Τι είδαμε, τι θα δούμε

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Bridge of Spies (2015)

Περίμενα κάτι περισσότερο. Δυστυχώς κινήθηκε σε αργό ρυθμό, με ένα πολύ καλό όμως Tom Hanks. Το τέλος την βοηθάει να πιάσει το 7,5/10
Ωωωωχχχ! Και το περίμενα με σχετική χαρά.
Έχει πολύ μπλα-μπλα;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ωωωωχχχ! Και το περίμενα με σχετική χαρά.
Έχει πολύ μπλα-μπλα;
Σαν να σε βλέπω με το τηλεκοντρόλ στο χέρι...:D

Μάλλον ήμουν επιεικής με το 7,5 μετά τις τεράστιες μλκίες που είδα πρόσφατα.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Σαν να σε βλέπω με το τηλεκοντρόλ στο χέρι...:D

Μάλλον ήμουν επιεικής με το 7,5 μετά τις τεράστιες μλκίες που είδα πρόσφατα.
Καλημέρα γιάννη :Dμάλλον είσαι επιεικής με το 7.5
εγώ για 6.0 το έκοψα και ήθελα πολύ να το δώ , ίσως το περίμενα πολύ καλύτερο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Nothing but the truth 2008 7/10 δεν εχει δικαστικους αγωνες με δικηγοριστικους ελιγμους και ανατροπες, αλλου ειναι το ζουμι πρεπει να κανεις υπομονονη ομως μεχρι το τελος, εξαιρετικη ερμηνεια απο την αγαπημενη Καιτουλα.
 

Μηνύματα
1.070
Reaction score
1.185
The Hateful Eight

Απολαυστικός Ταραντίνο. Αγωνία που κλιμακώνεται, εξαιρετικοί διάλογοι, ωραία πλάνα. Τα 167 λεπτά της General Version που ήρθε στην Ελλάδα, περνούν χωρίς να το καταλαβαίνεις κι ας είναι σχεδόν "θεατρικό" το έργο. Δεν είναι Reservoir Dogs ούτε Pulp Fiction, αλλά σίγουρα ένα από τα καλύτερά του.

 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Spectre (2015)

Spectre.jpg


Επιτέλους! Μετά από μούφες και μετριότητες που μου χάλασαν την κινηματογραφική εβδομάδα, να μια καλή ταινία. Υπεύθυνος γι' αυτό ο σκηνοθέτης Sam Mendes, ο ίδιος που είχε σκηνοθετήσει και το Skyfall.

To Spectre είναι η συνέχεια του Skyfall. Μια ανεξάρτητη ταινία Bond, κι όμως η πρώτη που συνδέεται τόσο πολύ με την προηγούμενη. Στην αρχή σε ξενίζουν τα σχεδόν ξεθωριασμένα χρώματα, για να καταλάβεις αργότερα ότι σηματοδοτούν το τέλος της εποχής των 00.

Κλασική ταινία Bond λοιπόν. Με μια εξαιρετική σκηνή δράσης στην έναρξη. Και αμέσως μετά, το τραγούδι των τίτλων...


...όπου δυναμώνεις την ένταση για να το απολαύσεις. Αυτό που ευχαριστέμαι στις ταινίες του 007, είναι ότι δεν καταλαβαίνεις πώς περνάει η ώρα. Γι' αυτό, μια συμβουλή: ξεκινήστε την νωρίς. Γιατί, αν αργήσετε, όπως εγώ, η σκηνή της έκρηξης στο τέλος θα σηκώσει όλο το σπίτι στο πόδι στη μία τη νύχτα.

Α, εννοείται: δείτε την δυνατά!

Απολαυστική. 9/10
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.993
Ειδα το Spectre.
Τωρα τί να γραψω;Αυτα που εγραψε ο rosey για το Knight of Cups;
Δεν την έχω δει, αλλά Α-Π-Ο-Κ-Λ-Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι να έχει την παραμικρή ομοιότητα με το Knight of Cups. Περιμένω να βγει σε bluray.
Spectre (2015)
Απολαυστική. 9/10
Τώρα τι να κάνω εγώ βρε Γιώργο και Γιάννη; Να την δω; :D
 




Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Τώρα τι να κάνω εγώ βρε Γιώργο και Γιάννη; Να την δω; :D


Βρε τον αθεοφοβο...9αρι της εβαλε;
Τελικα αβυσσος η ψυχη...και πρωτα απ'ολους η δικη μου
Ρε λες να φταιει το καινουριο προβολι και να τα βλεπει ολα ωραια; :laugh:
Ενταξει δεκτον Ιωαννη...στη σοφια των παλαιων υπαρχει σεβας :hi:


Φυσικα και να τη δεις Γιωργο.Αλλωστε καθε φορα περιμενουμε τη γνωμη σου γεροντα :)


Παντως για να αιτιολογησω τη γνωμη μου...
Οι παραγωγοι αποφασισαν,μετα την επιλογη του Craig,να κανουν τον ηρωα πιο σκοτεινο και πιο "ανθρωπινο".Σοφα επραξαν κατα τη γνωμη μου.Οι εποχες αλλαξαν και επελεξαν να ακολουθησουν.Αποκορυφωμα της προσπαθειας ηταν το Skyfall.Εκει το ειδα να πετυχαινει.Οχι απολυτα,αλλα αισθανθηκα οτι το προσπαθησαν αρκετα.
Τωρα λοιπον,αν μη τι αλλο,περιμενα ειτε το ιδιο ειτε ενα βημα παραπανω.Αντ'αυτου ειδα τον ηρωα να βγαινει ατσαλακωτος απο μια πολυκατοικια που επεσε,να πεφτει στο κενο και να προσγειωνεται σε καναπεδες που τυχαια βρεθηκαν εκει,οι γυναικες να πεφτουν στην αγκαλια του με τη μια,ο Q στην εποχη των gadgets να του δινει ψιχουλα,οι εχθροι να εχουν βασεις ως συνηθως καπου στην ερημο...
Περιμενα να δω καποια πρωτοτυπια,μια εξελιξη,κατι φρεσκο...τιποτα...
Ολα αυτα με γυρισαν πολλα χρονια πισω και μου θυμισαν 80's.Οι εποχες που το αυτοκινητο γινεται υπεροπλο και ο θεατης εντυπωσιαζεται περασαν.Αφου αποφασισαν να μας δωσουν κατι καινουριο,ας το δωσουν.Μη μας γυριζουν παλι στα ιδια και τα ιδια.Αισθανθηκα οτι και να μην το εβλεπα δεν θα ειχα χασει κατι.
Εκει οφειλεται η απογοητευση μου.
Ο Craig παντως ειναι καλος...πολυ καλος.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Βρε τον αθεοφοβο...9αρι της εβαλε;
Τελικα αβυσσος η ψυχη...και πρωτα απ'ολους η δικη μου
Ρε λες να φταιει το καινουριο προβολι και να τα βλεπει ολα ωραια; :laugh:
Ενταξει δεκτον Ιωαννη...στη σοφια των παλαιων υπαρχει σεβας :hi:


Φυσικα και να τη δεις Γιωργο.Αλλωστε καθε φορα περιμενουμε τη γνωμη σου γεροντα :)


Παντως για να αιτιολογησω τη γνωμη μου...
Οι παραγωγοι αποφασισαν,μετα την επιλογη του Craig,να κανουν τον ηρωα πιο σκοτεινο και πιο "ανθρωπινο".Σοφα επραξαν κατα τη γνωμη μου.Οι εποχες αλλαξαν και επελεξαν να ακολουθησουν.Αποκορυφωμα της προσπαθειας ηταν το Skyfall.Εκει το ειδα να πετυχαινει.Οχι απολυτα,αλλα αισθανθηκα οτι το προσπαθησαν αρκετα.
Τωρα λοιπον,αν μη τι αλλο,περιμενα ειτε το ιδιο ειτε ενα βημα παραπανω.Αντ'αυτου ειδα τον ηρωα να βγαινει ατσαλακωτος απο μια πολυκατοικια που επεσε,να πεφτει στο κενο και να προσγειωνεται σε καναπεδες που τυχαια βρεθηκαν εκει,οι γυναικες να πεφτουν στην αγκαλια του με τη μια,ο Q στην εποχη των gadgets να του δινει ψιχουλα,οι εχθροι να εχουν βασεις ως συνηθως καπου στην ερημο...
Περιμενα να δω καποια πρωτοτυπια,μια εξελιξη,κατι φρεσκο...τιποτα...
Ολα αυτα με γυρισαν πολλα χρονια πισω και μου θυμισαν 80's.Οι εποχες που το αυτοκινητο γινεται υπεροπλο και ο θεατης εντυπωσιαζεται περασαν.Αφου αποφασισαν να μας δωσουν κατι καινουριο,ας το δωσουν.Μη μας γυριζουν παλι στα ιδια και τα ιδια.Αισθανθηκα οτι και να μην το εβλεπα δεν θα ειχα χασει κατι.
Εκει οφειλεται η απογοητευση μου.
Ο Craig παντως ειναι καλος...πολυ καλος.
Το κακό ξεκινάει από τη ρίζα...Στις ταινίες Bond δεν κάθεσαι να προβληματιστείς, απλά απολαμβάνεις. Αν είναι και καλογυρισμένη ή έχει ωραία πλοκή, αυτό είναι επιπλέον bonus.

Τι στο καλό, όλα οι μεγαλύτεροι θα σας τα λέμε; :D

Πολύ προβληματισμένη η σημερινή νεολαία...:p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Παντως για να αιτιολογησω τη γνωμη μου...
Οι παραγωγοι αποφασισαν,μετα την επιλογη του Craig,να κανουν τον ηρωα πιο σκοτεινο και πιο "ανθρωπινο".Σοφα επραξαν κατα τη γνωμη μου.Οι εποχες αλλαξαν και επελεξαν να ακολουθησουν.Αποκορυφωμα της προσπαθειας ηταν το Skyfall.Εκει το ειδα να πετυχαινει.Οχι απολυτα,αλλα αισθανθηκα οτι το προσπαθησαν αρκετα.
Τωρα λοιπον,αν μη τι αλλο,περιμενα ειτε το ιδιο ειτε ενα βημα παραπανω.Αντ'αυτου ειδα τον ηρωα να βγαινει ατσαλακωτος απο μια πολυκατοικια που επεσε,να πεφτει στο κενο και να προσγειωνεται σε καναπεδες που τυχαια βρεθηκαν εκει,οι γυναικες να πεφτουν στην αγκαλια του με τη μια,ο Q στην εποχη των gadgets να του δινει ψιχουλα,οι εχθροι να εχουν βασεις ως συνηθως καπου στην ερημο...
Περιμενα να δω καποια πρωτοτυπια,μια εξελιξη,κατι φρεσκο...τιποτα...
Ολα αυτα με γυρισαν πολλα χρονια πισω και μου θυμισαν 80's.Οι εποχες που το αυτοκινητο γινεται υπεροπλο και ο θεατης εντυπωσιαζεται περασαν.Αφου αποφασισαν να μας δωσουν κατι καινουριο,ας το δωσουν.Μη μας γυριζουν παλι στα ιδια και τα ιδια.Αισθανθηκα οτι και να μην το εβλεπα δεν θα ειχα χασει κατι.
Εκει οφειλεται η απογοητευση μου.
Ο Craig παντως ειναι καλος...πολυ καλος.
Βγάζω το spoiler για να μη φαίνεται ότι απαντάω στον αέρα. :D

Γνώμη μου είναι ότι έναν κινηματογραφικό ήρωα δεν μπορείς να τον "πειράξεις" χωρίς να δυσαρεστήσεις μέρος του κοινού. Οι παραγωγοί προσπαθούν να εξαργυρώσουν τη φήμη των εμπορικών ταινιών που έχουν μείνει στην Ιστορία. Θέλουν να κρατήσουν όσους περισσότερους μπορούν από τους παλιούς θεατές και να φέρουν και νέο αίμα που δεν ξέρει το παρελθόν των ταινιών αυτών, ούτε πρόκειται να το μάθει, αφού μία ταινία Bond των 70s είναι με τα σημερινά δεδομένα αστεία με την κακή έννοια.
Τα εισιτήρια καθορίζουν το αποτέλεσμα και τη δυνατότητα του ρίσκου για την επόμενη.

Για μένα Bond σημαίνει χλιδή, χρώμα, ωραίες τοποθεσίες, γυναίκες, τεχνολογία, ανάλαφρη δράση και υποτυπώδες σενάριο για να στηρίξει τα προηγούμενα. Με την έλευση του Daniel Craig, που μου αρέσει πολύ, μπήκαν στοιχεία από άλλες ταινίες, έγινε πιο σκοτεινό (μπλιάααααχχχχ), χάθηκε η χλιδή και ήρθε ο δήθεν προβληματισμός (μπλιάαααααχχχχχ x 10). Οι ταινίες συνεχίζουν να βλέπονται απλά δεν είναι Bond, είναι κάτι άλλο.

ΙΜΟ, oι πιο ισορροπημένες ταινίες 007 ήταν με τον Pierce Brosnan.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ΙΜΟ, oι πιο ισορροπημένες ταινίες 007 ήταν με τον Pierce Brosnan.
Σίγουρα ναι.

Οι καλύτερες ταινίες είναι αυτές με τον Craig, οι most Bondish με τον Brosnan, οι πιό σάχλες, που όμως βλέπονται και σήμερα, με τον Moore, και οι πιό βαρετές με τον Connery.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.993
Συμφωνώ με την Mitsy, απλά να συμπληρώσω ότι οι βαρετές με τον Connery, ίσως να φταίει που είναι παλιές.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Ο Ryan Reynolds δε με έχει συνηθίσει σε τόσο σοβαρές ταινίες. Τί ρόλο είχε στην ταινία; Έπαιξε καλά;
Όχι δεν επαιξε καλα. Ειναι κρυος στο γυαλι και - για μενα - μη συμπαθης ηθοποιος.

Απ ότι συνειδητοποιησα σ ένα παλιοτερο στιγμιοτυπο απο τα παρασκηνια του Τhe Proposal που ανεβηκε στο yutube πρεπει να είναι και παλιοχαρακτηρας.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.993
Bridge of Spies (2015)
Περίμενα κάτι περισσότερο. Δυστυχώς κινήθηκε σε αργό ρυθμό, με ένα πολύ καλό όμως Tom Hanks. Το τέλος την βοηθάει να πιάσει το 7,5/10
Μόλις την είδα και συμφωνώ κι εγώ σε όλα με τον Γιάννη.

7+/10


Ωωωωχχχ! Και το περίμενα με σχετική χαρά.
Έχει πολύ μπλα-μπλα;
Μάλλον δεν κάνει για σένα Άλεξ.


Όχι δεν επαιξε καλα. Ειναι κρυος στο γυαλι και - για μενα - μη συμπαθης ηθοποιος.

Απ ότι συνειδητοποιησα σ ένα παλιοτερο στιγμιοτυπο απο τα παρασκηνια του Τhe Proposal που ανεβηκε στο yutube πρεπει να είναι και παλιοχαρακτηρας.
Διαφωνώ, αλλά περί ορέξεως...

Όσο για το ''παλιοχαρακτήρας'' δεν με απασχολεί καθόλου.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top