DSPeaker Anti-Mode 8033 Cinema Subwoofer Equalizer

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αγόρασα και εγώ το anti mode 8033 c για να μου ρυθμίσει τα χαμηλά σε ένα rx-a2050. Παραγγέλνω λοιπόν από L sound και μετά από λίγες μέρες έρχεται η παραγγελία. Με το που παραλαμβάνω, νιώθω κάτι να κουνιέται μέσα στο δέμα, να χτυπάει δηλαδή στα τοιχώματα του κουτιού. Βγάζω το περιτύλιγμα, ανοίγω το κουτί και βλέπω το antimode χύμα μέσα στο κουτί, να πηγαίνει πέρα δώθε. Τελοσπάντων, το στήνω, φαίνεται ότι δουλεύει κανονικά, κάνει τις απαραίτητες σαρώσεις, ανάβουν όλα τα led, κλπ, τρέχω πάλι το YPAO, αλλά .... όχι μόνο δεν εντυπωσιάστηκα, αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να ακούσω έστω και την παραμικρή διαφορά στον ήχο. Μπα λέω, μάλλον είναι ελαττωματικό (λόγω του πακεταρίσματος). Στέλνω e-mail στην L sound (με φωτογραφία που είχα τραβήξει από το δέμα όταν το παρέλαβα) εξηγώντας πως η συσκευή ήρθε από την άλλη άκρη της Ευρώπης χτυπώντας μέσα στο κουτί της και μήπως χρήζει αντικατάστασης. Μου λέει ο τύπος πως από τη στιγμή που έχει ήχο, αποκλείεται να είναι ελαττωματικό και ότι τους έχει ξανατύχει να τα στείλει έτσι ο κατασκευαστής. Τελοσπάντων, θα το κρατήσω καμία εβδομάδα ακόμα και αν εξακολουθώ να μην είμαι ικανοποιημένος, μάλλον θα το επιστρέψω.
μηπως δεν πρεπει να έτρεχες το YPAO μετά την ρυθμιση του anti mode;
στο 1 ποστ γράφει

Φαινεται να ειναι καλη λυση αντιμετωπισης προβληματων-ρυθμισης subwoofer εαν δεν υπαρχει a/v receiver με audissey ή αντιστοιχο. Ακομα και για 2.1 εφαρμογες. Καλες κριτικες στον διεθνη τυπο (stereophile etc)
οποτε ισως κάνει τις ίδιες ρυθμίσεις με το YPAO..

δοκίμασε να τρεξεις πρώτα το YPAO και μετά το ANTI MODE..
και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι οδηγίες του antimode γράφουν τι κανεις σε αυτο το σενάριο. (Δεν θυμάμαι)
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
μηπως δεν πρεπει να έτρεχες το YPAO μετά την ρυθμιση του anti mode;
στο 1 ποστ γράφει



οποτε ισως κάνει τις ίδιες ρυθμίσεις με το YPAO..

δοκίμασε να τρεξεις πρώτα το YPAO και μετά το ANTI MODE..
και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα..
Πρώτα antimode, μετά YPAO. Το λένε οι οδηγίες, μου το επιβεβαίωσε και με e-mail ο κατασκευαστής.
Κατόπιν συμβουλής του κατασκευαστή, έβγαλα όλα τα ηχεία και άφησα μόνο το sub για να να μπορώ να ακούσω τη διαφορά (αφού δεν έχω τις γνώσεις να την μετρήσω με REW κλπ), προκειμένου να σιγουρευτώ ότι δεν είναι ελαττωματικό. Πράγματι, με μόνο το sub, άκουσα διαφορά, αλλά τίποτα το φοβερό. Σίγουρα ο μέσος χρήστης (όχι ότι εγώ είμαι έμπειρος, απλά ψείρας) δεν θα καταλάβαινε κάτι, ή τουλάχιστον κάτι που να αξίζει να δαπανήσεις 280 Ευρώ. Ίσως τελικά το YPAO δούλευε καλά στο χώρο μου, οπότε το antimode δεν είχε να διορθώσει πολλά, ίσως ο χώρος μου δεν ήταν και τόσο χάλια εξαρχής. Τελοσπάντων, το κράτησα, όχι επειδή είδα διαφορά, απλά επειδή νοικιάζω και ίσως μου φανεί χρήσιμο στο επόμενο σπίτι μου που θα ναι και το μόνιμο. Αν και εκεί δεν δω διαφορά, θα το βάλω στις αγγελίες.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Δλδ εγώ που έχω ενα yamaha sw-515 .....πρεπει να με πιάνει κατάθλιψη ε;
Επειδη το εχω ακομα αλλα παροπλισμενο με το κλιπς 115 δεν εχει καμμια σχεση ,Οποτε πιστευω πρεπει να το αλλαξεις
 



Μηνύματα
302
Reaction score
495
να μην παρω κ εγω ενα? :( τοσο καιρο εψαχνα να συντροφευσει το κλιψακι μου.
πες παντως, λεει το ικουαλαηζερ αυτο? το εχεις δοκιμασει εσυ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
να μην παρω κ εγω ενα? :( τοσο καιρο εψαχνα να συντροφευσει το κλιψακι μου.
πες παντως, λεει το ικουαλαηζερ αυτο? το εχεις δοκιμασει εσυ?
Καλά έκανες φιλαράκ...με πρόλαβες...για λίγο:)

εγώ έχω το behringer dcx 2496....και μου κάνει απίστευτη δουλειά!!!;):thumbsup::thumbsup::thumbsup:

λογικά το mini dsp-anti mode κλπ θα κάνουν ακόμα καλύτερη μια που είναι πιο εξειδικευμένα για sub και πολύ πιο εύκολα στη ρύθμιση.
σου το προτείνω ανεπιφύλακτα...θα ακούσεις το sub σου σε άλλο βαθμό:superman:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
με λίγα παραπάνω € ρυθμίζεις όλα τα ηχεια + subwoofer, με το καλύτερο room correction που υπάρχει! dirac live
https://www.minidsp.com/products/ht-series/nanoavr-dl

Συμπεριλαμαβανει και την αδεια για το dirac σε αυτην την τιμη ή θελει και αλλα χρηματα για το software ?
Παιζει και σε HD audio Dolby True HD, DTS HD MA ? ή μονο PCM 7.1 ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
PCM in, PCM out. Το ίδιο ακριβώς HD audio είναι, απλώς το decoding γίνεται στο player.
Περιλαμβάνεται η άδεια.

Γιατί όμως, αφού έχεις καινούργιο ενισχυτή;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
PCM in, PCM out. Το ίδιο ακριβώς HD audio είναι, απλώς το decoding γίνεται στο player.
Περιλαμβάνεται η άδεια.

Γιατί όμως, αφού έχεις καινούργιο ενισχυτή;
Γιατι ο χωρος εχει τις δυσκολιες του ειναι παραλληλογραμμος με αρκετα στασιμα και η ισοσταθμιση απο τον ενισχυτη δεν μπορει να βοηθησει τοσο εχω ενα avr 4311 ( δεν τον λες καινουργιο) και η ισοσταθμιση του στο manual εχει αρκετους περιορισμους .
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
με λίγα παραπάνω € ρυθμίζεις όλα τα ηχεια + subwoofer, με το καλύτερο room correction που υπάρχει! dirac live
https://www.minidsp.com/products/ht-series/nanoavr-dl
Πέρασα και απο τα δυο.
Ξεκίνησα απο το Antimode, Άρχισα και αυτο το νήμα . Μεγάλη ανακάλυψη. Σκίζει.

Μετα δοκίμασα το Dirac, αφού με μπριζωσαν διάφοροι συνήθεις ύποπτοι απο δω μεσα. Καμία σχέση. Αλλο επίπεδο τελείως.

Μην μπητε στον κόπο να περάσετε και απο τα δυο στάδια που πέρασα εγω, πάρτε το Dirac που σας βολεύει και τέλος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top