Μετρήσεις χώρου...







VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
το προγραμμα ειναι το ιδιο αλλα νομιζω οτι τα μικροφωνα ειναι διαφορετικα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Βλέπω τον Χρήστο να ξενυχτάει σήμερα... περιμένοντας τα σχόλια του Άλεξ (ep4nder).

Είχες ζεστάνει καλά πριν την μέτρηση τα χοντρά αλουμίνια και τα φιδίσια καλώδια των Κρέλλ?

:D :laugh: :roflmao:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Είναι συμμετρικά στημένα τα ηχεία? Βλέπω μια φορτιση στους 50 στο αριστερό και μια βύθιση στο ίδιο συχνοτικό πεδίο στο δεξι. Έχουν τις ίδιες αποστάσεις από τους, κατά πάσα πιθανότητα, πλαϊνούς τοίχους ?
Οχι,Καλα είδες τις διαφορές.Το αριστερό έχει τζάκι αριστερά του και το δεξί μια εσοχή περίπου 1 Χ 1,5 στα δεξιά του .
Γ@μ@ τον αρχιτέκτονα του .
Εν αντιθέσει με του Μη που είναι συμμετρικό .
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εδώ φώτο & βίντεο πως είναι το σύστημα του Χρήστου στημένο, το τραπεζάκι καθαρίστηκε από περιττά πράγματα πριν την μέτρηση!



 

Μηνύματα
2.155
Reaction score
677
Οχι,Καλα είδες τις διαφορές.Το αριστερό έχει τζάκι αριστερά του και το δεξί μια εσοχή περίπου 1 Χ 1,5 στα δεξιά του .
Γ@μ@ τον αρχιτέκτονα του .
Εν αντιθέσει με του Μη που είναι συμμετρικό .
Για αυτό Μάνο ΠΡΩΤΑ φτιάχνεις στερεοφωνικό και μετά γύρω από αυτό χτίζεις.... σπίτι!! Θα χάσουμε το γάμο να πάμε για πουρνάρια? Πάντως πέρα απο την πλάκα (περίπου πλάκα) ο φιλος μου ο Αντώνης στο Ηράκλειο είπε στον αρχιτέκτονα: έχω δύο ηχεία εδώ...χτίσε γύρω γύρω ένα σπίτι. Εμ βέβαια αφού το στερεοφωνικό του είναι ακριβότερο από το σπίτι!! (όντως). Και γω το μόνο που με ενδιέφερε όταν έψαχνα να νοικιάσω σπίτι ήταν πόσο μεγάλο καθιστικό είχε και πόσο συμμετρικό ήταν. Άλλο το πως τα μπάλωνα στη γυναίκα μου όταν βρήκαμε ένα εξαιρετικό σπίτι με τελείως ασύμετρο καθιστικό. Ευτυχώς αυτό που έχω ειναι σχεδόν απόλυτα συμμετρικό.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ωραια λοιπον, καναμε τις μετρησεις και τις αξιολογησαμε. Υπαρχει καποιο προγραμμα προσομειωσης η παμε με καποιο αλλο τροπο?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να πω και εγώ με συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο για την πολύ ωραία παρουσίαση και βέβαια στον Βασίλη για το όμορφο χώρο και την προσπάθεια που έχει κάνει.


Επί του θέματος λοιπόν, έτυχε πριν μερικούς μήνες να κάνω μετρήσεις σε ένα παρόμοιο χώρο, χωρίς εμφανή ηχητική φροντίδα, αλλά με επικλινές ταβάνι και προσεκτικά επιλεγμένα δομικά υλικά.

Ο χώρος αυτός ενώ ήταν πολύ μικρότερος από του Βασίλη, είχε παραπλήσια συμπεριφορά όσον αφορά τον χρόνο αντήχησης. Πιστεύω λοιπόν κυρίως το επικλινές ταβάνι είναι αυτό που ευθύνεται για τόσο για ον χαμηλό RT60 όσο και για την εξασθένιση των συντονισμών, κάτι που επιβεβαιώνεται και από κάποια simulations που είχα κάνει στο παρελθόν.

Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις του Βασίλη, θα πω πως είναι όντως εξαιρετικές σε επίπεδο χρόνου, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα σε επίπεδο φάσματος, αυτό μεταξύ 700 -900 Ηz το οποίο θα πρέπει να μειωθεί 5-7 db κατά την γνώμη μου.


Να εξηγήσω πως η περιοχή 600 – 900 Hz περίπου, στην γλώσσα των ηχοληπτών ονομάζεται “muddy area” γιατί κάνει την ηχογράφιση να ακούγεται «λασπώδες» επηρεάζοντας κυρίως τα κρουστά αλλά και τις φωνές που ακούγονται πιο «παχιές». Πολλοί, μεταξύ αυτών και εγώ προτιμούν να έχουν «τρύπα» 2-3 db σε αυτή την περιοχή παρά να έχουν peak.


Τώρα γιατί υπάρχει αυτό το peak, πιθανότα είναι από τις αντανακλάσεις του χώρου, αλλά θα βοηθούσε και μια ανηχοϊκή μέτρηση των ηχείων προκειμένου να αποκλειστή η πιθανόητα να προέρχεται από το ηχείο και όχι από ανακλάσεις.


Για το φάσμα από τα 300 – 20.000 Hz που βλέπω σε ενιαίο γράφημα, φαίνεται πως το ηχείο σου ακολουθεί την B&K house curve κάτι που πολλοί θα ζήλευαν.
Κρατάω όμως μια επιφύλαξη έως ότου γίνει μια ολοκληρωμένη μέτρηση 20-20.000hz.

Σε γενικές γραμμές το σύστημά σου πρέπει να ακούγεται Πολύ Καλά, αν διοθρώσεις και το πρόβλημα που σου είπα τότε You Are:king:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ωραια λοιπον, καναμε τις μετρησεις και τις αξιολογησαμε. Υπαρχει καποιο προγραμμα προσομειωσης η παμε με καποιο αλλο τροπο?
Τα προγράμματα προσομοίωσης μπορούν να προτείνουν λύσεις κατά την κατασκευή ενός χώρου πχ ιδανικές διαστάσεις
και επενδύσεις τοίχων με συγκεκριμμένα υλικά .
Ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα προσομοίωσης modes http://www.mcsquared.com/metricmodes.htm
Υπολογισμός RT60 αναλόγως διαστάσεων και υλικώνhttp://www.csgnetwork.com/acousticreverbdelaycalc.html

Μετά τις μετρήσεις και την αξιολόγηση τους αναλόγως των πιθανών προβλημάτων προχωράς σε επεμβάσεις .πχ μπασοπαγίδες στις γωνίες ,διαχύτες (diffusors) συγκεκριμμένης συχνοτικής περιοχής σε επιλεγμένα σημεία ,ξαναμετράς κοκ .
Ωραίο ταξίδι :thumbsup:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις του Βασίλη, θα πω πως είναι όντως εξαιρετικές σε επίπεδο χρόνου, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα σε επίπεδο φάσματος, αυτό μεταξύ 700 -900 Ηz το οποίο θα πρέπει να μειωθεί 5-7 db κατά την γνώμη μου.
Και αυτό αγαπητέ (και γείτονα ;)) Ζάκ πως μειώνετε? :smile:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λυπάμαι παιδιά αλλά δεν έχω διάθεση στα καπάκια να ξαναγράφω κατεβατά ...χόμπυ μου είναι και θέλω να το κάνω όποτε θέλω εγώ, όχι να πιέζομαι από αυτό, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Πιο πολύ το κάνω για να προστατέψω εμένα γιατί κυριολεκτικά μπορώ να ασχολούμαι όλη μέρα με αυτά κι έχω κι άλλες ασχολίες δυστυχώς ή ευτυχώς! Είμαι σίγουρος ότι κάποια παιδιά μπορούν να γράψουν κάποια πράγματα. Εγώ, λίγο αργότερα... Επίσης, είναι σημαντικό να έχω δει τον χώρο από κοντά για να έχω πλήρη εικόνα, διαστάσεις, "περίεργη" δόμηση που δεν φαίνεται με τη πρώτη ματιά κλπ, αλλιώς τί να πω, δεν θα μπορώ να καταλάβω εύκολα τί οφείλεται και πού από μια φωτογραφία! Παράδειγμα, στον χώρο του Geomiat, αν θυμάμαι καλά, χωρίς να έχω πάει, έτυχε και κατάλαβα από τις μετρήσεις του χρόνου αντήχησης ότι ο τοίχος πίσω από τα ηχεία, που φαινόταν σαν τοίχος στη φωτογραφία, ήταν τελικά γυψοσανίδα που ταλάντωνε και "ρούφαγε" τις μεσσαίες με αποτέλεσμα χαμηλο RT, θυμάσαι Γιώργο? Είναι δύσκολο δηλαδή κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνεις χωρίς να έχεις μπει στον χώρο και χωρίς να έχεις μιλήσει με τον ιδιοκτήτη...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μετά τις μετρήσεις και την αξιολόγηση τους αναλόγως των πιθανών προβλημάτων προχωράς σε επεμβάσεις .πχ μπασοπαγίδες στις γωνίες ,διαχύτες (diffusors) συγκεκριμμένης συχνοτικής περιοχής σε επιλεγμένα σημεία ,ξαναμετράς κοκ .
Ωραίο ταξίδι :thumbsup:
Και πριν από αυτά πρώτα προχωράς σε μετακίνηση ηχείων, θέσης ακρόασης κλπ. ώστε να μπορέσεις να μειώσεις όσο γίνεται την ένταση των προβλημάτων...μετά συνεχίζεις όπως λες...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Θα πω όμως ένα πράγμα, οι μετρήσεις στον Χρήστο, από μια ματιά που κοίταξα κι εκ πρώτης όψεως, αντανακλούν πιστά τη φωτογραφία του χώρου, με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση των ηχείων και το είδος αυτών....
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις του Βασίλη, θα πω πως είναι όντως εξαιρετικές σε επίπεδο χρόνου, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα σε επίπεδο φάσματος, αυτό μεταξύ 700 -900 Ηz το οποίο θα πρέπει να μειωθεί 5-7 db κατά την γνώμη μου.
Γεια σου Χάρη :drinks:
Θέλω να μου πεις έναν τρόπο να ρίξεις τη προβληματική περιοχή κατά 5-7db που λες, δηλαδή να μειώσεις στο μισό την αντιληπτή ένταση του ήχου στις συχνότητες αυτές, χωρίς να γ@μήσεις το RT τους που είναι εξαιρετικό και σε απόλυτη ισορροπία με το υπόλοιπο φάσμα...για να σε δω...:p
Μόνο με διάχυση και δεν θα γίνει σε τέτοιο βαθμό...
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.822
Reaction score
11.099
Μερικά παραπάνω δεδομένα εστιάζοντας μόνο στα <100Hz. Παραθέτω την απόκριση των ηχείων ξεχωριστά και προσωμοίωση βασισμένη σε προσέγγιση του χώρου ως ορθογώνιο.

Αριστερό:




Δεξί:




Η σύγκριση με την προσωμοίωση είναι πολύ χονδροειδής, ο προσωμοιωτής είναι φτιαγμένος για κλασσικά (μονόπολα) ηχεία που στις χαμηλές εκπέμπουν σφαιρικά ενώ τα ηχεία του Χρήστου σε σχήμα 8.

Νομίζω πάντως ότι υπάρχει μία συσχέτιση των υπολογισμένων axial modes (που είναι και τα πιο ισχυρά) και της προσομοιωμένης απόκρισης με τις μετρήσεις σε ότι αφορά τις βυθίσεις γύρω στα 65Hz στο αριστερό και στα 50Hz στο δεξί καθώς και καποιες κορυφώσεις που εμφανίζονται π.χ. λιγο κάτω από 80Hz.

Στην προσομοίωση εμφανίζονται και 2 modes σε συχνότητες <40Hz που δε μετρήθηκαν.

Τέλος πάντων, η προσωμοίωση δεν έχει και τόση μεγάλη αξία όταν υπάρχουν μετρήσεις, η μεγάλη χρησιμότητα της κατά τη γνώμη μου είναι να ψάξεις χωρίς να σου φύγει η μέση για καλύτερες θέσεις ηχείων. Όσο το έψαξα δε βρήκα καμία πραγματικά καλή θέση για μεγάλα ηχεία σε αυτό το χώρο - sorry Χρήστο! Για μικρά ηχεία και για θέση ακρόασης στα 2 - 2.5 μέτρα υπάρχουν αρκετές.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.791
Μηνύματα
2.876.155
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top