A Master of mastering

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μόνο που για να χειριστεί κανείς σωστά το κόστος, σημαίνει να το μοιράσει φιφτι φιφτι στο χώρο και στο στέρεο.

Δις ιζ νοτ χάι εντ ντιαρ.. ;)
Αν ο σκοπος ειναι ο ιδιος,δεν εχω προβλημα με τις προτεραιοτητες.
Εν ολιγοις,οταν τελειωσω (αμην) με τον χωρο μου,δεν υπαρχει περιπτωση ας πουμε να χρειαστει να παω απο την κεφαλη/λες πικαπ που εχω τωρα,σε μια........arkiv :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.356
Φιλαράκι, όλοι οι δρόμοι μπροστά σου είναι, ή το "απόλυτο" δικό μου "φίφτι φίφτι", ή το γνωστό και πετυχημένο "όλγουεϊζ τού θέρτι", χωρίς γέλια και χαβαλέδες, πρόκειται απλώς για διαφορετικές νοοτροπίες πάνω στον ήχο, η μία μυρίζει κλεισούρα τύπου "στούντιο", η άλλη ευωδιάζει εξωτικά αρώματα "χαϊεντίλας", εσύ δγιάλεξε και πάρε για τον εαυτούλη σου ό,τι νομίζεις καλύτερο, όπως λέει κι ο χατζηστάμος - γιού νόου μπέτερ! ;)8-)

Εγώ δυστυχώς για πολλούς, δεν είμαι διόλου "δογματικός", ακολούθησα για πολλά χρόνια τον δρόμο του "ολγουεϊζ τού θέρτι", και το φχαριστήθηκα και με το παραπάνω, οπότε δεν κατακρίνω κανένα αν θέλει συνειδητά να μπεί σ'αυτό το μονοπάτι. Άλλωστε, αυτή η επιλογή υπερτερεί κατά κράτος στο τμήμα της αισθητικής και ευχαριστεί το μάτι, που είναι πιο απαιτητικό αισθητήριο όργανο από το αφτί. ;)

Απλώς επειδή καθαρά στο τμήμα του ήχου υπερτερεί κατά κράτος ο δρόμος του "φίφτι φίφτι", σα σταθερή ταμπέλα δειχνω εδώ και χρόνια, σε κάθε ενδιαφερόμενο, κι αυτό το μονοπάτι. :thumbsup:

Η "χαριτωμένη" τριβή που υπάρχει ανάμεσα στους οπαδούς των δύο αυτών διαφορετικών χόμπι (χάι φαϊ vs χάι εντ) έγκειται στην επιμονή αμφοτέρων ότι οι επιλογές τους δεν υστερούν στο τμήμα που οι αντίθετες επιλογές υπερτερούν κατά κράτος! ;)
:angel:


Ωχ, το τελευταίο σα μπουτχιας το'πα! Πάω για σουβλάκια και μπύρες να συνέλθω! :D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Α, και γω. Σε 3-4, άντε 5 επιλεγμένες ηχογραφήσεις, πολλά όντως κελαηδούσαν. Αλήθεια!
Καταλαβαινω τι εννοεις και δεν διαφωνω.
Προσωπικα δεν αγοραζω μουσικη επειδη ακουγεται καλα , αλλα μουσικη που μου αρεσει να ακουω.Και με αυτη την μουσικη (εστω κι αν δεν ακουγεται "τελεια" ) ενα καλυτερο συστημα ειναι καλυτερο συστημα.
Π.χ με την Diana Krall δεν τα παω καλα,προτιμω και απολαμβανω τις παλιες ντιβες με τα χαλια των ηχογραφισεων τους.
[DOUBLEPOST=1475664353][/DOUBLEPOST]
Εγώ δυστυχώς για πολλούς, δεν είμαι διόλου "δογματικός", ακολούθησα για πολλά χρόνια τον δρόμο του "ολγουεϊζ τού θέρτι",
Σε πιστευω,αλλα μια και απευθυνεσαι σε μενα,εγω δεν το εκανα αυτο :D ........ φιλαρακι.
Καλη ορεξη.Σουβλακι και μπυρες ε? Εγω μολις ζεστανα τις ραβιολες για τον εγγονο :p
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.356
μια και απευθυνεσαι σε μενα
Τραγικά σπανίως απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, ακόμα κι αν κουοτάρω τα γραπτά του. ;)

(Πόσο μάλλον όταν δε τα κουοτάρω! Χάος!)

Επί μόνιμου βάσεως τα λέω στη νύφη για ν'ακουει η πεθερά! :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τραγικά σπανίως απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, ακόμα κι αν κουοτάρω τα γραπτά του. ;)

(Πόσο μάλλον όταν δε τα κουοτάρω! Χάος!)

Επί μόνιμου βάσεως τα λέω στη νύφη για ν'ακουει η πεθερά! :)
OK . Δεν ειπα οτι κουοταρες κατι που εγραψα,ειπα οτι απευθυνθηκες σε μενα,και απαντησα σε σενα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.855
Reaction score
28.282
Σχετικά με το βίντεο από ACA.
Όποιος μπορεί και γουστάρει καλά κάνει.
Κανένας δεν θα πει σε κανένα τη θα κάνει με τα χρήματα του. Αυτα οταν το χρήμα βγαίνει και κάθετε στις τράπεζες.

Θεωρώ όμως έγκλημα να υπάρχουν άλλες ανάγκες στην οικογένια και τα χρήματα που μαζεύονται με κόπο να καταλήγουν σε ότι ειδαμε, και στους αντιπροσώπους που αγοράζουν 10.000€ και πουλάνε 50.000€. Κάπου το έχουμε χάσει παιδιά. Ξέρω άτομο που ενώ ζει στο ενοίκιο μια ζωή σε σπίτια μέτρια, έχει δώσει μέχρι τωρα περίπου 400.000€ στο σύνολο για μηχανήματα ολα αυτα τα χρόνια. WTF????
Από την άλλη και μερικοί από αυτούς τους High End ακροατές στην στροφή προς τον αντιπρόσωπο αντί να κάνουν δεξιά προς αυτόν έκαναν αριστερά και το παίζανε αντιπρόσωποι για μια νύχτα. Άνοιγαν και καλά μια ντεμέκ εταιρία, έκαναν επαφή με το εργοστάσιο για να πάρουν την αντιπροσωπία, έκαναν παραγγελία ενα μηχανάκι για την πάρτι τους και μετά μην τον είδατε. Έχω μάθει για 2 που έχουν κάνει έτσι.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σχετικά με το βίντεο από ACA.
Όποιος μπορεί και γουστάρει καλά κάνει.
Κανένας δεν θα πει σε κανένα τη θα κάνει με τα χρήματα του. Αυτα οταν το χρήμα βγαίνει και κάθετε στις τράπεζες.

Θεωρώ όμως έγκλημα να υπάρχουν άλλες ανάγκες στην οικογένια και τα χρήματα που μαζεύονται με κόπο να καταλήγουν σε ότι ειδαμε, και στους αντιπροσώπους που αγοράζουν 10.000€ και πουλάνε 50.000€. Κάπου το έχουμε χάσει παιδιά. Ξέρω άτομο που ενώ ζει στο ενοίκιο μια ζωή σε σπίτια μέτρια, έχει δώσει μέχρι τωρα περίπου 400.000€ στο σύνολο για μηχανήματα ολα αυτα τα χρόνια. WTF????
Από την άλλη και μερικοί από αυτούς τους High End ακροατές στην στροφή προς τον αντιπρόσωπο αντί να κάνουν δεξιά προς αυτόν έκαναν αριστερά και το παίζανε αντιπρόσωποι για μια νύχτα. Άνοιγαν και καλά μια ντεμέκ εταιρία, έκαναν επαφή με το εργοστάσιο για να πάρουν την αντιπροσωπία, έκαναν παραγγελία ενα μηχανάκι για την πάρτι τους και μετά μην τον είδατε. Έχω μάθει για 2 που έχουν κάνει έτσι.
+1
Ομως,η ψυχη του ανθρωπου ειναι αβυσσος οπως λεγεται.Αλλοι,θα κανουν αλλα,και δεν εχουν ουτε την ευκαιρια να κανουν την "γκαφα" μπροστα σε μια καμερα,οποτε περνανε απαρατηρητα οχι μονον στην οικογενεια αλλα παντου !!!!!
Γενικα το τι κανει ο καθενας ειναι θεμα που αφορα τον ιδιο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.078
Στις διαδικτιακες μας συζητησεις δινουμε συμβουλες ο ενας στον αλλο για καλωδια, ενεργα και παθητικά ηχεια, RT60, ματσαρισματα, κεφαλες, στηριγματα καλωδιων. Καμμια αντιρρηση.

Γιατι οχι και στα οικονομικα, ειναι ταμπού; κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι πολυ σοβαροτερο, και οδηγει σε πραγματικα ασχημες καταστασεις...

Παιρνοντας αφορμη λοιπον απο το βιντεακι και την ολη συζητηση που ακολουθει, η γνωμη μου ειναι η εξης:
  • Μην δανειζεστε για αγορες μηχανηματων, καλωδιων κτλ, ειδικα στο σημερινο οικονομικο περιβαλλον. Φαντασου να πεθανω ξαφνικα (χτυπα ξυλο νοκ νοκ) και να πρεπει εκτος των αλλων να πληρωνουν και τις δοσεις για τα καλωδια :o. Αν περισσευουν πραγματικά ορμηξτε!
  • Μην στερειτε απο την οικογενεια διακοπες, εκπαιδευση, αποταμιευση για δυσκολη στιγμη, παροχες υγειας, καλη ποιοτητα ζωης για δικο σας καλυτερο ηχο
  • Αν θελετε να εχετε φτηνο αυτοκινητο για να περισσεψουν λεφτα για πικαπ (υπαρχει παραδειγμα στο βιντεακι), το βρισκω λογικο. ΜΙα χαρα. Στερηθειτε εσεις, οχι η οικογενεια.
  • Αν ειναι σας τα τρωει σε παπουτσια, αντισταθειτε, παρτε καλωδια αφοβα.
  • Αν θελετε συστημα των 50000euro, πρεπει να εχετε καθαρα κερδη 200000+ καθε χρονο -λιγο χοντροκομμενος ο υπολογισμος, αλλα θελω να δωσω την βασική ιδεα. Αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο τον αγροτη με το καγιέν.
Just my two cents
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.855
Reaction score
28.282
Στις διαδικτιακες μας συζητησεις δινουμε συμβουλες ο ενας στον αλλο για καλωδια, ενεργα και παθητικά ηχεια, RT60, ματσαρισματα, κεφαλες, στηριγματα καλωδιων. Καμμια αντιρρηση.

Γιατι οχι και στα οικονομικα, ειναι ταμπού; κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι πολυ σοβαροτερο, και οδηγει σε πραγματικα ασχημες καταστασεις...

Παιρνοντας αφορμη λοιπον απο το βιντεακι και την ολη συζητηση που ακολουθει, η γνωμη μου ειναι η εξης:
  • Μην δανειζεστε για αγορες μηχανηματων, καλωδιων κτλ, ειδικα στο σημερινο οικονομικο περιβαλλον. Φαντασου να πεθανω ξαφνικα (χτυπα ξυλο νοκ νοκ) και να πρεπει εκτος των αλλων να πληρωνουν και τις δοσεις για τα καλωδια :o. Αν περισσευουν πραγματικά ορμηξτε!
  • Μην στερειτε απο την οικογενεια διακοπες, εκπαιδευση, αποταμιευση για δυσκολη στιγμη, παροχες υγειας, καλη ποιοτητα ζωης για δικο σας καλυτερο ηχο
  • Αν θελετε να εχετε φτηνο αυτοκινητο για να περισσεψουν λεφτα για πικαπ (υπαρχει παραδειγμα στο βιντεακι), το βρισκω λογικο. ΜΙα χαρα. Στερηθειτε εσεις, οχι η οικογενεια.
  • Αν ειναι σας τα τρωει σε παπουτσια, αντισταθειτε, παρτε καλωδια αφοβα.
  • Αν θελετε συστημα των 50000euro, πρεπει να εχετε καθαρα κερδη 200000+ καθε χρονο -λιγο χοντροκομμενος ο υπολογισμος, αλλα θελω να δωσω την βασική ιδεα. Αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο τον αγροτη με το καγιέν.
Just my two cents

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στις διαδικτιακες μας συζητησεις δινουμε συμβουλες ο ενας στον αλλο για καλωδια, ενεργα και παθητικά ηχεια, RT60, ματσαρισματα, κεφαλες, στηριγματα καλωδιων. Καμμια αντιρρηση.

Γιατι οχι και στα οικονομικα, ειναι ταμπού; κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι πολυ σοβαροτερο, και οδηγει σε πραγματικα ασχημες καταστασεις...

Παιρνοντας αφορμη λοιπον απο το βιντεακι και την ολη συζητηση που ακολουθει, η γνωμη μου ειναι η εξης:
  • Μην δανειζεστε για αγορες μηχανηματων, καλωδιων κτλ, ειδικα στο σημερινο οικονομικο περιβαλλον. Φαντασου να πεθανω ξαφνικα (χτυπα ξυλο νοκ νοκ) και να πρεπει εκτος των αλλων να πληρωνουν και τις δοσεις για τα καλωδια :o. Αν περισσευουν πραγματικά ορμηξτε!
  • Μην στερειτε απο την οικογενεια διακοπες, εκπαιδευση, αποταμιευση για δυσκολη στιγμη, παροχες υγειας, καλη ποιοτητα ζωης για δικο σας καλυτερο ηχο
  • Αν θελετε να εχετε φτηνο αυτοκινητο για να περισσεψουν λεφτα για πικαπ (υπαρχει παραδειγμα στο βιντεακι), το βρισκω λογικο. ΜΙα χαρα. Στερηθειτε εσεις, οχι η οικογενεια.
  • Αν ειναι σας τα τρωει σε παπουτσια, αντισταθειτε, παρτε καλωδια αφοβα.
  • Αν θελετε συστημα των 50000euro, πρεπει να εχετε καθαρα κερδη 200000+ καθε χρονο -λιγο χοντροκομμενος ο υπολογισμος, αλλα θελω να δωσω την βασική ιδεα. Αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο τον αγροτη με το καγιέν.
Just my two cents
Δεν λεω κατι διαφορετικο.Ειμαι σιγουρος οτι οσοι κανουν αυτα που κανουν εχουν ξανακουσει συμβουλες.Ομως δεν θα αναλωσω προσωπικα χρονο η να κανω σκοπο της ζωης μου να "συνετησω" οποιον δηποτε.Ασε που το πιο πιθανον ειναι να ακουσεις και το "δικα μου λεφτα εινα οτι θελω τα κανω" και τα παρομοια,η ακομη και το "γεγονος" οτι αυτος (οποιος δηποτε αυτος) ξερει ενω εσυ οχι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.972
  • Αν θελετε συστημα των 50000euro, πρεπει να εχετε καθαρα κερδη 200000+ καθε χρονο -λιγο χοντροκομμενος ο υπολογισμος, αλλα θελω να δωσω την βασική ιδεα. Αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο τον αγροτη με το καγιέν.
Και χοντροκομμένος και τελείως λανθασμένος.
Το σύστημα (αν δεν αλλάζεται συνεχώς) δεν αποκτάται σε έναν χρόνο συνήθως , ούτε έχει έξοδα συντήρησης και ετήσιους φόρους όπως ένα αυτοκίνητο, ένα σκάφος ή ένα σπίτι.
Ούτε καν φθείρεται με τον ίδιο ρυθμό.

Δεν προχωρώ στα "καθαρά" κέρδη γιατί δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.239
Reaction score
11.548
Μάλλον πρέπει να καθαριστεί και αυτό το νήμα.
Καμμία σχέση ο τίτλος με τα ποστ απο ενα σημείο και μετα.
Παρεμπιπτόντως αντί για "συμβουλές" ειναι προτιμότερο ο καθένας να καταθέτει τα βιωματά του και απο αυτά ο κάθε ενδιαφερόμενος να προσπαθεί να βοηθηθεί .;)
Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.078
Δεν λεω κατι διαφορετικο
Δεν ειπα πως λες κατι διαφορετικο.
Και χοντροκομμένος και τελείως λανθασμένος.
Το σύστημα (αν δεν αλλάζεται συνεχώς) δεν αποκτάται σε έναν χρόνο συνήθως , ούτε έχει έξοδα συντήρησης και ετήσιους φόρους όπως ένα αυτοκίνητο, ένα σκάφος ή ένα σπίτι.
Ούτε καν φθείρεται με τον ίδιο ρυθμό.

Δεν προχωρώ στα "καθαρά" κέρδη γιατί δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν.
Καθαρα κερδη, εννοω μετα απο φορους+παγια εξοδα (σχολεια-στεγαστικο κτλ).

Οσο για το βαθος χρονου που λες ,ναι, ισχυει .

Αλλοι παλι κανουν upgrades συνεχως με ετησια χασουρα. Δεν χτιζουν δηλαδη μονο, αλλα γκρεμιζουν κιολας και πολυ μαλιστα.

Ηθελα να δωσω μια εικονα με τους αριθμους. Αν τωρα νομιζεις πως μπορεις να εχεις "καθαρα κερδη" 30000euro το χρονο, οικογενεια πχ με δυο παιδια, και συστημα τον 50000euro απλως διαφωνουμε.

Αν παλι το εχτισες με συνεση σε βαθος 10ετιας αλλαζει το πραγμα βεβαια, να συμφωνησω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.972
Καθαρα κερδη, εννοω μετα απο φορους+παγια εξοδα (σχολεια-στεγαστικο κτλ).
Για ανθρώπους που πληρώνουν τους φόρους τους λοιπόν, 350-400.000+€ συνολικό εισόδημα για σύστημα 50.000€.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.972
Μάλλον πρέπει να καθαριστεί και αυτό το νήμα.
Καμμία σχέση ο τίτλος με τα ποστ απο ενα σημείο και μετα.
ΟΚ. Πώς να το ονομάσουμε; :)
"Είναι πάθηση;"
"Το πάθος για τελειότητα!"






"Ελιτίσμ προβενσιάλ;"
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.526
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top