ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Μηνύματα
34
Reaction score
15
Ναι, το αντιλήφθηκα. Ευτυχώς που υπάρχει και το forum και βοηθούμαστε εμείς οι αδαείς.
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=2086&ccid=165&cpid=209&t=165-
Καλησπερα και απο μενα.Μακραν μαζι με το Focal που ανεφερε και ο Παναγιωτης τα καλυτερα υλικα.Το πλεονεκτημα που εχει το Dynamat σε σχεση με τα υπολοιπα ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητη η χρηση θερμοπιστολου οποτε ταχυτερη και ευκολοτερη εγκατασταση.Και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεται καθαρισμος της επιφανειας με ασετον ετσι ωστε να "ενεργοποιηθει"σε μεγιστο βαθμο η κολλα βουτυλιου που βρισκεται στο πισω μερος των μονωσεων.Ο,τι χρειαστεις μας ενημερωνεις
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.205
Reaction score
11.481
Έχω ένα αλφα ρομεο καμπριο του 92 με διπλα ντελορτο χωρίς φίλτρο χοάνη αλλά κουδουνίστρα γενικώς.
Το καρ στέρεο σύστημα ειναι μακιντοσσσς.... :D
Τι να κάνω για να ακούω την Αλεξιου σαν να την έχω συνοδηγό ;:p

Εγω λέω απορρόφηση στην ανάρτηση και διάχυση στην εξάτμιση ....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Έχω ένα αλφα ρομεο καμπριο του 92 με διπλα ντελορτο χωρίς φίλτρο χοάνη αλλά κουδουνίστρα γενικώς.
Το καρ στέρεο σύστημα ειναι μακιντοσσσς.... :D
Τι να κάνω για να ακούω την Αλεξιου σαν να την έχω συνοδηγό ;:p

Εγω λέω απορρόφηση στην ανάρτηση και διάχυση στην εξάτμιση ....
Στείλε pm στον Κεφάλα. Αυτός έχει master στην Αλεξίου. :D
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Aντί για ηχομονωτικά ... το αντίθετο: βάλτε όλα τα πάνελ ταπετσαρίας να παίζουν
http://newatlas.com/continental-ac2ated-sound-concept/50203/
Καλημερα στην παρέα. Νέος στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε για σωστό εγκαταστατη ήχου Πειραιά και πέριξ για να μονωσει δύο πόρτες σε ένα leon που έχω γιατί σε κάνα δύο που ρώτησα τυχαία κόντεψα να ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
145
Reaction score
32
Παιδιά καλησπέρα !!

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ σε ένα προβληματισμό που έχω.......
Εχω το νέο Honda civic Hatcback 1.5 στο οποίο ο μοναδικός θόρυβος που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος κύλισης απο τα ελαστικά (βουητό) ο οποίος παρατηρείται σε διάφορετικές ποιότητες ασφάλτου. Μπορεί δηλαδή να πηγαίνω με 130 και το αυτοκίνητο να είναι "εκκλησία" μέσα ή να πηγαίνω με 60-70-80-90 κλπ σε άσχημη άσφαλτο και έχω το βουητό. Και οταν λέω άσχημη άσφαλτο δεν εννοώ κακοτεχνίες αλλά διαφορετική ποιότητα ασφάλτου . Πάς σε ένα κομμάτι έχεις βουητό στο 20% και στο επόμενο κομμάτι (λείο και αυτό) πάς στο 50-60% . Στο πρόβλημα ξέρω οτι συνηγορούν αρκετά και τα ελαστικά τα οποία είναι 235/45/17 . Απο αυτά που διάβασα αποφάσισα να κάνω ηχομόνωση στο πόρτ μπαγκάζ με υλικά της CTK και συγκεκριμένα το premium και το elastic



IMG_20191019_093202.jpg

IMG_20191019_105121.jpg

IMG_20191019_115901.jpg

IMG_20191019_142446.jpg

Είδα κάποια διαφορά αλλά όχι στο ποσοστό που θα ήθελα και σκέφτομαι να κάνω κάτι στο πάτωμα της καμπίνας αλλά επειδή δεν θέλω να μπω με κανένα τρόπο στην διαδικασία να ξυλώνω πατώματα , καθίσματα κλπ με ότι συνεπάγεται αυτό και να κάνω οτι έκανα στο πορτ μπαγκάζ , σκέφτομαι να πάρω ηχομονωτικό κετσέ και να καλύψω όλο το πάτωμα στην καμπίνα του αυτοκινήτου πάνω απο την εργοστασιακή μοκέτα και κάτω απο τα πατάκια του αυτοκινήτου...
Κάτι σαν και αυτό δηλαδή..


Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται η εργοστασιακή μόνωση που έχει το πάτωμα του αυτοκινήτου .
Για πείτε την γνώμη σας βρε παιδιά μπας και βγάλω καμιά άκρη....




F#.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
σκέφτομαι να πάρω ηχομονωτικό κετσέ και να καλύψω όλο το πάτωμα στην καμπίνα του αυτοκινήτου πάνω απο την εργοστασιακή μοκέτα και κάτω απο τα πατάκια του αυτοκινήτου...
Θα μαδάει, θα μαζεύει όλη τη σκόνη και θα την επιστρέφει, θα είναι άσχημο. :o
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Το θέμα είναι αν θα κάνεις δουλειά..... Αν θες να δοκιμάσεις κάνε το..... Αλλά σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις έτσι (.... το στρουμφακι ανέφερε τους λόγους...)
Αν δεις ότι βελτιώνετε το πρόβλημα περνάς τον κετσε από κάτω από την εργοστασιακή μόνωση.... Αν και πιστεύω ότι είναι η ιδέα σου..... Κάποια ελαστικά μάλιστα είναι και πιο θορυβώδη από αλλά.... Μήπως να περιμένεις την πρώτη αλλαγή ελαστικών;
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Όπως είπα το θέμα είναι να μην ξηλώσω την εργοστασιακή μοκέτα , τα καθίσματα , και όλα τα συναφή . Αν έμπαινα στην διαδικασία να τα ξηλώσω θα έβαζα το σετ που έβαλα στο πορτ μπαγκάζ. Ξέρω ότι έχει πιο αθόρυβα ελαστικά και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ. Αν και τα πολύ αθόρυβα ελαστικά δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα......Μόνο εξωτερικό. Αν και σκέφτομαι για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα να αλλάξω και διάσταση. Από 235/45/17 να πάω σε 215/50/17
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Focal bam στο πάτωμα αλλά να δεις τι περιθώρια αφήνει ο Ιάπωνας μεταξύ πατώματος και μοκέτας γιατί συνήθως δεν αφήνει και το κούμπωμα απάντων θα είναι ιστορία για αρκούδες.
Αν τα καταφέρεις κόβει πολύ πραμμα
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Τι κοστος εχει η μονωση πατωματος; Προς το παρω εχω μονωσει πορτες και με ενδιαφερει μονωση πατωματος και πορτμπαγκαζ.
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εννοω, οτι νταξ δεν εχεις ρολς ρους οποτε οσα και να δωσεις μια χαρα εισαι.. :D
 


Μηνύματα
145
Reaction score
32
Έχει προχωρήσει κανείς σε ηχομόνωση των μπροστινών θόλων του αυτοκινήτου ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top