DSPeaker Anti-Mode 8033 Cinema Subwoofer Equalizer

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το θεμα ειναι αν μπορουν, καποια δικλειδα ασφαλειας θα υπαρχει.
REW και για οσους βαριουνται .
The response is no longer completely minimum phase anywhere in the span, as we can see from the excess phase, but it deviates dramatically in the 70-120Hz region. At 110Hz, where there is a sharp dip in the response, there is a sharp peak in the excess group delay. Attempting to EQ the response to flat in this region would be foolish. Regions where the response is far from minimum phase would typically not give the results we might expect and they are best left alone from an EQ perspective.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανεβάζει ένταση σε μεγάλες βυθίσεις, όλα ανεξαιρέτως τα μηχανήματα το κάνουν και θα το κάνουν όσο ζούμε σε σπίτια με τοίχους.



Καλά που δεν τα άκουσες. :p Θα άκουγες και το hum αν πήγαινες κοντά. :D
Που κοντα?

Στα SVS?

Ή στις γκομενες????

:dance2:

(Πολυ γελιο σημερα στο avsite...)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σε 2.2 setup, ειχα σημαντικη βελτιωση οταν εβαλα τα δυο σαμπ να παιζουν dual mono και κατοπιν ισοσταθμιση. Χρειαστηκε δε λιγοτερη ισοσταθμιση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε 2.2 setup, ειχα σημαντικη βελτιωση οταν εβαλα τα δυο σαμπ να παιζουν dual mono και κατοπιν ισοσταθμιση. Χρειαστηκε δε λιγοτερη ισοσταθμιση.
σε τι διαταξη ,σε τι χωρο και με τι ισοσταθμιση?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σε αντικειμενικά κακό χώρο, με τα δύο σαμπ λίγο μέσα και πίσω από τα ηχεία και με ισοστάθμιση με χρήση dirac.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομιζω παντως οτι το ερωτημα ειναι γενικο και δε μπορει να απαντηθει με σαφηνεια.
Ποσα τμ 15,20,30,50 τι υψος τι διαστασεις, ποια σαμπ?
Θεωρητικα παντως δυο θα καλυψουν καλυτερα τον χωρο καλυπτοντας περισσοτερες θεσεις ακροασης ,και δουλευοντας προσφεροντας ιδιες εντασεις με μικροτερες παραμορφωσεις αλλα με την προυποθεση οτι θελουν δουλεια για να συγχρονιστουν αλλιως το πιο πιθανο ειναι να εχουμε χειροτερο αποτελεσμα.
Το ποσο ειναι φυσικα οσο ο καθενας ζητα ενας μεσος χρηστης οπως εγω με ενα που το εχω ηδη 2 χρονια σε 35τμ ειμαι υπερκαλυμμενος και δε μου λειπει το δευτερο, ενα καλο σαμπ τηρουμενων προδιαγραφων με καλη ισοσταθμιση αρκει.
Ετσι για οσους εχουν ενα pb13 ultra θα αναρωτιουνται μηπως τελικα 2 pb 2000 θα ηταν καλυτερα?....:p
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aπο το site της antimode .
In the operational mode the pass-trough delay of the signal is approximately 3ms (for 8033-series). This is mainly due by converters and small enough to be inaudible. It can, however be taken care of with basically every A/V receiver on the market by adding distance of the subwoofer by 1 meter (3 feet).
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Δλδ εγώ που έχω ενα yamaha sw-515 .....πρεπει να με πιάνει κατάθλιψη ε;

Όχι ! απλως καποια στιγμη πρεπει να παρεις ένα sub:p

"παράδειγμα με αυτοκινητο"
για να κανεις drift δεν αρκει μονο να εχει πισω κινηση το αμαξι!

παταω στον γκουγκλη "πισω κινηση" ,να δω κατι...και δινει αυτό!

https://www.google.gr/search?q=πισω...ved=0ahUKEwjj0IyOitfJAhUBPywKHTObA9MQ_AUIBigB

:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Aπο το site της antimode .
In the operational mode the pass-trough delay of the signal is approximately 3ms (for 8033-series). This is mainly due by converters and small enough to be inaudible. It can, however be taken care of with basically every A/V receiver on the market by adding distance of the subwoofer by 1 meter (3 feet).
Ναι.
Το έχω κανει αυτο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σημερα ηταν εδώ ο Μανωλης Καστρουνης.

Έκανε τις μετρήσεις του και τις σημαντικές χειρουργικές (δηλαδή : μικρές, αλλα με ακρίβεια και αποτέλεσμα!) παρεμβάσεις του.
Όσον αφορά το DSPeaker επιβεβαιώθηκε και μετρήσιμα οτι βελτιώνει την ακουστική του χώρου μου.

Τα υπόλοιπα όταν μου στείλει το Mail με τα αρχεία επισήμως...θα κάνω καποια στιγμή και μια παρουσίαση όλου του συστήματος με τις μετρήσεις του στο αντίστοιχο thread: "for your eyes only".

Πιστευω θα σας αρέσει, οι μετρήσεις ίσως περισσότερο απο τα (ταπεινά) μηχανήματα αυτα καθεαυτά!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
θα κάνω καποια στιγμή και μια παρουσίαση όλου του συστήματος με τις μετρήσεις του στο αντίστοιχο thread: "for your eyes only".
Εχεις εξαντλησει την υπομονη μας !! που ειναι οι φωτο??
[DOUBLEPOST=1456220057][/DOUBLEPOST]Ασε τα likes και φιαξε νημα στο "for your eyes only".;)
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Όσον αφορά το DSPeaker επιβεβαιώθηκε και μετρήσιμα οτι βελτιώνει την ακουστική του χώρου μου.
Καλά νέα !!
Πάντως και στον δικό μου (δύσκολο) χώρο βελτιώθηκε με το μηχανάκι πολύ ο ήχος, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Την έχετε μικρή κύριε spylab.

Την υπομονή.

Περιμένω ενα Umik-1 για καινούργιες μετρήσεις και REW, και Dirac. Να μην ειναι μισοδουλειά.
Μεχρι τοτε

Να φωτό:
image.jpeg
image.jpeg


Και να οι μετρήσεις by Καστρουνης προ διμήνου

http://www.avsite.gr/forum/threads/Σταδιακή-Αναβάθμιση-Ηχοσυστήματος.149534/page-2#post-2042502

Λίγο παρακάτω στο ίδιο thread εχει και φωτό απο τα εντόσθια των ηχειων!

Αλλά η καλή παρουσίαση θα γίνει αναλυτικά, μετα το Dirac...υπομονή
[DOUBLEPOST=1456220832][/DOUBLEPOST]
Εχεις εξαντλησει την υπομονη μας !! που ειναι οι φωτο??
[DOUBLEPOST=1456220057][/DOUBLEPOST]Ασε τα likes και φιαξε νημα στο "for your eyes only".;)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Με φρικη:confused:, αποτροπιασμο:eek:, και ριγος με ψυχρο ιδρωτα :rolleyes:, δεν βλεπω πουθενα οθονη προτζεκτορα :idk:.......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με φρικη:confused:, αποτροπιασμο:eek:, και ριγος με ψυχρο ιδρωτα :rolleyes:, δεν βλεπω πουθενα οθονη προτζεκτορα :idk:.......
Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για το αντικείμενο.
Πιο πιθανό να αρχίσω να παίζω μανιωδώς curling.


image.jpeg


Για μια-δυο ταινίες που βλέπω το μήνα δεν αξίζει.
Μια χαρά ειναι και η Pioneer Kuro 5090.

Αν κερδίσω 200.000 στο τζόκερ, ισως δώσω και 3Κ εκεί για να μην γκρινιάζεις. Αν κερδίσω μονο 150.000 έχω άλλες προτεραιότητες.
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Αγόρασα και εγώ το anti mode 8033 c για να μου ρυθμίσει τα χαμηλά σε ένα rx-a2050. Παραγγέλνω λοιπόν από L sound και μετά από λίγες μέρες έρχεται η παραγγελία. Με το που παραλαμβάνω, νιώθω κάτι να κουνιέται μέσα στο δέμα, να χτυπάει δηλαδή στα τοιχώματα του κουτιού. Βγάζω το περιτύλιγμα, ανοίγω το κουτί και βλέπω το antimode χύμα μέσα στο κουτί, να πηγαίνει πέρα δώθε. Τελοσπάντων, το στήνω, φαίνεται ότι δουλεύει κανονικά, κάνει τις απαραίτητες σαρώσεις, ανάβουν όλα τα led, κλπ, τρέχω πάλι το YPAO, αλλά .... όχι μόνο δεν εντυπωσιάστηκα, αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να ακούσω έστω και την παραμικρή διαφορά στον ήχο. Μπα λέω, μάλλον είναι ελαττωματικό (λόγω του πακεταρίσματος). Στέλνω e-mail στην L sound (με φωτογραφία που είχα τραβήξει από το δέμα όταν το παρέλαβα) εξηγώντας πως η συσκευή ήρθε από την άλλη άκρη της Ευρώπης χτυπώντας μέσα στο κουτί της και μήπως χρήζει αντικατάστασης. Μου λέει ο τύπος πως από τη στιγμή που έχει ήχο, αποκλείεται να είναι ελαττωματικό και ότι τους έχει ξανατύχει να τα στείλει έτσι ο κατασκευαστής. Τελοσπάντων, θα το κρατήσω καμία εβδομάδα ακόμα και αν εξακολουθώ να μην είμαι ικανοποιημένος, μάλλον θα το επιστρέψω.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top