"Vintage Decks & Amplifiers Club"


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Είδες?
Ελλείψη ρυθμιστικών, θα γίνεις χαϊεντάς επιτέλους!:116:
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Εεε τότε αφού είσαι αρνητικός και δε βάζεις "χαϊεντάδικο μυαλό", χέστον τον προ και κάτσε όπως είσαι... :204:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Βρε σεις πότε θα σταματήσετε να ακούτε με τα μάτια ;:111:
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Να τα βλέπεις είναι χάρμα...
Αλλά 30 + ετών μηχανήματα δυνατόν να παρουσιάσουν πολλά προβλήματα και είναι μεγάλο ρίσκο η "επένδυση"
Άλλες εποχές άλλες εγγραφές ,τα έχουμε πει και συμφωνήσει.
Να τα βρείς στο πατάρι του θείου καλώς,να κάνεις και ρικάπ εντάξει αλλά να χώνεις χοντρά ....sorry δεν θα μπορούσα ποτέ.
Εκτός και................ "λεφτά υπάρχουν"
 

Μηνύματα
27.547
Reaction score
25.768
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δεν ξέρω τι έχετε πει και συμφωνήσει εγω πάντως δεν συμφώνησα.
Ναι είναι 30 ετών μηχάνημα ε και? Δεν παρουσιάζει και ούτε πρόκειται να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.Το πολύ πολύ να θελήσει κανά recap. Νταξ. Οσο για τις τότε εγγραφές είναι παντελώς άσχετο.Οι ενισχυτές είναι φτιαγμένοι να ενισχύουν το ψ σήμα που παίρνουν στήν είσοδό τους.Το ζητούμενο είναι να το κάνουν καλά , και αυτοί εδω το κάνουν πολύ καλά.Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου. Απο τα σημερινά μηχανάκια δεν υπάρχει ούτε ενα που να με γοητέυει. Μα ούτε ενα.
Αντίθετα αυτά εδω με γοητεύουν. Οσο για το πως παίζουν , ε, όταν θα έρθουν στα χέρια μου θα τα ακούσεις και θα μου πείς.
Α και κάτι ακόμα , εγω εχω καταλήξει οτι στο πλείστον των περιπτώσεων , οσο πιο παλιό ενα μηχανάκι τόσο πιο καλό. Η μάλλον οτι παλιό μηχάνημα-=καλό μηχάνημα.
Νεο μηχάνημα=cuting cost μηχάνημα. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 

Μηνύματα
27.547
Reaction score
25.768
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Τι ωραία πράγματα είναι αυτά;
Αυτά τάσο είναι απωθημένα , απο παλιά. Βρήκα τον τελικό , και τον πήρα. Κάποια στιγμή θα βρω και τον προ.
Μηχανήματα αναφοράς του 83-87.Το βαρύ το high end το τζαπανέζικο το πρόστυχο. ΕΡΩΤΑΣ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.925
Reaction score
95.404
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ναι είναι 30 ετών μηχάνημα ε και? Δεν παρουσιάζει και ούτε πρόκειται να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Παντεληηηηηηηηή...:145:
 

Μηνύματα
27.547
Reaction score
25.768
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ναι ναι ελα παπούλη μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου. Ασε μας ρε αβουγουδου.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Ρε σεις... γιατί μου τον πειράζετε?
Τώρα που βρήκε και μηχάνημα να έχει καλύτερο μπάσσο?:204:
 

Μηνύματα
799
Reaction score
172
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Δεν ξέρω τι έχετε πει και συμφωνήσει εγω πάντως δεν συμφώνησα.
Ναι είναι 30 ετών μηχάνημα ε και? Δεν παρουσιάζει και ούτε πρόκειται να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.Το πολύ πολύ να θελήσει κανά recap. Νταξ. Οσο για τις τότε εγγραφές είναι παντελώς άσχετο.Οι ενισχυτές είναι φτιαγμένοι να ενισχύουν το ψ σήμα που παίρνουν στήν είσοδό τους.Το ζητούμενο είναι να το κάνουν καλά , και αυτοί εδω το κάνουν πολύ καλά.Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου. Απο τα σημερινά μηχανάκια δεν υπάρχει ούτε ενα που να με γοητέυει. Μα ούτε ενα.
Αντίθετα αυτά εδω με γοητεύουν. Οσο για το πως παίζουν , ε, όταν θα έρθουν στα χέρια μου θα τα ακούσεις και θα μου πείς.
Α και κάτι ακόμα , εγω εχω καταλήξει οτι στο πλείστον των περιπτώσεων , οσο πιο παλιό ενα μηχανάκι τόσο πιο καλό. Η μάλλον οτι παλιό μηχάνημα-=καλό μηχάνημα.
Νεο μηχάνημα=cuting cost μηχάνημα. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Και γω είμαι υπέρ γιατί μ' άρεσε παλαιότερα να τα ξαναζωντανεύω.
Αλλά μόνο το ρηκάπ δεν φτάνει...
Στις πλείστες των περιπτώσεων θέλουν ένα "τσίμπημα" όλες... οι κολλήσεις, αλλαγή/καθάρισμα όλων των κλιπ/επαφών πλακέτας, ανακαλωδιώσεις καθώς επέρχεται οξείδωση αλλά και πολυμερισμός των μονώσεων των αγωγών.
Πολύ δουλειά...
Ενδύκνειται για φακίριδες!

Γι' αυτό και προτιμούσα μηχανάκια με ελάχιστη καλωδίωση.
Επίσης απέφευγα "θερμά" μηχανάκια και φυσικά με τίποτα τάξης Α.
Δύο-τρία μηχανάκια που έκανα παλιά άξιζε τον κόπο και λαλάνε ακόμα όμορφα και απροβλημάτιστα.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Tις μεσαίες δεν τις επηρεάζει , ρε γιάννο. +6db ατα 50hz και +6db στα 10khz είναι .
Πάντως σαν μηχανήματα είναι εξαιρετικά.Το δικό μου είναι και λίγο γαργαλημένο toshiba ισχύος, 125000μf στο τροφοδοτικό , μεγαλύτερη γέφυρα ανόρθωσης.60Α.
Α επίσης το loudness βγαίνει εκτός όταν το volume φτάνει στις 12¨00.
Πως χώρεσες 125. 000μF στο τροφοδοτικό? Ο δικός μου είχε 2 x 10.000 @ 90V και του έβαλα panasonic 2x 15.000 @ 100V.

 

Μηνύματα
27.547
Reaction score
25.768
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σε λίγο που θα τον ανοίξω να αλλάξω τον ιμάντα του selector, θα σου δείξω.Δεν είναι στα 90v αλλά στα 71v οι δικοί του.
 

Μηνύματα
1.805
Reaction score
1.529
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

ενα σχετικα προσφατο αποκτημα μου και ονειρο αρκετων ετων (παρα τα 28 μου χρονια :120: ) ενα θρυλικο tascam 112r mk2 με καστομ BIAS τριμμερακια ! χεχε





 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.819
Μηνύματα
2.877.070
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top