ενισχυτές τάξης ΑΒ και μερικώς Α


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.556
Reaction score
80.368
Μπούτια αυτόν που να τον καταταξω στους φανμποις η στους τετιμποις?
Απο εμενα παντως ελευθερα, οπου θες.
Εφοσον δεν θελεις να μπεις στην ουσια της επιχειρηματολογιας no problem.

Ας μεινουμε στο "φαινεστε": ειναι κιτ, αρα diy.
Happy?
 


Μηνύματα
852
Reaction score
748
Απο εμενα παντως ελευθερα, οπου θες.
Εφοσον δεν θελεις να μπεις στην ουσια της επιχειρηματολογιας no problem.

Ας μεινουμε στο "φαινεστε": ειναι κιτ, αρα diy.
Happy?
Λοιπόν θα μπω στην ουσια
Όχι δεν είναι diy είναι κιτ. Έχεις δίκιο.

Ξέρεις κανένα κιτ που να κάνει πολλαπλάσια από τον 400 και να παίζει το ίδιο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.556
Reaction score
80.368
Λοιπόν θα μπω στην ουσια
Όχι δεν είναι diy είναι κιτ. Έχεις δίκιο.

Ξέρεις κανένα κιτ που να κάνει πολλαπλάσια από τον 400 και να παίζει το ίδιο?
Κατα την γνώμη μου ειναι έτοιμο ολοκληρωμένο προϊόν, απο εταιρία με R&D αξιώσεων, σε μορφή (δήθεν) κιτ, for marketing reasons, για να χαίρονται οι diy-ηδες.

https://www.hypexshop.com/DetailServlet?detailID=7616
Περιέχει τα πάντα ...μονο το καλώδιο ρεύματος λείπει :roflmao:

Τέλος πάντων, άσχετα με αυτο:
Δεν νομίζω πως υπαρχει ανταγωνισμός, (άντε να πούμε δεν υπαρχει πολυπληθής ανταγωνισμός για να είμαστε ΟΚ) σε παραπλήσιες τιμές , είτε σε κιτ, είτε σε έτοιμο προϊόν. Αυτο το value for money που ελάχιστα προϊόντα προσφέρουν το καθιστά "ενοχλητικό". Οπως και το ενεργό ηχείο του. Ενοχλητικό. Χαλάει την πιάτσα.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Φαινεται πως ειναι αδύνατη η αντιπαράθεση επιχειρημάτων χωρίς παρεξηγήσεις επι του προσωπικού. Πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτο πρωτα, και μετα στους ενισχυτές μας.
Αν οι ncore κόστιζαν 10.000€ δεν θα είχαμε παρεξηγήσεις.
Ειχα πει οτι δεν θα ξαναεγραφα στο φορουμ σας , αλλα επειδη συνεχιζεις να αναφερεσε σε εμενα , θα το κανω ! και μαλιστα βγαζοντας τοσο αυθαιρετα συμπερασματα ! , εγω οτι εχω να πω παντα το λεω υποστηριζοντας το με επιχειρηματα και τεχνικους ορους ! , ουτε τρεφω κανενα μισoς απεναντι στους Class D , μαλιστα κατα καιρους εχω πει καποια απο τα προτερηματα των Class D , ομως εαν δεν καταλαβαινεις τα τεχνικα θεματα μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα , καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις εναν πιο γνωστη απο εσενα και μετα να σχολιασεις ! .
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.758
Reaction score
127.034
δεν ειδα και καμια εταιρια να κλεινει ..απο τοτε που βγηκαν τα ncore..
Αυτό είναι δυστυχώς αλήθεια.

Η ιστορία βέβαια, πάει πιο πίσω.
Πριν το ενκορ, είχαν βγει τα ice 3ης γενιάς, σε κοστολογιο απίστευτα χαμηλό. Είχαν βγει και τα παμφθηνα boyoho, τα οποία κατάφερα κι έφερα στην χώρα και τα άκουσαν πολλά μέλη του φόρουμ, μπορείς να ψαξεις να δεις τι είχε γίνει τότε. Γκρεμίστηκαν πολλά "πιστεύω" εν ριπή οφθαλμού. Ασχέτως εξέλιξης, επιρροών, παρεών και χαιεντοσυνης. Δι φακτς οφ λαιφ.

Και θυμάμαι που λες, ένα απόγευμα στην παραλία του Βόλου, εκείνη την εποχή, πριν από μπολικα χρόνια δηλαδή, που καθόμουν αραχτός στα χαγκενταζς μαζί με τον Κόγια:

https://www.google.gr/search?q=haag...r&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#fpstate=lie

Και μου λέει το εξής, με βλέμμα απορίας και απόγνωσης:

"Γιατί δεν έχουν κλείσει όλοι οι κατασκευαστές ενισχυτών, από στιγμής που κυκλοφορούν τα ice;"

Αυτά δηλαδή τα ερωτήματα, μας βασανίζουν χρόνια. Δεν είναι καινούριες απορίες, ούτε άστοχες.

Κανονικά, σε ένα τέλειο σύμπαν, όντως θα είχαν κλείσει όλοι. Σε ένα τέλειο σύμπαν που δε θα είχε χώρο για ανοησίες.

Διότι τα ice είναι άριστα ενισχυτικά και μπορούν να οδηγήσουν εξαιρετικά την συντριπτική πλειοψηφία των διαθέσιμων ηχείων από δω μέχρι το άλφα του κενταύρου και πιο πέρα, παρά τα καμώματα της γνωστής πεταλούδας.

Κι όποιος νομίζει ότι στο σούπερ ντουπερ και γαμώ σύστημά του, τα ice δε του κάνουν και θα είναι αυτά υπεύθυνα για κακό ήχο, είναι και θα παραμείνει μέχρι θανάτου ένας βλάκας και μισός (κλεμμένος τίτλος από ελληνική ταινία, εχθές το έπαιζε στην τηλεόραση και το θυμήθηκα..)

Όσον αφορά το σχόλιο των μπαφερ, το προσπερνώ ως αστείο. Κρύο μεν, σα το κρύο ανέκδοτο της ημέρας στο ράδιο αρβύλα, αλλά και ράδιο αρβύλα βλέπουμε μετά χαράς, να μη κάνουμε διακρίσεις.. :)

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.556
Reaction score
80.368
Ειχα πει οτι δεν θα ξαναεγραφα στο φορουμ σας , αλλα επειδη συνεχιζεις να αναφερεσε σε εμενα , θα το κανω ! και μαλιστα βγαζοντας τοσο αυθαιρετα συμπερασματα ! , εγω οτι εχω να πω παντα το λεω υποστηριζοντας το με επιχειρηματα και τεχνικους ορους ! , ουτε τρεφω κανενα μισoς απεναντι στους Class D , μαλιστα κατα καιρους εχω πει καποια απο τα προτερηματα των Class D , ομως εαν δεν καταλαβαινεις τα τεχνικα θεματα μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα , καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις εναν πιο γνωστη απο εσενα και μετα να σχολιασεις ! .
Και οι δυο προτάσεις μου που έκανες quote σε καμμια περίπτωση δεν περιέχουν τεχνικές γνωσεις, και δεν ειναι απαραίτητη η κατοχή τεχνικών γνώσεων για να εκφράσω την άποψη μου που quot-αρεις

Ειναι αλλη συζητηση: Κατα ποσο τσατιζόμαστε για τεχνικά ή μη θέματα ενισχυτών/ηχείων /οτιδήποτε και παρεξηγούμαστε επι του προσωπικού, αντί να γίνεται εποικοδομητική συζητηση που θα βοηθήσει ανθρώπους που ψάχνονται. Και αναφέρομαι όχι μονο σε σένα, αλλα και σε αγαπητούς μου φίλους (τους πιο γνώστες που λες) που τσατίζονται εξίσου. Δεν υπαρχει λόγος, χαλαρώστε.

Και κατι ακόμα: αυτο που λες "το φόρουμ σας" που (και σε ποιον) κολλάει;
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Και οι δυο προτάσεις μου που έκανες quote σε καμμια περίπτωση δεν περιέχουν τεχνικές γνωσεις, και δεν ειναι απαραίτητη η κατοχή τεχνικών γνώσεων για να εκφράσω την άποψη μου που quot-αρεις

Ειναι αλλη συζητηση: Κατα ποσο τσατιζόμαστε για τεχνικά ή μη θέματα ενισχυτών/ηχείων /οτιδήποτε και παρεξηγούμαστε επι του προσωπικού, αντί να γίνεται εποικοδομητική συζητηση που θα βοηθήσει ανθρώπους που ψάχνονται. Και αναφέρομαι όχι μονο σε σένα, αλλα και σε αγαπητούς μου φίλους (τους πιο γνώστες που λες) που τσατίζονται εξίσου. Δεν υπαρχει λόγος, χαλαρώστε.

Και κατι ακόμα: αυτο που λες "το φόρουμ σας" που (και σε ποιον) κολλάει;
ΟΚ ! , κατανοητος ! αφου το εννοεις ετσι συμφωνω ! , με το " το φορουμ σας " δεν υπονοω τιποτα βεβαια , απλα αντι να γραψω AVsite , γραφω αυτο για συντομια .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.972
Reaction score
55.181
Μάλιστα λοιπόν. Ο nc400 δεν είναι diy προϊόν!
Το ακούσαμε κι αυτό.
Μπούτια αυτόν που να τον καταταξω στους φανμποις η στους τετιμποις?
Στους...cowboys.:wink:
...
Αυτά δηλαδή τα ερωτήματα, μας βασανίζουν χρόνια. Δεν είναι καινούριες απορίες, ούτε άστοχες.
...
Διότι τα ice είναι άριστα ενισχυτικά και μπορούν να οδηγήσουν εξαιρετικά την συντριπτική πλειοψηφία των διαθέσιμων ηχείων από δω μέχρι το άλφα του κενταύρου και πιο πέρα, παρά τα καμώματα της γνωστής πεταλούδας.

Όσον αφορά το σχόλιο των μπαφερ, το προσπερνώ ως αστείο. Κρύο μεν, σα το κρύο ανέκδοτο της ημέρας στο ράδιο αρβύλα...
Αυτό φέρνει στο νου ένα παρεμφερούς τύπου ανεκδοτολογικό αίνιγμα,κατάλληλο για θερινές κλιματολογικές συνθήκες και...γκάουμποϊς:
Τί είναι κρύο,αλλά διόλου αστείο;
Ένα άρθρωμα ice!:p
Σοβαρολογώντας τώρα,είναι δύσκολο για έναν ακροαματικόφιλο που θεωρεί εαυτόν ΄΄ψαγμένο΄΄ ν'αποδεχθεί κάτι που θα τον κάλυπτε αντικειμενικώς,αφού τότε θα αναγνώριζε την αναγκαιότητα να ζήσει μαζί του επί μακρόν...:sneaky:
 




Μηνύματα
12.899
Reaction score
10.135
με το " το φορουμ σας " δεν υπονοω τιποτα βεβαια , απλα αντι να γραψω AVsite , γραφω αυτο για συντομια .
Δηλαδή από το 2012 που γράφτηκες, δεν το θεωρείς και δικό σου;
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.275
Reaction score
8.195
Εγώ με 4 ice ανά ηχείο πρέπει να έχω απαράδεκτο ήχο.... Τι να κάνω να τον βελτιώσω αγαπητό Avsite?
[DOUBLEPOST=1470770802][/DOUBLEPOST]
Ειχα πει οτι δεν θα ξαναεγραφα στο φορουμ σας , αλλα επειδη συνεχιζεις να αναφερεσε σε εμενα , θα το κανω ! και μαλιστα βγαζοντας τοσο αυθαιρετα συμπερασματα ! , εγω οτι εχω να πω παντα το λεω υποστηριζοντας το με επιχειρηματα και τεχνικους ορους ! , ουτε τρεφω κανενα μισoς απεναντι στους Class D , μαλιστα κατα καιρους εχω πει καποια απο τα προτερηματα των Class D , ομως εαν δεν καταλαβαινεις τα τεχνικα θεματα μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα , καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις εναν πιο γνωστη απο εσενα και μετα να σχολιασεις ! .
Δεν βλέπω καμία προσωπική αναφορά στα 2 quote που έκανες. Το site είναι ανοιχτό για όλους άμα θες γράφε αν δε θες καλά να περνάς
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.326
Reaction score
7.891
Εγώ με 4 ice ανά ηχείο πρέπει να έχω απαράδεκτο ήχο.... Τι να κάνω να τον βελτιώσω αγαπητό Avsite?
Ξηλωσε τα και βαλε ncore! :idk:

Ή βαλε 8 F.O. σε καθε ηχειο.
Απλα μετα θα πρεπει να φτιαξεις τα πρωτα ...υδροψυκτα ενεργα ηχεια :D.
 
  • Like
Reactions: vet


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.556
Reaction score
80.368
Εγώ με 4 ice ανά ηχείο πρέπει να έχω απαράδεκτο ήχο.... Τι να κάνω να τον βελτιώσω αγαπητό Avsite?
Δεν θα εχεις "ζεστές χροιές" με τους ice, σωστα;
Απο σκανδιναβικές εταιρίες τι περίμενες; Ψύχρα, παγωμάρα ενα πραμα, ice Χ4...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.758
Reaction score
127.034
Εγώ με 4 ice ανά ηχείο πρέπει να έχω απαράδεκτο ήχο.... Τι να κάνω να τον βελτιώσω αγαπητό Avsite?
Συ είσαι πολύ μεγάλη σουπχιά..

Σε παραδέχομαι πάντως στις προσωπικές σου αγορές, είναι όλες περασμένες από πολύ ψιλό κόσκινο..

Άσχετο, αλλά να πω τον πόνο μου: δούλεψε το arvus, τα κατάφερα, έτοιμα και τα καλώδια, ψοφησα να κολλάω AES/EBU... Μοναδικό αναμένεται το αποτέλεσμα στον πολυκάναλο ήχο, είτε πρόκειται για ταινίες, είτε για μουσικές, κι έχω κάποιες πολυκαναλες χα-ντε. Στη χώρα είμαι βέβαιος πως είμαι ο μόνος που θα ακούω πολυκάναλο με ντακ από μέτρικ, κι όχι από κάποιον av ενισχυτή. Stay tuned, θα έχουμε εξελίξεις σύντομα! Αν είναι όπως το περιμένω, θα γκρεμίσουν πολλά κάστρα.. εις αναμονή νέου θρεντ! :)
[DOUBLEPOST=1470783982][/DOUBLEPOST]
Έναν που ξέρω είναι ο first one.
Οι μετρήσεις του είναι δημοσιευμενες στο diyAudio.com
Φυσικά θα υπάρχουν κι άλλοι.
Βρες ένα σχεδιάγραμμα αντίστασης εξόδου στο φάσμα και ανέβασέ το να το δούμε!
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Δηλαδή από το 2012 που γράφτηκες, δεν το θεωρείς και δικό σου;
Ενταξει , και δικο μου ειναι , αλλα να πω και εγω κατι που με πειραξε πολυ , δεν μπορει κανενας να απευθυνεται σε αλλους συμφορουμιτες με τετοιες εκφρασεις οπως στο ποστ 109 και κανενας απο εσας να μην το σχολιαζει ! , ενω η εκφραση το φορουμ σας να τραβηξει την προσοχη και να σχολιαστει ! .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.902
Μηνύματα
2.880.949
Members
37.962
Νεότερο μέλος
SWBiiLive
Top