ενισχυτές τάξης ΑΒ και μερικώς Α

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.657
Iδιατερο ενδιαφερον θα ειχε στη συζητηση να συμμετειχε και ο east electronics ...
Το καλύτερο θα ήταν κάποιος κατασκευαστής που μπορεί να εξηγήσει και τις λεπτές επιλογές που αναγκάζονται να κάνουν και για ποιό λόγο, αλλά φαντάζομαι και ο κύριος που αναφέρεσαι που ασχολείται με επισκευή (μπορεί και κατασκευές ,δεν γνωρίζω τον άνθρωπο), θα ξέρει. Αλλά αυτά είναι και λίγο ψιλα γράμματα τώρα. Ποιός ασχολείται πλέον με καθαρό class Α , μόνο σε κάποιους (κιόλας μόνο) απο τους λαμπάτους δηλαδή το 0.1 % του 0.00001 % και πολύ λέω. :) Δεν αξίζει καν το "σάλιο" (χρόνος γραφής πάνω στο πληκτρολόγιο) του ανθρώπου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αυτό που ισχύει, είναι το διαμετρικώς αντίθετο.
Σωστά.

Όλοι οι ενισχυτές τάξης ΑΒ λειτουργούν σε χαμηλή ισχύ σε τάξη Α, αναλόγως του ρεύματος ηρεμίας (πόλωσης), και πάνω από αυτό το σημείο μεταβαίνουν σε τάξη Β.

Το αν θα λειτουργεί σε πολύ ισχύ εξόδου η τάξη Α ή σε λίγη, εξαρτάται μόνο από την ένταση στο ρεύμα ηρεμίας.

Με πολύ υψηλά ρεύματα ηρεμίας, το ενισχυτικό στάδιο (το βλέπουμε στις ψύκτρες) καίει σα φούρνος ακόμα και χωρίς να παίζει τίποτα.

Ενισχυτής που δε ζεματάει ενώ δε παίζει, κολοκύθια τάξη Α είναι.
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.657
Σωστά.

Όλοι οι ενισχυτές τάξης ΑΒ λειτουργούν σε χαμηλή ισχύ σε τάξη Α, αναλόγως του ρεύματος ηρεμίας (πόλωσης), και πάνω από αυτό το σημείο μεταβαίνουν σε τάξη Β.

Το αν θα λειτουργεί σε πολύ ισχύ εξόδου η τάξη Α ή σε λίγη, εξαρτάται μόνο από την ένταση στο ρεύμα ηρεμίας.

Με πολύ υψηλά ρεύματα ηρεμίας, το ενισχυτικό στάδιο (το βλέπουμε στις ψύκτρες) καίει σα φούρνος ακόμα και χωρίς να παίζει τίποτα.

Ενισχυτής που δε ζεματάει ενώ δε παίζει, κολοκύθια τάξη Α είναι.
Υπερσιβηρικος, δηλαδή τελικά οι τάξεις, όπως είπες, ε ? χα χα "Μεταπηδάνε" και "μεταβαίνουν", όπου και όπως θέλουν. Magic χα χα

Καλά κάτσε να τα δεί ο east ο άνθρωπος και θα τα πούμε. :D

Κάτω η ταξική κοινωνία. :)
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Υπερσιβηρικος, δηλαδή τελικά οι τάξεις, όπως είπες, ε ? χα χα "Μεταπηδάνε" και "μεταβαίνουν", όπου και όπως θέλουν. Magic χα χα
Προσπάθησε να μη βαφτίζεις μαγικό ό,τι δεν γνωρίζεις, ή έστω αρνείσαι να μάθεις. Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί αυτό σε συμφέρει. Τα στεγανά μεταξύ των τάξεων ενσπείρονται και καλλιεργούνται από αυτούς που τους συμφέρει, δηλαδή τους εμπόρους, που θέλουν να σμπρώξουν αυτό που έχουν, αντί να πας και να αγοράσεις από το παραδίπλα, ή τον απέναντι.

Όλοι οι γραμμικοί ενισχυτές τάξης ΑΒ, αποδίδουν ένα μικρό μέρος της ισχύος τους σε τάξη Α. Αυτός είναι και ο λόγος, διά τον οποίον οι υψηλής ισχύος γραμμικοί ενισχυτές, γενικά, είναι ηχητικά ανώτεροι από τους αντιστοίχους μέσης και κάτω ισχύος. Διότι μπορούν να αποδώσουν σημαντικά περισσότερη ισχύ σε τάξη Α, κάτι που "ακούγεται" υπό συνθήκες οικιακής υπό περιοριστικούς όρους ακρόασης, δηλαδή παίζοντας μουσική σχετικά χαμηλά, με 5 - 6 βατ. Ένας τελικός των 600 βατ μπορεί κάλλιστα να παίζει σε τάξη Α αποδίδοντας και 10 και 15 και 25 βατ.

Επίσης, μη μπλέκεις τον Krauss στην κουβέντα - τί δουλειά έχει αυτός εδώ! Ο Κράους είναι θεωρητικός φυσικός, το audio είναι δουλειά του μηχανικού και του εμπορικού διευθυντή.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Η τάξη λειτουργίας των διακοπτικων ενισχυτικων, είναι ανώτερη όλων.

Οι μετρήσεις τους, το αποδεικνύουν.


Ο Μπρούνο (ο γνωστός πουτσης) είναι μηχανικός με αρχ@δι@ από δω μέχρι την Ιαπωνία, θα μείνει στην ιστορία.
Ξέρει περισσότερα από όλους.

Κάθε αντίλογος, είναι καταδικασμενος.

Εν ετει 2022 κάθε συζήτηση για ενισχυτικά λυχνιας ή ΑΒ ή δεξερωγωτι είναι μια μλκια και μισή.

50€. Φιλικά. Λόγω της πολυετους παρέας μας. 😎
 



Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.657
Προσπάθησε να μη βαφτίζεις μαγικό ό,τι δεν γνωρίζεις, ή έστω αρνείσαι να μάθεις. Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί αυτό σε συμφέρει. Τα στεγανά μεταξύ των τάξεων ενσπείρονται και καλλιεργούνται από αυτούς που τους συμφέρει, δηλαδή τους εμπόρους, που θέλουν να σμπρώξουν αυτό που έχουν, αντί να πας και να αγοράσεις από το παραδίπλα, ή τον απέναντι.

Όλοι οι γραμμικοί ενισχυτές τάξης ΑΒ, αποδίδουν ένα μικρό μέρος της ισχύος τους σε τάξη Α. Αυτός είναι και ο λόγος, διά τον οποίον οι υψηλής ισχύος γραμμικοί ενισχυτές, γενικά, είναι ηχητικά ανώτεροι από τους αντιστοίχους μέσης και κάτω ισχύος. Διότι μπορούν να αποδώσουν σημαντικά περισσότερη ισχύ σε τάξη Α, κάτι που "ακούγεται" υπό συνθήκες οικιακής υπό περιοριστικούς όρους ακρόασης, δηλαδή παίζοντας μουσική σχετικά χαμηλά, με 5 - 6 βατ. Ένας τελικός των 600 βατ μπορεί κάλλιστα να παίζει σε τάξη Α αποδίδοντας και 10 και 15 και 25 βατ.

Επίσης, μη μπλέκεις τον Krauss στην κουβέντα - τί δουλειά έχει αυτός εδώ! Ο Κράους είναι θεωρητικός φυσικός, το audio είναι δουλειά του μηχανικού και του εμπορικού διευθυντή.
Το μαγικό το είπα σαν αναφορά που συνήθως κάνει ο αγαπητός Bhutia για τις λυχνιακές υλοποιήσεις και ήθελα να πω (σαν πλάκα) ότι γίνεται και απο άλλο στρατόπεδο (όχι όπως το ερμηνεύεις εσυ σαν αδυναμία μου να καταλάβω). Αυτή τη στιγμή "γίνεται" απο εσένα σύμφωνα με τις δικές μου τουλάχιστον γνώσεις.

++ Τα στεγανά μεταξύ των τάξεων ενσπείρονται και καλλιεργούνται από αυτούς που τους συμφέρει, δηλαδή τους εμπόρους, που θέλουν να σμπρώξουν αυτό που έχουν, ++

Κάνουν πολλά οι έμποροι αλλά όχι σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρουν τόσα πολλά συνήθως χα χα ευτυχώς και εύκολα "παρακάπτονται". Αντίθετα, εγω παρατήρησα ότι στο συγκεκριμένο θέμα, το κάνουν αυτοί που θέλουν να σου πουλήοσυν την ΑΒ σαν Α. Να μην πλάνάται και σαν "αμφιβολία" στο μυαλό του καταναλωτή, για καμιά δήθεν ανωτερότητα, έστω και σε κάποια σημεία της τάξης Α. Τους πειράζει έστω και αυτό το λίγο.

Ο Krauss κολλάει στο redefine καταστάσεων και όρων στην επιστήμη και στην πληγή της εκλαίκευσής της για λόγους πέρα αυτής και υπηρέτησης και της "αληθειας" μέσα σε αυτήν, (όπως τουλάχιστον γινόταν παλαιότερα). Αλλά κυρίως αφορά το redefine που έχει γίνει της μόδας σε όλους τους κύκλους απο τον φιλοσοφικό ακόμη μέχρι και τον εμπορικό. Εαν δεν το καταλαβαίνεις, μην το καταλαβαίνεις, δεν είναι θέμα αυτό σοβαρό να μου κάνεος παρατήρηση νομίζω σε αυτές τι συνθήκες.

Ολα αυτά βέβαια τα χαζά pleasantries που ανταλλάσουμε, δεν έχουν απολύτως καμιά σημασία. Το θέμα είναι ότι διαφωνούμε σε κάτι καθαρό, απλό και απλά τεχνικό θέμα και ή εσύ (εσείς όλοι) έχετε δίκιο με την τόσο τεράστια γνώση σας και εμπειρία σας ή εγω (ένας άσχετος στην ουσία).

Δεν έχει νόημα, παραπέρα να σέρνεται το θέμα, κατάλαβα τι λέτε και δεν τα θεωρώ σωστά.

Βασικά εμένα ο αγαπητός @Bhutia ήθελα να διαβάσει και αυτού την γνώμη ήθελα και την πήρα. Και αυτός ήθελα να διαβάσει την δική μου. Πάντως ευχαριστώ για τις συστάσεις και την γνώση (άποψη) σου, επι του θέματος. Όπως και όλων. Πάντως δεν αρνούμαι να καταλάβω όπως καθαρά υπονοείς. Απλώς γνωρίζω διαφορετικά. Έχει διαφορά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.099
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top