Ενεργά ηχεία


Μηνύματα
756
Reaction score
281
Καμία ντροπή! ;)

(Η ντροπή ντροπή δεν έχει και ντροπή στον που την έχει)

Άλλωστε προσωπικά είμαι πολύ υπέρ της ασύρματης διασύνδεσης.

Νομιζω εισαι ο ιδανικός πελάτης για αυτό που διαφημίζεται ως "The best wireless speaker in the world", καθώς συνδυάζει και ιδιαίτερα lifestyle αισθητική. Λόγω σημαντικών δυνατοτήτων στο μπάσο, μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή για σένα. ;)

Μια ακόμα πολύ πολύ πολύ αξιόλογη επιλογή είναι αυτή. Θα πρέπει να τη σκεφτείς λίαν σοβαρά. Σοβαρός ήχος, από σοβαρή εταιρία. Ουπς, παρασοβάρεψε η υπόθεση; :)

Η προταση της μπος μου είναι λίγο αδιάφορη, όπως και οι προτάσεις της μπανγκενολουφσεν.

Της γνωστής σου σονουσφαμπερ το κατασκεύασμα είναι τσιμπημένο, άστο.

Ρίξε μία ματιά και στην φοκαλ, αν δε βαργιέσαι.

Αυτά.

Σε περίπτωση που σκέφτεσαι ως υλοποιησιμη την πιθανή επιλογή 2 ηχείων και 2 σαμπ, ξαναμιλάμε. ;)
Ευχαριστω για τις προτασεις, θα τις μελετησω. Τα XEO με ιντριγκαρουν...

Δορυφορους και 2 σαμπ, θα ηθελα να τον αποφυγω (τουλαχιστον με την εικονα που εχω στο μυαλο μου αυτη την στιγμη.
Τι εχεις κατα νου?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
:rolleyes: πως γινεται αυτο? να δουλευουν περαν των προδιαγραφων τους και ανετα.. δηλαδη πού ξεκινουν να ζοριζονται? αν εχεις καποια μετρηση καποιους πινακες θα ειχε ιδιαιτερο ενδιαφερον, και φυσικα με τα οτι εχει ζητηθει πριν,αντε αφηνουμε τους λοβους ακτινοβολιας που αυτοι επηρεαζονται και απο την εκαστοτε σχεδιαση της μπαφλας εγω θα κοιταγα ιδιατερως και τις παραμορφωσεις σε συναρτηση με τη αποκριση συχνοτητων...
Αγόρι μου, τα Coral είναι σαν τα αγγούρια.
Άλλοι τα τρώνε και δροσίζονται, άλλοι τα τρώνε και ζορίζονται...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Της γνωστής σου σονουσφαμπερ το κατασκεύασμα είναι τσιμπημένο, άστο.
Είναι όμως εμετικά όμορφο. Πολύ θα το ήθελα αν με ενδιέφερε το ζήτημα του μικρού. :)


EDIT: 10.000; Δεν είμαστε καλά. >:(
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ear πως φαίνεται , όχι μόνο εσύ , ότι δεν έχεις δει coral στη ζωή σου , και βγάζεις κορόνες για τα ATC MIDS.
Α ρε ταλαίπωρε , άμα έβλεπες τι κάνουν τα coral θα τράβαγες τις τζούρες 3-3 .
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/coral/Coral_Lautsprechersysteme.htm
Ρίξε μια ματιά εδώ στο MD-70 που είναι παρωχημένο. Δε σου λέω για MD-9 γιατί απλά δεν θα το βρείς ποτέ . Ενα μιντ που παίζει ruler flat από 300hz έως και 9,5khz με περισσή άνεση , στα 98db/w/m 8ωμο, με 4ιντσες πηνίο , θόλο από τιτάνιο-αλουμίνιο , αλουμινόσυρμα στο ήδη πανάλαφρο πηνίο-θόλο , ανάρτηση τύπου κλείστρου φωτ. φακού , και άλλες ιστορίες για αγρίους .
Αυτό μάγκα μου είναι ΜΙΝΤ. Το atc απλώς παίζει δεν είναι mid , κολοκυθάκια του κιλού είναι.

Υπάρχουν σχεδιαγράμματα; Τουλάχιστον απόκρισης, παραμόρφωσης και λοβών; Πόσες ιντσες είναι;
Θα πρέπει να ψάξω να βρώ και να σκανάρω. 4ίντσες θόλος. Τα άλλα τα έγραψα πιο πάνω.

[DOUBLEPOST=1481957652][/DOUBLEPOST]

Ναι ούτε ο ντοχερτης ήξερε.
Γιαννη για τα md-70 αναφερεσε? 100-200w peak ,97db,500-5000hz αναγραφουν οποτε καταλαβαινεις οτι τα κροσσαρισματα τους θα πρεπει να ειναι ακομη ποιο μαζεμενα, χωρις λεπτομερεστερες προδιαγραφες να πω μια οκταβα?
αυτα φορανε τα δικα σου ή και τα ns-1000 μονιτορς της yamaha ?
Οχι , εγώ έχω τα MD-9 , frequency range , 280-9000, εγώ τα δουλεύω 600-7500.
Αλλά πάνε άνετα στους 10khz.

Γιάννη, με είδες εμένα πώς 'ξηγήθηκα:

Επειδη τελευταια μας τα εχετε κανει τσουρεκια με τα pdf υποδειξτε μας ενα ρεφερενς οικιακο συστημα να παμε να το ακουσουμε για να μαθουμε και εμεις πως εφαρμοζεται το pdf και τι λαθη εχουμε κανει. Το δικο μας reference ειναι του Μη.

Κανόνισε ακρόαση με τους συνήθεις υπόπτους (αβγδ, S, ΜΗ, και δε συμμαζεύεται), και θα σου φέρω 1 κιλό από τον καλύτερο παστουρμά της Αθήνας, να φας παστουρμαδοπιτάκια μέχρι τελικής πτώσεως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Για να το πω κι αλλιως, αν το ΚΗ310 έπιανε 120db θα ηταν τωρα σπίτι μου...

Αλλα αν έπιανε 120db, με τετοια ποιότητα, θα εκανε 10000€ τουλαχιστον, όχι 3500€
Με κάνεις να γράφω τζαμπέ, αλλά τες πα, για τελευταία φορά. :mad::mad::mad:

Προφανώς μιλάμε με σαμπ. Πάμε:
Στα 2,3μ 107 SPL με τη βούλα της πολύ μεγάλης Κ+Η και με αυστηρό όριο την μετρήσιμη παραμόρφωση. ;)
Αντιστοιχα, στα 1,3μ 113 SPL υπό τις ίδιες προϋποθέσεις. (Βλέπεις την αντίφαση της πολύ μεγάλης Κ+Η?) ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ.
Να μία λογική απόσταση ακρόασης φίλε μου, χωρίς περιορισμούς στην απόλαυση. ;)
Βρες την. Δεν έχω κάτι άλλο να συζητήσω. :mad::mad::mad:

Και σε αυτήν την απόσταση, χωρίς τις άνωθεν αυστηρές προϋποθέσεις (ούτε συ μετράς μέγιστη στιγμιαία στάθμη με όριο 3%, που δεν έχει και νόημα δηλαδή), και με απόκριση με την ενδεδειγμένη κλίση στο φάσμα (άρα το σαμπ θα βγει μπροστά στα dB, στο υπογράφω πως πρώτα θα τα φτύσει το σαμπ και μετά τα 310! ;) Άσε που τα 115 SPL είναι απολύτως εγγυημένα και στο 1,5μ, αρκεί να μπορεί το σαμπ (που πολύ αμφιβάλλω), το 310 (σωστά κροσαρισμένο) δεν έχει ανάγκη.

Ο τεχνικός περιορισμός μέγιστης στάθμης στο 310 (σε χρήση με σαμπ) έρχεται από το μιντ, το οποίο έχει ευαισθησία 91 και προδιαγράφεται ως μεγάφωνο για μέγιστη συνεχή ισχύ 75 βατ, άρα μέγιστα SPL ~110 (προφανώς όχι στιγμιαία).
Μη σκας, κι αυτο εχει το ιδιο 1 μιντ, κι ενισχυτη μολις 200 βατ στο μιντ, δηλαδή περί τα 4 dB περισσοτερο κερδος απο το 310. Χεστηκε η φατμέ. Τα 120 SPL που βγάζει, είναι με πονηρό κροσάρισμα και κυρίως από τα τέρατα τα γουφερ, που δεν είναι γουφεροκλανιές των 5-6 ιντσών. Εκεί είναι ο πόνος. ;)

Και δεν επανέρχομαι επί του θέματος. Αδιαφορώ επιδεικτικά για οποιαδήποτε άλλη "άποψη".:fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.805
Reaction score
11.047
Πάντως από το 1998 έχουν αλλάξει πολλά στούντιο τα μόνιτόρ τους σε άλλες μάρκες...
Όσο ο Thomas Jouanjean, o πιο πετυχημένος νέος ακουστικός στην από δω μεριά του κόσμου, συνεργάζεται με την ATC, το ισοζύγιο θα παραμένει θετικό για την ATC:

http://www.northwardacoustics.com/portfolio/

Μέχρι o Θωμάς να κλείσει συμφνωνία με τον Μπαρμπα-Πούτση... Εν τέλη όλα είναι business as usual.

Αξίζει να χαζέψετε και τα on the job galleries, π.χ.:

http://www.northwardacoustics.com/on-the-job-2016/
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα τετραγωνικα ειναι πολλα (συνολικα, ενιαιος χωρος ~55). Η "γωνιτσα" που θα ειναι περιπου το 1/3...

Χαίρομαι, που η άγνοια μου μου προσφέρει ηρεμία. Δηλαδή, δεν κατάλαβα τίποτε από τα παραπάνω :)
Το τρέχον ηχείο
http://www.sonusfaber.com/ContentsFiles\data_sheet_Toy_speaker.pdf
Ο τρέχων ενισχυτής
http://www.techradar.com/reviews/au...n-l550a-ii-integrated-amplifier-695604/review
http://www.highfidelity.pl/!ev/artykuly/21_02_2009/luxman.html

Μέγιστη στάθμη κορυφής για το συνδυασμό σε απόσταση 3,5 μέτρων υπολογίζεται περί τα 94dB -θεωρώντας βεβαίως ακριβή την προδιαγραφή της Lux για διπλασιασμό αποδιδόμενης ισχύος επι φορτίου 4 Ohm.

Κάτι τέτοιο σημαίνει καταρχάς ότι η μέγιστη επιτρεπτή συνεχής στάθμη ακρόασης σε πρόγραμμα με αξιοπρεπές εύρος δυναμικής ζώνης οφείλει να μην υπερβαίνει σε καμία περίπτωση τιμή ίση προς 80 dB.

Με βάση κιόλας την προδιαγραφή του ηχείου,σ'εκείνα τα οριακά-για το εν λόγω ζεύγος και χωροταξική διαρρύθμιση- επίπεδα η απόδοση των κατώτατων οκτάβων θα κυριαρχείται όχι από την ίδια την απόκριση του μεγαφώνου μεσαίων/χαμηλών,αλλά από την μονοτονική αλληλεπίδραση της οπής χαμηλών με τους ρυθμούς συντονισμού δωματίου στην ομόλογη ζώνη.
:rolleyes: πως γινεται αυτο? να δουλευουν περαν των προδιαγραφων τους και ανετα.. δηλαδη που ξεκινουν να ζοριζονται? αν εχεις καποια μετρηση καποιους πινακες θα ειχε ιδιαιτερο ενδιαφερον, και φυσικα με τα οτι εχει ζητηθει πριν,αντε αφηνουμε τους λοβους ακτινοβολιας που αυτοι επηρεαζονται και απο την εκαστοτε σχεδιαση της μπαφλας εγω θα κοιταγα ιδιατερως και τις παραμορφωσεις σε συναρτηση με τη αποκριση συχνοτητων...
Χαρακτηριστικές μετρήσεις για έτερα vintage μεγάφωνα της Coral μπορούν να βρεθούν στον παρακάτω ιστότοπο:
http://rutcho.com/speaker_drivers/default.html
Εάν μάλιστα στην παρούσα περίπτωση των MD-9 θεωρηθεί η ωφέλιμη ζώνη απόκρισης κατά μία οκτάβα πιο περιορισμένη από κάθε δηλωθέν συχνοτικό όριο,τότε προσεγγίζεται η εφηρμοσμένη ωφέλιμη ζώνη απόκρισης για τους θόλους της ATC...:D
Και ποια είπαμε ότι είναι η ωφέλιμη διαχείριση ισχύος;
Δε γίνεται... Έχει μπιμινγκ. ;)
Είναι η σχέση μήκους κύματος και ακτίνας του θόλου.
Μη τα βάζεις με τη φυσική, είσαι χαμένος από χέρι...
...
Για να μη θιγούν οικείες...υπολήψεις,θα μπορούσε να εξεταστεί και η γνωστή...περιπτωσάρα των 10ιντσων μεγαφώνων ΄΄πλήρους φάσματος΄΄ από τη Zu Audio (σα να λέμε...Zu ρε Λάκη):sneaky:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.673
(Και εγω για τελευταία φορά)

Στα 2,3μ 107 SPL με τη βούλα της πολύ μεγάλης Κ+Η και με αυστηρό όριο την μετρήσιμη παραμόρφωση.
Δεν φτάνουν ρε Εαρ (και Ζαπ) τα 107db με το (τα) sub. Και είμαι και στα 2.8 μετρα. Άρα λιγότερα απο 107 για μένα. Δεν επιθυμώ να παω στο 1.5m για να μου φτάσουν. Τωρα αν αυτο θεωρείται "άποψη", δεν πειράζει, δηλώνω ένοχος.

Μακάρι να έφταναν, ειναι υπέροχο ηχείο, και πάμφθηνο.

Κοιτάω απο εταιρίες που αρχίζουν απο Α. Και μετράνε παραπανω db (σοβαροί ειναι και αυτοί, δεν κλέβουν), και χωρίς καν τα sub.

Συμφωνούμε πως διαφωνούμε. (Αν κάνω λαθος υπολογισμούς δεν πειράζει, και οι άλλες επιλογές μου σούπερ ειναι)
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Επιμένεις ρε μπαγάσα...

Ελπίζω ότι μες στο ΣΚ θα γράψω καναδυο κουβεντούλες που θα βάλουν μερικά πράγματα στη θέση τους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.673
Επιμένεις ρε μπαγάσα...

Ελπίζω ότι μες στο ΣΚ θα γράψω καναδυο κουβεντούλες που θα βάλουν μερικά πράγματα στη θέση τους.
Επιμένω. Και χωρίς να ξέρω τα τεχνικά, εχω την εντύπωση πως η Neumann-ΚΗ εχει "θυσιάσει" με κάποιον (???) τροπο SPL που οι μονάδες της θα μπορούσαν να προσφέρουν, για να εχει αλλα ωφέλη. Εσύ μπορείς να το βρεις, εγω όχι.

Υ.Γ.Ξεροκέφαλος. Πείτε το ελεύθερα, απο μικρός έτσι ήμουν.

Υ?Γ 2 Εχει πλακα που στο αλλο θρεντ υπερασπίζομαι ακριβως το ίδιο ηχείο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.925
Reaction score
77.589
Εγώ μπερδεύτηκα...Για ενεργά ή για παθητικά μιλάτε τώρα?:whistling::tongue::D:D
 




Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Επιμένω. Και χωρίς να ξέρω τα τεχνικά, εχω την εντύπωση πως η Neumann-ΚΗ εχει "θυσιάσει" με κάποιον (???) τροπο SPL που οι μονάδες της θα μπορούσαν να προσφέρουν, για να εχει αλλα ωφέλη. Εσύ μπορείς να το βρεις, εγω όχι.

Υ.Γ.Ξεροκέφαλος. Πείτε το ελεύθερα, απο μικρός έτσι ήμουν.

Υ?Γ 2 Εχει πλακα που στο αλλο θρεντ υπερασπίζομαι ακριβως το ίδιο ηχείο.
Είσαι ξεροκέφαλος εσύ, δείχνει και ο Σκα(τα)ϊ σοκολατοπορνό με τον Παρλιάρο... γμτ μου γμ... >:(>:(>:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.925
Reaction score
77.589
Είσαι ξεροκέφαλος εσύ, δείχνει και ο Σκα(τα)ϊ σοκολατοπορνό με τον Παρλιάρο... γμτ μου γμ... >:(>:(>:(
Ξέρω..ξέρω...σαν την Εμμανουέλα δεν έχει
:p:D:D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.176
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top