Δημιουργία ηχοσυστήματος - Οδηγός για αρχάριους (και μη)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Όντως.
Το σωστό ερώτημα είναι η απόσταση ακρόασης.

Το θέμα των τετραγωνικών μέτρων, ή καλύτερα των κυβικών μέτρων του συνολικού χώρου, έχει να κάνει μόνο με την φόρτιση του χώρου στις χαμηλές συχνότητες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
θα ηθελα να ρωτήσω κάτι.. , Σε αρκετές απαντήσεις που διαβάζω σχετικά με ¨"τι τύπο ενισχυτη και ηχεία να αγοράσω ή αν ταιριαζουν" παρατηρώ οτι μεγάλη βαρύτητα οι expert δινουν και αντιστρεφουν την ερώτηση " με την εξής ερώτηση "πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?" και εκεί απαντάει ο ερωτηθέντας σαλοκουζίνα 30 - 40 tm2 και εδώ ακριβώς είναι το point της ερώτησης μου..
Σκοπός μας είναι ειναι μονο ο χώρος που θα ακούμε μουσική ή ολος ο χωρος? π.χ αν παρουμε τον τύπο μεγάφωνο κεντρο με κεντρο χ 1,25 για να βρεθεί η απόσταση ακρόασης αντε να εχουμε και μια απόσταση απο τον τοίχο και περιξ λιγο της απόστασης ακρόασης δηλαδή το νοητό κομμάτι που συνήθως θα ακουμε μουσική για ποιο λόγο να λαμβάνουμε υπόψην όλο το χωρο και όχι ενα νοητό περίγραμα του ΄χώρου μας όπου περίπου εκεί το 99 % των περιπτώσεων "θα απολαμβανουμε" μουσική , γιατί ασπουμε ενας λαμπατος 50w ανα καναλι δεν μπορεί να οδηγίσει σωστα ενα ηχείο σε εναν χωρο 35 τετραγωνικων αν η απόσταση ακρόασης ειναι 2 μέτρα, αν κανουμε πάρτυ σε όλο το σπίτι ε τότε εχουμε πρόβλημα οκ.., θα ήθελα να ακουσω μερικές απόψεις επι του θέματος.
Ευχαριστώ
εξπερτ δεν ειμαι σε καμια περιπτωση , νταξ ενα επαναλαμβανωμενο μοτιβο μπορει να υπαρχει.. μετα υπολοιοπνται οι ερωτησεις, φροντισμενος ή αφροντιστος χωρος κοκ, περισσοτερο για να εχουμε εικονα στην επομενη προταση...ή ερωτηση...
ενισχυτη 50w (ποιον ομως) ...σε ποιο ηχειο? και ποιες οι διαστασεις του δωματιου? και σε τι db :)
o χωρος αναμφιβολα συμμετεχει στην ακροαματικη διαδικασια με τον α...β ή γ τροπο...
δεν ενοοιτε τιποτα, και ολα επιτρεπονται και σαφως ολα απαγορευονται... που θα ελεγε και μια ψυχη..λολ
[DOUBLEPOST=1476892807][/DOUBLEPOST]
Όντως.
Το σωστό ερώτημα είναι η απόσταση ακρόασης.

Το θέμα των τετραγωνικών μέτρων, ή καλύτερα των κυβικών μέτρων του συνολικού χώρου, έχει να κάνει μόνο με την φόρτιση του χώρου στις χαμηλές συχνότητες.
στις αντιχησεις-αντανακλασεις ?
 
Last edited:

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Όντως.
Το σωστό ερώτημα είναι η απόσταση ακρόασης.

Το θέμα των τετραγωνικών μέτρων, ή καλύτερα των κυβικών μέτρων του συνολικού χώρου, έχει να κάνει μόνο με την φόρτιση του χώρου στις χαμηλές συχνότητες.
άρα ο εξτρα χώρος δεν πρέπει να μας απασχολεί ιδιαίτερα αν ο χώρος μας είναι μεγάλος διορθωνετε με καποιο sub αν είναι πολύ μικρός ισως έχει νόημα να ασχοληθούμε με τα κυβικά όπως λές και σωστά.

εξπερτ δεν ειμαι σε καμια περιπτωση , νταξ ενα επαναλαμβανωμενο μοτιβο μπορει να υπαρχει.. μετα υπολοιοπνται οι ερωτησεις, φροντισμενος ή αφροντιστος χωρος κοκ, περισσοτερο για να εχουμε εικονα στην επομενη προταση...ή ερωτηση...

ενισχυτη 50w (ποιον ομως) ...σε ποιο ηχειο? και ποιες οι διαστασεις του δωματιου? και σε τι db :)
o χωρος αναμφιβολα συμμετεχει στην ακροαματικη διαδικασια με τον α...β ή γ τροπο...
δεν ενοοιτε τιποτα, και ολα επιτρεπονται και σαφως ολα απαγορευονται... που θα ελεγε και μια ψυχη..λολ
[DOUBLEPOST=1476892807][/DOUBLEPOST]
στις αντιχησεις-αντανακλασεις ?
Το καθε ηχείο θα παίξει τελείως διαφορετικά σε κάθε χώρο οποτε χέσε και βράστα..
Σίγουρα μπορουμε να κανουμε διορθωτικές κινήσεις αλλα μετά την αγορά..

όσο για το παράδειγμα αναφέρω το σετάπ που σκεφτομαι "ενισχυτή τον orchestra και ηχεία AS αρτεμης ", ο χώρος ποιος ? Ακρόασης ή ολο το σαλόνι?
Στο σημείο με τα db νομίζω οτι καπου το χανουμε ρε παιδιά με αποτέλεσμα να πληρώνουμε πολλά λεφτά για μηχανηματα που στην ουσία ισως δεν χρειάζετε, δηλαδή εσύ θες να ακούς σε 110 db κορύφωση και στην κουζίνα σου που πλένεις τα πιάτα? Γιατί αν ναι εκεί αλλάζουν πολύ τα πράγματα , αν όμως μιλάμε για την θεση ακρόασης δεν νομίζω οτι θα εχεις καποιο πρόβλημα να πιάσεις τα db του ηχείου σου. Το θεμα είναι όσο ποιο μακρυά πάμε χαλάει πως να το πώ το τρίγωνο ηχείο -ηχείο θέση και επίσης ανα κάθε μέτρο που απομακρυνόμαστε απο τον τύπο "κεντρο με κεντρο χ 1,25" θα πρέπει να διπλασιάζουμε την ενταση του ενισχυτή για να εχουμε τα επιθυμητά db εκτός και αν κάνω λάθος όμως αν δεν κάνω αυτό σημαίνει πολλα χρήματα σε μηχανήματα για να επιτύχουμε κάτι που μας χρειάζετε? Εγώ ας πουμε θελω να ακούω μουσική απο το καναπέ μου , στην κουζίνα οταν είμαι δεν με ενδιαφέρει και τόσο τα db για να πώ την αληθεια.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Το πρόβλημα φίλε μου, είναι ότι οι χαμηλές συχνότητες δεν είναι κατευθυντικές. Δηλαδή, γράφουν στα παπαρια τους τη θέση ακρόασης, και παν στην κουζίνα, ασχέτως τριγώνου ή τετραγώνου.
Οπότε, ναι μεν στα μεσαιουψηλά έχει νόημα μόνο η απόσταση ακρόασης, αλλά στις χαμηλές συχνότητες έχουν νόημα μόνο τα κυβικά μέτρα του ενιαίου χώρου που βάζεις σε μία γωνιά του το καλό σου το στέρεο.
Λαμπρή εξαίρεση σε αυτά, αποτελούν ηχεία με καρδιοειδες λοβό χαμηλών συχνοτήτων (βλέπε κιι, γκεϊθαιν κλπ) καθώς και τα εντοιχισμένα, όπου το μπάσο πάει στη θέση ακρόασης, κι όχι στην κουζίνα.

Εφ'οσον τα 99 στα 100 σπίτια έχουν στάνταρ ύψος, έχει επικρατήσει να αναφερόμαστε στα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, και είναι σωστό, διότι μουσική χωρίς μπάσο δεν υπάρχει.
Δε ξέρω αν σε καλυψα..
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
83
Reaction score
11
με κάλυψες αρκετά Κώστα όμως για ποιες συχνοτητες μιλάς ? Επίσεις είναι τόσο δύσκολο με μια δυο μπασοπαγίδες να σώσουμε καταστάσεις και για πόσο έντονο μπασο μιλάς παράδειγμα μιλάς για μπιτια και sub woofer η ακομη και ενα ακουστικο μπασσο η μια μποτα γύρω στους 40 - 50 κυκλους ? Επίσης τα sub εχω δεί οτι εχουν το ηχείο απο την κάτω πλευρά ή σε μερικά σκάει απο πίσω αυτό δεν βοηθάει?

υ.π και κάτι ακόμη σύμφωνα , σύμφωνοι το οτι το μπασσο ειναι κατευθυντικό και πάει παντού, αυτό σημαίνει οτι θα είναι "ενοχλητική" η μουσική απο την κουζίνα λόγο του οτι θα αλλάζουν οι στάθμες ή λάθος ;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Να συμπληρώσω πως κάποια ηχεία, ασχέτως αν είναι ικανά να καλύψουν 20 τετραγωνικά μέτρα, δε κάνουν για ακρόαση στα 2 μέτρα, ή στο 1,5 μέτρο, θέλουν πιο μεγάλη απόσταση ακρόασης.

Επίσης, αυτά τα ηχεία που είναι οκ για απόσταση ακρόασης στο 1,5 μέτρο, χρειάζονται σαμπ όταν ο χώρος σου είναι πιο μεγάλος από όσο μπορούν αυτά να καλύψουν. Εφόσον βάλεις το σαμπ, είσαι οκ και αν θες τα ακούς και από πολύ μεγάλη απόσταση ακρόασης, χωρίς άλλες απαιτήσεις, με μόνο περιορισμό τη μέγιστη στάθμη ακρόασης, η οποία πέφτει όσο αυξάνεται η απόσταση ακρόασης.

Οπότε, για επιλογή ηχείων σε ένα χώρο, χρειάζονται όλες οι παράμετροι του χώρου, και φυσικά χρειάζεται και η απόσταση ακρόασης καθώς και οι μέγιστες στάθμες που θες.

Τίποτα δεν είναι άχρηστο. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
απόκριση συχνότητας των ηχειων που και καλά εχουν την δυνατοτητα να πιάσουν
Ένα ηχείο με 6αρι γουφερ, το οποίο σε χώρο 5 τμ έχει απόκριση συχνότητας 20-20κ, αν το βάλουμε σε χώρο 30 τμ θα έχει απόκριση συχνότητας 60-20κ, ανεξαρτήτως αποστάσεως ακρόασης.
Δηλαδή, η απόκριση του ηχείου εξαρτάται από τα τμ του χώρου (και την τοποθέτηση)
Οι μέγιστες στάθμες ενός ηχείου, εξαρτώνται από την απόσταση ακρόασης.
Το είδος μουσικής που ακούς, μου είναι παγερά αδιάφορο.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
είναι τόσο δύσκολο με μια δυο μπασοπαγίδες να σώσουμε καταστάσεις
Ναι.
Και πιο δύσκολο.
Σα να θες να καταλάβεις πως σκέφτεται μία γυναίκα με μια δυο φορές που την είδες.:fuckyou:
τα sub εχω δεί οτι εχουν το ηχείο απο την κάτω πλευρά ή σε μερικά σκάει απο πίσω αυτό δεν βοηθάει?
Είναι αδιάφορο.

σύμφωνοι το οτι το μπασσο ειναι κατευθυντικό και πάει παντού
Δεν είναι κατευθυντικό.

αυτό σημαίνει οτι θα είναι "ενοχλητική" η μουσική απο την κουζίνα. λόγο του οτι θα αλλάζουν οι στάθμες ή λάθος ;
Λάθος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Σκοπός μας είναι ειναι μονο ο χώρος που θα ακούμε μουσική ή ολος ο χωρος? π.χ αν παρουμε τον τύπο μεγάφωνο κεντρο με κεντρο χ 1,25 για να βρεθεί η απόσταση ακρόασης αντε να εχουμε και μια απόσταση απο τον τοίχο και περιξ λιγο της απόστασης ακρόασης δηλαδή το νοητό κομμάτι που συνήθως θα ακουμε μουσική για ποιο λόγο να λαμβάνουμε υπόψην όλο το χωρο και όχι ενα νοητό περίγραμα του ΄χώρου μας όπου περίπου εκεί το 99 % των περιπτώσεων "θα απολαμβανουμε" μουσική , γιατί ασπουμε ενας λαμπατος 50w ανα καναλι δεν μπορεί να οδηγίσει σωστα ενα ηχείο σε εναν χωρο 35 τετραγωνικων αν η απόσταση ακρόασης ειναι 2 μέτρα, αν κανουμε πάρτυ σε όλο το σπίτι ε τότε εχουμε πρόβλημα οκ.., θα ήθελα να ακουσω μερικές απόψεις επι του θέματος.
Ευχαριστώ
Σε ό,τι αφορά σε στάθμες ακρόασης και αντιλαμβανόμενη επάρκεια οδήγησης θα έπρεπε κυρίως να μας ενδιαφέρουν οι διαστάσεις του πεδίου που περικλείουν οι νοητές πλευρές του στερεοφωνικού τριγώνου.

Πολλοί χρήστες όμως τείνουν να μην ακολουθούν την ανωτέρω θεώρηση σε χώρους μεγαλύτερων διαστάσεων για δύο συνήθεις λόγους:

Πρώτον,επειδή οι χώροι με διαθέσιμο όγκο αρκετά μεγαλύτερο ενός νοητού ακροαματικού πεδίου τείνουν να εμφανίζουν συχνότητα αποκοπής σε χαμηλότερο τονικό ύψος αλλά και ομαλότερη κατανομή ρυθμών συντονισμού,οπότε οι προκύπτουσες κορυφώσεις στη ζώνη των χαμηλών-άνευ σχετικής φροντίδας- θα τείνουν να ενισχύουν σε μικρότερο βαθμό τις αντίστοιχες χαμηλές οκτάβες,μειώνοντας έτσι την υποκειμενικώς αντιλαμβανόμενη πληρότητα απόδοσης στη ζώνη των χαμηλών.

Δεύτερον,η πλειοψηφία των χρηστών προσδοκεί συστηματικώς αντίληψη μεγαλοπρεπούς και πανοραμικής ηχητικής σκηνής,ακόμα και υπό χωροταξικές συνθήκες που αντιστρατεύονται αντικειμενικώς μιαν τέτοια επιδίωξη.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Το είδος μουσικής που ακούς, μου είναι παγερά αδιάφορο.;)
Εννοείς οτι είσαι μπιτάκιας ή οτι δεν παίζει ρόλο ?

Ένα ηχείο με 6αρι γουφερ, το οποίο σε χώρο 5 τμ θα έχει απόκριση συχνότητας 20-20κ, αν το βάλουμε σε χώρο 30 τμ θα έχει απόκριση συχνότητας 60-20κ, ανεξαρτήτως αποστάσεως ακρόασης.
Συμφωνοι όταν ομως γραφει ενα ηχείο αποκριση συχνοτητας 30 - 20khz δεν γράφει στα πόσα τετραγωνικά χρειάζετε για να αξιοποιήσει αυτα τα χαρακτηριστικά έτσι δεν ειναι? Αν ηταν αντικειμενικοι θα επρεπε.. , Για να ξερεις κατι τέτοιο θα πρεπει να ξερεις σε τι στάθμες εγινε η εγγραφή της μουσικής ώστε να συγκρίνεις την πιστότητα και αν οι σταθμες παιζουν ολες σωστα, προσωπικά αμφιβάλω αν μπορεσει να παιξει το ηχείο στους 30 κύκλους σε ενα σαλόνι και δεν μιλάω για sub.. Λογικά ξεκινάμε απο 50 - 45 ?? και κάπου εκεί ξεκινάει η άβυσσος τουλαχιστον για μένα .. :)
Εν ολίγης θα πρέπει να λαμβανουμε υπόψην την απόκριση του μεγαφώνου ή ειναι κόλπα που κάνουν στις ινδίες ?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Συμφωνοι όταν ομως γραφει ενα ηχείο αποκριση συχνοτητας 30 - 20khz δεν γράφει στα πόσα τετραγωνικά αποδίδει αυτα τα χαρακτηριστικά έτσι δεν ειναι αν ηταν αντικειμενικοι θα επρεπε.. , για να ξερεις κατι τέτοιο θα πρεπει να ξερεις σε τι στάθμες εγινε η εγγραφή της μουσικής ώστε να συγκρίνεις την πιστότητα και αν οι σταθμες παιζουν ολες σωστα, προσωπικά αμφιβάλω αν μπορεσει να παιξει το ηχείο στους 30 κύκλους.. λογικά ξεκινάμε απο 50.. αρα για μαρκεντιστικο τρικ μου μοιάζει εμένα..
Έτερος παράγων σύγχυσης -εκτός των γνωστών περιθωρίων συν / πλην ΄΄x dB΄΄είναι το γεγονός ότι συχνά δεν διευκρινίζεται από τις δημοσιευθείσες προδιαγραφές και η στάθμη εκπομπής επί της οποίας επιτεύχθηκε το δηλωθέν κάτω όριο απόκρισης.;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
αυτό είναι το μόνο σίγουρο αδερφέ..
Σωραιοςςςςςς! ;)

Κοίτα, για αρχή δες τι μέγιστη ισχύ δέχεται το ηχείο, και πάρε ενισχυτή 2-πλασιας τουλάχιστον ισχύος.
(Δεν με ενδιαφέρει αν θα ακούς χαμηλά ή δυνατά, ούτε με ενδιαφέρει αν ο ενισχυτής θα είναι λάμπα ή τρανζίστορ ή κλας ντε)

Πιο έξυπνη κίνηση, θεωρώ την αγορά αυτοενισχυόμενων ηχείων, οπότε δε σε νοιάζει να ξέρεις τι ενισχυτή να πάρεις, έχει μέσα στο ηχείο κατάλληλα ενισχυτικά.

Όσο πιο μεγάλος ο χώρος, τόσο πιο μεγάλο ηχείο θες. ;)
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Κοίτα, για αρχή δες τι μέγιστη ισχύ δέχεται το ηχείο, και πάρε ενισχυτή 2-πλασιας τουλάχιστον ισχύος.
α) οταν λέμε 175w ενισχυτής εννοούμε ανα κανάλι ?
β) τα ηχεία που θελω ειναι 150 watt δηλαδή να πάρω 300 watt ενισχυτή? Δεν νομιζω να υπαρχουν ολοκληρωμενοι στερεο σε τόσα watt άρα πάμε για μονοκάναλους, προενισχύσεις , υβριδικους Class A κτλ κτλ και με τα 5κ που διαθετω δεν πάω ουτε για σουβλάκια!
γ) ο orchestra ειναι μολις 50 watt ανα κανάλι!

υ.π 1) το ηχείο που με ενδιαφέρει είναι το αρτεμης το οποίο εχει 91 db , επιδεί δεν εχω προλάβει να διαβάσω το μεγαλο αρθρο και να κατανοησω πληρως , οταν λέει 91 db εννοεί οτι αυτή είναι η μέγιστη ευαισθησια του μεγαφώνου που σημαίνει :
1) Η μεγιστη ενταση που μπορεί να πιάσει το μεγάφωνο?
2) Οτι σε αυτα τα db το ηχείο αποδίδει τα ρέστα του ?
3) κάτι αλλο ?

υ.π 2) Aπο εκεί και πέρα απο τα 91 db και με εξτρα δυναμη δεν θα έχω παραμορφωση ήχου?
υ.π3) δεν παιζει να καψω τα 91db ηχεία με θηριωδη amp? Αν ηταν 95 db θα σήκωναν διπλασιασμο ισχύως (+3db) οποτε υποθέτω οτι δεν θα είχαν τόσο πρόβλημα, λάθος;
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Κοίτα, για αρχή δες τι μέγιστη ισχύ δέχεται το ηχείο, και πάρε ενισχυτή 2-πλασιας τουλάχιστον ισχύος.
Όσο πιο μεγάλος ο χώρος, τόσο πιο μεγάλο ηχείο θες.
μαι ποιντ αλλα μετα το εχασα..χαχα..διαβασω χωρις πυρετο ..
ενισχυτή τον orchestra και ηχεία AS αρτεμης
(αν) τα αρτεμις ζητουν 150w με 50w λαμπα παιζουν μεν σιγουρο, αλλα ενας τετοιος ενισχητης αμφιβαλω (ποιος ειμαι εγω αλλωστε) αν θα τα ελεγχε καλα εν τελη ..
(αν) τα ερος θελουν 25-80w θα ταιριαζαν καλητερα ας πουμε..ομως μικραινει η θεση ακροασης... (ευνοιτο το γιατι).
ενω με εναν λαμπατο προ και εναν τελικο με πολλα(και υπερ αρκετα) watt .. φανταζομαι να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι :)
ναι βρασε οριζα.
cheers!:)
[DOUBLEPOST=1476901257][/DOUBLEPOST]
Οπότε, για επιλογή ηχείων σε ένα χώρο, χρειάζονται όλες οι παράμετροι του χώρου, και φυσικά χρειάζεται και η απόσταση ακρόασης καθώς και οι μέγιστες στάθμες που θες.
+1 +10
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
μαι ποιντ αλλα μετα το εχασα..χαχα..διαβασω χωρις πυρετο ..

(αν) τα αρτεμις ζητουν 150w με 50w λαμπα παιζουν μεν σιγουρο, αλλα ενας τετοιος ενισχητης αμφιβαλω (ποιος ειμαι εγω αλλωστε) αν θα τα ελεγχε καλα εν τελη ..
(αν) τα ερος θελουν 25-80w θα ταιριαζαν καλητερα ας πουμε..ομως μικραινει η θεση ακροασης... (ευνοιτο το γιατι).
ενω με εναν λαμπατο προ και εναν τελικο με πολλα(και υπερ αρκετα) watt .. φανταζομαι να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι :)
ναι βρασε οριζα.
cheers!:)
Εγώ με την οποια εμπηρεία εχω σε λαμπάτους ενισχυτές θα μιλήσω για τον ενισχυτή της κιθάρας μου! Ο οποίος δεν συγκρίνετε με καμιά κυβέρνηση με παρόμοιους σε watt τρανζιστοράτους , δηλαδή ο peavey 30 classic μου αποδίδει 85 db με μόλις 30 βατάκια σχετικά ευκολα .. αρα γιατί ο orchestra 50w ανα καναλι να μην τρέχει 150 w ηχείο..? Μου φαίνετε αδιανόητο ,χωρίς να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλα θα ελεγα οτι η απόδοση λαμπας τρανζίστορ είναι 1/3 σε απόδοση με επιφύλαξη πάντα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
υ.π 1) το ηχείο που με ενδιαφέρει είναι το αρτεμης το οποίο εχει 91 db , επιδεί δεν εχω προλάβει να διαβάσω το μεγαλο αρθρο και να κατανοησω πληρως , οταν λέει 91 db εννοεί οτι αυτή είναι η μέγιστη ευαισθησια του μεγαφώνου που σημαίνει :
1) Η μεγιστη ενταση που μπορεί να πιάσει το μεγάφωνο?
2) Οτι σε αυτα τα db το ηχείο αποδίδει τα ρέστα του ?
3) κάτι αλλο ?

υ.π 2) Aπο εκεί και πέρα απο τα 91 db και με εξτρα δυναμη δεν θα έχω παραμορφωση ήχου?
υ.π3) δεν παιζει να καψω τα 91db ηχεία με θηριωδη amp? Αν ηταν 95 db θα σήκωναν διπλασιασμο ισχύως (+3db) οποτε υποθέτω οτι δεν θα είχαν τόσο πρόβλημα, λάθος;
H τιμή ευαισθησίας του Artemis δηλώνεται 91 dB / W / m
Αυτό σημαίνει ότι ένα τεμάχιο (κανάλι) Artemis με εφαρμοζόμενη ισχύ 1 Watt στους ακροδέκτες του θα εκπέμψει στάθμη ακουστικής πίεσης 91 dB σε απόσταση 1 μέτρου.Για το στερεοφωνικό ζεύγος θα προστίθενται 3 dB στη στάθμη,ενώ για κάθε διπλασιασμό στην απόσταση ακρόασης θα αφαιρούνται 6 dB.
Η μέγιστη συνεχής στάθμη ακρόασης που δύναται να επιτευχθεί σε δεδομένη απόσταση -υπό οδήγηση χωρίς φαινόμενα ψαλιδισμού από την πλευρά του ενισχυτή- θα συναρτάται με τη μέγιστη τιμή συνεχούς ισχύος που θα μπορεί να δεχθεί το ηχείο χωρίς να παρουσιάσει βλάβη. Η μέγιστη στιγμιαία ομοίως από την αντίστοιχη τιμή στιγμιαίας ισχύος.
β) τα ηχεία που θελω ειναι 150 watt δηλαδή να πάρω 300 watt ενισχυτή? Δεν νομιζω να υπαρχουν ολοκληρωμενοι στερεο σε τόσα watt άρα πάμε για μονοκάναλους, προενισχύσεις , υβριδικους Class A κτλ κτλ και με τα 5κ που διαθετω δεν πάω ουτε για σουβλάκια!
γ) ο orchestra ειναι μολις 50 watt ανα κανάλι!
...
Γι αυτό και σε συμβουλεύει να προμηθευτείς ισχυρότερο ενισχυτή απ'όσο θεωρείς ότι χρειάζεσαι,ούτως ώστε να διαθέτει το σύνολο υγιές δυναμικό περιθώριο για την άρτια απόδοση των περιεχόμενων δυναμικών αντιθέσεων στο πρόγραμμα ακρόασης και ο ενισχυτής να μην υποπίπτει ευκόλως σε οριακές γι αυτόν συνθήκες λειτουργίας.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εγώ με την οποια εμπηρεία εχω σε λαμπάτους ενισχυτές θα μιλήσω για τον ενισχυτή της κιθάρας μου! Ο οποίος δεν συγκρίνετε με καμιά κυβέρνηση με παρόμοιους σε watt τρανζιστοράτους , δηλαδή ο peavey 30 classic μου αποδίδει 85 db με μόλις 30 βατάκια σχετικά ευκολα .. αρα γιατί ο orchestra 50w ανα καναλι να μην τρέχει 150 w ηχείο..? Μου φαίνετε αδιανόητο ,χωρίς να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλα θα ελεγα οτι η απόδοση λαμπας τρανζίστορ είναι 1/3 σε απόδοση με επιφύλαξη πάντα.
ενα θεμα ειναι οτι δεν δεν μεσολαβουν (και δη "βαρια" ) κροσοβερς στον ενισχυτη κιθαρας
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
H τιμή ευαισθησίας του Artemis δηλώνεται 91 dB / W / m
Αυτό σημαίνει ότι ένα τεμάχιο (κανάλι) Artemis με εφαρμοζόμενη ισχύ 1 Watt στους ακροδέκτες του θα εκπέμψει στάθμη ακουστικής πίεσης 91 dB σε απόσταση 1 μέτρου.Για το στερεοφωνικό ζεύγος θα προστίθενται 3 dB στη στάθμη,ενώ για κάθε διπλασιασμό στην απόσταση ακρόασης θα αφαιρούνται 6 dB.
Η μέγιστη συνεχής στάθμη ακρόασης που δύναται να επιτευχθεί σε δεδομένη απόσταση -υπό οδήγηση χωρίς φαινόμενα ψαλιδισμού από την πλευρά του ενισχυτή- θα συναρτάται με τη μέγιστη τιμή συνεχούς ισχύος που θα μπορεί να δεχθεί το ηχείο χωρίς να παρουσιάσει βλάβη. Η μέγιστη στιγμιαία ομοίως από την αντίστοιχη τιμή στιγμιαίας ισχύος.
αν αγοράσω 2 ενισχυτές υπάρχει τρόπος να ειναι balanced τα ηχεία και να εχουν καλυτερο ελενχο και πώς ?
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top