A Master of mastering

Μηνύματα
1.741
Reaction score
869
Τρομερή και εμπνευσμένη παραλλαγή θέματος!! Χρειάσθηκαν μόνο 2 σελίδες για να καταλήξει το “Master Of Mastering” του Θέμη για άλλη μια φορά σε διάγνωση “πάθησης” για τους ACA_δες!! Και μάλιστα πολύ προσεκτικά και μεθοδικά μιας και αντικαταστάθηκε από τους παραγωγούς του νήματος από το αρχικό “παθογένεια” σε “πάθηση”..

Παθογένεια είναι η τάση για πάθηση, εδώ δεν μιλάμε λοιπόν για τάση αλλά για ασθένεια καθαρή και διαγνωσμένη!! Η οποία ασθένεια συμπληρώνεται με “οίκτο” και προτροπή για “παράδειγμα προς αποφυγήν” από τον κύριο Dimifoot που μπορεί και διαβάζει το βιοτικό επίπεδο των μελών του γνωστού club που συμμετέχουν στο βιντεάκι όπως ο Λεφάκης διαβάζει τον Κριό στον Τοξότη.. Ακόμα επιβεβαίωση της πάθησης και διάγνωση τεράστιας ανάγκης (αυτο)επιβεβαίωσης από τον κύριο Ζικζίκ και ακόμα πρόκληση νευρικών γελώτων από τον φαντομά του φόρουμ και βολεμένο στην ανωνυμία Μπουτία..

Επειδή πέρα από την πλάκα αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι βαριοί και απευθύνονται σε ανθρώπους που οι κύριοι που τους ξεστομίζουν μάλλον δεν τους γνωρίζουν, θα ήθελα κατ’ αρχάς να υπενθυμίσω ότι αυτό το βιντεάκι είναι γυρισμένο το 2006, (μια εποχή ούτως άλλωστε υπερβολής) και έχει γίνει viral από την παγκόσμια audiophile κοινότητα..

Στη συνέχεια θα προσδιορίσω την δική μου έννοια της “πάθησης”, σε ελεύθερη μετάφραση, μιας και αποδίδεται λανθασμένα και απερίσκεπτα από τους εδώ ανθρώπους και μάλιστα κάνοντας την αρχή ένας κύριος που δηλώνει γιατρός!!

Όπως έχω ξαναγράψει υπάρχει μεγάλη διαφορετικότητα ανάμεσα στους ανθρώπους, υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που μπορεί να είναι νεότεροι, ομορφότεροι, εξυπνότεροι, τυχερότεροι ή και πλουσιότεροι από μας.. Επίσης ανάμεσά μας υπάρχουν λαμόγια, πονηροί, διεστραμμένοι, ανώμαλοι, βλάκες και ηλίθιοι.. αυτό πρέπει να έχουμε κατά νου και να ψάχνουμε καλά πριν ξεκινήσουμε κρίνουμε τους ανθρώπους.. Επίσης να διαβάζουμε καλά και τους εαυτούς μας σε ποια κατηγορία ανήκουμε..

Πάθηση λοιπόν φίλοι μου δεν είναι οι 5 ACAδες που σε μια περίοδο ευμάρειας και αφθονίας απόκτησαν 5 καλά συστήματα που οι περισσότεροι από εδώ μέσα δεν μπορούν ούτε στα όνειρά τους να δουν και επίσης άλλαξαν 5 μηχανήματα για να κάνουν το κέφι τους και ν’ ακούνε μουσική με τους φίλους τους..

Πάθηση είναι το να μιλάς σε όλη σου τη ζωή με υποκοριστικά, να λες θα πιάσω μια δουλίτσα, θα μαζέψω λίγα λεφτουδάκια, θα πάρω ένα αυτοκινητάκι, θα πάρω και ένα σπιτάκι, θα βρω και μια γυναικούλα να κάνουμε και κανα δυο παιδάκια και μετά ένα συστηματάκι ν’ ακούω μουσικούλα.. Η κακομοιριά, η γκρίνια, η μιζέρια, η "απωκατίλα".. αυτό είναι πάθηση..

Πάθηση είναι να είσαι κότα λειράτη και να μην τολμάς ούτε να αποκαλύψεις στη σύζυγο ότι θες να αγοράσεις καλό σύστημα γιατί φοβάσαι την παντόφλα η οποία θα πέσει εις διπλούν, πρώτα γιατί θες να δώσεις τα λεφτά για KRELL αντί για κουρτίνες και πόμολα και δεύτερον γιατί θες να χαλάσεις τη μόστρα της κομότας στο σαλόνι τοποθετώντας το στέρεο..

Πάθηση είναι να έχεις στήσει ένα σύστημα μετριομέτριο που βαράει σα γκαζοντενεκές και μιας και δεν μπορείς να πείσεις τους κολλητούς ότι παίζει καλά ακούγοντάς το, το μετράς και ανεβάζεις τους αριθμούς για να τους πείσεις και μάλιστα καμιά φορά να κάνεις και δοκιμές καλωδίων στην αναλυτική και αποκαλυπτική συστηματάρα..

Και τέλος, πάθηση είναι είσαι βλάχος τύρος, με τα νύχια μαυρισμένα από τη σβουρνιά και τα χνώτα να μυρίζουνε τζατζικίλα, που την ίδια εκείνη εποχή της ευμάρειας έχωσες τις εισπράξεις από τη στάνη και από τα απλήρωτα δάνεια για να πάρεις Cayenne και να στολίζεις δίπλα σου καμαρώνοντας τη χοντρή επίσης βλάχα γυναίκα σου ντυμένη με ταφτάδες και τίγκα στο χρυσαφικό για να βολτάρεις πουλμούρ στον υπόλοιπο κάμπο και στους γείτονες..

αυτό είναι πάθηση!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.967
Τρομερή και εμπνευσμένη παραλλαγή θέματος!! Χρειάσθηκαν μόνο 2 σελίδες για να καταλήξει το “Master Of Mastering” του Θέμη για άλλη μια φορά σε διάγνωση “πάθησης” για τους ACA_δες!! Και μάλιστα πολύ προσεκτικά και μεθοδικά μιας και αντικαταστάθηκε από τους παραγωγούς του νήματος από το αρχικό “παθογένεια” σε “πάθηση”..

Παθογένεια είναι η τάση για πάθηση, εδώ δεν μιλάμε λοιπόν για τάση αλλά για ασθένεια καθαρή και διαγνωσμένη!! Η οποία ασθένεια συμπληρώνεται με “οίκτο” και προτροπή για “παράδειγμα προς αποφυγήν” από τον κύριο Dimifoot που μπορεί και διαβάζει το βιοτικό επίπεδο των μελών του γνωστού club που συμμετέχουν στο βιντεάκι όπως ο Λεφάκης διαβάζει τον Κριό στον Τοξότη.. Ακόμα επιβεβαίωση της πάθησης και διάγνωση τεράστιας ανάγκης (αυτο)επιβεβαίωσης από τον κύριο Ζικζίκ και ακόμα πρόκληση νευρικών γελώτων από τον φαντομά του φόρουμ και βολεμένο στην ανωνυμία Μπουτία..

Επειδή πέρα από την πλάκα αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι βαριοί και απευθύνονται σε ανθρώπους που οι κύριοι που τους ξεστομίζουν μάλλον δεν τους γνωρίζουν, θα ήθελα κατ’ αρχάς να υπενθυμίσω ότι αυτό το βιντεάκι είναι γυρισμένο το 2006, (μια εποχή ούτως άλλωστε υπερβολής) και έχει γίνει viral από την παγκόσμια audiophile κοινότητα..

Στη συνέχεια θα προσδιορίσω την δική μου έννοια της “πάθησης”, σε ελεύθερη μετάφραση, μιας και αποδίδεται λανθασμένα και απερίσκεπτα από τους εδώ ανθρώπους και μάλιστα κάνοντας την αρχή ένας κύριος που δηλώνει γιατρός!!

Όπως έχω ξαναγράψει υπάρχει μεγάλη διαφορετικότητα ανάμεσα στους ανθρώπους, υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που μπορεί να είναι νεότεροι, ομορφότεροι, εξυπνότεροι, τυχερότεροι ή και πλουσιότεροι από μας.. Επίσης ανάμεσά μας υπάρχουν λαμόγια, πονηροί, διεστραμμένοι, ανώμαλοι, βλάκες και ηλίθιοι.. αυτό πρέπει να έχουμε κατά νου και να ψάχνουμε καλά πριν ξεκινήσουμε κρίνουμε τους ανθρώπους.. Επίσης να διαβάζουμε καλά και τους εαυτούς μας σε ποια κατηγορία ανήκουμε..

Πάθηση λοιπόν φίλοι μου δεν είναι οι 5 ACAδες που σε μια περίοδο ευμάρειας και αφθονίας απόκτησαν 5 καλά συστήματα που οι περισσότεροι από εδώ μέσα δεν μπορούν ούτε στα όνειρά τους να δουν και επίσης άλλαξαν 5 μηχανήματα για να κάνουν το κέφι τους και ν’ ακούνε μουσική με τους φίλους τους..

Πάθηση είναι το να μιλάς σε όλη σου τη ζωή με υποκοριστικά, να λες θα πιάσω μια δουλίτσα, θα μαζέψω λίγα λεφτουδάκια, θα πάρω ένα αυτοκινητάκι, θα πάρω και ένα σπιτάκι, θα βρω και μια γυναικούλα να κάνουμε και κανα δυο παιδάκια και μετά ένα συστηματάκι ν’ ακούω μουσικούλα.. Η κακομοιριά, η γκρίνια, η μιζέρια, η "απωκατίλα".. αυτό είναι πάθηση..

Πάθηση είναι να είσαι κότα λειράτη και να μην τολμάς ούτε να αποκαλύψεις στη σύζυγο ότι θες να αγοράσεις καλό σύστημα γιατί φοβάσαι την παντόφλα η οποία θα πέσει εις διπλούν, πρώτα γιατί θες να δώσεις τα λεφτά για KRELL αντί για κουρτίνες και πόμολα και δεύτερον γιατί θες να χαλάσεις τη μόστρα της κομότας στο σαλόνι τοποθετώντας το στέρεο..

Πάθηση είναι να έχεις στήσει ένα σύστημα μετριομέτριο που βαράει σα γκαζοντενεκές και μιας και δεν μπορείς να πείσεις τους κολλητούς ότι παίζει καλά ακούγοντάς το, το μετράς και ανεβάζεις τους αριθμούς για να τους πείσεις και μάλιστα καμιά φορά να κάνεις και δοκιμές καλωδίων στην αναλυτική και αποκαλυπτική συστηματάρα..

Και τέλος, πάθηση είναι είσαι βλάχος τύρος, με τα νύχια μαυρισμένα από τη σβουρνιά και τα χνώτα να μυρίζουνε τζατζικίλα, που την ίδια εκείνη εποχή της ευμάρειας έχωσες τις εισπράξεις από τη στάνη και από τα απλήρωτα δάνεια για να πάρεις Cayenne και να στολίζεις δίπλα σου καμαρώνοντας τη χοντρή επίσης βλάχα γυναίκα σου ντυμένη με ταφτάδες και τίγκα στο χρυσαφικό για να βολτάρεις πουλμούρ στον υπόλοιπο κάμπο και στους γείτονες..

αυτό είναι πάθηση!!
Προσωπικά δεν αναφέρθηκα στο video ούτε στα μέλη του ACA αλλά αποκλειστικά σε ανθρώπους που γνωρίζω. :)

Το post σας πάντως, δηλώνει πολλά.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Βρε σουντοκου μου, και δικιο να ειχες, το εχασες τη στιγμη που εχασες και την ψυχραιμια σου και αρχισες τους χαρακτηρισμους.

Σχωρα μου τον ενικο, δεν γνωριζομαστε αλλα στα πλαισια του φιλικου το χρησιμοποιησα...

:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.575
Reaction score
126.348
Όχι, εγώ νομίζω ότι δε χάνει το δίκιο του.

Είπε αυτό ακριβώς που ήθελε να πει, και όπως όλοι, έχει κι αυτός ...το δίκιο του. :)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
από τον κύριο Dimifoot που μπορεί και διαβάζει το βιοτικό επίπεδο των μελών του γνωστού club που συμμετέχουν στο βιντεάκι όπως ο Λεφάκης διαβάζει τον Κριό στον Τοξότη.
Στο 10:23 ο συνεντευξιαζόμενος λέει το ποσο που στοίχισαν οι συσκευές του
Και η γυναίκα "θα ειχα φτιάξει το σπιτάκι μου στα Χανιά!" . Και μετα στα αγγλικά "I think he hasn't told me the truth"
Έτσι διαβάζει και ο Λεφάκης τον κριό στον τοξότη; :D

Αυτο εννοούσα στο
και απο την αντιδραση μελων της οικογενείας φανηκε πως ηταν δυσαναλογα με το βιοτικό επιπεδο τους
Δεν το λες και αστρολογία, ε;

Βέβαια και ο ίδιος ο sudoku μάλλον συμφωνεί, στον δικό του ορισμό:

Πάθηση είναι να είσαι κότα λειράτη και να μην τολμάς ούτε να αποκαλύψεις στη σύζυγο ότι θες να αγοράσεις καλό σύστημα γιατί φοβάσαι την παντόφλα η οποία θα πέσει εις διπλούν,
Εφοσον λοιπον η κυρία στο video λέει "He hasn't told me the truth", συμφωνούμε, δεν της εχει αποκαλυφθεί ποσο καλο ειναι το σύστημα, σωστα;

Δεν θα συνεχίσω με αλλα παραδείγματα , απλως προτρέπω όλους να δουν το βιντεάκι, και να βγάλουν μόνοι τους τα συμπεράσματα τους. Δεν κάνω κριτική σε κανέναν του ACA ή κανενός αλλού club, μίλησα στον πρώτο πληθυντικό απο την αρχή, γιατι θεωρώ τον εαυτό μου μάλλον "ομοιοπαθή".

Ευτυχώς τα γραπτά (και τα βίντεο) μένουν.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.853
Reaction score
28.275
Κάποιοι ακούμε...;)
Έχω δει σε τουλάχιστον 5 στούντιο το ίδιο, στα υπόλοιπα δεν εψαξα να το δω, ξέρω όμως ότι υπάρχει.
Το λένε on line ups. ;)


Ο υποφαινομενος τα φωνάζει αυτά από το 2002. Πάμε στην δεκαπενταετία..
Έχουμε έχουμε, και από αυτό έχουμε
:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Τρομερή και εμπνευσμένη παραλλαγή θέματος!! Χρειάσθηκαν μόνο 2 σελίδες...
...και ακόμα πρόκληση νευρικών γελώτων από τον φαντομά του φόρουμ και βολεμένο στην ανωνυμία Μπουτία...
Είναι άτοπον να γινόταν κάτι διαφορετικό,αφού ο υποφαινόμενος δεν υπάρχει αλλά απλώς...συμβαίνει.:D
Όπως μπορεί να διαπιστωθεί,προβλέψεις για παρεμβάσεις σαν και τη δική σου ήταν ήδη τοποθετημένες... πρωτοσέλιδα.:lol:
The master of mastering & the master of...disaster.

θα ήθελα κατ’ αρχάς να υπενθυμίσω ότι αυτό το βιντεάκι είναι γυρισμένο το 2006, (μια εποχή ούτως ή άλλως υπερβολής) και έχει γίνει viral από την παγκόσμια audiophile κοινότητα...
My points...exactly
Σταματάμε στην...μακαριότητα.Μακάριοι οι ψυχαγωγούμενοι λοιπόν.:D
...ριζώνει στο μυαλό η ιδέα ότι στο κάτω κάτω της γραφής μπορεί κανένας να μη θυμάται με την πάροδο του χρόνου τις μάχες για τη γνώση που δόθηκαν σε διαδικτυακά πεδία όπως το παρόν,πλην όμως κάποιες κουβέντες θα μένουν απαθανατισμένες ως παντοτινά μνημεία...

...
αυτό είναι πάθηση!!
Αυτό και αν είναι...πάθημα.:sneaky:
...Η δε μουδιασμένη αίσθηση του έργου-παλλόμενη ανάμεσα σε κυνική περιγραφή και σοκαρισμένη διαμαρτυρία- μπορεί κάλλιστα να είναι ηθελημένη,αφού η διατράνωση του κοινωνικού πόνου με συνεχές χτύπημα πάνω στις πληγές ωθεί καθέναν μας ν'αναρωτηθεί εάν είμαστε τελικώς μικροί ήρωες μιας αυτόνομης καθημερινότητας,ή καθημερινοί ήρωες μιας...εξαρτημένης μικρότητας.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ασχετα με το τι λεγεται για το φιλμακι, ειναι σχεδον βεβαιο,οτι οι "πρωταγωνιστες" ακουνε καλυτερα μουσικη με τα συστηματα τους απο τους πλειστους εδω.Το αν το καλαμπουρι χαροποιει καποιους ειναι αλλη ιστορια και οι λογοι διαφορετικοι ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.575
Reaction score
126.348
οι "πρωταγωνιστες" ακουνε καλυτερα μουσικη με τα συστηματα τους απο τους πλειστους εδω
Γιατί το λες αυτό;
Που το βασιζεις;
Στο κόστος των συσκευών, ή στον αριθμό των αλλαγών συσκευών του εκάστοτε ιδιοκτήτη;

Διότι, οι "πρωταγωνιστές" που λες (και "πρωταθλητές" της ελληνικής χάι εντ κοινότητας) μερικές βασικές αρχές του καλού ήχου, τις αποφεύγουν όπως ο δγιαλος το λιβάνι! :gotcha:

Τέλος πάντων, επειδή την έχω μεγάλη την εμπειρία σε τέτοια συστήματα "πρωταθλητών" (άλλωστε ήμουν και γω κάποτε της συνομοταξίας), οφείλω να σου πω ότι ο ήχος των ηχοσυστημάτων αυτών των "πρωταθλητών", συνήθως είναι μία αστεία τραγικότητα (και βγάλε).

Βεβαίως, στα πλαίσια του κοινωνικού hi-end, είθισται οι καλεσμένοι να κολακεύουν σε υπερθετικό βαθμό το ηχοσύστημα του οικοδεσπότη, όσο βρίσκονται στο χώρο του, και να το θάβουν πίσω από την πλάτη του, τυπική συμπεριφορά πτι φουρ και κολοκυθόπιτας.

Θυμάμαι μάλιστα όταν μιά φορά πρωτοτύπησα, και ενώ άπαντες κολάκευαν ένα τέτοιο, άθλιου ήχου, πανάκριβο hi-end ηχοσύστημα, ξεστόμισα την πικρή αλήθεια (ότι ήταν άθλιο το αποτέλεσμα), κι εν ριπή οφθαλμού άπαντες οι παρευρισκόμενοι "το γύρισαν" το παραμύθι, κι από κόλακες μετατράπηκαν ως δια μαγείας και σε ντε τε, σε στυγνούς κατακριτές των λάθος επιλογών του ιδιοκτήτη! :fuckyou:

Ήταν να μη τους δώσεις αφορμή να ξεκινήσουν να λεν μπροστά του, αυτό που σίγουρα θα έλεγαν πίσω από την πλάτη του! :D

Τέλος πάντων, τα'χω δει όλα φιλαράκι, κι έχω ακούσει πράγματα και θαύματα, αλλά καλό ήχο σε χαϊεντάδες, όχι μάνα μου, δεν έτυχε! :dance2::D:gotcha::roflmao:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αποψη σου :D
Και μενα μου ετυχε να ακουσω τετοια συστηματα και να μην ακουγονταν οπως επρεπε αλλα ακουσα και πολλα που οντως ηταν πολυ καλα.
Δεν τσουβαλιαζω ομως ποτε καταστασεις.Αποψη μου θα πεις,και συμφωνω.
[DOUBLEPOST=1475659328][/DOUBLEPOST]
στον αριθμό των αλλαγών συσκευών του εκάστοτε ιδιοκτήτη;
Eδω συμφωνω μαζι σου.

Oσον αφορα το κοστος,οπως και να το δεις παιζει τον ρολο του αν το χειριστεις σωστα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.575
Reaction score
126.348
ακουσα και πολλα που οντως ηταν πολυ καλα.
Α, και γω. Σε 3-4, άντε 5 επιλεγμένες ηχογραφήσεις, πολλά όντως κελαηδούσαν. Αλήθεια!

Μόλις όμως έβαλα zz top και Moby, ή ξυλούρη, ξεβρακώθηκε με μιας η αθλιότητά τους. Και μην ακούσω καμιά σαχλαμάρα ότι το hi-end ηχοσύστημα αξίας 12 οικογενειακών αυτοκινήτων δε παίζει ότι μουσική θες παρά μόνο τα πιάνα με τα πιατίνια που βάζουν στις εκθέσεις, θα πεταχτώ απ'το παράθυρο! :gotcha:

Και μενα μου ετυχε να ακουσω τετοια συστηματα και να μην ακουγονταν οπως επρεπε
Είσαι ευγενέστατος! Σε ζηλεύω ώρες ώρες!

(Μετά το ξεπερνώ):dance2:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.034
Reaction score
20.583
Oσον αφορα το κοστος,οπως και να το δεις παιζει τον ρολο του αν το χειριστεις σωστα.
Αυτό. +1

Ώπα παιδιά, βαστάτε γερά, μην γκρεμιστεί το AVSite! Συμφώνησε ο Dimifoot με τον PURETONE!!!:p:lol::tongue::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
Ώπα παιδιά, βαστάτε γερά, μην γκρεμιστεί το AVSite! Συμφώνησε ο Dimifoot με τον PURETONE!!!:p:lol::tongue::lol:
Γιατι το λες; Δεν ειναι πρώτη φορά
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.034
Reaction score
20.583
Δεν πρόλαβα να γράψω "βαστάτε" και πετάχτηκε ο γνωστός προβοκάτορας και διαφθορέας αγνών hi-endάδων costas EAR να χάλασει την ειρηνική διαδικασία (όπως σημειώνει ο Dimifoot).:D:D:D:D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.443
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top