Yamaha Aventage

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Λοιπόν: Με τους yamaha, δεν υπήρχαν και στο δικό μου σύστημα, διαφορές.
Για να γίνω πιο σαφείς: Χρησιμοποιώ τελικό για τα 2 κύρια κανάλια.

Κατά την χρησιμοποίηση του ypao, όλα τα κανάλια είχαν περίπου τις σωστές αποστάσεις καθώς και στις εντάσεις, όλα τα ηχεία έπαιζαν κοντά στα +- 0 db. Έτσι μετά την αυτόματη ισοστάθμιση δεν ασχολούμουν και πολύ. Απλώς έκανα κάποιες μικρο διορθώσεις και όλα καλά.
Εδώ τα πράγματα περιπλέκουν πολύ! Πχ εκτός του ότι υπάρχουν αποκλίσεις ως προς τις αποστάσεις (για τα ηχεία όχι μεγάλες εκτός του sub) . Εκεί όμως που υπάρχει απόκλιση είναι στις εντάσεις των 2 κύριων ηχείων που για να υπάρχει κάποια ομοιογένεια πρέπει τουλάχιστον να τα κατεβάσει κατά 9 db περίπου! Έτσι μετά από κάθε μέτρηση ως προς τις εντάσεις στο 5,1 σύστημά μου βλέπω τις παρακάτω πχ μετρήσεις: Κύρια αριστερό - δεξί : -9db - -8db, κεντρικό -3db, sur αριστερό & δεξί -02 db -03 db και sub -7db.... Όλα δηλαδή τα ηχεία μου έχουν αρνητικά πρόσημα και με αυτές περίπου τις αποκλίσεις. Και όμως στον yamaha, επειδή πχ έχω σημειωμένες τις τελευταίες του μετρήσεις πριν πουληθεί είχα: Κύρια ηχεία 0 - 0, κεντρικό +3db sur +0,5db - +0 db, sub -4db.
Οι δε αποστάσεις, απόκλιση από τις πραγματικές μηδενικές τιμές, εκτός κάποια μικρή απόκλιση στο sub...

Σημειώστε ότι ακολουθώ τις σωστές κινήσεις κατά την μέτρηση και κανονικό τρίποδο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Αν δεν κάνω μετρήσεις, πραγματικά τα κύρια ηχεία μου παίζουν πολύ πιο δυνατά από τα υπόλοιπα (και μάλλον με παραμόρφωση) . Άρα δεν υπάρχει θέμα μικροφώνου!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.772
Έτσι μετά από κάθε μέτρηση ως προς τις εντάσεις στο 5,1 σύστημά μου βλέπω τις παρακάτω πχ μετρήσεις: Κύρια αριστερό - δεξί : -9db - -8db, κεντρικό -3db, sur αριστερό & δεξί -02 db -03 db και sub -7db.... Όλα δηλαδή τα ηχεία μου έχουν αρνητικά πρόσημα και με αυτές περίπου τις αποκλίσεις.
Για να είναι το reference level στο μηδέν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Ίσως λοιπόν κάθε εταιρεία να έχει τον δικό της τρόπο μέτρησης.

Ούτως ή άλλως και με τους yamaha κατά την ακρόαση μουσικής υπήρχε απόκλιση στην ποιότητα από τον αμιγώς stereο προ ενισχυτή!

Οι διαφορές, εκτός φυσικά στις χροιές κλπ εντοπίζονται κυρίως στην εστίαση!
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η χειροκινητη ρυθμιση παντα ειναι καλυτερη,σε marantz τουλαχιστον που εχω...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Πάντως εγώ θα αναφέρω την προσωπική μου γνώμη σαν χρήστης και των δύο Εταιρειών:
Η Marantz καλά θα κάνει να ασχολείται με το στοιχείο της μόνο, δηλαδή την στερεοφωνία. Σαν ποιότητα κατασκευής δηλαδή ο 7009 αλλά και κάποιο παλαιότερο μοντέλο που πέρασε από τα χέρια μου είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με τους αντίστοιχους σε κόστος Yamaha.

Και στον ήχο, και στις ευκολίες, αλλά κυρίως στην ποιότητα κατασκευής, ακόμη και στην παραμικρή λεπτομέρεια η Yamaha είναι άπαιχτη.

Ξέρω κάποιοι θα έχετε αντιρρήσεις, :smg: , όμως δυστυχώς και ο 7009 επιβεβαιώνει την προηγούμενη γνώμη που είχα διαμορφώσει με τον 5200.

Εντάξει θα συμβιβαστώ για λίγο καιρό ..... και κατόπιν θα αρχίσει ο αγώνας για την αντιμετώπιση της σχετικής γκρίνιας του έτερου ημίσεος.. :)
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
πριν απο λιγο καιρο,ημουν αναμεσα στον marantz 7010 και τον yamaha 1050.
αλλη κατηγορια ο 7010,αλλα αυτο ηταν και το δελεαρ...
πρωτα ειδα τον 7010.το τσεκαρα εξονυχιστικα.
ο ενισχυτης δεν μου γεμισε το ματι σε καμια περιπτωση και μαλιστα για τετοια κατηγορια τιμης.
μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι φτιαγμενος απο τσιγκο και μαλιστα συναρμολογημενος στο..ποδι..
ασε που ειδα και αυτο το ανεμιστηρακι πεταμενο χυμα μεσα στον ενισχυτη και επαθα συγκοπη..!
οταν βεβαια αντικρυσα τον yamaha-και ενω πριν ειχα δει τον marantz-η επιλογη ηταν πολυ ευκολη ωστε να παρω τον 1050.
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.578
Reaction score
30.978
Η φαση του ψαξιματος ειναι η πιο ωραια !:)
Ειμαι στην φαση της παρατεταμενης γλυκιας προσμονης χωρις σαφη στοχο ! :geek:
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
πριν απο λιγο καιρο,ημουν αναμεσα στον marantz 7010 και τον yamaha 1050.
αλλη κατηγορια ο 7010,αλλα αυτο ηταν και το δελεαρ...
πρωτα ειδα τον 7010.το τσεκαρα εξονυχιστικα.
ο ενισχυτης δεν μου γεμισε το ματι σε καμια περιπτωση και μαλιστα για τετοια κατηγορια τιμης.
μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι φτιαγμενος απο τσιγκο και μαλιστα συναρμολογημενος στο..ποδι..
ασε που ειδα και αυτο το ανεμιστηρακι πεταμενο χυμα μεσα στον ενισχυτη και επαθα συγκοπη..!
οταν βεβαια αντικρυσα τον yamaha-και ενω πριν ειχα δει τον marantz-η επιλογη ηταν πολυ ευκολη ωστε να παρω τον 1050.
Δυστυχώς εγώ αγόρασα βλέποντας μόνο φωτογραφίες....

Να με δείτε κατά την στιγμή του ανοίγματος της συσκευασίας!
Αυτά που αναφέρετε τα έζησα ακριβώς όπως τα γράφετε, και αναφέρω και έγώ παραπάνω.

Με λίγα λόγια το μηχάνημα θυμίζει κατασκευή που προσπαθεί να δείξει κατηγορία ανώτερη από αυτήν που πραγματικά ανήκει.
(Οπότε άνετα εξηγούνται και οι μεγάλες εκπτώσεις που κατά καιρούς προσφέρεται , από την αρχική τιμή κοστολόγησης).

Προσωπική γνώμη πάντα!

Και ευτυχώς που δεν είναι η κύρια πηγή ενίσχυσης και επεξεργασίας του συστήματος μου!
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
Οκ όλα καλά!
Έγινε τακτοποίηση των ηχείων, ξανά έτρεξα το πρόγραμμα και όλα καλά.
Λοιπόν αυτές τις ημέρες κατάλαβα ότι η παραμόρφωση τελικά είναι εθιστική!
Τι θέλω να πω?
Προτιμώ την σύνθεση με την συμμετοχή του marantz ακόμη και στην χρήση μουσικής.
Ειδικά με την επιλογή dts Neo x: Music, δημιουργείται καταπληκτική ατμόσφαιρα. Τον pro μου τον έχω προς ξεκούραση προς το παρόν! Ακόμη και σε direct mode μου αρέσει ο ήχος του!
Πάντως, δεν γνωρίζω τι γίνεται με τους νέους yamaha, αλλά με τον 767 μου δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την ποιότητα του ήχου.
Σχετικά με τον pro.
Όταν ο marantz είναι στην επιλογή pure direct δύσκολα εντοπίζονται διαφορές. Άρα το μηχάνημα είναι αξιοπρεπέστατο και για δικάναλη ακρόαση.

Επίσης και το ενισχυτικό του στάδιο, δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημο, ακόμη και σε σύγκριση με τελικό. Τουλάχιστον τα klipsch τα χειρίζεται άψογα.
Αν λοιπόν είχα εξ αρχής τον 7009 (7010 για εσάς), μάλλον δεν θα σκεπτόμουν την επί πλέον αγορά ξεχωριστών μηχανημάτων
.
Ευτυχώς....
Ιακωβε συγνωμη οταν πηρες τον 7009 ελεγες αλλα ,τωρα τον θαβεις
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Σχετικά με τον ήχο, δεν μπορώ να αναφέρω κάτι. Ούτε ανέφερα και παραπάνω.

Εκείνο που αναφέρω, έχει να κάνει μόνο με την απτή ποιότητα κατασκευής (τουλάχιστον όταν κάποιος τον εξετάζει με το μάτι, διότι ειδικός δεν είμαι).

Ωστόσο τα παραπάνω τα έγραφα αμέσως μετά την αγορά, και τότε υπάρχει ο ενθουσιασμός για την νέα απόκτηση! Με την πάροδο του χρόνου όμως και ύστερα από επίμονες συγκρίσεις μπόρεσα να εντοπίσω διαφορές που χαλάνε τον πρώτο ενθουσιασμό!

Έχω ξανά αναφέρει όμως το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες σχετικά με τους προηγούμενούς μου.

Επίσης, δίνω πάντα εύσημα στο θέμα της εμφάνισης, λόγος που τον προτίμησα ούτως ή άλλως, και ο λόγος που παραμένει στο ρακ.
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
το θεμα ειναι να μην χαλαει και να εισαι ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσες! και στις δυνατοτητες ειναι και ηταν value for money ! τωρα αν δεν χρειαζοσουνα τα καλουδια του και ηθελες αλλα πραγματα παω πασο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Επίσης ισχύουν και αυτά περί της "παραμόρφωσης" είναι αρκετές φορές που χρησιμοποιώ την παραπάνω ρύθμιση, διότι πραγματικά εντυπωσιάζει τους επισκέπτες, (φίλους κλπ), αλλά και προσωπικά και εμένα φυσικά . Όμως στην πραγματικότητα παραμένουν τα θέματα με το χάσιμο της εστίασης κλπ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
το θεμα ειναι να μην χαλαει και να εισαι ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσες! και στις δυνατοτητες ειναι και ηταν value for money ! τωρα αν δεν χρειαζοσουνα τα καλουδια του και ηθελες αλλα πραγματα παω πασο
Συμφωνώ.
Δεν πρόκειται το μηχάνημα να φύγει.

Αναφέρω την γνώμη μου για τους νέους υποψήφιους αγοραστές ώστε να τα λάβουν υπ όψη κατά το ψάξιμο. Που υπερέχει δηλαδή η κάθε επιλογή και να κρίνουν ανάλογα με τις προτεραιότητές τους.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Σχετικά με τον ήχο, δεν μπορώ να αναφέρω κάτι. Ούτε ανέφερα και παραπάνω.

Εκείνο που αναφέρω, έχει να κάνει μόνο με την απτή ποιότητα κατασκευής (τουλάχιστον όταν κάποιος τον εξετάζει με το μάτι, διότι ειδικός δεν είμαι).

Ωστόσο τα παραπάνω τα έγραφα αμέσως μετά την αγορά, και τότε υπάρχει ο ενθουσιασμός για την νέα απόκτηση! Με την πάροδο του χρόνου όμως και ύστερα από επίμονες συγκρίσεις μπόρεσα να εντοπίσω διαφορές που χαλάνε τον πρώτο ενθουσιασμό!

Έχω ξανά αναφέρει όμως το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες σχετικά με τους προηγούμενούς μου.

Επίσης, δίνω πάντα εύσημα στο θέμα της εμφάνισης, λόγος που τον προτίμησα ούτως ή άλλως, και ο λόγος που παραμένει στο ρακ.

καπως ετσι εξηγειται η μεγαλη "εκπτωση" που δινεται.δεν ξερω τι λεει απο ηχο και πιθανον να παιζει καλυτερα απο τον 1050 που τελικα επελεξα,αλλα μονο και μονο αυτο το χυμαριο που ειδα,ουτε καν το σκεφτομαι..
[DOUBLEPOST=1485678627][/DOUBLEPOST]μπορει καποιος να μου δωσει τα dns για το wifi του 1050,γιατι το χανω αρκετες φορες?
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
Οποιος θελει 11 καναλια ειναι μονοδρομος η μαραντζ στην τιμη που τον δινει αλλοιως πας για yamaha σε πανω απο διπλασια τιμη μην πω και παραπανω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.835
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top