Μετρήσεις χώρου...


Y

Yiannis_B

Guest
Την ψιλιάζομαι την δουλειά...σε λίγο θα μιλάμε για το πόσο ευεργετικό είναι το σκρίνιο στην τρίτη ανάκλαση από δεξιά, και αν η γενιάδα του Αι -Βασίλη είναι ικανή να απορροφήσει κάτω απ' τα 50 Hz....:rolleyes:

...ψάχνω να βρω και τι έχουν κάνει οι παλιές καραβάνες στο forum...και πέφτω πάνω σε μπύρες....πολλές μπύρες......:prankster:
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν θες μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει, σου κάνει εντύπωση στις μετρήσεις να το συζητήσουμε.



Εγώ έχω μετρήσει δύο από τα προαναφερθέντα δωμάτια οπότε μιλάω μόνο για αυτά τα δύο, δεν είπα ποτέ ότι τα δωμάτια που μέτρησα είναι τέλεια ή ότι δεν μπορούν να βελτιωθούν.

Θα ήταν πολύ εύκολο για εμένα να πω «βάλε 4 διάχυτες εδώ, 2 μπασοπαγίδες εκεί, γκρέμισε και εκείνο τον τοίχο, διαφορετικά θα ακούς σκ@τά »


Αντίθετα «πολεμάμε» με αυτά που είδη έχουμε και προσπαθούμε για το καλύτερο. Σίγουρα δεν μπορούν να διορθωθούν τα πάντα με το να κάνεις βόλτα τα ηχεία δεξιά και αριστερά, αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για οικιακά συστήματα και όχι για στούντιο ηχογραφήσεων.


Άλλωστε ποιος είπε πως τα στούντιο έχουν τέλειους χώρους.


Η παρακάτω μελέτη αφορά 250 καλυμπραρισμένα μόνιτορ της Genelec, στήθηκαν και μετρήθηκαν σε 164 διαφορετικά Επαγγελματικά Στούντιο.
Τα αποτελέσματα……….ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ.
upload_2014-1-2_23-49-5.png
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μην τρελλαίνεσαι....
Οι μετρήσεις απλά δείχνουν οτι κάποια θέματα μπορούν να μετριαστούν εν μέρει με την κατάλληλη τοποθέτηση των ηχείων στο συγκεκριμμένο χώρο .
Δεν απέκτησαν studio οι φίλοι μας,καλή ψυχολογία έφτιαξαν .:wink:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Χωροταξικά, που ειναι οι νέες θέσεις στο χώρο;
Δημητρη στην 1η μετρηση τα ηχεια ειναι 1.90 m απο τον πισω τοιχο ( η εσωτερικη πλευρα) 2.20 m η εξωτερικη και αρκετα κοντα μεταξυ τους.
Εγιναν πολλες μετρησεις σε διαφορες θεσεις και με diy παρεμβασεις.Ο Χαρης ηρθε ''αστακος'', εφερε μαζι του τους διαχυτες που εχει κατασκευασει και εγω ο Μη και κατι μαξιλαρια καναμε τις μπασοπαγιδες:).
Yπηρξαν διαφορες αλλα οχι τετοιες ωστε να μεινουν-μεινουμε μονιμα(ηταν και Παραμονη Πρωτοχρονιας).
Στην τελικη μετρηση τα ηχεια ειναι πιο κοντα στους πισω τοιχους,πολυ πιο κοντα στους πλαινους (ειδικα το δεξι) και με μικροτερη κλιση.(δεν εχω προλαβει να τα σημαδεψω).
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μια ερωτηση ακομα, υπαρχει στανταρ μεθοδολογια τοποθετησης των ηχειων στον χωρο?
Δηλαδη παιρνοντας μετρησεις στην θεση ακροασης, εξασφαλιζουμε την βελτιστη θεση των ηχειων?
Ναι αυτός είναι ο στόχος, η θέση ακρόασης, αλλά καλό είναι να κάνεις και ψευδο-ανηχοϊκές μετρήσεις για να ξέρεις πως συμπεριφέρεται το ηχείο χωρίς τον χώρο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Αν θες μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει, σου κάνει εντύπωση στις μετρήσεις να το συζητήσουμε.

]
Νομίζω οτι ο Γιάννης θελει να τονίσει οτι στο δωμάτιο υπάρχει συγκεκριμένο θέμα το οποιο η αλλαγή στην θέση των ηχειων δεν έλυσε. Τα γειτονικά modes παραμένουν, απλώς βγάλατε το ¨αποτέλεσμα τους¨ εκτός της θέσης ακρόασης.
 




Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Την ψιλιάζομαι την δουλειά...σε λίγο θα μιλάμε για το πόσο ευεργετικό είναι το σκρίνιο στην τρίτη ανάκλαση από δεξιά, και αν η γενιάδα του Αι -Βασίλη είναι ικανή να απορροφήσει κάτω απ' τα 50 Hz....:rolleyes:

...ψάχνω να βρω και τι έχουν κάνει οι παλιές καραβάνες στο forum...και πέφτω πάνω σε μπύρες....πολλές μπύρες......:prankster:
'Αν θυμάμαι καλά το δωμάτιο του Κώστα είναι επενδεδυμένο με ειδικό σοβά.
 

Y

Yiannis_B

Guest
'Αν θυμάμαι καλά το δωμάτιο του Κώστα είναι επενδεδυμένο με ειδικό σοβά.
????? Τι επίδραση μπορεί να έχει αυτό στο RT60, στις χαμηλές συχνότητες?
 




Y

Yiannis_B

Guest
Νομίζω οτι ο Γιάννης θελει να τονίσει οτι στο δωμάτιο υπάρχει συγκεκριμένο θέμα το οποιο η αλλαγή στην θέση των ηχειων δεν έλυσε. Τα γειτονικά modes παραμένουν, απλώς βγάλατε το ¨αποτέλεσμα τους¨ εκτός της θέσης ακρόασης.
Νίκο, προσπαθώ να καταλάβω, πως αυτές οι μετρήσεις είναι ικανές να χαρακτηρίσουν τον χώρο. Η ερώτηση δεν βάλει τα παιδιά που έκαναν τις μετρήσεις. Έχω πραγματικό ενδιαφέρον για το πως αξιολογείς τον χώρο, ή το αποτέλεσμα της δουλειάς σου.

Να το αντιστρέψω.

Υπάρχει δυνατότητα, τα παιδιά, με τα ίδια μετρητικά συστήματα, να μετρήσουν το στούντιο του Χατζηστάμου, στην θέση ακρόασης? Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. :rolleyes:

Και αν τα γραφήματα, ήταν πολύ κοντά σε έναν οικιακό χώρο, τι συμπέρασμα θα βγάζαμε?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Να το αντιστρέψω.
Να ο αντιστρεψω και γω μηπως και συνεννοηθουμε,
Θα αναφερθω στις μετρησεις που εγιναν στο χωρο μου απο τον Δημητρη (Dapost) και τον Χαρη.
Προκαταβολικα δηλωνω ασχετος στον χειρισμο μετρητικων προγραμματων και μεχρι προσφατα εντελως απειρος.
Προσφερθηκαν λοιπον τα ανω μελη του φορουμ αφιλοκερδως να μετρησουν στο χωρο μου και τα αποτελεσματα αναρτηθηκαν στο παρων thread.
Θεωρεις αναξιοπιστο το προγραμμα που χρησιμοποιηθηκε ή το μικροφωνο:
Θεωρεις λανθασμενη την επεξεργασια και την ερμηνεια των αποτελεσματων:
Θεωρεις οτι σε μη φροντισμενους χωρους δεν εχουν νοημα οι μετρησεις;
Πιστευεις σε κατι αλλο;
Στην πιθανη απαντηση σου λαβε υποψην οτι τα αποτελεσματα των μετρησεων στο χωρο μου δεν θεωρω οτι ειναι αποδεκτα αλλα ειναι μια αφετηρια για βελτιωση.
Επισης προτιμω, πλεον ,να γνωριζω το προβλημα και να το δημοσιοποιω παρα να το κουκουλωνω.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Να ο αντιστρεψω και γω μηπως και συνεννοηθουμε,
Θα αναφερθω στις μετρησεις που εγιναν στο χωρο μου απο τον Δημητρη (Dapost) και τον Χαρη.
Προκαταβολικα δηλωνω ασχετος στον χειρισμο μετρητικων προγραμματων και μεχρι προσφατα εντελως απειρος.
Προσφερθηκαν λοιπον τα ανω μελη του φορουμ αφιλοκερδως να μετρησουν στο χωρο μου και τα αποτελεσματα αναρτηθηκαν στο παρων thread.
Θεωρεις αναξιοπιστο το προγραμμα που χρησιμοποιηθηκε ή το μικροφωνο:
Θεωρεις λανθασμενη την επεξεργασια και την ερμηνεια των αποτελεσματων:
Θεωρεις οτι σε μη φροντισμενους χωρους δεν εχουν νοημα οι μετρησεις;
Πιστευεις σε κατι αλλο;
Στην πιθανη απαντηση σου λαβε υποψην οτι τα αποτελεσματα των μετρησεων στο χωρο μου δεν θεωρω οτι ειναι αποδεκτα αλλα ειναι μια αφετηρια για βελτιωση.
Επισης προτιμω, πλεον ,να γνωριζω το προβλημα και να το δημοσιοποιω παρα να το κουκουλωνω.
Κανείς δεν μίλησε γαι τις προθέσεις των παιδιών. Ούτε για τις γνώσεις τους.

Άλλα ρωτάω και απάντηση δεν πάιρνω.

1. Πόσο ίδιοι είναι δυο χώροι με ίδιες μετρήσιες - αυτές που παραρουσιάζονται.

2. Πως ένας τελείως αφρόντιστος χώρος έχει καλές μετρήσεις.

3. Πως πολλές παλιές καραβάνες, διατυπώνουν τον -τουλάχιστον από μένα- παιδαριώδη ισχυρισμό, ότι " ο χώρος τους έχει μετρηθεί και είναι Ο.Κ." , προκειμένου να προβούν σε αξιολόγηση μηχανημάτων, βλέπε Τσαντουλής, και όλοι οι υπόλοιποι. Μου φαίνεται πραγματικά αστείο. Βάζουν φωτογραφίες και βλέπω άδεια οικιακά δωμάτια, με κανένα μαξιλαράκι στην γωνία, και CD μέσα-έξω- ως πρότυπους διαχυτές.

Συγνώμη, αλλά δεν με πείθουν. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα, άλλα μου λέει η λογική μου.

Ακόμη και αν ξεσκουμπωθούν και βάλουν μετρήσεις - για να αποδείξουν αυτά που ισχυρίζονται - με τις μετρήσεις που βλέπω σε αυτό το tread, πάλι θα είμαι σκεπτικός.

Θα πουν βέβαια, στα π@π@ρια τους για την δικιά μου αίσθηση, γιατί για βαθιά γνώση δεν πρόκειται σίγουρα, αλλά έχω ανάγκη στα πλαίσια της εδώ κοινότητας, να πω την αποψή μου. Μπορεί μεθαύριο να αλλάξει, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να κατανοήσω.

Τι μπορώ να υποθέσω π.χ. για την ικανότητα ερασιτεχνών να δομήσουν έναν χώρο ακρόασης, όταν άνθρωποι που σχεδίασαν το Athens Mastering Studio, με μεγάλη εμπειρία, καλούν έναν guru του εξωτερικού, για να μαζέψει τα ασυμάζευτα. :rolleyes:

Με εννοεί κανένας? :whistling: ....εντάξ....όσο μπορώ διαβάζω και κανένα πιντιέφι του Bhutia και άλλων....
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Γιάννη με λίγα λόγια, οι λόγοι που οι 3 χώροι μετράν σχετικά καλά είναι:
Χωρος Μ: Κατάλληλη δομική κατασκευή, επαρκές μέγεθος, σωστό στήσιμο-αποστάσεις.
Χώρος Σκαλ: Πολύ μεγάλος χώρος, δίπολα, σχετικά σωστό στήσιμο-αποστάσεις.
Χώρος Goni: Eπαρκής χώρος, δίπολα, επιλογή βέλτιστου στησίματος μετά από πολλές μετρήσεις κάθε ηχείου.
Eίναι πολύ λογικό...
Επίσης, σχετικά καλές μετρήσεις σημαίνει ότι όλοι αυτοί οι χώροι μπορούν να ακουστούν και πολύ καλύτερα όσο διορθώνονται κι άλλο οι μετρήσεις με ακουστική φροντίδα και σαφή στόχο για το τί θέλουν να κάνουν, δεν σημαίνει ότι έχουν φτάσει στο τέλος....έχουν φτάσει ίσως κοντά στο τέλος όσον αφορά το πού μπορούν να φτάσουν "απεριποίητοι" και απέχουν σαφώς από έναν επαγγελματικό χώρο...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top