Βοήθεια για επιλογή hifi

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Στη δημοσιευμένη κάτοψη,η μεσοκάθετος διαχωριστική γραμμή του χώρου αντιστοιχεί σε στερεό και ακλόνητο παραπέτασμα,ή πρόκειται απλώς για ένα νοητό όριο με τα ηχητικά κύματα να διαδίδονται απρόσκοπτα στο σύνολο του όγκου;

Αναρωτιέμαι αν η διάταξη των επιμέρους μονάδων επί της πρόσοψης θα επέτρεπε ακρόαση σε απόσταση μικρότερη από 2 μέτρα...Διότι θα θεωρούσα ακατάλληλη διαρρύθμιση με ηχεία και καναπέ οπισθοχωρημένα πάνω στα αντίστοιχα όμορα τοιχώματα με επιπλέον ασυμμετρία ως προς τις πλευρικές ανακλάσεις.Δεδομένου κιόλας του κάτω ορίου στην προδιαγεγραμμένη απόκριση του XEO6,εφόσον τα ηχητικά κύματα διαδίδονταν απρόσκοπτα καθόλο το μήκος του δωματίου,η οπή ανάκλασης χαμηλών αναμένεται να συντονίζει άνω από τη συχνότητα αποκοπής αυτού,με την τελευταία να υπολογίζεται σε ύψος περίπου 28 Ηz.
Στην περίπτωση όπου ισχύει ελεύθερη διάδοση του ήχου στο σύνολο του διαθέσιμου όγκου,προτείνεται ως αναγκαίο μέτρο η αριστερόστροφη περιστροφή του συνόλου σύστημα/καναπές κατά 90 μοίρες με τη θέση του καναπέ να μην εφάπτεται στη μεσοκάθετο.
Νοητό είναι το διαχωριστικό στη μέση.
Ήθελα να δείξω ότι το από το σύνολο 3.5 χ 6.2 το σαλόνι βρίσκεται στο πρώτο μισό με καναπέ και ηχοσύστημα να βρίσκονται απέναντι στα 2 περίπου μέτρα.

Respect για τη γλώσσα που χρησιμοποιήσατε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Το μόνο που μπορεί να το σώσει σε αυτόν τον ιδιαίτερα προβληματικό χώρο και με τις συνθήκες τοποθέτησης που έθεσε με αυτά τα ηχεία που του πρότεινα, είναι η ενσωματωμένη δυνατότητα προσαρμογής του κάθε ηχείου ξεχωριστά με αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης σε αποστάσεις ίσες ή μικρότερες των 50 εκ από τον πίσω τοίχο, ακόμα και σε γωνία, σε συνδυασμό με την δυνατότητα να κλείνει η οπή ανάκλασης χαμηλών, η οποία θα μπορούσε να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη.

Για τα 21,7τμ τα 2 γουφερ 5,5 ιντσών είναι σχετικά λογική επιλογή, και τέλος πάντων λογικότερη από το 1 γουφερ 6,5 ιντσών.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Νοητό είναι το διαχωριστικό στη μέση.
Ήθελα να δείξω ότι το από το σύνολο 3.5 χ 6.2 το σαλόνι βρίσκεται στο πρώτο μισό με καναπέ και ηχοσύστημα να βρίσκονται απέναντι στα 2 περίπου μέτρα.

Respect για τη γλώσσα που χρησιμοποιήσατε!
Βαλε μια φωτό
 

I

iason

Guest
Χωρίς να θέλω να κανω τον έξυπνο αλλα το τελευταιο διάστημα οποιος και να μπει στο φόρουμ και να ζητήσει οποιαδήποτε βοήθεια που εχει σχεση με ηχο οτι και να ειναι αυτό καταλήγουν οι συμφουριτες να του προτεινουν Ενεργά ηχεία !!!!!!!
Κατ εμε μια τετοια αντιδραση είναι απαραδεκτη και μη σοβαρή.
Με ολο το σεβασμό που εχω στον Costas Ear για τις γνωσεις του και την προσφορά του στο φορουμ που ολοι κατι εχουμε κερδίσει ,
πιστευω οτι αλοιωνεται με παθος να πεισει ολους στο φορουμ οτι τα ενεργά ηχεια ειναι μονοδρομος και κατ επεκταση πρεπει εδω και τωρα να πουλησουν ολοι οτι εχουν και δεν εχουν και να παρουν ενεργά . Κρίμα :(
Σας ευχομαι Καλες Γιορτές και με υγεία , Φιλικά Ιάσων
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Χωρίς να θέλω να κανω τον έξυπνο αλλα το τελευταιο διάστημα οποιος και να μπει στο φόρουμ και να ζητήσει οποιαδήποτε βοήθεια που εχει σχεση με ηχο οτι και να ειναι αυτό καταλήγουν οι συμφουριτες να του προτεινουν Ενεργά ηχεία !!!!!!!
Κατ εμε μια τετοια αντιδραση είναι απαραδεκτη και μη σοβαρή.
Με ολο το σεβασμό που εχω στον Costas Ear για τις γνωσεις του και την προσφορά του στο φορουμ που ολοι κατι εχουμε κερδίσει ,
πιστευω οτι αλοιωνεται με παθος να πεισει ολους στο φορουμ οτι τα ενεργά ηχεια ειναι μονοδρομος και κατ επεκταση πρεπει εδω και τωρα να πουλησουν ολοι οτι εχουν και δεν εχουν και να παρουν ενεργά . Κρίμα :(
Σας ευχομαι Καλες Γιορτές και με υγεία , Φιλικά Ιάσων
Αντ' εύχομαι. Υγεία κ τα σχετικά που πάνε μαζί!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Χωρίς να θέλω να κανω τον έξυπνο αλλα το τελευταιο διάστημα οποιος και να μπει στο φόρουμ και να ζητήσει οποιαδήποτε βοήθεια που εχει σχεση με ηχο οτι και να ειναι αυτό καταλήγουν οι συμφουριτες να του προτεινουν Ενεργά ηχεία !!!!!!!
Κατ εμε μια τετοια αντιδραση είναι απαραδεκτη και μη σοβαρή.
Με ολο το σεβασμό που εχω στον Costas Ear για τις γνωσεις του και την προσφορά του στο φορουμ που ολοι κατι εχουμε κερδίσει ,
πιστευω οτι αλοιωνεται με παθος να πεισει ολους στο φορουμ οτι τα ενεργά ηχεια ειναι μονοδρομος και κατ επεκταση πρεπει εδω και τωρα να πουλησουν ολοι οτι εχουν και δεν εχουν και να παρουν ενεργά . Κρίμα :(
Σας ευχομαι Καλες Γιορτές και με υγεία , Φιλικά Ιάσων
Προδότη!!!:p:D:D
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Πήγα να βγάλω φώτο αλλά δε φαίνεται καλά πως είναι οπότε σας παρουσιάζω το εξής κομψοτέχνημα - κάτοψη του πως είναι τώρα τα πράγματα.

υ.γ. Η αριστερή πολυθρόνα δεν είναι τόσο κοντά στο αριστερό ηχείο.

Εκεί που λέει χώρος ανοιχτός είναι το χωλ. Συνεχίζει δλδ ο χώρος και είναι περίπου όσο ο χωρος της τραπεζαρίας

IMG_1199.JPG
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
το τελευταιο διάστημα οποιος και να μπει στο φόρουμ και να ζητήσει οποιαδήποτε βοήθεια που εχει σχεση με ηχο οτι και να ειναι αυτό καταλήγουν οι συμφουριτες να του προτεινουν Ενεργά ηχεία !!!!!!!
Κατ εμε μια τετοια αντιδραση είναι απαραδεκτη και μη σοβαρή.
Γιατί είναι απαράδεκτη;
Γιατί δεν είναι σοβαρή;

Ιδίως στον συγκεκριμένο άνθρωπο, που ήδη έχει επαφή με το θέμα, και σκέφτεται την αγορά ενισχυτικών και ηχείων.

Δηλαδή είναι πιο σοβαρή αντιμετώπιση να μη μιλήσει κανείς για ενεργά; Τι είν'αυτό; Ταμπού;

Διαφωνώ.

Αν επιθυμείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος να προτείνεις παθητικά ηχεία κι ενισχυτικά, παρακαλώ, φιλ φρι.

Προσωπικά, την αρχική του επιλογή δε την "εγκρίνω" για τους συγκεκριμένους αντικειμενικούς λόγους που ανέφερα, και η μόνη αιτία που τα έγραψα είναι μήπως τον βοηθήσω σε καταλληλότερη επιλογή για το δύσκολο χώρο του, χωρίς βέβαια αυτό να έχει καμία ιδιαίτερη σημασία για μένα, ούτε έχω κάποιο οικονομικό κέρδος αναλόγως του τι θα επιλέξει, χεστηκα. Πάνω όμως σε αυτούς τους αντικειμενικούς λόγους που έγραψα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να γράψει αντίστοιχα επιχειρήματα, και θα χαρώ να τα συζητήσω, εάν ξέρω και αν μπορώ. Υποκειμενικές προσωπικές απόψεις δε λέω, γιατί δεν βοηθούν κανένα (πχ δε μου αρέσουν καθόλου τα b&w, μη τα πάρεις, μακριά).

Η διαρρύθμιση του χώρου, είναι αυτή που είναι. Δε θα γκρεμίσει τίποτα, προφανώς.
Άρα, το ένα ηχείο θα παίξει διαφορετικά από το άλλο, εκτός κι αν έχουν συστήματα ισοσταθμισης, μπας και το σουλουπωσουν κάπως. Οπότε, πρότεινα αυτό που πρότεινα, έχοντας υπόψιν τις παραμέτρους του χώρου και της τοποθέτησης (σε γωνία το ένα).
Τα ηχεία που προτείνω, έχουν τη δυνατότητα να παίξουν σωστά σε γωνία τοποθετημένα, και σχεδόν κολλημένα στον τοίχο. Δείτε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά τους.

Καλή συνέχεια. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Πήγα να βγάλω φώτο αλλά δε φαίνεται καλά πως είναι οπότε σας παρουσιάζω το εξής κομψοτέχνημα - κάτοψη του πως είναι τώρα τα πράγματα.

υ.γ. Η αριστερή πολυθρόνα δεν είναι τόσο κοντά στο αριστερό ηχείο. View attachment 67430
Πίσω απο τον καναπέ εχεις τοίχο;

Νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε να κανεις αυτο που λέει ο Μπουτχιας στην τελευταία παράγραφο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Πήγα να βγάλω φώτο αλλά δε φαίνεται καλά πως είναι οπότε σας παρουσιάζω το εξής κομψοτέχνημα - κάτοψη του πως είναι τώρα τα πράγματα.

υ.γ. Η αριστερή πολυθρόνα δεν είναι τόσο κοντά στο αριστερό ηχείο.

Εκεί που λέει χώρος ανοιχτός είναι το χωλ. Συνεχίζει δλδ ο χώρος και είναι περίπου όσο ο χωρος της τραπεζαρίας

View attachment 67430
Ανάμεσα στο παράθυρο και στο ηχείο, αν μπορείς να τοποθετήσεις κάποιον διαχυτή, θα είναι θετικό πολύ στο συνολικό άκουσμα.

Ότι ηχεία και να πάρεις, δώσε μεγάλη κλίση προς τα έσω. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε να κανεις αυτο που λέει ο Μπουτχιας στην τελευταία παράγραφο.
Δε μπορεί.
Η τιβι θα κλείνει παράθυρο κι η πλάτη του καναπέ θα κοιτάζει τραπεζαρία, απαράδεκτο.
Δεν είναι τόσο βλαμμενος σαν εσένα..

(Φυσικά αν το κάνει, θα έχει μεγάλο κέρδος)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ανεξαρτητα αν καποιος συμφωνει με τον εαρ, δε μπορει παρα να δεχτει οτι στηριζει τις προτασεις του με γνωσεις και λογικα-τεχνικα επιχειρηματα. Στις οποιες προτασεις ειμαι σιγουρος οτι θα δεχοταν με χαρα αντιθετη κριτικη, αν αυτη ηταν επισης στηριγμενη σε γνωσεις και τεχνικη επαρκεια. Ωστωσο, η κριτικη ειναι του γνωστου κατωτατου, μη τεχνικου επιπεδου...αναμενομενο αλλωστε, διοτι ποιος καθεται τωρα να διαβασει να καταλαβει πως και γιατι... Αντιθετως, ακολουθει τον ευκολο δρομο, θεωρει την δικη του μικρη και τυχαια υποκειμενικη εμπειρια την μονη αληθεια και βγαζει λαθος ολα τα αλλα. Και μαζι με πολλους ακομα που ειναι ετσι, νιωθει σιγουρια για το "δίκιο" του... Συγνωμη αλλα αυτοι μας εχουν κουρασει με την επιμονη στο λαθος και στο υποδεεστερο...οχι ο εαρ, που ο ανθρωπος εχει γραψει τομους επι τομων για να βοηθησει στη κατανοηση ενος τεχνικου κατα βαση ζητηματος.
Ξερεις, το αρτιο τεχνικα ειναι ενα δεν ειναι πολλα. Συνεπως η σωστη προταση ειναι μιας μορφης και αυτος που την εχει κατανοησει αυτη θα προτεινει, οσο κουραστικο κι αν ειναι αυτο για καποιους που δεν θελουν ή ισως δε μπορουν να καταλαβουν. Απο εκει κ περα αλλωστε, ο καθενας εχει ελευθερη βουληση να κανει οτι θελει...
 


Μηνύματα
24
Reaction score
14
Πίσω απο τον καναπέ εχεις τοίχο;

Νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε να κανεις αυτο που λέει ο Μπουτχιας στην τελευταία παράγραφο.
Ο καναπές είναι κολλητά στον τοίχο ναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Δραμα.
Αλλη λύση, αν δεν μπορεις να στρίψεις 90 μοίρες αριστερα:

Φέρε τον καναπέ ενα μέτρο μπροστα, και βαλε δεξιά του δεξιου ηχείου καποιο (μετακινούμενο ισως) πάνελ διάχυσης. Στην νοητή διαχωριστική γραμμή των δυο χωρών. Και ενα συμμετρικά αριστερα.
Οι δυο πολυθρόνες ατύχησαν, τον π%ύλο.
Και πολυ κλίση προς τα έσω των ηχείων που λέει και ο Εαρ.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Και στο δια ταυτα τωρα... εγω για τον χωρο σου θα σου προτεινα φυσικα παθητικα ηχεια με μια μοναδα φουλ ρειντζ και ενισχυτη λαμπατο single ended με 300b λυχνιες 8w γιατι εχω ακουσει τον συνδυασμο καποτε, καπου και γ@μαει, ειχε πολλη μουσικοτητα και ζεσταδα!! Προσοχη στα καλωδια ομως ΝΑ ΤΑ ΛΑΒΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ γιατι φτιαχνουν βαθος και σκηνη, το εχω ακουσει ο ιδιος, δε λεω μ@λακιες!!!
 

Z

Zdimis

Guest
ακυρη η αρχικη μου προταση ,νομιζα οτι το δωματιο σπαει στα δυο και ενωνεται με διπλη πορτα.Ετσι οπως εισαι αν ειναι να δωσεις ενα τεσσαρι πρεπει να βρεις ενα τροπο να τα ακους κατα μηκος με ικανες αποστασεις απο πισω τοιχους και τουλαχιστον 50 ποντους απο τους πλαινους με κλιση προς τα μεσα -να συναντιουναι οι προεκτασεις στη μυτη σου απο τα 2 μετρα που οριζεται αναγκαστικα η θεση ακροασης.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top