Βοήθεια για επιλογή hifi

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.377
Αγαπητέ μου σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αγοράζεις ενεργό ηχείο.
Γιατί?
Γιατί απλά είναι άχρηστες κατασκευές, πάντα μιλώντας για λογικό κόστος, από το πρώτο έως το τελευταίο.
Λέγοντας λογικό εννοώ μέχρι και μερικές χιλιάδες ευρώ.
Με βεβαιότητα σου λέω πως όσοι τα προτείνουν δεν έχουν δει ποτέ το εσωτερικό ενός τέτοιου ηχείου.
Είναι ελάχιστα και πανάκριβα, όσο ένα αυτοκίνητο, τα ενεργά που αξίζουν και πάλι είναι υπερκοστολογημένα.
Αστείες κατασκευές, με υλικά της πλάκας, καλώδια πορτατίφ και άλλα ωραία.
Από βλάβες δε, όρεξη να έχεις να τρέχεις.

ΟΚ παίζουν σωστά αλλά αυτό δεν αντισταθμίζει τα υπόλοιπα και τι τελικά αγοράζεις.
Αν θες σοβαρή λύση πας σε ενεργή πολυενίσχυση αλλά εκεί ξεφεύγεις σε κόστος.
Μύγα σε τσίμπησε εσένα;
Δηλαδή ρε μάστορε τα κλαϊν πχ είναι κατασκευές του κώλου;
Μεθυσμένος είσαι ή το'χασες;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οπότε όταν κάποιος αγοράζει ηχείο δεν τον ενδιαφέρει να παίζει σωστά όπως λες, να οδηγείται σωστά, να εμπεριέχει τεχνολογίες μέσα που το καθιστούν πιο εύχρηστο, λειτουργικό και αποδοτικό (dsp, ρυθμιστικά, wireless δυνατότητες κλπ.), αλλά αν το καλώδιο μέσα είναι πιο χοντρό και ο πυκνωτής είναι 10 φορές καλύτερων προδιαγραφών και χωρητικότητας από αυτά που χρειάζεται για τη συγκεκριμένη δουλειά...μάλιστα...
Λίγο να ζυγιστούν καλύτερα τα κόστη και τα οφέλη του κάθε πράγματος θέλει, τίποτα άλλο...
Σαφέστατα και τον ενδιαφέρει να παίζει σωστά, αλλά αυτό το κάνει πολύ καλά και το KRK τον 150 ευρώ (το ένα).
Το θέμα είναι να μην σε πιάνουν κότσο και πληρώνεις το μεγάφωνο της Peerless 250% επάνω, επειδή κάποιος πονηρός άλλαξε το ταμπελάκι.
Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με αυτό όλα καλά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.377
:dance2:
Έκανα τις προάλλες ακρόαση τα B&W cm6 s2 και μου άρεσαν πολύ. Ο ενισχυτής που τα οδηγούσε ήταν ενας rotel ra-14 80watt.
Σε τι χώρο τα άκουσες; Τι διαστάσεων;

Σε τι στάθμες;

------

Τα ηχεία αυτά έχουν ένα γουφερ 6,5 ιντσών που δεν αρκεί για το χώρο σου, εκτός κι αν βάλεις σαμπ.

Δίδονται με ευαισθησία 88dB/2,83V/m, την οποία σε μετρήσεις την βγάζουν 86, και με ελαχιστη αντισταση 3,7ωμ μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι η ευαισθησία του στο 1 βατ είναι μέσος όρος στα 84. Μέγιστη στάθμη θα βγάλει περίπου 103dB στο 1 μετρο.

Συνιστάται από την εταιρεία ενισχυτής 120 βατ στα 8 ωμ, άρα καλύτερα θα τα οδηγήσεις με κάποιον 2*200βατ τουλάχιστον, εξ ου και ο εν λόγω ροτελ είναι ακατάλληλος για αυτό το ηχείο.

Γι'αυτό δε σου πολυάρεσε το μπάσο. Στο χώρο σου θα είναι πολύ χειρότερα, αν ο χώρος σου είναι μεγαλύτερου όγκου (όχι απλά εμβαδού) από τον όγκο του χώρου που τα άκουσες, διότι όσο αυξάνεται ο όγκος, μας αποχαιρετά το μπάσο.

Σε τι απόσταση ακρόασης θα είσαι;
Τι στάθμες θες;

Βάσει διαστάσεων ξέρεις που θα βαράει ο χώρος σου;

Ξέρεις ότι το μπας ριφλεξ του ηχείου συντονίζει στους 60 κύκλους, και συνεχίζει να τα δίνει μέχρι τους 50 χωρις πτωση;

Τα εν λόγω ηχεία, είναι πάντως αρκετά αξιόλογα, αν συνδυαστούν με σαμπ. Τοποθετούνται στα 50εκ. απόσταση από τον πίσω τοίχο, έχουν πίσω το μπας ριφλεξ και η προτεινόμενη απόσταση ακρόασης είναι 1,5-2 μέτρα (το 3 είναι για τα μάτια του κόσμου ή για συνδυασμό με σαμπ και περιορισμό της μέγιστης στάθμης. Πάντως περιορισμός θα υπάρχει και της αντίληψης των πληροφοριών χαμηλής στάθμης σε ηχογραφήσεις μεγάλου δυναμικού εύρους, λόγω περιορισμένου μέγιστου SPL, εκτος κι αν του δωσεις 250 βατ κι είσαι στα 2 μέτρα το πολύ, προφανώς σε συνδυασμό με σαμπ για να αντέξει το 6,5-αρι κομμένο στους 80, ως προβλέπεται, και με κλειστή την τρύπα).

Δυστυχώς αυτό το αρκετά αξιόλογο ηχείο, δε κάνει για το χώρο σου, διότι έχεις δύο συντονισμούς στους 26 κ 50 κύκλους, και το μπας ριφλεξ είναι 50-60. Αν του κλείσεις την τρύπα (με τα υλικά που δίνει η ίδια η εταιρεία για το συγκεκριμένο ηχείο) δε λύνεις το πρόβλημα, διότι το ηχείο έχει ήδη μία βουτιά 6 dB στους 75 κυκλους, μετα το συνεφέρει το μπας ριφλεξ, κι αν το κόψεις στους 80 με σαμπ, θα φας στα μούτρα τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου σου.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ένα ηχείο που να έχει μπας ριφλεξ συντονισμένο στους 40 κύκλους. Ή ένα ηχείο σε συνδυασμό με σαμπ, που θα τα κροσαρεις στους 50, ώστε σε αυτή την συχνότητα που θα τα δίνει ο χώρος σου, να έχεις την μικρή πτώση του σημείου κρος.

Ο συντονισμός στους 26 δε σε πολυνοιαζει, αλλά προς θεού να μη συντονίζει εκεί κάνα μπας ριφλεξ του σαμπ.
Δυστυχώς είναι το μισό του 50, οπότε στα 50 θα γίνεται πανηγύρι. Συμμαζευεται κάπως, αν εκεί κάνεις το κρος, και φυσικά για όνομα, όχι εκεί συντονισμένη τρύπα μπας ριφλεξ, οκ?

Και γω ψηφίζω ενεργό με σύνδεση Wi-Fi.:dance2:

Με 4.000€ έχεις πολλές αξιόλογες επιλογές. ;)
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μύγα σε τσίμπησε εσένα;
Δηλαδή ρε μάστορε τα κλαϊν πχ είναι κατασκευές του κώλου;
Μεθυσμένος είσαι ή το'χασες;
Μύγες με χιονόνερο δεν παίζουν.
Απλά έχω βαρεθεί να βλέπω TDA, 5532 και Jamicon (στη καλύτερη) να κοστίζουν όσο ένα μικρό αυτοκίνητο.
Σιγά πλέον την ακριβή τεχνολογία DSP που την έχουμε θεοποιήσει.
Ένα mini DSP κοστίζει 100 ευρώ με ένα σωρό plug in.
Ένα ενσωματωμένο σε τελικό ενσχυτή DSP, μαζί με τον τελικό, κοστίζει 350 ευρώ.
Για ποιο λόγο ένα ηχείο του <<Κυρίου Πάρτα Όλα>> πρέπει να κάνει όσο ένα μικρό αμάξι?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
...
Το θέμα είναι να μην σε πιάνουν κότσο και πληρώνεις το μεγάφωνο της Peerless 250% επάνω, επειδή κάποιος πονηρός άλλαξε το ταμπελάκι.
...
Πες ονόματα, βάλε και καμιά φωτό να φτιαχτώ. Δεχόμεθα και pm...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πες ονόματα, βάλε και καμιά φωτό να φτιαχτώ. Δεχόμεθα και pm...
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις.
Εμ δεν θέλω και πολύ να αρχίσω τις φωτογραφίες...από εσωτερικά ενεργών.
Θα συγκρατηθώ όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.377
Οτιδήποτε πουλιέται λιανική στον πελάτη 4.000€, έχει κόστος υλικών 400€.

Το 10% είναι απαράβατος κανόνας, εξαπανέκαθεν και σε οτιδήποτε.

Κάνα νέο έχουμε; Ή σπάμε πλάκα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οτιδήποτε πουλιέται λιανική στον πελάτη 4.000€, έχει κόστος υλικών 400€.

Το 10% είναι απαράβατος κανόνας, εξαπανέκαθεν και σε οτιδήποτε.

Κάνα νέο έχουμε; Ή σπάμε πλάκα;
Δηλαδή το KRK των 150 ευρώ, που σημειωτέων μετράει ακριβέστατα, έχει κόστος 15?
Δεν νομίζω.
Απλά υπάρχουν εταιρίες που τιμάνε τον αγοραστή των προϊόντων τους και άλλες που σου κάνουν χάρη που τους βάζεις σπίτι σου.
Το δύσκολο δεν είναι να χρεώσεις υπέρογκα, αλλά να βγάλεις κάτι φτηνό που πραγματικά αξίζει.
 



Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Όποιος είναι χρόνια στην αγορά ψιλοκαταλαβαίνει ποια ηχεια κτλ ειναι υπερχρεωμενα για αυτα που δινουν και ποια οχι.
Αν το ψαξεις,βρισκεις καλα κομματια σε λογικες τιμες για αυτα που αναζητας.
Καλα αν εχεις λεφτα με την σεσουλα και δε σε νοιαζει αν σε γδυσουν,παιρνεις οτι γουσταρεις αρκει να σου αρεσει το αποτελεσμα χωρις να ψαχνεις vfm.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.377
Τέλος πάντων, δε μας απασχολεί σε αυτό το θρεντ ούτε το KRK των 150 ευρώ ούτε το Behringer των 86 ευρώ το ζευγάρι. Διότι ο άνθρωπος έχει μπάτζετ 4.000€.

Και για τα δύο αυτά, έχω την ισχυρότατη πεποίθηση ότι έχουν κόστος υλικών στο 1/10 της τιμής τους, αλλά αυτό είναι άσχετο και φυσικά μπορείτε αν θέλετε να έχετε άλλη άποψη.

Επίσης, για ο,τι κυκλοφορεί, αν ξέρεις να το φτιάξεις μόνος σου και βρίσκεις πρόσβαση στα υλικά τρίτων κατασκευαστών, θα σου κοστίσει 3 φορές το κόστος υλικών, δηλαδή 30% της τιμής λιανικής, χονδρικά στο 1/3 της τιμής. Προσωπική εκτίμηση, με βάση δικές μου κατασκευές.

Όσον αφορά το value for money από την πλευρά του καταναλωτή, τα ενεργά ηχεία δε παλεύονται. Αν παίζουν και σωστά, ακόμα καλύτερα. ;)

Στα λεφτά αυτά, μάλλον θα προτείνω αυτή τη λύση. Διάβασε καμιά 15-αρια ριβιού που θα βρεις στο διαδίκτυο, και ξαναμιλάμε. ;)
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Ευχαριστώ παίδες για όλα τα σχόλια και προτάσεις και ας γίνεται flame wars. Εγώ ψάχνω και μελετάω σαν καλός νέρντ.

1. Ψάχνω τη λύση active ηχεία που στο παρελθόν δεν τους είχα δώσει σημασία. Τα dynaudio φαίνονται υποσχόμενα αλλά δε βρίσκω κάποιον να τα έχει ελλάδα. Τα focus 200xd μου αρέσαν πολυ.

2. Το μπατζετ μου είναι μαξ 4000. Σαφώς και θα προτιμούσα αν έχετε εμπερία ή υπ όψιν κάτι καλό vfm ευχαρίστως θα το έβαζα στη λίστα μου. Όσο λεφτά κόψω καλό είναι.

3. Σημαντικό. Ψάχνω κατα κύριο λόγο για μια λύση υβριδική. Όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω σεταρισμένο ένα σύστημα multiroom με sonos wireless ηχεία και έχω και ένα sonos connect το οποίο συνδέεται με ενισχυτή (ψηφιακά η αναλογικά ) και "προσθέτει" το hifi συστημα στο wireless δίκτυο του sonos. Έτσι από την εφαρμογή κινητού και μέσω spotify μπορώ να έχω διαφορετική μουσική σε κάθε δωμάτιο ή και να παίζουν όλα το ίδιο.

Αυτό που θέλω είναι στο σαλόνι να υπάρχει ένα αξιοπρεπές hifi σύστημα το οποίο να παίζει και αυτόνομα από μελλοντικές άλλες πηγές αλλά συνδέοντας του με το sonos connect να γίνεται και μέρος του wireless. Το οποίο wireless μπορεί να streamαρει 16/44.1.

Άρα νομίζω η επιλογή wireless ηχείων αν πληρώνεις το wireless της υποθεσης δε χρειάζεται στην περίπτωσή. Επίσης αν είναι wireless δε θα μπορώ??? να το κάνω μέρος του ήδη υπάρχοντος wireless sonos δικτύου.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Το dynaudio κανει 4000;
Θα δωσει 4κ για δυο πενταμισαιντσα και 15 κιλα ηχειο με ενισχυτικα;
Σοβαρα τωρα;
Δωρισε τα σε κανα ιδρυμα καλυτερα μερες που´ναι
[DOUBLEPOST=1482347949][/DOUBLEPOST]
3. Σημαντικό. Ψάχνω κατα κύριο λόγο για μια λύση υβριδική. Όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω σεταρισμένο ένα σύστημα multiroom με sonos wireless ηχεία και έχω και ένα sonos connect το οποίο συνδέεται με ενισχυτή (ψηφιακά η αναλογικά ) και "προσθέτει" το hifi συστημα στο wireless δίκτυο του sonos. Έτσι από την εφαρμογή κινητού και μέσω spotify μπορώ να έχω διαφορετική μουσική σε κάθε δωμάτιο ή και να παίζουν όλα το ίδιο.

Αυτό που θέλω είναι στο σαλόνι να υπάρχει ένα αξιοπρεπές hifi σύστημα το οποίο να παίζει και αυτόνομα από μελλοντικές άλλες πηγές αλλά συνδέοντας του με το sonos connect να γίνεται και μέρος του wireless. Το οποίο wireless μπορεί να streamαρει 16/44.1.

Άρα νομίζω η επιλογή wireless ηχείων αν πληρώνεις το wireless της υποθεσης δε χρειάζεται στην περίπτωσή. Επίσης αν είναι wireless δε θα μπορώ??? να το κάνω μέρος του ήδη υπάρχοντος wireless sonos δικτύου.
Για αυτο το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα network player. Πχ pioneer n70
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
:dance2:

Σε τι χώρο τα άκουσες; Τι διαστάσεων;

Σε τι στάθμες;

------

Τα ηχεία αυτά έχουν ένα γουφερ 6,5 ιντσών που δεν αρκεί για το χώρο σου, εκτός κι αν βάλεις σαμπ.

Δίδονται με ευαισθησία 88dB/2,83V/m, την οποία σε μετρήσεις την βγάζουν 86, και με ελαχιστη αντισταση 3,7ωμ μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι η ευαισθησία του στο 1 βατ είναι μέσος όρος στα 84. Μέγιστη στάθμη θα βγάλει περίπου 103dB στο 1 μετρο.

Συνιστάται από την εταιρεία ενισχυτής 120 βατ στα 8 ωμ, άρα καλύτερα θα τα οδηγήσεις με κάποιον 2*200βατ τουλάχιστον, εξ ου και ο εν λόγω ροτελ είναι ακατάλληλος για αυτό το ηχείο.

Γι'αυτό δε σου πολυάρεσε το μπάσο. Στο χώρο σου θα είναι πολύ χειρότερα, αν ο χώρος σου είναι μεγαλύτερου όγκου (όχι απλά εμβαδού) από τον όγκο του χώρου που τα άκουσες, διότι όσο αυξάνεται ο όγκος, μας αποχαιρετά το μπάσο.

Σε τι απόσταση ακρόασης θα είσαι;
Τι στάθμες θες;

Βάσει διαστάσεων ξέρεις που θα βαράει ο χώρος σου;

Ξέρεις ότι το μπας ριφλεξ του ηχείου συντονίζει στους 60 κύκλους, και συνεχίζει να τα δίνει μέχρι τους 50 χωρις πτωση;

Τα εν λόγω ηχεία, είναι πάντως αρκετά αξιόλογα, αν συνδυαστούν με σαμπ. Τοποθετούνται στα 50εκ. απόσταση από τον πίσω τοίχο, έχουν πίσω το μπας ριφλεξ και η προτεινόμενη απόσταση ακρόασης είναι 1,5-2 μέτρα (το 3 είναι για τα μάτια του κόσμου ή για συνδυασμό με σαμπ και περιορισμό της μέγιστης στάθμης. Πάντως περιορισμός θα υπάρχει και της αντίληψης των πληροφοριών χαμηλής στάθμης σε ηχογραφήσεις μεγάλου δυναμικού εύρους, λόγω περιορισμένου μέγιστου SPL, εκτος κι αν του δωσεις 250 βατ κι είσαι στα 2 μέτρα το πολύ, προφανώς σε συνδυασμό με σαμπ για να αντέξει το 6,5-αρι κομμένο στους 80, ως προβλέπεται, και με κλειστή την τρύπα).

Δυστυχώς αυτό το αρκετά αξιόλογο ηχείο, δε κάνει για το χώρο σου, διότι έχεις δύο συντονισμούς στους 26 κ 50 κύκλους, και το μπας ριφλεξ είναι 50-60. Αν του κλείσεις την τρύπα (με τα υλικά που δίνει η ίδια η εταιρεία για το συγκεκριμένο ηχείο) δε λύνεις το πρόβλημα, διότι το ηχείο έχει ήδη μία βουτιά 6 dB στους 75 κυκλους, μετα το συνεφέρει το μπας ριφλεξ, κι αν το κόψεις στους 80 με σαμπ, θα φας στα μούτρα τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου σου.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ένα ηχείο που να έχει μπας ριφλεξ συντονισμένο στους 40 κύκλους. Ή ένα ηχείο σε συνδυασμό με σαμπ, που θα τα κροσαρεις στους 50, ώστε σε αυτή την συχνότητα που θα τα δίνει ο χώρος σου, να έχεις την μικρή πτώση του σημείου κρος.

Ο συντονισμός στους 26 δε σε πολυνοιαζει, αλλά προς θεού να μη συντονίζει εκεί κάνα μπας ριφλεξ του σαμπ.
Δυστυχώς είναι το μισό του 50, οπότε στα 50 θα γίνεται πανηγύρι. Συμμαζευεται κάπως, αν εκεί κάνεις το κρος, και φυσικά για όνομα, όχι εκεί συντονισμένη τρύπα μπας ριφλεξ, οκ?

Και γω ψηφίζω ενεργό με σύνδεση Wi-Fi.:dance2:

Με 4.000€ έχεις πολλές αξιόλογες επιλογές. ;)

Εγώ άκουσα τα ηχεία σε χώρο μεγαλύτερο από το χώρο στο σπίτι μου με μπασοπαγίδες πίσω από τα ηχεία. Ο ενισχυτής που μου έκανε το demo ήταν ο rotel ra-14. Εγώ σκεφτόμουν τον ra-1570 που είναι 120 καθε καναλι. Στα specs των ηχείων cm6 s2 λέει για μέχρι 150 watt. Δεν έχει σημασία αυτό; Επίσης στο χώρο μου η απόσταση θα είναι 2 μέτρα.

Αυτά με τους κύκλους δεν τα κατάλαβα αλλά θα μελετήσω! Αν θέλεις εξηγείς αλλά πιστεύω θα τα βρω.
 


Μηνύματα
148
Reaction score
98
Ευχαριστώ παίδες για όλα τα σχόλια και προτάσεις και ας γίνεται flame wars. Εγώ ψάχνω και μελετάω σαν καλός νέρντ.

1. Ψάχνω τη λύση active ηχεία που στο παρελθόν δεν τους είχα δώσει σημασία. Τα dynaudio φαίνονται υποσχόμενα αλλά δε βρίσκω κάποιον να τα έχει ελλάδα. Τα focus 200xd μου αρέσαν πολυ.

2. Το μπατζετ μου είναι μαξ 4000. Σαφώς και θα προτιμούσα αν έχετε εμπερία ή υπ όψιν κάτι καλό vfm ευχαρίστως θα το έβαζα στη λίστα μου. Όσο λεφτά κόψω καλό είναι.

3. Σημαντικό. Ψάχνω κατα κύριο λόγο για μια λύση υβριδική. Όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω σεταρισμένο ένα σύστημα multiroom με sonos wireless ηχεία και έχω και ένα sonos connect το οποίο συνδέεται με ενισχυτή (ψηφιακά η αναλογικά ) και "προσθέτει" το hifi συστημα στο wireless δίκτυο του sonos. Έτσι από την εφαρμογή κινητού και μέσω spotify μπορώ να έχω διαφορετική μουσική σε κάθε δωμάτιο ή και να παίζουν όλα το ίδιο.

Αυτό που θέλω είναι στο σαλόνι να υπάρχει ένα αξιοπρεπές hifi σύστημα το οποίο να παίζει και αυτόνομα από μελλοντικές άλλες πηγές αλλά συνδέοντας του με το sonos connect να γίνεται και μέρος του wireless. Το οποίο wireless μπορεί να streamαρει 16/44.1.

Άρα νομίζω η επιλογή wireless ηχείων αν πληρώνεις το wireless της υποθεσης δε χρειάζεται στην περίπτωσή. Επίσης αν είναι wireless δε θα μπορώ??? να το κάνω μέρος του ήδη υπάρχοντος wireless sonos δικτύου.
Μα....τα DYNAUDIO τα φέρνει νομίζω η audio evolution.
Της προ προηγούμενης σειράς focus το 140 το έχει ο αδερφός μου.Μια χαρά ηχείο.Θέλει όμως προσοχή σε ενίσχυση -ρεύματα.
Δεν ξέρω πόσο κάνει αυτό που προτάθηκε από ear το ενεργό.δεν είναι κακή ιδέα.
Ότι πάντως κ να δεις έχε υπόψη, ότι για να πάρεις μεγαλύτερο μέρος" ακουστικά πίσω" από αγορά σου θα βάλεις κ κάποια χρήματα (λογικά ) για διασυνδέσεις.
Μην τα ξεχάσεις αν πας σε όριο 4000 για δύο κομμάτια.
Υγ είχα τον rotel ra-1060 Τίμια μηχανήματα (με kef παρέα ) .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πες ονόματα, βάλε και καμιά φωτό να φτιαχτώ. Δεχόμεθα και pm...
...
Η (θεο)γκόμενα Genelec με τα φτηνιάρικα...εσώρουχα-ολοκληρωμένα.

...
:cool:
Ι..............Ι...............Ι
Ι..............Ι...............Ι
Ι..............Ι...............Ι
Στη δημοσιευμένη κάτοψη,η μεσοκάθετος διαχωριστική γραμμή του χώρου αντιστοιχεί σε στερεό και ακλόνητο παραπέτασμα,ή πρόκειται απλώς για ένα νοητό όριο με τα ηχητικά κύματα να διαδίδονται απρόσκοπτα στο σύνολο του όγκου;
...
Στα λεφτά αυτά, μάλλον θα προτείνω αυτή τη λύση. Διάβασε καμιά 15-αρια ριβιού που θα βρεις στο διαδίκτυο, και ξαναμιλάμε. ;)
Αναρωτιέμαι αν η διάταξη των επιμέρους μονάδων επί της πρόσοψης θα επέτρεπε ακρόαση σε απόσταση μικρότερη από 2 μέτρα...Διότι θα θεωρούσα ακατάλληλη διαρρύθμιση με ηχεία και καναπέ οπισθοχωρημένα πάνω στα αντίστοιχα όμορα τοιχώματα με επιπλέον ασυμμετρία ως προς τις πλευρικές ανακλάσεις.Δεδομένου κιόλας του κάτω ορίου στην προδιαγεγραμμένη απόκριση του XEO6,εφόσον τα ηχητικά κύματα διαδίδονταν απρόσκοπτα καθ'όλο το μήκος του δωματίου,η οπή ανάκλασης χαμηλών αναμένεται να συντονίζει άνω από τη συχνότητα αποκοπής αυτού,με την τελευταία να υπολογίζεται σε ύψος περίπου 28 Ηz.
Στην περίπτωση όπου ισχύει ελεύθερη διάδοση του ήχου στο σύνολο του διαθέσιμου όγκου,προτείνεται ως αναγκαίο μέτρο η αριστερόστροφη περιστροφή του συνόλου σύστημα/καναπές κατά 90 μοίρες με τη θέση του καναπέ να μην εφάπτεται στη μεσοκάθετο.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.393
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top