τελικα αυτο το θεμα.

Χιλιοειπωμενα πραγματα ξανα και ξανα

Ολος ο καλος ο κοσμος μεσα

Μαζευτηκαμε απο διακοπες (η και οχι) και τα χωνουμε

Καλη καρδια
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Συμφωνούμε απόλυτα ότι το περιεχόμενο (η μουσική) είναι το ζητούμενο και όχι το περιτύλιγμα (μηχανήματα)...

1)Από τη "θητεία" μου ως πελάτης των club αυτής της χώρας και παρά την άριστη διάθεση και ψυχική ισορροπία που είχα ως νεανίας (για τώρα δεν ξέρω...) και παρά την ενίσχυσή της με ουκ ολίγο "καύσιμο"..., μονίμως με την ίδια κουβέντα στο στόμα ήμουν: "μου έσπασε τα αυτιά αυτή η μ@λ@κία"...

2)Πάλι, δεν ξέρω πως γινόταν και στο σπίτι μου είχα μονίμως την ίδια άποψη (όχι και τόσο καλή) για το φτηνό και σε ακατάλληλο χώρο είναι αλήθεια σύστημά μου και όποτε πήγαινα στο γείτονα με τον Luxman, τα καλά ηχεία (αυτά άλλαζε συνέχεια, ο Luxman εκεί ακλόνητος...) και τον προσεγμένο χώρο... μου ερχόταν αυτή η ψυχική ισορροπία που λές, αυτή η γαλήνη και όλα αυτά τα ωραία...

3)Μάλλον αντιπροσωπεύουμε δύο διαφορετικές απόψεις...
Μπορεί η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση... δεν ξέρω δεν απαντώ... πάντα τη γνώμη μου λέω...

4)Παρεμπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, τι έχεις επενδύσει στα μουσικά δρώμενα εντός της οικίας σου?
1)Νομίζω ότι συγκλίνουμε,αλλά γεννάται αναπόφευκτα η απορία:αφού λοιπόν η ΄΄θητεία΄΄ σου στα κλαμπάκια ήταν τόσο επώδυνη κάθε φορά,γιατί σου άρεσε να την υπηρετείς ξανά και ξανά;Εκτός κι αν ήταν πολύ ΄΄μπόμπα΄΄ το καύσιμο και είχε υψηλό δείκτη...προανάφλεξης:142:

2)Γιά το σπίτι του γείτονα ισχύει ό,τι και γιά τις γυναίκες: δηλαδή ΄΄το ξένο είναι πιό γλυκό΄΄...:612:

3)Μάλλον έχουμε την ίδια περίπου άποψη εκφραζόμενη με άλλα λόγια.Το ζήτημα είναι τί προτεραιότητες θέτουμε στα μουσικά μας ραντεβού.Είναι ανάλογο αυτών με τις φίλες μας.Όταν δεν έχουμε διάθεση,τα βλέπουμε όλα ΄΄σκάρτα΄΄.Μήπως αυτό σε βοηθάει;
Δεν αντιλέγω πάντως ότι υπάρχουν χαρακτήρες που ΄΄φτιάχνονται΄΄ από τη μουσική.Όμως αυτό αντιπροσωπεύει το παροδικό στοιχείο του πράγματος.Προσωπικά μιλάω γιά παρατεταμένη δράση του φαρμάκου...musicothiol:142:

4)Εξαρτάται σε ποιά οικία βρίσκομαι...Έχω και ακριβά και φθηνά(τηρουμένων των αναλογιών).Και σε διαβεβαιώ πως όταν δεν έχω διάθεση,μου ακούγονται τ'ακριβά πιό φτηνά κι από τα φθηνά μου.Γι αυτό σου μιλάω κρίνοντας εξ ιδίων...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.107
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top