Yamaha Aventage


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Αφού το έχουμε συζητήσει τουλάχιστον 2 φορές Κώστα... :rolleyes:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιατι τοσος ντόρος με το Auro 3D;
εχετε υλικό σε Auro 3D;
υπάρχει καποιο λινκ για το τι ειναι διαθεσιμο με Auro 3D;
πόσα ηχεία θέλει για να υλοποιηθεί σωστά το Auro 3D;
γιατι ειναι καλυτερο.....:D

νομιζω οτι αν φτιαξεις τον χωρο σου οπως η melina θα παθεις ......
.....προσεξε ποιον νεο av θα αγορασεις :)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
επειδή καλο βλέπω τον marantz 7011 αλλα αναφέρθηκε η αδυναμία του για λεπτομερή χεράτη ισοστάθμιση...

θεωρείτε οτι το YPAO του Yamaha και συγκεκριμένα στα μοντέλα 3060, 2060 εχει καλύτερη ισοστάθμιση με περισσότερες δυνατότηες χεράτης ισοστάθμισης απο ότι το audyssey και ο marantz 7011;

ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Ναι, αλλά πάρε τον Marantz με την καλύτερη αυτόματη γιατί τις δυνατότητες του Yamaha δε θα μπορέσεις να τις εκμεταλλευτείς.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν ειναι ετσι ακριβως ......

οντως θελει δουλεια η manual ισοσταθμιση στον yamaha και μιλαμε για τους τελευταιους σειρα 60 που ειναι καλυτερος στην ισοσταθμιση...

απο την αλλη η αυτοματη του audyssey ειναι πολυ καλη συχνοτικα και λειπει το rolloff ψηλα και χαμηλα για να ειναι τελεια...βεβαια σε 1-2 μηνες που θα εχουν φτιαξει το audyssey app θα δουλευει εξαιρετικα...

θα ειναι δλδ ενα dirac το audyssey το οποιο φυσικα θα εχεις την δυνατοτητα να το αναβαθμιζεις με το αναλογο κοστος ....
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Γενικότερα μιλώντας για ισοσταθμιση
Μεταξυ του νεου audyssey ,ypao,dirac και arc
Υπάρχει καποιος ξεκαθαρος νικητης?
Η καπου κερδιζει το ένα καιβκαπου χανει το αλλο?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
dirac-audyssey-arc κ.λ.π

με το πρωτο και δευτερο πολυ κοντα .....
...πιθανολογο το δευτερο να βγει πρωτο σε βαθος χρονου λογο app
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Ναι, και οι του Dirac θα κάθονται και θα κοιτάνε τα τρένα να περνούν :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το ενα ειναι free μαζι με τον av και με μικρο κοστος αναβαθμισης βρε 20 $ ...;)
...το αλλο θελει ποσα ? και σε pc μονο
και δεν το υποστηριζουν av οικονομικοι.....

θα δειξει γιατρε μου .....οι τιμες παντως θα πεσουν αν θελει το dirac να προχωρησει,,,;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Θα δείξει πράγματι...Μακάρι να βελτιωθούν ολα, γιατι όχι; να χαίρονται όλο και περισσότεροι. Ο ανταγωνισμός εμάς τους πελάτες ευνοεί.

(Και το Dirac free ειναι, με Arcam-Emotiva :D)
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι αλλα δεν σε βλεπω να τους ακουμπας.....τσουζει ...η τζιιζζζζζζζ :laugh:

εμεις θελουμε dirac που να μην κλεβει τον κοσμο :party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Ο Emotiva δεν εχει αποκλειστεί. Αν δεν φοβόμουν τα πέρα-δώθε USA σε βλάβη, θα ηταν πολυ πιθανή επιλογή. 3000€. Εκεί που παίζουν και οι λοιποί, κανα 500αρικο παραπανω με atmos.

Και ο γιαμαχας παντως καλός ειναι, και πολυ καλο value/money

Επίσης νομίζω πως οι arcam θα είχαν τετοια τιμή με οποιοδήποτε σύστημα ισοσταθμισης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Καλημέρα,

Αν θα μπορούσα να επιλέξω σήμερα ξανά σύστημα ισοστάθμισης, αυτό θα ήταν το YPAO.

Στην Marantz είναι αδύνατον να μπορέσει κάποιος να φέρει το σύστημα κοντά σε αυτό της αυτόματης. Θα αναφέρει κάποιος βέβαια ποιος ο λόγος. Και όμως, προσωπικά πχ δεν μπορώ να αφήσω το σύστημα στην αυτόματη ρύθμιση, διότι κατά τα προσωπικά μου γούστα, απέχει από αυτό που μου αρέσει. Έτσι όλη αυτήν την ευκολία - που φυσικά την έχω πληρώσει, δεν την χρησιμοποιώ.

Ο 7009 μου λειτουργεί με όλες τις παραμέτρους απενεργοποιημένες! Κάτι που δεν συνέβαινε με τους προηγούμενους μου yamaha.
Δηλαδή εκεί μπορούσες πχ να κάνεις αντιγραφή της παραμετροποίησης και το αντίγραφο να είναι πραγματικά το ίδιο. Κατόπιν με τον παραμετρικό ισοσταθμιστή, έφτανες τον ήχο, στο σημείο που σε ικανοποιούσε. Με την marantz όμως δεν συμβαίνει αυτό. Το αντίγραφο δεν είναι το ίδιο και επί πλέον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ παραμετρικός ισοσταθμιστής παρά ένας απλός συχνοτήτων, δηλαδή ένα εκουαλάιζερ σαν αυτά που διαθέτουν και οι πιο ευτελείς υλοιποιήσεις!

Για ακρόαση μουσικής δε.... ούτε λόγος. Χρησιμοποιώντας το σήμα του pro μου, αυτό απέχει εμφανώς από αυτό του προ ενισχυτή του 7009.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Παραδείγματος χάριν: Κατά την παραμετροποίηση ο marantz για κάποιον λόγο ανεβάζει τις υψηλές συχνότητες κατά τουλάχιστον 6db και ξέρετε σε ποια ηχεία.... Στα klipsh! Αν είναι δυνατόν, δηλαδή! Όσο και να είναι υπεύθυνος για αυτό ο χώρος, αυτό είναι πολύ τραβηγμένο!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Παραδείγματος χάριν: Κατά την παραμετροποίηση ο marantz για κάποιον λόγο ανεβάζει τις υψηλές συχνότητες κατά τουλάχιστον 6db και ξέρετε σε ποια ηχεία.... Στα klipsh! Αν είναι δυνατόν, δηλαδή! Όσο και να είναι υπεύθυνος για αυτό ο χώρος, αυτό είναι πολύ τραβηγμένο!
Η reference καμπύλη κάνει roll off στα ψηλά.
Επιπλέον υπάρχει το γενικό tone control με το οποίο μπορείς να κατεβάσεις τα ψηλά. Επίσης το cinema eq στο on ρίχνει τα ψηλά από οτι λέει και τέλος πας και στο graphic eq αν δεν σου φτάνει όλο αυτο.
Αν και θα ξεκιναγα να κάνω την ισοσταθμιση από την αρχή ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο ( ειμαι από κινητο τώρα και δυσκολεύομαι να βάλω λινκ) ώστε να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα ( σωστή θέση μικροφώνου, πολλές μετρήσεις, κλπ).
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Παραδείγματος χάριν: Κατά την παραμετροποίηση ο marantz για κάποιον λόγο ανεβάζει τις υψηλές συχνότητες κατά τουλάχιστον 6db και ξέρετε σε ποια ηχεία.... Στα klipsh! Αν είναι δυνατόν, δηλαδή! Όσο και να είναι υπεύθυνος για αυτό ο χώρος, αυτό είναι πολύ τραβηγμένο!
τον 7009 εχω , και με τα klipsch και με τα jbl 3677 που εχω ποτε δεν εχω συναντησει τετοιες διαφορες.
κατι γινεται με τον τροπο μετρησης ή εχει προβλημα το μικροφωνο σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.645
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top