Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
756
Reaction score
281
έχει κάποιος άποψη για τα elac air X-403?
https://elac.com/product/air-x-403/

Κάποια εναλλακτική πρόταση στα ~ 2000 - 2500 μαζεμένου μεγέθους με (τηρουμένων των αναλογιών...) "μεγάλο" ήχο, που να "στέκονται" σε μην ... βιομηχανικό περιβάλλον έχετε να προτείνετε ?
Ευχαριστώ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.279
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/coral/Coral_Lautsprechersysteme.htm
Ρίξε μια ματιά εδώ στο MD-70 που είναι παρωχημένο. Δε σου λέω για MD-9 γιατί απλά δεν θα το βρείς ποτέ . Ενα μιντ που παίζει ruler flat από 300hz έως και 9,5khz με περισσή άνεση , στα 98db/w/m 8ωμο, με 4ιντσες πηνίο , θόλο από τιτάνιο-αλουμίνιο , αλουμινόσυρμα στο ήδη πανάλαφρο πηνίο-θόλο , ανάρτηση τύπου κλείστρου φωτ. φακού , και άλλες ιστορίες για αγρίους .
Αυτό μάγκα μου είναι ΜΙΝΤ. Το atc απλώς παίζει δεν είναι mid , κολοκυθάκια του κιλού είναι.
Υπάρχουν σχεδιαγράμματα; Τουλάχιστον απόκρισης, παραμόρφωσης και λοβών; Πόσες ιντσες είναι;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
έχει κάποιος άποψη για τα elac air X-403?
https://elac.com/product/air-x-403/

Κάποια εναλλακτική πρόταση στα ~ 2000 - 2500 μαζεμένου μεγέθους με (τηρουμένων των αναλογιών...) "μεγάλο" ήχο, που να "στέκονται" σε μην ... βιομηχανικό περιβάλλον έχετε να προτείνετε ?
Ευχαριστώ

Τα ribbon ή τα AMT type μεγάφωνα είχαν παλιότερα κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα κλασσικά tweeter (ευαισθησία, απόκριση μέχρι πιο ψηλά στο φάσμα, πολύ εύκολα σα φορτία / εύκολο να "ενταχθούν" σε crossover) και κάποια σημαντικά μειονεκτήματα (ανύπαρκτη κατακόρυφη και ευρύτατη
οριζόντια διασπορά + το ότι δεν "κατεβαίνουν" χαμηλά = προβληματικά στο δέσιμο ειδικά με midwoofer).

E, τα κλασσικά tweeter κάλυψαν το έδαφος στους τομείς όπου μειονεκτούσαν, αλλά τα περισσότερα προβλήματα των ribbon ή των AMT type μεγαφώνων παραμένουν.

So, IMNSHO, don't...

Αν ντε και καλά θες ELAC, ψάξε τις καινούργιες σειρές που σχεδίασε ο Μάγος:

http://elac.com/2015/12/elac-announces-uni-fi-series-of-speakers/
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.279
έχει κάποιος άποψη για τα elac air X-403?
https://elac.com/product/air-x-403/

Κάποια εναλλακτική πρόταση στα ~ 2000 - 2500 μαζεμένου μεγέθους με (τηρουμένων των αναλογιών...) "μεγάλο" ήχο, που να "στέκονται" σε μην ... βιομηχανικό περιβάλλον έχετε να προτείνετε ?
Ευχαριστώ
Δεν μπορεί να γίνει πρόταση, χωρίς τα γνωστά προαπαιτούμενα. ;)
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Τα ribbon ή τα AMT type μεγάφωνα είχαν παλιότερα κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα κλασσικά tweeter (ευαισθησία, απόκριση μέχρι πιο ψηλά στο φάσμα, πολύ εύκολα σα φορτία / εύκολο να "ενταχθούν" σε crossover) και κάποια σημαντικά μειονεκτήματα (ανύπαρκτη κατακόρυφη και ευρύτατη
οριζόντια διασπορά + το ότι δεν "κατεβαίνουν" χαμηλά = προβληματικά στο δέσιμο ειδικά με midwoofer).

E, τα κλασσικά tweeter κάλυψαν το έδαφος στους τομείς όπου μειονεκτούσαν, αλλά τα περισσότερα προβλήματα των ribbon ή των AMT type μεγαφώνων παραμένουν.

So, IMNSHO, don't...

Αν ντε και καλά θες ELAC, ψάξε τις καινούργιες σειρές που σχεδίασε ο Μάγος:

http://elac.com/2015/12/elac-announces-uni-fi-series-of-speakers/
Ευχαριστώ για την ανάλυση, από ότι καταλαβαίνω όμως τα Uni-Fi δεν είναι ενεργά.
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απολύτως ενδεικτικά:


Δεν το "ισχυρίζομαι" απλά. ;)

Η μέγιστη στάθμη που θα βγάζουν αυτά τα ηχεία, η οποία προφανώς θα περιορίζεται από τις χαμηλές συχνότητες (διότι θα τερματίσουν τα 6,5-αρια για πλάκα στους 20-30 κύκλους), δε θα είναι πάνω από 100db στο 1 μ, κι αν νομίζεις ότι μπορούν να βγάλουν 110 db στα μπάσα, μάλλον πρέπει να κοιτάξεις τι βγάζουν τα σαμπ με σοβαρά ενισχυτικά μέσα τους..

Οπότε πάμε στο δια ταύτα:

Στο σαλόνι των 40-50 τμ που είπες, ε, δε θα τα έχεις λαρτζ στα 3μ απόσταση ακρόασης; Άλλωστε δεν είναι νιαρφιλντ. Οπότε η στάθμη πέφτει 6 db στα 2 μέτρα και 12 στα 3 μέτρα, προστίθεται το άλλο ηχείο άρα +3, κι έχεις μία τιμή -9db στην ευαισθησία τους, η οποία σίγουρα είναι λίγο λαρτζ, άρα πες ότι είσαι στα 80db στο βατ κι είσαι μέσα.
Για να φτάσεις τα 100, (που δε μπορεί το ηχείο αλλά ας μη το λάβουμε υπόψιν), απεχεις 20 db, πες 7 διπλασιασμούς ισχύος, κι ένας ακόμα διπλασιασμός για ένα τιποτένιο 3db headroom, άρα θες 256 βατ που δεν αντέχει το ηχείο και δε βγάζει κι ο ενισχυτής, κι όλα αυτά για το τίποτα των 100 db, το σιγά τα ωα.

Όπως ξέρεις, τα 114db σε κορυφές είναι ένα πολύ ωραίο νούμερο και για μουσική και για ταινίες, και καλό είναι να δεις και τις προδιαγραφές Dolby σε κάποια φάση.

Η σωστή οδήγηση του ηχείου και κάτ'επέκταση η σωστή οδήγηση του χώρου, εχω κατ'επαναληψιν πει ότι είναι το σημαντικότερο σφάλμα που γίνεται στο χώρο του οντιο.

Η λάθος επιλογή ηχείων για το χώρο, και στη συνέχεια η λάθος επιλογή ενισχυτικων για το ηχείο, είναι τα πιο συνήθη σφάλματα.

Δυναμική συμπίεση, δυναμικό περιθώριο, δυναμικό εύρος, παραμόρφωση, χάλια ήχος, και ψάχνεις για καλώδια-σωτήρες.

Τα απλά νουμεράκια, δεν επιδέχονται "άποψης"..

Γι'αυτό, κι επειδή είσαι άσχετος (όχι μόνο εσύ, ο τυπικός χομπίστας), η μόνη σωτήρια λύση είναι τα ενεργά ηχεία.

Τα οποία εκ των πραγμάτων έχουν πολύ υψηλότερο value for money, και σε κάθε κοστολογιο προσφέρουν αρτιότερες επιλογές και με υψηλότερες δυνατότητες από τις αντίστοιχου κοστολογίου παθητικές.

Δι φακτς οφ λαιφ.
Κι όχι "άποψη".

Λουκάτε μου, άκου να σε πω:

Πρώτα παίρνεις το ηχείο που αρέσει στο χώρο σου. ,(Όχι αυτό που αρέσει σε σένα)

Μετά παίρνεις τον ενισχυτή που αρέσει στο ηχείο σου (,όχι τον ενισχυτή που αρέσει σε σένα ούτε σε κάποιον άλλο).

Αυτά τα 2 βήματα, γίνονται 1 βήμα, αν πάρεις ενεργά ηχεία, δηλαδή με ενσωματωμένο τον ενισχυτή.

Οκ?
[DOUBLEPOST=1481834814][/DOUBLEPOST]Άρα η όλη ενασχόληση ξεκινά από το ποιος και τι είναι ο χώρος σου.

Συμπληρώνεται με τις απαιτήσεις σου σε στάθμη ακρόασης, και σε επιθυμητή απόκριση στο φάσμα.

Χαρακτηρίζεται από την απόσταση ακρόασης.

You know RT60?

Χαχαχαχαχα

Ψάξε λίγο και παλιότερα μηνύματα του EAR.
852 φορές τα έχει γράψει ο άνθρωπος, δε μπορεί να τα γράφει συνέχεια. :)

Απολύτως φιλικά τα παραπάνω.
Δε "στη λέω". :)
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Ναι το κατάλαβα :)

Οι απαιτήσεις μου σε στάθμες είναι χαμηλές (και σε ένταση). Η θεση ... ακρόασης είναι περί τα 3,5 μετρα.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας luxman L-550A II και γρατζουνάει 2 sonus Faber toy monitor... και σκέφτομαι να απλοποιήσω το συστηματακι αυτό, εξού και η σκέψη μου για ενεργά (και δη με τα elac λόγω ευκολίας με το bluetooth :-/ (ναι, ολίγον ντροπή ίσως :D )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.279
Τετραγωνικά χώρου;
Χαρακτηριστικά χώρου; (Δε μας χαλάει RT 60 αν υπαρχει)
Θέση τοποθέτησης ηχειων;
Επιθυμητή αποκριση στο φάσμα;

Παράδειγμα εμφάνισης:
Τα φαντομ τα γουστάρεις σα μουρες;
Αυτα δε τα χωνευεις σα μουρη;
Αυτά;
Αυτά;
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.817
Reaction score
11.092
Ευτυχώς που στα ακουστικά δεν υφίσταται το δίλημμα ενεργητικά - παθητικά!
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.029
Ενδιαφέροντα ολα τα νέα lifestyle ενεργά ηχεία. Πανέμορφα, βολικά, και σε λογικές τιμές.

Ας έχουμε και τις αντίστοιχες προσδοκίες, για να μην απογοητευόμαστε...τυχερή η νέα γενιά που δεν εχει χαϊενταδικες αγκυλώσεις.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.279
Ευτυχώς που στα ακουστικά δεν υφίσταται το δίλημμα ενεργητικά - παθητικά!
Χαχαχαχα, κι όμως φίλε μου, καλέ μου φίλε! ;)

εντελως ενεργά, με ενσωματωμένα DAC, DSP και ενισχυτικά!
 

Μηνύματα
27.450
Reaction score
25.599
Υπάρχουν σχεδιαγράμματα; Τουλάχιστον απόκρισης, παραμόρφωσης και λοβών; Πόσες ιντσες είναι;
Θα πρέπει να ψάξω να βρώ και να σκανάρω. 4ίντσες θόλος. Τα άλλα τα έγραψα πιο πάνω.
[DOUBLEPOST=1481957652][/DOUBLEPOST]
Ναι ούτε ο ντοχερτης ήξερε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.100
Τελικά είναι γεγονός, ότι μου γραψαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα.....
Αν μπουτία, η προσπάθεια μου να βγάλω τα συμπεράσματα μου, σχετικά με ενεργά ή παθητικά συστήματα σου φάνηκε σαν άχτι για να υπερασπιστώ τη μία τεχνολογία σε σχέση με την άλλη....να σου πώ ότι είμαι πελάτης....δε τραβάω κάποιο ζόρι επιστράτευσης σε οποιαδήποτε κατηγορία...
Υ.Γ. Καλό θα ήταν οι υπεύθυνοι του σαιτ να διατηρούν ένα επίπεδο και να μήν επιτρέπουν συνεχή "χωσίματα" που γίνονται σε απλούς χρήστες, διότι έτσι θα κινδυνευουν να χαρακτηριστουν και αυτοί ....μουσικοί..... (κατά το ....."αν ήταν το πουλί βιολί θα ήσασταν όλοι μουσικοί...")
Σύνδεση με...προηγούμενα:
...
H XΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ ΚΡΙΣΗ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ή ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
...
είναι πραγματικά πολύ αστείο να νομίζεις (bhutia) ότι μπορεί να με εκνευρίσει η στάση σου....ή τα λεγόμενα σου...
...
Δεν μπορεί κανείς να είναι απολύτως σίγουρος έως ότου βρεθεί στη δεδομένη θέση...Έστω όμως και αν ισχύει,είναι άτοπον να επιπλήττεις κάποιον που σου προσφέρει απλόχερα....αστεία.;)
Ομολογώ ότι με έχετε μπερδέψει...Έχοντας δεδομένο τις ανωτέρω τονισμένες σας δηλώσεις εκτιμούσα ότι οι όποιες χιουμοριστικές παρεμβάσεις όχι μονάχα δεν σας ενοχλούσαν,αλλά θα σας...ψυχαγωγούσαν κιόλας.;)
Δε ξερω τωρα εαν Natural Bipolar αφορα την ακουστικη ή τον τροπο γραφης του μαλλον το δευτερο θα ελεγα γνωσεις και φιλοσοφικο σαρκαστικο χιουμορ που εγω απολαμβανω και σπανιως δυστυχως εχω δεχτει... εγω λεω μαλλον ζει για το δευτερο αλλα μονο του ως οντοτητα δε μπορει να επιβιωσει χωρις το ομορο του.
Υ.Γ. για κατι τετοια υστερογραφα ζει οπως του ΕΠΑΝΤΑΖ λεω τωρα ...
Διπολικότητα επικρατεί σε όλο το φάσμα των καθημερινών μας αλληλεπιδράσεων.Βλέπουμε λ.χ. ότι ενώ κάποιοι ανησυχούν μήπως πιαστούν στο Λόγο του υποφαινομένου,άλλοι αδημονούν...:D
Ναι το κατάλαβα :)

Οι απαιτήσεις μου σε στάθμες είναι χαμηλές (και σε ένταση). Η θεση ... ακρόασης είναι περί τα 3,5 μετρα.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας luxman L-550A II και γρατζουνάει 2 sonus Faber toy monitor... και σκέφτομαι να απλοποιήσω το συστηματακι αυτό, εξού και η σκέψη μου για ενεργά (και δη με τα elac λόγω ευκολίας με το bluetooth :-/ (ναι, ολίγον ντροπή ίσως :D )
Άμα τώρα αρχίσουμε να θίγουμε μια διαμόρφωση άπω πεδίου με mid-woofer τεσσερισήμισυ ιντσών σε συνδυασμό με το δυναμικό περιθώριο προσφερόμενο από 20 Watts ισχύος σε μετατροπείς χαμηλής ευαισθησίας,σε ποιο βαθμό θα χαλάσουμε τη...ζαχαρένια του αμέσως ενδιαφερομένου;:D
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Θα πρέπει να ψάξω να βρώ και να σκανάρω. 4ίντσες θόλος. Τα άλλα τα έγραψα πιο πάνω.
[DOUBLEPOST=1481957652][/DOUBLEPOST]

Ναι ούτε ο ντοχερτης ήξερε.
Γιαννη για τα md-70 αναφερεσε? 100-200w peak ,97db,500-5000hz αναγραφουν οποτε καταλαβαινεις οτι τα κροσσαρισματα τους θα πρεπει να ειναι ακομη ποιο μαζεμενα, χωρις λεπτομερεστερες προδιαγραφες να πω μια οκταβα?
αυτα φορανε τα δικα σου ή και τα ns-1000 μονιτορς της yamaha ?
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.573
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top