Μετρήσεις χώρου...

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
μπραβο λεβεντες μου......εξαιρετικο thread που το βλεπω να τραβαει ......!!!!:dance2::party::party:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Γεια σου Χάρη

Θέλω να μου πεις έναν τρόπο να ρίξεις τη προβληματική περιοχή κατά 5-7db που λες, δηλαδή να μειώσεις στο μισό την αντιληπτή ένταση του ήχου στις συχνότητες αυτές, χωρίς να γ@μήσεις το RT τους που είναι εξαιρετικό και σε απόλυτη ισορροπία με το υπόλοιπο φάσμα...για να σε δω...

Μόνο με διάχυση και δεν θα γίνει σε τέτοιο βαθμό...
Για σου ομόσταβλε και ομοϊδεάτη,

Αν και λίγο πολύ την ξέρεις την απάντηση μου.

Καταρχήν θα έκανα μια ψευδοανηχοϊκή μέτρηση onaxis στο 1 μέτρο, μετά θα έκανα μετρήσεις στην θέση ακρόασης on– axis & off–axis +-15 ή και 30 μοίρες.

Έτσι θα υπήρχε σαφή εικόνα στο αν το πρόβλημα προέρχεται καθαρά από το ηχείο ή από τον χώρο, ή είναι συνδυασμός και των δύο.

Πιθανές λύσεις

  1. Αν το πρόβλημα είναι στο ηχείο, τότε η λύση λέγεται “notchfilter” και μπορεί να εφαρμοστεί είτε σε ψηφιακό επίπεδο (η εύκολη λύση), είτε σε αναλογικό επίπεδο (crossover).
  2. Αν το πρόβλημα είναι του χώρου, τότε οι off–axis μετρήσεις στην θέση ακρόασης μπορεί από μόνες τους να δώσουν την λύση στο πρόβλημα, το οποίο μπορεί λυθεί με μια ελαφρά μετακίνηση – κλήση των ηχείων (άτιμο πράγμα οι ανακλάσεις).
  3. ESS (Earlysoundscattering), με απλά λόγια διαχύτες πολύ κοντά – κολλητά με τα ηχεία.
  4. Συνδυασμός 1, 2 +3.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Για σου ομόσταβλε και ομοϊδεάτη,

Αν και λίγο πολύ την ξέρεις την απάντηση μου.

Καταρχήν θα έκανα μια ψευδοανηχοϊκή μέτρηση onaxis στο 1 μέτρο, μετά θα έκανα μετρήσεις στην θέση ακρόασης on– axis & off–axis +-15 ή και 30 μοίρες.

Έτσι θα υπήρχε σαφή εικόνα στο αν το πρόβλημα προέρχεται καθαρά από το ηχείο ή από τον χώρο, ή είναι συνδυασμός και των δύο.

Πιθανές λύσεις

  1. Αν το πρόβλημα είναι στο ηχείο, τότε η λύση λέγεται “notchfilter” και μπορεί να εφαρμοστεί είτε σε ψηφιακό επίπεδο (η εύκολη λύση), είτε σε αναλογικό επίπεδο (crossover).
  2. Αν το πρόβλημα είναι του χώρου, τότε οι off–axis μετρήσεις στην θέση ακρόασης μπορεί από μόνες τους να δώσουν την λύση στο πρόβλημα, το οποίο μπορεί λυθεί με μια ελαφρά μετακίνηση – κλήση των ηχείων (άτιμο πράγμα οι ανακλάσεις).
  3. ESS (Earlysoundscattering), με απλά λόγια διαχύτες πολύ κοντά – κολλητά με τα ηχεία.
  4. Συνδυασμός 1, 2 +3.
Nαι αυτό ήθελα να το κάνω και θα είχε νόημα όπως είπα και στην σελίδα 3 ή 4 αν θυμάμαι καλά, αλλά η μετρηση έγινε βιαστικά...και σκέφτηκα ότι b&w δεν θα έχει κάνει τέτοια χοντράδα στην απόκριση των ηχείων της...

Γενικά η ess προσέγγιση είναι προσέγγιση που από ότι έχω καταλάβει ταιριάζει πιο πολύ στα sofit mount ηχεία...αλλιώς θέλει πολλούς διαχύτες στον μπροστά και στους πλαινούς τοίχους κοντά στα ηχεία...δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μας...πάντως βασικά συμφωνούμε ότι η λύση είναι οι διαχύτες...

Η δικιά μου λύση που νομίζω είναι πιο κοστολογικά εφικτή, θα ήταν να κάλυπτα απλά μια περιοχή πρώτης ανάκλασης με διαχύτες που λειτουργούν σε αυτές τις συχνότητες...είτε στα πλάγια είτε στο ταβάνι, αναλόγως του μπάτζετ και του αποτελέσματος...

Μπιλ αυτά τα πάνελς που είχες που είναι μίξη απορρόφησης-διάχυσης σε τί συχνότητες λειτουργούν ξέρεις?
 
Last edited:


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
θεση ακροασης....





μετρηση στους 30 ποντους ανα μοναδα σε καθε ηχειο....


 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Kάνε μωρέ ένα print screen τουλάχιστον που βγάζεις φωτογραφίες την οθόνη! :p
Αν κι είχες ειδικό εκεί τί μας θες εμάς μωρέ?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δημήτρη η μέτρηση στα χαμηλά πρέπει να γίνεται και στα 2 ηχεία μαζί για να ενεργοποιούνται όλα τα modes κατά τη μέτρηση.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χάλια τα πράγματα Βλάση, τί ηχεία είναι αυτά με κίτρινο midrange για ταξιτζήδες είναι? και γιατί είναι σε χωριστές καμπίνες το καθένα, τα πουλάνε χωριστά με δόσεις? :)

Καλά σου λέει ο Άλεξ, κάνε ένα print screen να δούμε τι παίζει?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μία άλλη λύση στον Βασίλη, δεδομένου ότι είναι ήδη σε πολύ καλό σημείο κι έχει εξαιρετικούς χρόνους εξασθένησης που είναι προυπόθεση, θα ήταν το DRC (Digital Room Correction) αν παίζει με κάποιο PC Player που έχει convolution engine. Θα φτιάξουμε με convolution μια καμπύλη στόχο (transfer function) που θα διορθώνει τα μικρά προβλήματα που υπάρχουν και τέλος. Όμως θέλει ψάξιμο...ξέρω ότι γίνεται κι έχει πολύ καλά αποτελέσματα αν το κάνεις σωστά, όμως δεν το έχω προσπαθήσει ποτέ...Χάρη εσύ?
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
η μέτρηση στα χαμηλά πρέπει να γίνεται και στα 2 ηχεία μαζί για να ενεργοποιούνται όλα τα modes κατά τη μέτρηση.
Διαφωνώ, η μέτρηση και στα 2 ηχεία μαζί με μονοφωνικό σήμα, δημιουργεί ακυρώσεις πάνω από τα 150 hz, κάτι που σε στερεοφωνικό πρόγραμμα δεν υφίστανται, κάτω από τα 150 hzδεν έχει διαφορές από ότι να μέτραγες κάθε ηχείο χωριστά.



Π.χ. στην μέτρηση του Βασίλη, το deap στα 210Hzείναι πιθανότατα πλασματικό.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
...κάτω από τα 150 hzδεν έχει διαφορές από ότι να μέτραγες κάθε ηχείο χωριστά.
Π.χ. στην μέτρηση του Βασίλη, το deap στα 210Hzείναι πιθανότατα πλασματικό.
Xάρη αν σου δέιξω μετρήσεις από έναν χώρο με ένα και μετά με δύο ηχεία μαζί θα δεις ότι δεν είναι έτσι.

Πχ. που είναι οι ομοιότητες μεταξύ L, R στις συχνότητες που λες?
 

Attachments

Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μία άλλη λύση στον Βασίλη, δεδομένου ότι έχει εξαιρετικούς χρόνους εξασθένησης που είναι προυπόθεση, θα ήταν το DRC (Digital Room Correction) αν παίζει με κάποιο PC Player.
Ναι αυτό προτείνω στην πιθανή λύση 1 ως εύκολο τρόπο notch filter σε ψηφιακό επίπεδο.

Χρησιμοποιώ το miniDSP με ΙΙR filters, εδώ και μερικά χρόνια για την διόρθωση αυτών των προβλημάτων.
Επίσης έχω χρησιμοποιήσει convolution + FIR μέσω Foobar, χωρίς μεγάλη επιτυχία ομολογώ (μπορεί να ήθελε περισσότερο ψάξιμο).

Στην περίπτωση του Βασίλη, ένα απλό EQ -7 db στα 800hz μέσω Foobar θα ήταν νομίζω μια καλή αρχή.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Χάρη έτσι είναι η φάση στον Βασίλη στα 500-1100hz...σε τέτοια περιοχή θα κάνεις χρήση ενός απλού παραμετρικού eq? Δεν θα έχει κανένα θετικό αποτέλεσμα κατά την άποψή μου...
 

Attachments


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σίγουρα δεν θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα, από την άλλη είναι πολυ εύκολο και γρήγορο να γίνει και έτσι θα έχει και μια πρώτη εντύπωση του πως ακούγεται το σύστημά του χωρίς το peak, καλύτερο ή χειρότερο?

Αν βέβαια υπάρχει ο χρόνος και η διάθεση να δοκιμασεται και τα FIR, γιατί όχι
 


Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
........................................................................... Παράδειγμα, στον χώρο του Geomiat, αν θυμάμαι καλά, χωρίς να έχω πάει, έτυχε και κατάλαβα από τις μετρήσεις του χρόνου αντήχησης ότι ο τοίχος πίσω από τα ηχεία, που φαινόταν σαν τοίχος στη φωτογραφία, ήταν τελικά γυψοσανίδα που ταλάντωνε και "ρούφαγε" τις μεσσαίες με αποτέλεσμα χαμηλο RT, θυμάσαι Γιώργο? Είναι δύσκολο δηλαδή κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνεις χωρίς να έχεις μπει στον χώρο και χωρίς να έχεις μιλήσει με τον ιδιοκτήτη...
Βέβαια θυμάμαι Δημήτρη.
Ποιό πολύ όμως θυμάμαι την ασχετοσύνη μου (παραμένει αλλά ψυλλιασμένη πλέον:rolleyes:) σχετικά με τον γυψοσανιδότοιχό μου που θεωρούσα -αλλανταλλων-) ότι η συμπεριφορά αυτής της κατασκευής "επιμηκύνει" τους χρόνους απόσβεσης.

Τίποτε σημαντικό δηλαδή, ακριβώς το αντίθετο:imtheking:!!!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αλέξανδρο τον λένε :hi:
Παρομοιάζεις τον τοίχο σου με τον Κόγια ;:eek:
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Ναι αυτό προτείνω στην πιθανή λύση 1 ως εύκολο τρόπο notch filter σε ψηφιακό επίπεδο.......................................................................................................................
Στην περίπτωση του Βασίλη, ένα απλό EQ -7 db στα 800hz μέσω Foobar θα ήταν νομίζω μια καλή αρχή.
Επειδή κατ επανάληψιν έχει γραφτεί εδώ μέσα για πολύ μικρές ενεργές παρεμβάσεις, η ανάγνωση και μόνο του -7 δημιουργεί ερωτηματικά:geek: ακόμη και σαν οδηγός-προχειράντζα απο τη στιγμή που η εφαρμογή της θα δώσει αποτελέσματα προκρούστιας μορφής8-).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.682
Μηνύματα
2.869.871
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top