Yamaha Aventage




Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Συγκριτικό το καταντησαμε εδω μεσα αλλα οποιος αγοραζει τα τοπ μοντελα της Μαραντζ εχει τους λογους του και καλο ειναι να γραφονται !! το να συγκρινεις το μικροτερο μοντελο της Υamaha με τον τοπ της Μαραντζ και να αγοραζεις τον yamaha σημαινει οτι δεν σε ενδιαφερουν αυτα που σου προσφερει !
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Μόλις διαπίστωσα, μετά από μερικούς μήνες κατοχής, ότι ανάβοντας τον ενισχυτή (3050) και ανεβάζοντας αρκετά την ένταση, κοντά σε reference volume, χωρίς να εισέρχεται σήμα (ραδιόφωνο, media player) ακούγεται απ τα ηχεία ένας ήχος σαν συριγμός, ένα σσσσσσσσσσσσσ (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα). Είναι φυσιολογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ?
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.026
Reaction score
8.051
Υπάρχουν πολλοί λόγοι.Κατ αρχάς ξεσύνδεσε όλες τις συσκεύες και βγάλτες από το ρεύμα. Επίσης και το sub. Δοκίμασε. Ίσως κάποια πηγή να έχει θέμα με την γείωση.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Λοιπόν, έκανα το εξής : άνοιξα το media player (wd live tv), χωρίς να παίζει ταινία και ο ήχος εξαφανίστηκε. Mέχρι και στο +16.5 το πήγα, τάφος. Με το που έκλεισα το media player, πάλι τα ίδια. Δοκίμασα και με το ps 3 που χω συνδεδεμένο πάνω στον AV, αλλά εκεί δεν διαφοροποιήθηκε, τόσο κλειστό, όσο και ανοικτό πάλι έκανε το θόρυβο.
Zizik?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Κάποια γείωση πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά αξίζει τον κόπο αφού δεν ακούγεται σε κανονική ένταση; :)
Το απλούστερο που μπορείς να κάνεις είναι να αντιστρέψεις μία-μία τις πρίζες, μήπως είναι φάση. Αλλά συνήθως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται καν αντιληπτό, παρά μόνο στις καταστάσεις που ανέφερα. Απ΄τη στιγμή μάλιστα που το πρόβλημα εξαλείφεται όταν ανάβει το media player, ουδέν πρόβλημα.
Η μόνη μου έννοια ήταν μήπως είχε κάποιο ελάττωμα ο ενισχυτής και ότι θα έπρεπε να τον τρέχω στον ΝΑΚΑ. Απ΄ότι καταλαβαίνω, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Θα παίξω με τις πρίζες κάποια στιγμή όταν βρω χρόνο, μήπως βγάλω άκρη.
Σε ευχαριστώ και πάλι! (και τον φίλο Ιάκωβο) :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.026
Reaction score
8.051
Ευχαριστούμε,

Προσωπικά είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον τελικό μου. Δύο πηγές είχαν πρόβλημα:
Το Ps3 το παλιό. Οποιαδήποτε πρίζα χρησιμοποίησα που είχε την ίδια ασφάλεια στον πίνακα, χωρίς καν να είναι συνδεδεμένη με τον τελικό (μέσω του pro φυσικά), δημιουργούσε πρόβλημα. Εδόθη στην κόρη και πήρα το σλιμ ps3. Επίσης άλλαξα το τροφοδοτικό του htpc μου.

Με τις αλλαγές των καλωδίων κλπ δεν κατάφερνα τίποτε, ακόμη και συσκευή που καθαρίζει το ρεύμα δοκίμασα (πριν φυσικά την αγοράσω) με κανένα αποτέλεσμα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Λοιπόν, έκανα το εξής : άνοιξα το media player (wd live tv), χωρίς να παίζει ταινία και ο ήχος εξαφανίστηκε. Mέχρι και στο +16.5 το πήγα, τάφος. Με το που έκλεισα το media player, πάλι τα ίδια. Δοκίμασα και με το ps 3 που χω συνδεδεμένο πάνω στον AV, αλλά εκεί δεν διαφοροποιήθηκε, τόσο κλειστό, όσο και ανοικτό πάλι έκανε το θόρυβο.
Zizik?
οταν η ενταση ειναι χαμηλα -50 ακους τιποτα? αν οχι εισαι κομπλε, ειναι (φυσιολογικο) οταν ανεβαζεις ενταση να ανεβενει και το φυσημα, το ζητημα ειναι οταν βλεπεις ταινια και κλιδωνει το φορματ ηχου να μην ακους τιποτα, αλλα αφου οταν εχεις το media player ανοιχτο και δεν ακους τιποτα εισαι κομπλε!
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
οταν η ενταση ειναι χαμηλα -50 ακους τιποτα? αν οχι εισαι κομπλε, ειναι (φυσιολογικο) οταν ανεβαζεις ενταση να ανεβενει και το φυσημα, το ζητημα ειναι οταν βλεπεις ταινια και κλιδωνει το φορματ ηχου να μην ακους τιποτα, αλλα αφου οταν εχεις το media player ανοιχτο και δεν ακους τιποτα εισαι κομπλε!
Όχι, στο -50 απολύτως τίποτα. Στο -15 περίπου αρχίζει και ακούγεται και αυτό αν κολλήσω το αυτί μου στο ηχείο.
Σήμερα το απόγευμα πάντως, προκειμένου να αποκλείσω το θέμα της γείωσης, τα αποσύνδεσα όλα, sub, media player, ps3. Ακόμα και από την πρίζα τα έβγαλα. Άφησα μόνο τον ενισχυτή με τα ηχεία. Τα ίδια. Μόλις ξανασύνδεσα to media player και το άνοιξα σιωπή.

Εδώ πρέπει να τονίσω ότι όταν ανοίγω τον ενισχυτή (χωρίς να έχω ανοίξει το media player), στην οθόνη του av εμφανίζονται τα ηχεία που έχω, π.χ. 5.1.4. Ανεβάζω την ένταση και ακούω το φύσημα.

Το περίεργο είναι το εξής : Μόλις ανοίξω το media player (wd tv gen 3) η διάταξη των ηχείων εξαφανίζεται από την οθόνη του ενισχυτή. Ανεβάζω λοιπόν την ένταση, ακόμα και στο + 16,5 και δεν ακούγεται τίποτα. Μόλις επιλέξω κάποιο αρχείο να παίξει, τότε εμφανίζεται πάλι η διάταξη των ηχείων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι :
1) ότι όταν το media player είναι ανοικτό και δεν παίζει κάποιο αρχείο, στην οθόνη του ενισχυτή δεν εμφανίζονται τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα πάνω σε αυτόν. Σε αυτή την περίπτωση φύσημα δεν ακούγεται, ούτε στο max της έντασης.
2) όταν το media player είναι κλειστό, στην οθόνη του ενισχυτή εμφανίζονται τα ηχεία και ακούγεται ο ήχος, όπως περιέγραψα προηγούμενως.

Έτσι δουλεύουν όλα? Έίναι φυσιολογικά? :idk:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Ναι. :p
Όταν ο ενισχυτής δε βλέπει πηγή εμφανίζει όλα τα συνδεδεμένα ηχεία, αλλά όταν τη δει περιμένει σήμα.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Το 'βαλα, άλλος ενισχυτής έγινε. :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.657
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top