Θα μας πεις μια ιστορία??

Μηνύματα
27.277
Reaction score
25.295
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Το μεγάλο δεν το έχεις δει ακόμα.
Θα έρθει τον οκτώβριο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Δώσε ρε κάτι να στο στείλουν......
Με τα πόδια θα το φέρουν ?:114:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Το στρώσιμο των B&W 684 συνεχίζεται ακάθεκτο με συνολικές πλέον ώρες παιξίματος τις 35 περίπου..


Οι χαμηλές πλέον συχνότητες έχουν αρχίσει να ελέγχονται με αποτέλεσμα το μπάσσο να ακούγεται στακάτο και σφιχτό.
Οι μεσαίες παρουσιάζουν πολύ καλύτερο έλεγχο, αλλά απέχουν λίγο ακόμα από το χαρακτηριμό τους ..ως εξαιρετικές .
Οι υψηλές συχνότητες εχουν "ανοίξει" και πλέον άρχισαν επιτέλους να ακούγονται αξιοπρεπώς, αλλά απέχουν αρκετά από τον ήχο αναφοράς μου που έχω από τα Minipod της Blueroom...

Και για να κατανοήσουμε τη σύγκριση των δυο "σχολών" (που όμως αφορούν ουσιαστικά - αν όχι τυπικά - την ίδια εταιρία), ήρθε στα χέρια μου το test του ΗΧΟΥ, που δοκίμασε τα Minipod τον Αύγουστο του 2003
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Όσοι έχουν λοιπόν την "περιέργεια" μπορούν να διαβάσουν το παρακάτω τεστ των Blueroom Minipods και θα διαπιστώσουν οτι ο συγκεκριμένος συνδυασμός μπορεί να στηρίξει ουκ ολίγα σοβαρά συστήματα ήχου:


 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Έτσι λοιπόν καθάρισε ο πατέρας πάλι στο επόμενο μπάρκο! Ξέρετε …αυτοκινητάκια τέλος!

Κι εκεί που περίμενα να φέρει κανένα πύργο με βαρβάτα PIONEER (ήταν αδυναμία και είχε φάει πολύ ψηστήρι...) σκάει η βόμβα!! Σκέτο σοκ!!!

«Αγορίνα μου σου έφερα από τη Σιγκαπούρη, ένα φορητό SANYO με ενσωματωμένο μικρόφωνο και ράδιο να καλύπτεις τις εγγραφές σου αλλά και τη μουσικούλα σου!!!»

Ιδού λοιπόν! SANYO M-9930
Λίγο καθυστερημένο το σχόλιο αλλά έλειπα εκτός Αθηνών και είχα πολύ καιρό να μπω στο forum...

Κι εγώ εκείνη την εποχή ένα φορητό Sanyo είχα στο δωμάτιό μου. Με woofer και tweeter όπως αυτό αλλά μονοφωνικό! Ενα woofer (μεγαλύτερο από αυτό) ένα tweeter παρόμοιο και την κασέτα τοποθετημένη στο αριστερό μέρος της συσκευής, όχι στο μέσον...

Σταμάτη εσύ μπορείς να το αποκαλείς "παλτό" αλλά έχεις δει από πού ακούνε μουσική τα σημερινά πιτσιρίκια;

mp3s από την ανοιχτή ακρόαση των smartphones! Ναι, από αυτό το υποτυπώδες μεγαφωνάκι-beeper που έχουν τα κινητά τηλέφωνα ακούγεται ένα εκνευριστικό τσικι τσίκι και τα 15χρονα είναι ευχαριστημένα και νομίζουν πως ακούνε μουσική. Τα έβλεπα παντού, στην παραλία, στις απογευματινές και βραδυνές βόλτες τους, όταν έκαναν ποδήλατο κλπ. Ολα τα πιτσιρίκια με ένα κινητό στο χέρι ανταλλάσουν mp3s μέσω bluetooth και ακούνε χιλιοπαραμορφωμένο τσικι τσίκι νομίζοντας ότι είναι μουσική.

Τώρα το "παλτό" που έπαιρνε 6 μπαταρίες μεγέθους "C" και μάς χάριζε πραγματική μουσική τα βράδια στις παραλίες όταν εμείς ήμαστε 16χρονα, μήπως είναι ultra high-end μπροστά στις συσκευές που χρησιμοποιούν σήμερα τα πιτσιρίκια για να ακούνε "μουσική";
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Αυτή η ιστορία σου.... μέχρι σήμερα... τελειωμό δεν έχει...:410:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

....Σταμάτη εσύ μπορείς να το αποκαλείς "παλτό" αλλά έχεις δει από πού ακούνε μουσική τα σημερινά πιτσιρίκια;

....Τώρα το "παλτό" που έπαιρνε 6 μπαταρίες μεγέθους "C" και μάς χάριζε πραγματική μουσική τα βράδια στις παραλίες όταν εμείς ήμαστε 16χρονα, μήπως είναι ultra high-end μπροστά στις συσκευές που χρησιμοποιούν σήμερα τα πιτσιρίκια για να ακούνε "μουσική";
Τάσο μαζί σου!
Το παλίο μου ..."παλτό", το είχα χαρακτηρίσει έτσι όταν το πρωτοείδα που μου το έκανε δώρο ο πατέρας μου από ένα μπάρκο του, γιατί περίμενα τα τρελλά τζαπανέζικα θηρεία εκείνης της εποχής.

Όμως ήταν τελικά αυτό που φόρεσα περισσότερο απ' όλα στη ζωή μου. Αγαπημένο και συντροφικό, ήταν παρέα μου μέχρι και σήμερα με τις μουσικές του μελωδίες, να με παρηγορεί, να με διασκεδάζει, να με μαθαίνει τη μουσική με τις νότες της και τα εξαιρετικά συγκροτήματα ροκ εκείνης της εποχής!

Σήμερα, μετά από τόσα χρόνια, ακόμα υπάρχει και συντροφεύει όμορφες ευχάριστες στιγμές μου, πλέον δίπλα στους τζαπανέζους που ήθελα από τότε να αποκτήσω και πλέον έχουν ήδη γίνει πραγματικότητα.

Αφιερώνω λοιπόν την παρακάτω κομματάρα, στο συγκεκριμένο μηχάνημα που μου έδωσε απερίγραπτες στιγμές απόλαυσης, αλλά και στον υπέροχο πατέρα μου που με έμαθε οτι τα πάντα μπορείς να τα αποκτήσεις, αρκεί να έρθει η κατάλληλη ώρα για σένα...
Αφιερωμένο επίσης σε όλους αυτούς που βασίστηκαν στο όποιο αγαπημένο τους παλιό παλτό, για να ζεστάνει όμορφες ή δύσκολες στιγμές τους.

Χωρίς εικόνα, για να φέρει ο καθένας μας στη σκέψη του, το δικό του παλιό αγαπημένο ...πανωφόρι!

 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μου κάνει εντύπωση... με πέθανες μέχρι να περάσουμε το καλώδιο... δηλαδή η ιστορία συνεχίζετε... και δεν γράφεις εντυπώσεις κλπ.... :421: τι έπαθες? :405:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Αφού ρε συ μόλις συνδέθηκαν τα Χιτατσοκαλώδια έμεινα άφωνος! Σιγά μην κάτσω να γράψω βραδιάτικα και να χάσω τη μουσική πανδαισία!

Μας έφυγε το σκάλπ με το Βασίλη μέχρι να περάσουμε στη μια πλευρά την καλωδίωση, λόγω μιας ιδιομορφίας που είχε το έπιπλο, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει ούτε ένα φύλλο χαρτιού να περάσει!

Ο Βασίλης με κυριολεκτικό feeling «Μαγκάιβερ», έκανε τα αδύνατα – δυνατά και μετά από περίπου (ούτε λίγο, ούτε πολύ) 4 ώρες(!!), το καλώδιο έκατσε ήθελε δεν ήθελε στο σημείο που έπρεπε!
Σ’ ευχαριστώ πολύ φιλαράκι! Χωρίς εσένα δε θα είχα καταφέρει να γουστάρω «σχέδια» από χθες…:444:

…By the way, «Έχετε δει το …Hitachi μου??»:204:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Η αρχική θέση των ηχείων επιλέχθηκε να μην εμποδίζει την καθημερινότητα του σπιτιού για χαλαρές ακροάσεις.


Για τις σωστές όμως «ηχητικές απολαύσεις» τα ηχεία τοποθετήθηκαν σε περίπου 3 μέτρα απόσταση μεταξύ τους και ενός μέτρου απόσταση από τον πίσω τοίχο.
Αριστερά και δεξιά το κάθε ηχείο είχε αρκετό ελεύθερο χώρο και γενικώς η τοποθέτησή τους προς ακρόαση ήταν ελεύθερη από εμπόδια, για να μπορέσω να κρίνω το αποτέλεσμα.

 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Το σύστημα κυριολεκτικά μεταμορφώθηκε με το πολύ καλό καλώδιο της Hitachi. Ήταν η πρώτη φορά που το σετ έβγαλε …άλλα πράγματα.
Ανασκάλεψα το σκληροδίσκι στο media center pc και πλακώθηκα στις μουσικές ακροάσεις.


Πράγματι ένα καλώδιο κατάφερε να αλλάξει τη συμπεριφορά των ηχείων και του τελικού που τα οδήγησε, αλλά και ένα ηχείο δαπέδου είναι τελικά η πιο κατάλληλη λύση για το χώρο μου.

Σε χαμηλές εντάσεις το ηχείο δεν έδωσε τα αναμενόμενα.
Ο ήχος ήταν αδιάφορος με τάση να μην εντυπωσιάζει και να δείχνει ότι θέλει να πάει ακόμη πιο δυνατά…
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μόλις ανέβηκαν οι εντάσεις τα B&W έδειξαν τις αρετές που έκρυβαν. Σφιχτό χαμηλό, μελωδικές μεσαίες που θύμιζαν ήχο λάμπας και υψηλές που βγήκαν εκεί που έπρεπε.

Όταν ο ενισχυτής πήγε στα όριά του, το ηχείο σε έφερνε σε …άλλη διάσταση!


Μπάσο που …έριχνε ξύλο, μεσαίες που σε άφηναν με τα σαγόνια στο πάτωμα και υψηλές που ήταν ναι μεν συγκρατημένες, αλλά είχαν μια στρογγυλάδα που επέτρεπε να μην είναι το αποτέλεσμα κουραστικό.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Ένα πρόχειρο «τσικ» στις υψηλές συχνότητες του equalizer και ο ήχος ήρθε στα επιθυμητά πλαίσια ακρόασης.


Το B&W αν και στα 90db, θέλει ρεύματα και ικανή ενίσχυση για να οδηγηθεί και να φέρει τα σωστά αποτελέσματα.
Ο τελικός Μ-504 της ΟΝΚΥΟ, μαζί με το καλώδιο ηχείων της Hitachi, κατάφεραν να δώσουν στο ηχείο το περιθώριο να βγάλει τον επιθετικό αλλά και μουσικό χαρακτήρα του.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Μετά από μια ποικιλία θεμάτων, μου ήρθε η …όρεξη για μια ακόμα δοκιμή, βάζοντας στο παιχνίδι... άλλους παίχτες με υλικό που γνώριζα πολύ καλά.:116:


Είχα την περιέργεια να συγκρίνω τον σύγχρονο προ Ρ-304...

...με το παλιότερο μοντέλο Ρ-303, ο οποίος ήταν και ο πρώτος προενισχυτής που κυκλοφόρησε η ΟΝΚΥΟ το 1973 σε καθαρή τάξη Α, χωρίς ρυθμιστικά και με τρεις μόνο εισόδους (!)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Η διαφορά ήταν απλά ΧΑΟΤΙΚΗ υπέρ του παλιού μηχανήματος! Βάθος σκηνής και εξαιρετική διαύγεια, απίστευτος χρωματικός πλούτος στη μεσαία περιοχή, επιθετικές χαμηλές με υποδειγματικό έλεγχο σε σημείο που ψηφιακά συστήματα ίσως και να χάνουν λόγω της απουσίας αρμονικών, οι οποίες στην περίπτωση του Ρ-303, ήταν όλες εκεί..
Με μια λέξη θα χαρακτήριζα το νεότερο μηχάνημα ως αδιάφορο και στεγνό με ξερές χροιές μπροστά στο παλαιότερο το οποίο ήταν αυτό που πραγματικά θέλει κάποιος από ένα προενισχυτή: Μουσικό, επιθετικό, ανύπαρκτο, χωρίς να παρεμβαίνει και να αλλοιώνει.


Ένα εξαιρετικό μηχάνημα που έδεσε στο όλο σύνολο, δίνοντας ένα αποτέλεσμα που ικανοποιεί απόλυτα.

Ο ήχος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «συναρπαστικός», αλλά το μέγεθος των ηχείων και η κατηγορία τους δεν το επιτρέπει, αν και οι δυνατότητες που έχουν τα συνοδά μπορούν να το καταφέρουν!

Είδωμεν εν καιρώ λοιπόν…:116:
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

μπραβο και παλι μπραβο.
αυτο το καλωδιο της hitachi πόσο κάνει?
με ποιο αλλο μπορουμε να το συγκρινουμε?
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Θα μας πεις μια ιστορία??

Από θέμα σύγκρισης ανήκει στα μη συγκρίσιμα δεδομένου οτι το καλώδιο είναι ...άλλης εποχής, παλαιότερης και πλέον δεν υπάρχει στην παραγωγή.

Απλά βρέθηκε από φίλο ο οποίος δεν το εμπορεύεται..:126:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.875
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top