Βοήθεια για επιλογή hifi

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Παρακολουθώ και ξέρω το φόρουμ πολύ καιρό αλλά γράφτηκα εχθές γιατί μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να κάνω upgrade και χρειάζομαι τη γνώμη, εμπειρία και βοήθειά σας.

Προς το παρόν έχω ένα ζευγάρι ηχεία Energy connoisseur C-5 και έναν ενισχυτή yamaha rxv630rds που υποτίθεται θα χρησίμευε για να στήσω Home theater αλλα το δούλευα πάντα ως στερεο. Τα πράγματα είναι αγορασμένα το μακρινό 2003 και κοστίζαν τότε 1600 ευρώ. Τώρα έχω καταφέρει να μαζέψω ένα μπάτζετ 4000 ευρώ.

Έκανα τις προάλλες ακρόαση τα B&W cm6 s2 και μου άρεσαν πολύ. Ο ενισχυτής που τα οδηγούσε ήταν ενας rotel ra-14 80watt.

Η επιλογή λοιπόν που σκέφτομαι είναι τα cm6 s2 και τον rotel ra 1570.

Τα cm6 s2 ήταν φοβερά. Ειδικά όταν έπαιζα 16bit/44khz ή 24bits/192khz ψηφιακά αρχεία το soundstage ήταν φοβερό και η καθαρότητα του ήχου τέλεια.

Όταν έπαιζα spotify τα πράγματα ήταν πολύ καλά σε μερικά "ψηλά" κομμάτια είτε κλασσικά ή πιο ηλεκτρονικά.

Το μόνο που θα μπορούσα να πω ως ελάττωμα ήταν ότι σε ραπ κομμάτια με αρκετό μπάσο δεν έβγαζε τόσο ζεστάδα όσο θα ήθελα αν και αυτό το είδος παίχτηκε μόνο απο spotify.

Ο χωρος που θα μπει το καινούριο σύστημα είναι σε μία σαλοτραπεζαρία 6.2x3.5 όπως έχω τώρα και το παλιό.

Όμως ο χώρος είναι χωρισμένος στη μέση σε δύο τετράγωνα οπότε tv και ηχοσύστημα είναι στο ένα τετράγωνο και κοιτάνε προς την μικρή μεριά.
Δλδ το σύστημα είναι στο 3.5χ3.1

3.1 3.1
____________________
| hifi | |
| | | 3.5
| sofa | |
-----------------------------------

(λολ για το σχήμα)

Σκεφτόμουνα επίσης μιο πιο φτηνή λύση με cambridge audio cxa60 ή cxa80 αλλά δεν κατέληξα σε ποια ηχεία.


Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και συζήτηση.
Αν έχετε διάθεση να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ χαιρετώ!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
(δικό μου, δικό μου)

[costasEAR mode on] Για ενεργά ηχεία σκέφτεσαι; [costasEAR mode off]

(Εσωτερικό αστείο του forum, μην με παρεξηγείς).

Πέραν της πλάκας, μιας κι ακούς ψηφιακά, υπάρχει κάποιος λόγος (πέραν της συνήθειας) που θες να πας σε σύστημα ενισχυτής-ηχεία ή απλά τα ενεργά ηχεία δεν πέρασαν ποτέ από τη σκέψη σου;
 



Μηνύματα
24
Reaction score
14
Σβέλτοι είστε!

σορρυ για το σχήμα μου τα έφαγε τα κενά.

κάνω μια άλλη απόπειρα.

.........3.1.........|..........3.1.......
____hifi________________________
|.......................|.....................|
|.......................|.....................|.......3.5
|.......................|.....................|
____sofa_______________________


Ξέχασα να πώ ότι πέρυσι πήρα 2 ηχεία sonos για multiroom setup και ένα sonos connect το οποίο 'βάζει" το hifi σύστημα στο wireless δίκτυο του sonos.

H εμπειρία από active ηχεία (αν θεωρούνται τα sonos active) είναι αυτή που έχω. Ωραίος ήχος αλλά δε μου έκανε φοβερή εντύπωση.

Έχετε καμία πρόταση για active hifi ηχεία?

To setup με cm6 s2 και rotel ρα 1570 πως το βλέπετε;

Τα υποκειμενικά μου για τα b&w cm6 s2 τα έγραψα στο πρώτο post.
Για cambridge audio δεν το έχω ακούσει. Από reviews μου τραβήξαν το ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Καταρχάς, δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να μετακομίσεις σε έναν χώρο με καλύτερες διαστάσεις, μετά όμως μπορείς να επικοινωνήσεις ξανά για να σε βοηθήσουμε. Εδώ οι διαστάσεις του χώρου που θα πρέπει να ψάξεις να νοικιάσεις:

http://www.acoustics.salford.ac.uk/acoustics_info/room_sizing/?content=best


















:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Διάβασα λίγο αυτά που έστειλες για τα room sizes και με βάση αυτά είναι για κλάμματα ο χώρος μου όντως.

Δεν προβλέπεται μετακόμιση άμεσα. Οπότε θεωρείς ότι δεν αξίζει να σκάσω τόσα χρήματα σε τέτοιο δωμάτιο ε?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Σε πειράζω, αν και η αλήθεια είναι ότι ο χώρος σου δεν είναι και ο ιδανικός...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σουπερ επιλογες τα B&W, Rotel, Cambridge.

MHN TA ΠΑΡΕΙΣ! :)
Βλασφημε...!
Πηγη;
pig.jpg

[DOUBLEPOST=1482325337][/DOUBLEPOST]
Δεν προβλέπεται μετακόμιση άμεσα. Οπότε θεωρείς ότι δεν αξίζει να σκάσω τόσα χρήματα σε τέτοιο δωμάτιο ε?
Ε μη μας ζαλιζεις τότε...:p
Σε αυτό το φόρουμ πρώτα φτιάχνεις το χώρο σου και μετά κάνεις εγγραφή...
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Σουπερ επιλογες τα B&W, Rotel, Cambridge.

MHN TA ΠΑΡΕΙΣ! :)

Δες εδω:
http://www.adam-audio.com/en/pro-audio/products/s3x-v/description
και εδω
http://www.neumann-kh-line.com/neum...ing_studio-monitors_nearfield-monitors_KH310A

Εντος budget. Πηγη; DAC εχεις;
Σουπερ επιλογές, μην τα πάρεις λέει! χαχαχαχ

Αυτό τι φάση είναι; Οι γνώστες κοροϊδεύουν τα mainstream φάση;;;;

Από πηγή μόνο macbook ψηφιακά αρχεία, spotify, ίσως tidal hifi.

Dac όχι γι αυτό έψαχνα και ενισχυτή με dac.
 


Μηνύματα
148
Reaction score
98
Διάβασα λίγο αυτά που έστειλες για τα room sizes και με βάση αυτά είναι για κλάμματα ο χώρος μου όντως.

Δεν προβλέπεται μετακόμιση άμεσα. Οπότε θεωρείς ότι δεν αξίζει να σκάσω τόσα χρήματα σε τέτοιο δωμάτιο ε?
Μην σκας άνθρωπε...
Άσχετα με το τι γίνεται σε αυτό το forum, σε προτάσεις,προτεραιότητα κλπ οι περισσότεροι ακούμε σε "λάθος "χώρους με" λάθος" συστήματα...
Το budget μια χαρά είναι για αυτές τις εποχές.
Κοι επιλογές δύο από τις καλές εκεί έξω για νορμάλ καταστάσεις.
Έτσι άπλα για να έχεις να ψάξεις,βάλε σε λίστα κ kef σειρά R ,DYNAUDIO σειρά focus , paradigm σειρά prestige.
Κ από ενίσχυση, Hegel ,primare ,κ roksan .
Καλές ακροάσεις με το καλό κ σύντομα.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σουπερ επιλογές, μην τα πάρεις λέει! χαχαχαχ

Αυτό τι φάση είναι; Οι γνώστες κοροϊδεύουν τα mainstream φάση;;;;

Από πηγή μόνο macbook ψηφιακά αρχεία, spotify, ίσως tidal hifi.

Dac όχι γι αυτό έψαχνα και ενισχυτή με dac.
Πάρε τα Neumann που σου είπα και αυτο
http://www.skroutz.gr/s/6754642/Cambridge-Audio-CXN-Upsampling-Network-Music-Player.html

4500€ σύνολο, (καταλόγου) και είσαι απολύτως κομπλέ.

Άκου κανα δίμηνο, και μετα αρχίζουμε τα του χωρου. Ξεκινά σωστα ομως, αφού εχεις την ευκαιρία. Μην κανεις τα λάθη που κάναμε για να μάθεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Σουπερ επιλογές, μην τα πάρεις λέει! χαχαχαχ

Αυτό τι φάση είναι; Οι γνώστες κοροϊδεύουν τα mainstream φάση;;;;

Από πηγή μόνο macbook ψηφιακά αρχεία, spotify, ίσως tidal hifi.

Dac όχι γι αυτό έψαχνα και ενισχυτή με dac.
Πάντως, με €3500 παίρνεις αυτό το σύστημα (για τιμή πήγαινε στη δεύτερη σελίδα) το οποίο γ@μεί και δέρνει και με τα ρέστα (άντε, ίσως με λίγα παραπάνω, π.χ. το TEAC θα βγει γύρω στα €800) παίρνεις ένα DAC το οποίο να ενσωματώνει προενισχυτή για να οδηγήσεις τους τελικούς κι είσαι κομπλέ.

Όταν επανεμφανιστεί διαθέσιμο budget, κάνεις μέτρηση του χώρου και κάποιες παρεμβάσεις (στο μέτρο του δυνατού) και θα είσαι ΚΥΡΙΟΣ.
 

Z

Zdimis

Guest
ΑΞΙΖΕΙ .(αν αφησεις το χαμηλο (μπασσο) ΑΠΕΞΩ ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΑΥΤΑ)


σε χωρο ακριβως ιδιο με ιδια διαταξη που ειχα μια δεκαετια με τα μονα ηχεια που ακουσα μουσικη ηταν αυτα μεγεθους proac tablette rf8 quad 11l atc 7 tannoy f1 ,spendor το μικρο.(κοινο σημειο το μικρο γουφερ σε αυτα)
6,5 αρι γουφερ δεν σηκωνε οχωρος και δυστυχως εκανα μια πενταετια να δω φως-δηλαδη να δοκιμασω τοσο μικρο ηχειο πριν τα διδρομα βασης με 6,5 γουφερ με πηδαγανε στο βουητο σε πλουσιες ηχογραφησεις μολις πηγαινα σε μεσαιες εντασεις)
Με τα proac tabllete rf8 και κατι αρτεμηδες του τσακιριδη στημενα σε τριγωνο 2 μετρα ο χωρος επαψε να αποτελει ιδιαιτερο προβλημα,
Οποτε απο μενα proac tablette atc 7 spendor το μικρο ,harbeth το μικρο και εναν hegel ,εναν primare ,εναν symphonic line αξιζει να τα εκτιμησεις ακουστικα.Με τα ηχεια αυτα θα αποφυγεις το βουητο που 6,5μισαρι γουφερ θα δωσει στον χωρο,και θα εχεις και καποια λεφτα καβα σε περιπτωση που θελησεις αλλαγη καθως τα ως ανω εναι καπως εμπορικα .Αναζητησε τα και μεταχειρισμενα να γλυτωσεις τα μισα.
Σε αυτο το μεγεθος ηχειου το μικρο απλά οι ακροασεις αποτα δυο μετρα που στηνεις σε σταθμες χαμηλές(65-75 db) και οχι μεσαιες(75-85 db)δεν ειναι το ατου ,αλλά θα εχεις μεσαίες και υψηλομεσαιες εντασεις χωρις το προβλημα του μπάσου με τα ηχεια 0,5-0,70 απο τον πισω τοιχο και τουλαχιστον αλλο τοσο απο δεξια αριστερα.
(Στην περιπτωση που θες να ακους αποκλειστικα σιγα 65-80 db στυλ background και μιλάμε κανονικα απο πάνω και ακουγομαστε μπορεις να πας σε 6,5 γουφερ ηχειου -πιο πληρη ηχο θα παρεις -ομως μεχρι εκει -σε μεσσαίες εντασεις 75-90 db θα βουιζει ο τοπος
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αγαπητέ μου σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αγοράζεις ενεργό ηχείο.
Γιατί?
Γιατί απλά είναι άχρηστες κατασκευές, πάντα μιλώντας για λογικό κόστος, από το πρώτο έως το τελευταίο.
Λέγοντας λογικό εννοώ μέχρι και μερικές χιλιάδες ευρώ.
Με βεβαιότητα σου λέω πως όσοι τα προτείνουν δεν έχουν δει ποτέ το εσωτερικό ενός τέτοιου ηχείου.
Είναι ελάχιστα και πανάκριβα, όσο ένα αυτοκίνητο, τα ενεργά που αξίζουν και πάλι είναι υπερκοστολογημένα.
Αστείες κατασκευές, με υλικά της πλάκας, καλώδια πορτατίφ και άλλα ωραία.
Από βλάβες δε, όρεξη να έχεις να τρέχεις.

ΟΚ παίζουν σωστά αλλά αυτό δεν αντισταθμίζει τα υπόλοιπα και τι τελικά αγοράζεις.
Αν θες σοβαρή λύση πας σε ενεργή πολυενίσχυση αλλά εκεί ξεφεύγεις σε κόστος.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αγαπητέ μου σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αγοράζεις ενεργό ηχείο. Γιατί? Γιατί απλά είναι άχρηστες κατασκευές, πάντα μιλώντας για λογικό κόστος, από το πρώτο έως το τελευταίο.
Αστείες κατασκευές, με υλικά της πλάκας, καλώδια πορτατίφ και άλλα ωραία.
ΟΚ παίζουν σωστά αλλά αυτό δεν αντισταθμίζει τα υπόλοιπα και τι τελικά αγοράζεις.
Οπότε όταν κάποιος αγοράζει ηχείο δεν τον ενδιαφέρει να παίζει σωστά όπως λες, να οδηγείται σωστά, να εμπεριέχει τεχνολογίες μέσα που το καθιστούν πιο εύχρηστο, λειτουργικό και αποδοτικό (dsp, ρυθμιστικά, wireless δυνατότητες κλπ.), αλλά αν το καλώδιο μέσα είναι πιο χοντρό και ο πυκνωτής είναι 10 φορές καλύτερων προδιαγραφών και χωρητικότητας από αυτά που χρειάζεται για τη συγκεκριμένη δουλειά...μάλιστα...
Λίγο να ζυγιστούν καλύτερα τα κόστη και τα οφέλη του κάθε πράγματος θέλει, τίποτα άλλο...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top